dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    BARTIG

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    3

    Question 30-letni dom -gaz czy prąd ?

    Witam. Od kilku miesięcy przeglądam forum, ale wciąż nie mogę się zdecydować na wybór ogrzewania w moim domu. Rożne są opinie forumowiczy.

    Przejdę do sedna.
    Dom bliźniak 140m2, lata budowy 1988-1990. Wybudowany prawdopodobnie z cegły i pustaka. Sufit na 1 piętrze to jakieś 60cm wysokości Dom to zwyczajny kwadrat ok 6,5x12m i do tego z boku ma garaż (ok 4mx i pokój nad garażem (ten pokój ma nieocieplony dach i ścianę zewnętrzną -sąsiad nie ma dobudówki nad garażem). Dom dostał nowe okna i został w docieplony 10cm w 2011 roku. Kaloryfery żeliwne.
    Do tej pory miałem ogrzewanie centralne ale je wyłączyli. W grę teraz wchodzi GAZ oraz PRĄD +solary.

    Mam przyłącze gazu za domem (nigdy nieużywane ale jest), więc zainstalowanie pieca i podpięcie go do obecnego pionu kaloryferów to prosta sprawa (piec chyba Termet Gold), ale koszty instalacji wewnętrznej są dość wysokie i w dodatku ogrzewanie miesięcznie gazem może wynieść ok 500-700zł (tak wyczytałem w internecie -nigdy nie miałem gazu więc nie wiem dokładnie). Wiązałoby się to też z postawieniem kominów.

    Jest też opcja kotła elektrycznego który byłby takim większym bojlerem (skłaniałbym się ku Kospel EKCO.MN3) i podgrzewał tylko CW (do CWU mam osobny bojler i on zostanie), ale... wiadomo, energia. Do tego montażysta proponuje mi instalacje solarów 8,5 kw , które niby miałyby dać radę zasilić ogrzewanie. Ze względu na koszty inwestycji chciałbym razem z kotłem zainstalować 1/3 docelowej fotowoltaiki i tak co rok dodawać tej instalacji.

    Chciałbym też zastosować sterowniki Tech. Termostaty na wifi połączone z czujnikiem temperatury w pokoju. Do tego wyświetlacz podziałem na każdy pokój (Tech ST-16S).

    Z kalkulatora wyszło tak: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/68r0

    Pytanie do specjalistów - co wybrać ?
    Wg. kalkulatorów w internecie roczne zużycie wychodzi podobnie. Trochę więcej za prąd, ale niby mi się to zwraca w przyszłości....
    Ostatnio edytowane przez BARTIG ; 25-10-2019 o 06:58

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    1 kWh z gazu - to jakieś 18-21 gr. prąd II taryfa kosztuje ? 28- i więcej gr za kWh.
    Do tej pory miałem ogrzewanie centralne ale je wyłączyli. W grę teraz wchodzi GAZ oraz PRĄD +solary.
    ha, to zmienia postać rzeczy, z ciepłowni ? czy była wspólna kotłownia ? grzejniki żeliwne mogą być ciut za małe, aby gaz dobrze działał - potrzebujesz dobrać grzejniki na temp zasilania maks 55st i patrzeć ile mocy dają, najlepiej trzeba by było zrobić OZC.
    Przy tych danych z ciepłowaściwe - to wychodzi 24 MWh czyli jakieś 7000 zł za prąd II taryfa .. płaska to Cię z butów wyzuje od razu.
    Przy gazie ~4800 zł
    Zostaje kocioł dolnego spalania + bufor .. np MPM DS i uruchomienie kotłowni .. to jest najtańsza opcja - jak się ma swój las
    jeszcze. Gacić, jeszcze raz izolować dziadostwo - wtedy zapotrzebowanie spadnie.
    OZC więcej powie, CW jest na pierwszy rzut ok, ale trzeba chwilę pomyśleć co się wstawia.
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 25-10-2019 o 09:46

  3. #3

    Domyślnie

    Nie podałeś czym paliłeś i ile tego wychodziło.
    Prąd jest problematyczny, bo musiz zrobić ogromny bufor..
    Wtedy taryfa ass byłaby najkorzystniejsza.
    Co do gazu.
    To że masz rurkę, o niczym nie świadczy.
    Jeśli masz rurę metalową doprowadzającą gaz, to 99% będzie trzeba robić nowe przyłącze.
    Chyba że korzystasz, wtedy nie robią problemów.
    Twój dom to trochę inna bajka w porównaniu do nowych.

    PV nawet 10kWp nie zaspokoi Twoich potrzeb na CO. Nie ma szans.
    W duecie z pompą ciepła, coś uzyskasz, ale to nadal zabraknie na cały dom.
    W przeliczeniu na gaz, to masz jakieś 800m3. Więc mało.
    Możesz zainteresować się jeszcze pompą ciepła.
    W zeszłych roku forumowy sprzedawca kotłów przeszedł na takie cudo.
    Płacił coś około 23tys (nie pamiętam). Ma tylko grzejniki i grzeje w taryfie całodobowej.
    Masz do wyboru taryfę ass, gaz, lub pv + pompa ciepła.
    Go kotła gazowego nie jest potrzebny komin. Rura przez ścianę załatwia sprawę.

    Może inni coś podpowiedzą.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 25-10-2019 o 12:35
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    BARTIG

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    3

    Domyślnie

    ha, to zmienia postać rzeczy, z ciepłowni ? czy była wspólna kotłownia ?
    Jakąś przepompownie mieli w rejonie. U mnie na całej ulicy jest kanał ciepłowniczy i nim biegły rury.

    Nie podałeś czym paliłeś i ile tego wychodziło.
    Ciepło z sieci było. W styczniu i lutym zużycie 7 GJ /miesiąc, a w całym poprzednim sezonie grzewczym ok 35 GJ.

    Kwestia doprowadzenia gazu jest już rozwiązana. Projekt, pozwolenie itp... Nic tylko wchodzić i zakładać. Koszt ok 15 tys.zł.

    Obecne zużycie energii za okres 17.04 do 03.10.2019 to 1359 kWh. Problem w tym, że nie potrafię przewidzieć ile wyjdzie z piecykiem elektrycznym (Kospel). Kaloryferów żeliwnych jest 12szt. W tym są dwa takie po 2 metry. Reszta ok 1m. Trochę wody w tym układzie jest...

    Kilku sąsiadów będących w tej samej sytuacji zainstalowało właśnie PV. Jeden z grzejnikami konwektorowymi, a drugi z pompą. Tyle że oni nie mieli możliwości podpięcia gazu (rurka kończy się na wysokości mojego domku). Ja się wstrzymywałem do ostatniej chwili, ale już po woli zaczyna być coraz zimniej a ja wciąż nie wiem co wybrać.

    Jeżeli wybiorę pv to w przyszłości z pompą ciepłą (na raz pv+pompa nie wydolę), ale w tym sezonie byłby piecyk Kospel lub też znalazłem niedawno coś takiego jak piec JONOWY Galan. Może to byłoby alternatywą?

  5. #5

    Domyślnie

    35GJ to 9722kWh.
    W przeliczeniu na gaz to 845 m3 według gazowni.
    Jaki miałeś koszt grzania z sieci?
    Opłaca się taka inwestycja w gaz?
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grzesiek17bn

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Będzin
    Kod pocztowy
    42-500
    Posty
    72

    Domyślnie

    Gdzie Ty w tym scu mieszkasz:?) ja w sierpniu skończyłem remont takiej starej kostki w Będzinie tylko że ja mocno zmodyfikowałem ogrzewanie. W kotłowni miałem kocioł gazowy więc nie szukałem innych rozwiązań tylko wziąłem kondensat z zasobnikiem na CWU. Na parterze (nad nieogrzewaną piwnicą) poszedłem w podłogówkę a na piętrze zostawiłem grzejniki ale zrobiłem nowe piony z rozdzielaczami żeby ta woda nie latała po całym domu. Ociepliłem jeszcze strop nad piwnicą 10cm styropianem. Na tę chwile ustawiłem 22.5 stopnia w ciągu dnia i 21.5 w nocy i np. w tym miesiącu zejdzie mi jakieś 70m3 gazu (ok 150zł) na CO(zimnych dni było tylko kilka) CWU i gotowanie. Później też się zastanawiałem nad pompą ciepła ale było już za późno , Ty jesteś jeszcze przed wyborem więc proponuje dokładnie zgłębić ten temat , zobacz jeszcze jak z programem Czyste powietrze u Ciebie , wydaje mi się że możesz dostać dofinansowanie począwszy od samego przyłącza gazu.

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    BARTIG

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    3

    Domyślnie

    Rzeczywiście, tak nie przeliczałem - GJ na kWh na m3. Gaz za 200zł miesięcznie to byłaby rewelacja

    Jednak mam już umowę na PV o mocy 6 KW. Zobaczymy co z tego będzie...

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @BARTIG

    Odłączyli, to chyba coś cienko z tym PECem w Sosnowcu, chyba że to jakaś mniejsza firma i plajtuje. Raczej chętnie przyłączali, a odłączali, jeśli ktoś nie płacił.

    Dom powinien być cały i starannie docieplony, więc wszystko przed Tobą. Zapotrzebowanie na energię powinno spaść.

    Przy 6 kWp paneli skierowanych na południe PV powinna dać około 6 000 kWh w ciągu 12 miesięcy, wiec przy PC trochę będziesz musiał prądu dokupić. Jak Ci się to spodoba, to jeszcze w przyszłości może trochę paneli dołożysz. Do 10 000 W "płacimy" za magazynowanie" 20 % tego co wrzucimy do "magazynu".
    PC nie jest tak prądożerna, jak druty - ma 2 do 3 razy mniejszy apetyt.

    Ja mam te 3 "zabawki" i jak na razie płacę opłaty stałe za prąd i gaz.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony