dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 6
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 116
  1. #41

    Domyślnie

    noooo, to facet sprzedał wymiennik chłodzący

  2. #42
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Maga_S

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-760
    Posty
    39

    Domyślnie

    tzn dla jasności, bo tu różne wyrażenia w wątku występują, wymiennik nasadka huba itp, może ja nie wszystkie rozumiem i znaczą co innego
    wszystko z czerwonymi strzałkami rozgrzane aż parzy
    ta część zaznaczona na niebiesko - jest zawsze chłodna

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_20191106_223009.JPG
Wyświetleń:	60
Rozmiar:	89,7 KB
ID:	436744

  3. #43

    Domyślnie

    zgadza się
    wypada to coś zdemontować i przyjrzeć się dokładnie co jest w środku ?

  4. #44
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maga_S Zobacz post
    wszystko z czerwonymi strzałkami rozgrzane aż parzy
    ta część zaznaczona na niebiesko - jest zawsze chłodna
    Ten wymiennik jest zakładany na rurę dymną, czy zastępuje ten odcinek? Wiesz, jak jest zbudowany w środku?

  5. #45
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Parzy czyli ile ma stopni? Parzy i przy 50 stopniach. Jak ktoś wierzy że taka nasadka pociągnie 4-5 grzejników o jest niepoprawnym optymistą. A i chciałbym zobaczyć wyliczenia zapotrzebowania na ciepło, mocy grzejników i mocy takiej albo 400% lepszej nadstawki.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  6. #46
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Maga_S

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-760
    Posty
    39

    Domyślnie

    Zamiast rury jest zamontowany, podawałam facetowi średnicę poprzedniej rury z pieca, aby dobrać średnicę tego wymiennika.
    w środku to praktycznie pusty jest, są te rurki płomieniówki, x3
    gwoli sprawiedliwości, może ten wymiennik nie jest całkowicie chłodny, optymista mógłby go nazwać trochę ciepłym...

  7. #47
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Maga_S

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-760
    Posty
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Parzy czyli ile ma stopni? Parzy i przy 50 stopniach. Jak ktoś wierzy że taka nasadka pociągnie 4-5 grzejników o jest niepoprawnym optymistą. A i chciałbym zobaczyć wyliczenia zapotrzebowania na ciepło, mocy grzejników i mocy takiej albo 400% lepszej nadstawki.
    NIe wiem ile stopni, mam np. bąble na rękach od poparzeń przez kilka dni, gdy niechcący dotknę pieca na sekundę.
    Nie znam się na tym wszystkim, więc poprosiłam o dobór urządzenia faceta, który robi wymienniki, jak np. pada mi skrzynia biegów w aucie to idę do mechanika i ufam, że zrobi tak, żebym mogła jeździć autem. Na kilku innych rzeczach się znam, na tym zupełnie nie. I coś czuję, że ktoś mnie zrobił w jajo, a wydałam wszystkie pieniądze jakie miałam.
    Nie potrafię wyliczyć zapotrzebowania na ciepło w tym domu, życie spowodowało że wylądowałam nagle w lesie, w domu który był do tej pory tylko letnią działką, i muszę przeżyć tu 2 zimy. Rozumiem, że będę musiała iść na pewne kompromisy tutaj jeśłi chodzi o komfort cieplny, ale notoryczny brak naprawdę ciepłych grzejników i budzenie się co rano w lodówce to trochę dla mnie za dużo.

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maga_S Zobacz post
    NIe wiem ile stopni, mam np. bąble na rękach od poparzeń przez kilka dni, gdy niechcący dotknę pieca na sekundę.
    Pytanie było o temperaturę komina za wymiennikiem, nie pieca.

    Cytat Napisał Maga_S Zobacz post
    idę do mechanika i ufam, że zrobi tak, żebym mogła jeździć autem.
    I nigdy się nie zawiodłaś? Nie każdy mechanik jest dobry. Tak samo jest ze wszystkim. Partacze są wszędzie. Więc lepiej nie chodzić do pierwszego lepszego, tylko włożyć trochę wysiłku i zdobyć opinie.

    Cytat Napisał Maga_S Zobacz post
    notoryczny brak naprawdę ciepłych grzejników i budzenie się co rano w lodówce to trochę dla mnie za dużo.
    Zamontuj klimę. A w kozie pal rekreacyjnie. Koza i grzejniki to nie jest system do utrzymywania komfortu. Tak można palić rekreacyjnie (zabawy z wodą bez sensu).

  9. #49

    Domyślnie

    A gdyby zaprosić "producenta" na miejsce, by "fachowym" okiem ocenił temat, albo montażystów z 30 letnim doświadczeniem, którzy zamontowali to coś za pieniądze, twoje przecież

  10. #50
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Maga_S

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-760
    Posty
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    A gdyby zaprosić "producenta" na miejsce, by "fachowym" okiem ocenił temat, albo montażystów z 30 letnim doświadczeniem, którzy zamontowali to coś za pieniądze, twoje przecież
    Do instalatorów nie mam pretensji, oni i tak byli mocno nieszczęśliwi, gdy zobaczyli ten wymiennik, ale myślałam, że będzie ok no bo przecież sam producent indywidualnie dobrał, a kupiłam z polecenia znajomych, nie przemyślałam jednak, że oni mają taki system i wymiennik od tego samego faceta w domku letniskowym, mniejszym, z którego rzadko kiedy korzystają w zimę, więc jest taka opcja, że wiosną i jesienią faktycznie są bardzo zadowoleni.

    Producent daleko, przysłał mi to ustrojstwo, także chyba do niego napiszę, choć raczej nie jestem zainteresowana wymianą na większy z tego samego zakładu, bo tu ewidentnie sporo niekompetencji jest. Wychodzi na to,że muszę kupić po prostu coś porządnego, tym razem wolę chyba jednak stacjonarnie. A ten może uda mi się sprzedać.

    Dziękuję wszystkim za pomoc i wyjaśnienia.

  11. #51

    Domyślnie

    Licząc na szybko, przy jedynie przybliżonych założeniach:
    - masz w środku 3 rurki, o średnicy - powiedzmy - 5 cm każda i 40 cm długości (zakładam, że są one ustawione pionowo - jeśli poziomo to byłyby pewnie z 2 razy krótsze),
    - wymiana ciepła między spalinami a wodą zachodzi na powierzchni tych rurek (płomieniówek), dodatkowo spaliny przepływają tu bardzo szybko, bo idą bez żadnych przeszkód w górę
    - powierzchnia wszystkich płomieniówek razem to: 3 rurki x 5 cm średnicy x 3,14 (pi) x 40 cm długości = 1884 cm2 = 0,18 m2 tj. powierzchnia ok. 3 kartek A4
    Pytanie: ile ciepła można odebrać z szybko przepływających spalin przez powierzchnię trzech kartek?

    Podpowiedź: w katalogu Romotopa, który ma nieco podobne płomieniówki, ale z zakręcającymi spalinami (coś na kształt kanałów opadowych, znacznie podnoszących efektywność wymiany) przeczytamy:

    Spalinowy wymiennik wkładów kominkowych Romotop KV 025 W01 (02) BD z zastosowanym systemem triple pass zawiera
    łącznie 18 rurek z wewnetrzną średnicą 60 mm. Jeśli byśmy chcieli osiągnąć podobny efekt przekazania ciepła w standardowym
    wymienniku z rurkami, musieli byśmy zastosować 70 (!) rurek z rozmiarem wewnętrznym 30 mm.
    Przy założeniu, że mówimy o rurkach długości 20 cm, to te 70x3x3,14x20=1,32 m2
    czyli 7 razy tyle, co u ciebie.

    A ten Romotop ma

    Moc regulowana wymiennika ciepła 3.5 - 9 kW
    Czyli u ciebie będzie odbierało 1, może w porywach 1,2 kW. W sam raz na jeden niewielki grzejniczek, np. taki: https://allegro.pl/oferta/grzejnik-p...yty-5092054558

    CBDU
    Ostatnio edytowane przez fajnytoster ; 07-11-2019 o 00:24

  12. #52

    Domyślnie

    A kiedy grzałaś tylko piecykiem to jak ciepło rozchodziło się po domu, były niedogrzane pomieszczenia? Jak ten domek utrzymuje ciepło przy chłodnej pogodzie, mocno stygnie przez noc?

  13. #53
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maga_S Zobacz post
    Tak w ogóle bardzo Wam wszystkim dziękuję za zaangażowanie i cierpliwość w tłumaczeniu kompletnemu laikowi o co chodzi, choć CO u mnie grzeje słabo to jakoś tak mi miło i ciepło
    Sympatyczna jesteś, więc i forumowicze też się starają (przynajmniej większość)....Niestety producent wymiennika nie okazał się sympatyczny....Dalsze kombinacje uzależnij od podania wielkości budynku do ogrzania i ewentualnej jego konstrukcji - by choć w przybliżeniu określić jego potrzeby. Mając instalację i kaloryfery, pewnie trzeba się zastanowić nad płaszczem wodnym z prawdziwego zdarzenia...

  14. #54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maga_S Zobacz post
    wszystko z czerwonymi strzałkami rozgrzane aż parzy
    ta część zaznaczona na niebiesko - jest zawsze chłodna

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_20191106_223009.JPG
Wyświetleń:	60
Rozmiar:	89,7 KB
ID:	436744

    Weźcie wszyscy pod uwagę to, co pisze autorka. Wystarczy przeczytać. Wymiennik jest ZAWSZE CHŁODNY. Popatrzcie na zdjęcie.
    Wasze obliczenia itepe to śmiech na sali, tam nawet worek z piaskiem się zagrzeje.

  15. #55
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Maga_S

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-760
    Posty
    39

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o parametry to dom jest z bali 12 cm, dół tylko bale, góra wełna, na górze 3 pokoje i łazienka. Dotychczas ciepło z pieca (bez płaszcza) dość ładnie ogrzewało szczególnie 2 pokoje na górze bliżej otwartych schodów biegnących przy ścianie komina.

    Jeśłi chodzi o piec, to otwarty salon na dole z piecem (4x6m) (bez dodatkowego grzejnika) wczoraj nagrzałam do ok. 22 stopni (termometr dość oddalony od pieca więc temperatura pokojowa chyba realna) - dziś rano jest w nim 19-20 st., choć wcale nie zapakowałam na noc do pieca nie wiadomo ile, rano piec był letni, i resztki żaru z węgla.

    Na dole mała kuchnia i jeden malutki pokój są zwykle chłodniejsze (mały pokój na codzień nieużywany), są za rogiem od pieca, więc ciepło z pieca za bardzo tam nie zakręca.

    Piec naprawdę od lat dawał radę dotychczas, np teraz we wrześniu gdy pojawiły się pierwsze nocne przymrozki i nie było płaszcza, nie używałam grzejników elektrycznych, w mojej sypialni przy schodach było ciepło od pieca, rano troszkę gorzej wiadomo, duży pokój bywał chłodny 16-17 st, choć wtedy miałam jedynie resztki bardzo kiepskiego węgla, rano znajdowałam w piecu niedopalony, kamienie itp., ten węgiel co mam teraz spala się do końca i jest różnica.

    Dom na działce leśnej, więc słońce tu za bardzo nie pomaga o tej porze roku, bo idzie nisko i tylko trochę prześwieca przez drzewa ale niestety np. w słoneczny lecz chłodny dzień, gdy sąsiedzi zasadniczo nie palą bo mają cały dom na słońcu - ja palić muszę.

    Nie wiem jaką konkretnie moc ma ten piec niestety.

    Będę wdzięczna, gdybyście podpowiedzieli jaki zakres mocy powinien mieć nowy wymiennik.
    Czy wymiennik z parametrami jak Romotop powyżej - 3.5 do 9 kw dałby radę?

    Podsumowując - łącznie 5 grzejników (bez salonu w którym jest piec), w tym 3 pokoje na górze, i dół malutki pokój i malutka kuchnia (tu są naprawdę małe grzejniki), powierzchnia pomieszczeń do ogrzania grzejnikami to około 60 mkw uwzględniając wszystkie skosy, na codzień mają grzać konkretnie głównie w kuchni i w jednej sypialni na górze (w innych pokojach chodzi głównie o to, aby się nie wychłodziły zanadto i żeby mi stamtąd nie wiało złem, zjeżdża się tu rodzina głównie na weekendy, i to nie na każdy weekend i nie do każdego pokoju
    W przyszłym roku planuję też podłączyć pod płaszcz wodę użytkową, bo na razie terma tylko na prąd.

  16. #56

    Domyślnie

    Ile chcesz wydać i na jaki czas ta instalacja ma być ?

  17. #57
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Jeszcze może napiszesz nam, jakie masz zabezpieczenia głowne (bezpieczniki) przed licznikiem i za licznikiem elektrycznym? To na wypadek rozważenia opcji grzania prądem.

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Najchętniej - nic a instalacja na wieczność...
    To jak chodzi o "chcesz".

    Maga_S
    A myślałaś o instalacji DGP?
    (Dystrybucja gorącego powietrza)
    To kilka rurek rozprowadzonych z okolicy kominka do pomieszczeń na pięterku.
    Tanich, aluminiowych, opatulonych wełną mineralną i gdzieś zabudowanych choćby karton-gipsem.
    Palisz w jednym miejscu.
    Kaloryfery uruchomisz lepiej lub gorzej a ciepło mozna zrobić i szybko i tanio.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  19. #59
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Maga_S

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-760
    Posty
    39

    Domyślnie

    Moi drodzy, jeśli chodzi o to, co ewentualnie „chcę” – to chciałabym wydać nawet i milion dolarów, z tym, że niestety nie mam.
    Nie wdając się w zbędne szczegóły, znalazłam się w tym ogólnie pięknym leśnym zakątku nagle, z przyczyn losowych, w tym finansowych. Moje mieszkanie w mieście wynajęte, na około 2 lata, i tyle będę tu minimum siedzieć, potem zobaczymy. Być może, jeśli wtedy finanse pozwolą, zostanę tu po prostu bo bardzo mi tu ogólnie jest dobrze, i zrobię w tym domu prawdziwe ogrzewanie, porządne wykończenie i wiele innych rzeczy, które mi się marzą.
    Godzę się z tym, że czeka mnie na razie prowizorka i kompromisy, ten płaszcz wodny też wiedziałam, że będzie prowizorka (jak sporo innych elementów w tym domu), no ale nie aż taka, żeby nic to właściwie nie dało
    Wiem, że nie będzie tu łatwo, czasami niekomfortowo, i jestem na to przygotowana. Trudno, najwyżej rano będzie w pokoju na dole 16 stopni, odpalę piec i się ogrzeje (jeśli CO zadziała...), jakoś dam radę, kiedyś w końcu będzie wiosna .
    Nie jestem niestety przygotowana na żadne dalsze poważniejsze wydatki, zmiany koncepcji, nowe pomysły na instalację itp. itd. Nie chodzi o chęci a jedynie o możliwości.
    Jedynym sensowym wyjściem wydaje mi się więc w tej sytuacji sprzedaż tego gównianego wymiennika i kupienie takiego, faktycznie będzie jako tako działać. No i potem pozostaje liczyć na to, że nie wrócą zimy jak za dawnych lat, kiedy to -20 st. to był standard
    Ogrzewanie na stałe prądem nie wchodzi teraz w grę, rachunki i tak mam wysokie. Za około 2-3 lata planuję pomyśleć o panelach na dach, wtedy grzanie elektryką jak najbardziej, na ten moment będę się ewentualnie okazjonalnie dogrzewać grzejnikami elektrycznymi.

  20. #60

    Domyślnie

    DGP zrobić jest łatwo. Grzeje czasowo tak samo jak grzejniki ale szybciej i mocniej. Wydatek mały ale wykonanie musi być poprawne. Zrobisz to na tym, co już stoi i grzeje.

Strona 3 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony