dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Żeliwna pompa do cyrkulacji

    Witam,

    Mam problem z nową instalacją wody w domu. Jeszcze się nie wprowadziłem (dom w budowie) a już okazało się, że instalacji wody nie została wykonana w 100% poprawnie. Spośród kilku wad jakie wymienił jeden instalator (nie ten co montował) najpoważniejsze wydaje mi się żeliwna pompa w obwodzie cyrkulacji, dokładnie taka. Otóż ten instalator co nie montował wody, twierdzi, że nie wolno używać elementów żeliwnych w instalacji wody użytkowej bo zarasta kamieniem i musi być mosiężny korpus ewentualnie nierdzewny. Ten co skopał twierdzi, że pierwsze słyszy, stąd sam jestem zdezorientowany. Szukałem trochę w internecie i można gdzieniegdzie znaleźć informację o tym, ale bez odsyłania do jakiś 'twardych' dokumentów jak wytycznych czy norm. Czy ktoś może wyjaśnić jak powinno być?

    Pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    Do recyrkulacji CWU używa się prostych tanich pomp. Po dwóch latach jak padnie to się ją wymienia na nową. Bez znaczenia czy jest żeliwna, mosiężna czy aluminiowa. CWU nie pijesz, używasz jej do mycia. Zarośnięcie pompy kamieniem ... olać to.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  3. #3

    Domyślnie

    Ja bym wolał mieć taką wykonaną np. z brązu. Żeliwnej bym sobie nie dał wcisnąć.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Skoro masz dane zainstalowanej pompy to sprawdź w jej dokumentacji (lub zadzwoń do producenta/dystrybutora) czy ma ona jakieś ograniczenia lub wymagania co do jakości wody.
    Drugi sposób to zainstalowanie zmiękczacza - co i tak bym polecał przy nowym domu.
    A co do samej "wady" żeliwa to jest trochę naciągana. Niby dlaczego mosiądz czy nierdzewka miałaby nie zarosnąć tym samym kamieniem? Żeliwo będzie tak samo dobre jak każdy inny materiał.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Żeliwo rdzewieje. Dawno temu zrobiłem sobie wodne chłodzenie komputera oparte na żeliwnej pompie do CO - woda szybko robiła się ruda. Ja bym wymienił. Z czasem taka woda może zabarwić wannę, umywalki czy płytki nawet, jak nie lejesz ciepłej wody do garnków ani czajników.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 26-10-2019 o 17:17

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Każdy metal rdzewieje. Jeden szybciej, inny wolniej. Rdza pojawia sie glownie tam gdzie jest dostep powietrza, a to raczej nie dotyczy tej sytuacji.

  7. #7

    Domyślnie

    Wg producenta:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	yonos.jpg
Wyświetleń:	68
Rozmiar:	23,3 KB
ID:	436389

    Każde inne użycie jest nieprawidłowe i skutkuje utratą praw do roszczeń.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Każdy metal rdzewieje. Jeden szybciej, inny wolniej. Rdza pojawia sie glownie tam gdzie jest dostep powietrza, a to raczej nie dotyczy tej sytuacji.
    Potrzebny jest dostęp tlenu, a nie powietrza. A ten w wodzie występuje.
    Rdza z definicji występuje tylko na żalazie i jego stopach.
    Na YT są filmiki z odszlamiania podłogówki. Gdyby woda nie zawierała tlenu, to by tam rdzy nie było.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Potrzebny jest dostęp tlenu, a nie powietrza. A ten w wodzie występuje.
    Zgadza się, występuje. Ale dużo łatwiej jest on zużywany na utlenianie tego co w wodzie rozpuszczone... poza tym ilość tlenu rozpuszczonego jest stosunkowo niewielka, dlatego też napisałem że rdza występuje "głównie" tam gdzie jest dostęp powietrza.

    Rdza z definicji występuje tylko na żalazie i jego stopach.
    I właśnie o stopach żelaza rozmawiamy.

    Na YT są filmiki z odszlamiania podłogówki. Gdyby woda nie zawierała tlenu, to by tam rdzy nie było.
    Podłogówki są raczej obiegiem zamkniętym bez dostępu tlenu. Szlam to nie rdza. Do tego zazwyczaj podłogówkę wykonuje się z rur z innych materiałów niż stopy żelaza. I nie o to pytał autor wątku...

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał piqiu Zobacz post
    Wg producenta:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	yonos.jpg
Wyświetleń:	68
Rozmiar:	23,3 KB
ID:	436389

    Każde inne użycie jest nieprawidłowe i skutkuje utratą praw do roszczeń.
    Wycinek tłumaczenia z niemieckiej Wikipedii:
    "Dlatego seria wytycznych VDI 2035 określa wymagania dotyczące napełniania i uzupełniania wody w systemach grzewczych. W przypadku małych systemów, takich jak dostępne w domach jednorodzinnych, woda do napełniania i uzupełniania nie musi być uzdatniana. W przypadku większych systemów należy jednak przestrzegać wymagań dotyczących wartości pH , przewodności (zawartości soli) i zawartości metali ziem alkalicznych (twardości).
    Do konserwacji systemu grzewczego zaleca się, aby tylko części systemu spuszczały wodę, dla której jest to niezbędne, i tylko uzupełnia brakującą ilość wody. Jeśli woda grzewcza musi zostać uzupełniona lub odnowiona, należy użyć wody zmiękczonej. Jako wartość empiryczną, część 1 VDI 2035 zakłada, że ​​cała woda w dobrze utrzymanym systemie grzewczym nie powinna być wymieniana więcej niż trzy razy w całym okresie użytkowania."

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Każdy metal rdzewieje. Jeden szybciej, inny wolniej. Rdza pojawia sie glownie tam gdzie jest dostep powietrza, a to raczej nie dotyczy tej sytuacji.
    Co za bzdura.... Porównujesz żeliwo do nierdzewki?
    Równie dobrze można napisać że dom z kartonu i dom murowany też kiedyś sie rozpadną. Jednak przyznasz że jeden znaczenie szybciej ?

    Woda z cwu jest woda spozywczą i urządzenia które mają z nią styczność powinny spełniać standardy. Zeliwo nie spełnia żadnych standardów dotyczących czystosci itp.
    Wszystkie zbiorniki, pompy, rurki które wykorzystywane sa w przemysle spozywczym wykonuje się z nierdzewki, która jest gładna, nie rdzewieje i nie sprzyja powstawaniu i osadzaniu sie zabrudzeń i innych świnstw typu bakterie itp.
    Ostatnio edytowane przez dwiecegly ; 28-10-2019 o 06:30

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Co za bzdura.... Porównujesz żeliwo do nierdzewki?
    Owszem porównuję. Znam różnice między nimi i wiem, że mimo tych teoretycznie idealnych właściwości, nierdzewka też rdzewieje (widziałem wiele dziurawych elementów) i też zbiera się na niej osad.

    Woda z cwu jest woda spozywczą i urządzenia które mają z nią styczność powinny spełniać standardy. Zeliwo nie spełnia żadnych standardów dotyczących czystosci itp.
    Oczywiście, że spełnia standardy, które go dotyczą.

    Wszystkie zbiorniki, pompy, rurki które wykorzystywane sa w przemysle spozywczym wykonuje się z nierdzewki, która jest gładna, nie rdzewieje i nie sprzyja powstawaniu i osadzaniu sie zabrudzeń i innych świnstw typu bakterie itp.
    Tyle teorii. W praktyce jest wiele rodzajów nierdzewki i nie są one wcale takie idealne.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    ... Woda z cwu jest woda spozywczą i urządzenia które mają z nią styczność powinny spełniać standardy. Zeliwo nie spełnia żadnych standardów dotyczących czystosci itp...
    Hej, czy masz jakieś 'papier' na to tzn normy/specyfikacje, które zabraniają stosowania żeliwa w układach wody spożywczej?

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał piqiu Zobacz post
    Hej, czy masz jakieś 'papier' na to tzn normy/specyfikacje, które zabraniają stosowania żeliwa w układach wody spożywczej?
    Chyba nie ma, ale nie o to chodzi. Tak jak pisałem, ja wybieram np. brąz zamiast żeliwa. Poszukaj z jakich materiałów są zrobione obiegówki do CWU. Ja mam z takich materiałów: korpus z brązu, wirnik: tworzywo sztuczne, wał: stal nierdzewna. No ale na pewno producenci naciągają i się dałem nabić w butelkę.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał piqiu Zobacz post
    Hej, czy masz jakieś 'papier' na to tzn normy/specyfikacje, które zabraniają stosowania żeliwa w układach wody spożywczej?
    Nie ma takiego papieru.

    Oczywiście lepiej by było kupić pompę z nierdzewki niż z żeliwa, ale obie będą robiły to samo, tak samo dobrze.
    (podobnie jak lepiej się jeździ Mercedesem, ale jak masz tylko podjechać kawałek do sklepu to i Skoda wystarczy)

  16. #16

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi.

    Czyli reasumując jeśli jest napisane: "Pompy obiegowe... Yonos PICO przeznaczone są wyłącznie do przetłaczania mediów w wodnych instalacjach grzewczych oraz podobnych instalacjach o stale zmieniającym się przepływie." to zakładam, że właśnie 'podobnych instalacjach' obejmuje również cyrkulację.

    Z drugiej strony na stronie producenta do cyrkulacji przeznaczone są inne pompy, posiadające korpusy mosiężne i z nierdzewnej stali, np taka.

    Pozdrawiam.

  17. #17

    Domyślnie

    Wysłałem pytanie do producenta, taka przyszła odpowiedź:

    Myślę, że wystarczająca będzie informacja, że pompa obiegowa Yonos Pico nie posiada atestu higienicznego.

    Pompy przeznaczone do kontaktu z wodą pitną (pompy cyrkulacyjne) w nazwie mają dopisek „Z” (np. Star-Z, Stratos Pico-Z).

    Jak dla mnie, to wystarczy.
    Pozdrawiam.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony