dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Otwory drzwiowe - projekt a wymiar rzeczywisty

    Witam, jakis czas temu kupiłam dom w stanie surowym od dewelopera i obecnie jestem na etapie odbioru. Jakiś czas temu odwiedził mnie pan ze sklepu z drzwiami celem dokonania pomiaru otworów drzwiowych. Okazało się, ze wszystkie otwory drzwiowe na parterze są za niskie na zamontowanie w nich drzwi jakiegokolwiek producenta. Sprawa kto powinien ponieść za to odpowiedzialność i naprawić wadę wydała mi się jasna. Deweloper wyraził chęć naprawienia błędu ale za dodatkowa opłata na co, nie trudno się domyślić, nie wyraziłam zgody dalej naciskając aby usterka została naprawiona na koszt dewelopera. Po wielu rozmowach, sprawdzeniach projektów i udowadnianiu deweloperowi kto ma racje ten w koncu zgodzil się otwór powiekszyc ale tylko o 2cm, z wymiaru 205 na 207cm mówiąc ze 207 to jest minimalny wymiar akceptowalny i ze tyle jest w stanie wykuć w nadprożu. I tu się rodzi moje pytanie i chęć zaczerpnięcia wiedzy eksperckiej w tym temacie. Jaki minimalny wymiar powinien mieć otwór drzwiowy gdy projekt mówi, ze światło przejścia po zamontowaniu ościeżnic powinno mieć 200/80? Czy stanowia o tym jakieś oficjalne zasady budowlane czy są to wymiary przyjęte zwyczajowo? Będę ogromnie wdzięczna za każda radę i pomoc.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    § 75. 1. Drzwi do pomieszczenia przeznaczonego na stały pobyt ludzi oraz do pomieszczenia kuchennego powinny mieć co najmniej szerokość 0,8 m i wysokość 2 m w świetle ościeżnicy.
    Wszystko zawarte w : Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
    http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20150001422/O/D20151422.pdf
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Ścianki działowe? To może i bym zaryzykował dłubanie w nadprożu, jak zostanie cokolwiek otuliny. Jak nośna - w żadnym wypadku. Lepiej drzwi skrócić. W sumie, to przy walce o 2 cm to wynegocjowałbym z deweloperem upust pokrywający koszty przycięcia drzwi (nawet, jak będzie to w standardowej cenie u wykonawcy) i co nieco na poprawę samopoczucia i nadproża zostawiłbym w spokoju.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony