dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 39 z 39

Temat: Ozc

  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.278
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Jezeli nie czujesz potrzeby aby miec straty dla poszczegolnych to w czym problem?
    W tym, że mijasz się z prawdą pisząc:
    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    PCHE nie da sie wykonac bez ozc. Inaczej mówiąc mając PCHE mamy jednoczesnie ozc

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    W tym, że mijasz się z prawdą pisząc:
    Kłamiesz, nie wiem tylko dlaczego. Charakterystyki nie da sie wykonac bez ozc, niezaleznie czy sie z tym zgadzasz czy nie. To ze w charakterystyce nie są uwidocznione wszystkie wyniki z ozc to inna sprawa. Widocznie twórcy ustawy tak uznali. OZC to obliczenie zapotrzebowania na ciepło (miedzy innymi) a to zapotrzebowanie słuzy do obliczenia Eu, Ek i Ep. Udowodnij ze tak nie jest, poszperaj w ustawach, przeciez masz rację (bo kto ją moze miec jesli nie Ty), na pewno znajdziesz.

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.278
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Udowodnij ze tak nie jest, poszperaj w ustawach, przeciez masz rację (bo kto ją moze miec jesli nie Ty), na pewno znajdziesz.
    Nie podałem danych umożliwiających obliczanie obciążania poszczególnych pomieszczeń - więc, skoro OZC zawiera obliczenia dla poszczególnych pomieszczeń, to go tam nie ma - a mam PChE.

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie podałem danych umożliwiających obliczanie obciążania poszczególnych pomieszczeń - więc, skoro OZC zawiera obliczenia dla poszczególnych pomieszczeń, to go tam nie ma - a mam PChE.
    Nie podałes to masz obliczenia o mniejszej dokladnosci, równie dobrze mozna by sie pokusic o wykonanie charakterystyki na podstawie ciepła własciwego. Jakas ona tam bedzie bo przeciez niby jest obliczone zapotrzebowanie na ciepło, ale co z wiarygodnoscią takich obliczen. Obliczenia które nie obejmują wszystkich pomieszczen w budynków nie są zbyt dokladne, ale masz rację, od biedy mozna je wykorzystac do do obliczeniach Eu, Ek i Ep. Niestety dokladnosc nie jest najwazniejsza w PCHE i dlatego mamy to co mamy. Z drugiej strony build desk tez tej dokladnosci nie zapewnia. O ile sobie przypominam to swego czasu wykonano szereg obliczen ozc na róznych programach wspomagajacych te obliczenia i je porównano. Najwiekszą dokadnosc uzyskano przy pomocy audytora ozc który wymaga wprowadzenia całej geometrii budynku co jest zmudne i pracochłonne.
    Zaleznosc jest prosta im wiecej danych tym dokladniejszy wynik.

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.278
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie podałes to masz obliczenia o mniejszej dokladnosci
    Mam dokładne PChE - nie mam OZC, skoro, jak sam twierdzisz powinno zawierać obciążenia pomieszczeń.
    Nie trzeba znać przepływów energii między elementami układu (w tym przypadku pomieszczeniami) żeby policzyć bilans energetyczny całego układu (w tym przypadku domu). Bilans musi być zgodny z zasadą zachowania energii - skoro utrzymuję stałą temperaturę w układzie, to ilość energii dostarczonej musi być równa energii odprowadzonej z układu.

  6. #26
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cała prawda .

    Ciekawe jak zmienia się rozstaw rurek w OP w 12 mertowej sypialni z" parkietem "gdy wejdątam dwie osoby i włącą TV.?

  7. #27

    Domyślnie

    Kusiło mnie i zrobiłem OZC, powiem tak nic mi to nie wniosło oprócz szczuplejszego portfela
    Jak dobrze się przyłoży i uczciwie do http://cieplowlasciwie.pl/start wychodzi praktycznie to samo.

    Rockwool też ma dobry i darmowy kalkulator gdzie wprosty i dziecinny sposób mozna sobie wyliczyć przegrody, współczynniki przenikania ciepła i opór cieplny.

    https://www.google.com/url?sa=t&rct=...Cs8aMJHT5Ouo_D
    Ostatnio edytowane przez kubis1973 ; 26-11-2019 o 12:24

  8. #28
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubis1973 Zobacz post
    Kusiło mnie i zrobiłem OZC, powiem tak nic mi to nie wniosło oprócz szczuplejszego portfela
    Jak dobrze się przyłoży i uczciwie do http://cieplowlasciwie.pl/start wychodzi praktycznie to samo.
    Zapewne za moment usłyszysz ,że firma od OZC jest tak samo dokładna jak kalkulatorek z cieplowlasciwe.pl...
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.278
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubis1973 Zobacz post
    Jak dobrze się przyłoży i uczciwie do http://cieplowlasciwie.pl/start wychodzi praktycznie to samo.
    Jaka będzie zmiana w kWh jak 5m2 okien przełożę ze ściany północnej na południową (obrócę dom)? Albo jak zamiast BK użyję silki? Albo te same 40cm wełny dam na połać, zamiast na strop?
    To zabawka prowadząca na manowce jak coś masz inaczej, niż oni uznają za typowe.6

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    To jest w miarę dobre narzedzie do oszacowania, "ile gazu spalę, jak zrezygnuję z węgla i ocieplę ściany 12cm styropianu"
    W nowych, energooszczednych domach rozstrzał wyników jest zbyt duży
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  11. #31
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fugaz

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    188

    Domyślnie

    Jak dobrze pamiętam u mnie różnica między ciepło właściwe a ozc to jakieś 2kW

  12. #32
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    Mój generalny wykonawca domu robi mnie w ciula jak widzę. Na etapie projektu liczone było OZC. W domu ma być 100% OP. Pytałem o projekt instalacji podłogówki i zbywali mnie odpowiedzią że "to robią specjaliści, znają sie...bla bla bla". Pytałem o to jakiej długości i jakiego rozstawu pętli będę w projekcie. No za słabo ich cisnąłem i nie wymusiłem tego.

    I teraz zaczyna się robić ciekawie. Bo wiem ze innym klientom i pewnie mnie niedługo proponują zmianą i za dopłatą 21zł/m2 robią rozstaw rurek co 10cm a bez dopłaty to ma być 15cm. Na powierzchni ogrzewanej oznacza to u mnie dopłatę 2600zł. Jest sens to robić? Można to jakoś przeliczyć znając OZC jak to wpłynie np na zmniejszenie temperatury zasilania instalacji. Bo może i gra warta świeczki gdyż w dłuższej perspektywie ta różnica zostanie pokryta przez niższe rachunki.

    Jak to widzicie?

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał exetterenak Zobacz post
    I teraz zaczyna się robić ciekawie. Bo wiem ze innym klientom i pewnie mnie niedługo proponują zmianą i za dopłatą 21zł/m2 robią rozstaw rurek co 10cm a bez dopłaty to ma być 15cm. Na powierzchni ogrzewanej oznacza to u mnie dopłatę 2600zł. Jest sens to robić? Można to jakoś przeliczyć znając OZC jak to wpłynie np na zmniejszenie temperatury zasilania instalacji. Bo może i gra warta świeczki gdyż w dłuższej perspektywie ta różnica zostanie pokryta przez niższe rachunki.

    Jak to widzicie?
    Szczerze mówiąc ?

    Zysk dla wykonawcy za wyższa robociznę i za dodatkowy materiał.

    Ty NIC nie zyskasz.
    Przy pompie ciepła nie zejdziesz do bardzo niskich temp , bo ogranicza cię "delta" w pompie. A jak zejdziesz to zacznie taktować.

    Jak miałem kocioł na ekogroszek i zawór 4drożny to mogłem w podłogę puścić jaką chce temperaturę. Mogłem i 22 stopni , wszystko zależało jaką temp miałem na kotle.

    Dla mnie właśnie delta to wielki minus bo ogranicza możliwość zejścia z temp zasilania ..
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.278
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał exetterenak Zobacz post
    Jak to widzicie?
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8083645

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.278
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Przy pompie ciepła nie zejdziesz do bardzo niskich temp , bo ogranicza cię "delta" w pompie. A jak zejdziesz to zacznie taktować.
    Delta właśnie obniża tz. Bo może z krzywej wynikać 29*, a jak powrót ma 22* to i tak przy delcie 5* pompa w podłogę wpuści 27m*. Wyżej dopiero jak jak temperatura powrotu wzrośnie.
    A że taktuje to oznacza, że w danych warunkach pompa nie potrafi zejść z mocą tak nisko, jak zapotrzebowanie domu. I to się będzie działo niezależnie od tego, czy mamy dt5* i przepływ 5l/min, czy dt1* i przepływ 25l/min.

  16. #36
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Cytat Napisał exetterenak Zobacz post
    Mój generalny wykonawca domu robi mnie w ciula jak widzę. Na etapie projektu liczone było OZC. W domu ma być 100% OP. Pytałem o projekt instalacji podłogówki i zbywali mnie odpowiedzią że "to robią specjaliści, znają sie...bla bla bla". Pytałem o to jakiej długości i jakiego rozstawu pętli będę w projekcie. No za słabo ich cisnąłem i nie wymusiłem tego.

    I teraz zaczyna się robić ciekawie. Bo wiem ze innym klientom i pewnie mnie niedługo proponują zmianą i za dopłatą 21zł/m2 robią rozstaw rurek co 10cm a bez dopłaty to ma być 15cm. Na powierzchni ogrzewanej oznacza to u mnie dopłatę 2600zł. Jest sens to robić? Można to jakoś przeliczyć znając OZC jak to wpłynie np na zmniejszenie temperatury zasilania instalacji. Bo może i gra warta świeczki gdyż w dłuższej perspektywie ta różnica zostanie pokryta przez niższe rachunki.

    Jak to widzicie?
    Zarówno co 10 jak i co 15cm jest źle, powinno być zgodnie z projektem, a w prawidłowym projekcie rozstawy wychodzą zróżnicowane. Jeżeli ktoś umawia się z panem Ziutkiem, że połozy mu bez projektu, to jego problem. Natomiast jeżeli nie ustalaliście szczegółowo z wykonawcą jak ta podłogówka ma wyglądać, to w domyśle ma być wykonana zgodnie z projektem wykonanym przez uprawnionego projektanta, tego wymaga prawo. Nie pozwól im robić czegokolwiek dopóki nie pokażą projektu, sprawdź kto się pod nim podpisał i czy ma uprawnienia do projektowania takich instalacji.

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał SzymonKc Zobacz post
    Zarówno co 10 jak i co 15cm jest źle, powinno być zgodnie z projektem, a w prawidłowym projekcie rozstawy wychodzą zróżnicowane. Jeżeli ktoś umawia się z panem Ziutkiem, że połozy mu bez projektu, to jego problem. Natomiast jeżeli nie ustalaliście szczegółowo z wykonawcą jak ta podłogówka ma wyglądać, to w domyśle ma być wykonana zgodnie z projektem wykonanym przez uprawnionego projektanta, tego wymaga prawo. Nie pozwól im robić czegokolwiek dopóki nie pokażą projektu, sprawdź kto się pod nim podpisał i czy ma uprawnienia do projektowania takich instalacji.
    Szczerze mówiąc nie widziałem jeszcze źle działającej instalacji.

    W poprzednim domu kładł mi hydraulik zatrudniony przez dewelopera i powiedziano mi podłogówka jest położona co 20-25cm , bo tak kładą ..
    W podłogę szło wtedy około 25-30 stopni ..

    W nowym dużo cieplejszym domu mam co 10-15cm (bez projketu) i temepratury w podłogę ida podobne , a nawet wyższe bo u mnie przy pompie ciepła nie mogę zejśc poniżej pewnej temp 28-29 bo zaczyna pompa taktować ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  18. #38
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    Cytat Napisał SzymonKc Zobacz post
    Zarówno co 10 jak i co 15cm jest źle, powinno być zgodnie z projektem, a w prawidłowym projekcie rozstawy wychodzą zróżnicowane. Jeżeli ktoś umawia się z panem Ziutkiem, że połozy mu bez projektu, to jego problem. Natomiast jeżeli nie ustalaliście szczegółowo z wykonawcą jak ta podłogówka ma wyglądać, to w domyśle ma być wykonana zgodnie z projektem wykonanym przez uprawnionego projektanta, tego wymaga prawo. Nie pozwól im robić czegokolwiek dopóki nie pokażą projektu, sprawdź kto się pod nim podpisał i czy ma uprawnienia do projektowania takich instalacji.
    Oczywiście że masz rację. Nie dostałem wciąż tego projektu i nie mam pojęcia jak to będzie wyglądać. Będę ich o to cisnąć i nie rozpoczną prac póki tego nie otrzymam

  19. #39
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Szczerze mówiąc nie widziałem jeszcze źle działającej instalacji.
    A ja widuję takie ciągle (podczas uruchamiania rozmaitych źródeł ciepła).

    To kwestia kryteriów oceny kiedy instalacja źle działa.
    Jeżeli kryterium jest takie, że ma być ciepło w domu, to każdą da się wyregulować kombinacją odpowiedniej temperatury zasilania i przepływów.
    Natomiast jeżeli po regulacji (takiej żeby było ciepło) przyjrzymy się dokładniej przepływom, Tz, delcie, stratom ciśnienia i dobrej współpracy instalacji ze źródłem ciepła (taktowanie, możliwość przeniesienia pełnej mocy urządzenia), to się okazuje że prawie każda źle działa, a przynajmniej niektóre pętle - nie spełniają wytycznych dla tego typu instalacji, co wiążę się z różnymi negatywnymi konsekwencjami, nie koniecznie czytelnymi dla laika.

    Odnośnie taktowania Twojej PC przy niższych Tz i mniejszym obciążeniu cieplnym - sprawdź czy jest możliwość konfiguracji delty w PC i jak jest ustawiona. Często jest to w menu parametr mówiący "nie wprost", że chodzi o deltę, np. ustawienie odbiorników ciepła (grzejniki, klimakonwektory, podłogówka), a czasem można ustawiać wartość delty bezpośrednio.
    Chodzi o to, że pompa taktuje kiedy delta na instalacji jest niższa niż ustawiona w PC, a PC nie może już bardziej zmniejszyć przepływu. Jeżeli zachodzi taka sytuacja a jest możliwość zmniejszenia delty, należy to zrobić, szczególnie wiosną i jesienią, kiedy obciążenie jest niskie.
    To wiążę się jednak z tym, że w czasie mrozów instalacja może nie pozwolić na przepływy na tyle duże, żeby utrzymać niską deltę i pompa nie będzie mogła wtedy przenieść pełnej mocy do instalacji (zamiast zwiększyć przepływ obniży Tz, żeby zachować niską deltę). Dlatego na zimę na takiej instalacji należy ustawić wyższą deltę.

    Prawidłowo zrobiona podłogówka pod PC powinna pracować na niskiej delcie (około 5K) nawet w największe mrozy (czyli pozwalać na duże przepływy), wtedy nie trzeba bawić się w przestawianie delty, a Tz jest najniższa z możliwych. Jeżeli Twoja tak nie działa, to masz przykład źle wykonanej podłogówki, takie są prawie wszystkie w tym kraju, tylko mało kto rozumie temat, więc żyją w błogiej nieświadomości (bo przecież w domu ciepło), a jeszcze doradzają, że pod PC najlepiej wszędzie co 10cm ułożyć, a projekt to strata kasy.

    Podłogówka zaprojektowana wraz z ceną projektu jest praktycznie zawsze tańsza w budowie, niż "ułożona na oko" i przede wszystkim lepiej działa, w wolnej chwili polecam przeczytać https://drive.google.com/file/d/1u6O...fFVLdh3lzgFmyQ
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 20-10-2021 o 09:48

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony