dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Wentylacja w garażu

    Witam,

    zastanawiam się jak rozwiązać problem wentylacji w garażu. Wg. projektu ma tam być wentylacja grawitacyjna. Wlot powietrza na 1 ścianie 30cm nad podłogą, wylot na przeciwległej 20cm pod stropem - rura PCV 160

    Jednak garaż będzie ogrzewany (jest dwustanowiskowy, ok 38m2) - ogrzewanie podłogowe. W domu będzie pompa ciepła.

    W części mieszkalnej budynku będzie rekuperacja.

    I tutaj mam problem jak to dobrze rozwiązać, by nie tracić ciepła z garażu nadmiernie.

    Dodam jeszcze, że nad garażem jest pomieszczenie ogrzewane.

    Jakie rozwiązania zastosowaliście u siebie? Jak to się sprawuje przy dużych mrozach itd.

    Czekam na cenne rady

    Pozdrawiam

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Ja napiszę jak jest rozwiązane u mnie - chociaż obecnie wykonałbym to inaczej.
    Wyrzut zpowietrza z wentylacji mechanicznej do garażu , w garażu wentylacja grawitacyjna.
    Drzwi (brama) garażowa panelowa 4,60m.

    Obecnie - koniecznie zrobiłbym drzwi do garażu - aby nie musieć otwierać bramy tylko, aby można było wychodzić mniejszym otworem - zbyt duże wychłodzenie zimą.
    Garaż mam nieogrzewany - ocieplony, brama również ocieplona, temperatura nawet podczas największych mrozów nie spadła poniżej zera.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    U nas w garażu brama 5m + drzwi. Nie mamy okien.

    Myślałem jeszcze, żeby w garażu zrobić wyciąg z reku, a nadmuch z pomieszczenia przejściowego między garażem, a częścią dzienną domu.
    Ale to rozwiązanie mi się też nie podoba ze względu na to, że drzwi między garażem a domem będą musiały mieć podcięcie, czyli w duże mrozy (przy otwartej bramie) garaż się wychładza i jednocześnie zimne powietrze będzie dostawać się do domu.

    Chyba zostanie grawitacja i 2 kratki.

    A może jeszcze jakieś pomysły?

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Apacer
    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Polkowice
    Kod pocztowy
    59-101
    Posty
    411

    Domyślnie

    No nie wiem czy czasem przepisy nie nakazują stosowania odrębnego systemu wentylacji dla garaży, więc łączenie z reku domowym może odpadać.

    Ja planuję montaż wywiewki dachowej z wentylatorem, więc coś w stylu wentylacji grawitacyjnej wymuszonej, a klapy w nawiewie przy podłodze zamykane elektrozaworem. Całość oczywiście pod system automatyki i w przypadku wykrycia zwiększonej emisji spalin, CO, CO2 załączy się wentylator + otwarcie pokryw.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Apacer Zobacz post
    No nie wiem czy czasem przepisy nie nakazują stosowania odrębnego systemu wentylacji dla garaży, więc łączenie z reku domowym może odpadać.

    Ja planuję montaż wywiewki dachowej z wentylatorem, więc coś w stylu wentylacji grawitacyjnej wymuszonej, a klapy w nawiewie przy podłodze zamykane elektrozaworem. Całość oczywiście pod system automatyki i w przypadku wykrycia zwiększonej emisji spalin, CO, CO2 załączy się wentylator + otwarcie pokryw.
    Jak to wykonasz proszę o fotki. Od napisania do wykonania............ daleka droga ale może się mylę.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Apacer
    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Polkowice
    Kod pocztowy
    59-101
    Posty
    411

    Domyślnie

    A co w tym skomplikowanego , całość będzie na wago plc, więc kwestia oprogramowania i czujników czadu czy jakości powietrza.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Pożyjemy..... zobaczymy
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  8. #8

    Domyślnie

    Mój instalator powiedział, że jest przepis, że wentylacji garażu nie wolno łączyć z innymi pomieszczeniami. Nie sprawdzałem jaki to przepis, ale instalator robi mi osobno wywiew mechaniczny z garażu.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Antyspam

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Posty
    134

    Domyślnie

    Cytat Napisał Seraf91 Zobacz post
    Witam,

    zastanawiam się jak rozwiązać problem wentylacji w garażu. Wg. projektu ma tam być wentylacja grawitacyjna. Wlot powietrza na 1 ścianie 30cm nad podłogą, wylot na przeciwległej 20cm pod stropem - rura PCV 160

    Jednak garaż będzie ogrzewany (jest dwustanowiskowy, ok 38m2) - ogrzewanie podłogowe. W domu będzie pompa ciepła.

    W części mieszkalnej budynku będzie rekuperacja.

    I tutaj mam problem jak to dobrze rozwiązać, by nie tracić ciepła z garażu nadmiernie.

    Dodam jeszcze, że nad garażem jest pomieszczenie ogrzewane.

    Jakie rozwiązania zastosowaliście u siebie? Jak to się sprawuje przy dużych mrozach itd.

    Czekam na cenne rady

    Pozdrawiam
    Z uwagi na to, że masz ten garaż raczej malutki (mój dwustanowiskowy ma ok 50m2 i wcale nie ma dużo miejsca), a brama garażowa jest szeroka, to ja bym się wentylacją nie zajmował. O ile nie uruchamiasz silnika przy zamkniętych drzwiach garażowych i nie zamykasz zaraz po wjechaniu to nie przejmowałbym się wentylacją. Ja u siebie już trzeci rok zabieram się za wykonanie wentylacji i jakoś funkcjonuję bez, garaż ogrzewany, temp ok 18*C. Auta benzynowe i to ma znaczenie. Z sadzą i smrodkiem Diesla jest gorzej, fakt.
    A od nadmiaru wilgoci jest odkurzacz do wody i mały osuszacz. Nie mam problemów z wilgocią. Zamiast tracić kilowatogodziny przez wentylację, zużywam 1kWh dziennie (nie codziennie) w okresie zimowym na osuszanie.
    Nie zauważyłem też problemu z korozją aut, jak to niektórzy wróżbici opowiadają o garażach ogrzewanych.

  10. #10

    Domyślnie

    Dzięki wszystkim za porady

    Prawdopodobnie rozwiążę to w następujący sposób.

    1. Wylot powietrza podepnę pod komin wentylacyjny, który jest w pomieszczeniu przylegającym do garażu. Jest to komin 2-kanałowy - jeden do wentylacji pomieszczenia technicznego, gdzie stanie m.in. jednostka wewnętrzna pompy, a w drugi wepnę przewód wentylacyjny z garażu.

    2. Do nawiewu powietrza wykorzystam produkt firmy Darco - nawietrzak z grzałką. Grzałkę podepnę pod włącznik, że jeśli nie będę widział potrzeby jej uruchomienia to będzie na stałe wyłączona. Jak jest do niej doprowadzone zasilanie to grzałka załącza się w temp. ok 4st. C, natomiast wyłącza gdy powietrze osiągnie bodajże ok 15st.

    @Antyspam mam diesle Mam nadzieję, że 2 samochodu się zmieszczą

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar marzar2
    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Psary
    Kod pocztowy
    42-512
    Posty
    237

    Domyślnie

    odświeżę temat. Też muszę zrobić wentylację garażu (35m kw+ 9 mkw warsztat - póki co połączone, bo nie ma drzwi). Garaż jest w bryle budynku, ocieplony i ogrzewany jak reszta domu. Nie mam rekuperacji, więc planuje zrobić na jednej ścianie kratkę nawiewową (czerpnia na górze ściany zewnętrznej pod styropianem i wejście do garażu 30cm nad posadzką) a na drugiej ścianie u góry wylot powietrza. Obawiam się tylko nadmiernego wychładzania garażu, czy są jakieś handlowe, mechaniczne nawiewniki/wywiewniki ?

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Antyspam Zobacz post
    Z uwagi na to, że masz ten garaż raczej malutki (mój dwustanowiskowy ma ok 50m2 i wcale nie ma dużo miejsca), a brama garażowa jest szeroka, to ja bym się wentylacją nie zajmował. O ile nie uruchamiasz silnika przy zamkniętych drzwiach garażowych i nie zamykasz zaraz po wjechaniu to nie przejmowałbym się wentylacją. Ja u siebie już trzeci rok zabieram się za wykonanie wentylacji i jakoś funkcjonuję bez, garaż ogrzewany, temp ok 18*C. Auta benzynowe i to ma znaczenie. Z sadzą i smrodkiem Diesla jest gorzej, fakt.
    A od nadmiaru wilgoci jest odkurzacz do wody i mały osuszacz. Nie mam problemów z wilgocią. Zamiast tracić kilowatogodziny przez wentylację, zużywam 1kWh dziennie (nie codziennie) w okresie zimowym na osuszanie.
    Nie zauważyłem też problemu z korozją aut, jak to niektórzy wróżbici opowiadają o garażach ogrzewanych.
    Hej,

    a jak z kontrolą kominiarza u Ciebie? Czy kominiarz nie zwracał Ci uwagi, że nie masz wentylacji w garażu?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony