dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Pilarka spalinowa

    Noszę się z zamiarem zakupu piły spalinowej (łańcuchowej). Będzie używana do "prac okołodomowych" - głównie do cięcia opału - wycinka drzew na opał w lesie, następnie pocięcie do postaci "opałowej".

    Pytanie:

    Jaka długość prowadnicy najlepiej sprawdzi się do takich prac?
    Jaka moc będzie optymalna?
    Co myślicie o piłach Hecht, NAC, ewentualnie jakieś propozycje? - raczej celuję w zakres cenowy poniżej 1000 zł?
    Na co uważać w kontekście późniejszych problemów z serwisowaniem (nie wiem np. że prowadnice 40cm są powszechnie serwisowalne - a 55 to już wielki problem, ewentualnie problemy z zakupem określonego typu łańcuchów, części etc)?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Twoje pytanie jest bardzo szerokie jak średnica drzew które chcesz wycinać - jak coś kupić to porządnego i aby służyło na lata.
    Na początek STIHL MS 180

    https://muratordom.pl/ogrod/narzedzi...q543-X8ws.html
    Ostatnio edytowane przez CityMatic ; 09-11-2020 o 10:33
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    Najbardziej popularna- sosna. Średnica 20-50cm. Ewentualnie jakieś drzewo owocowe jeśli będzie taka potrzeba.

  4. #4
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Chwalą ludziska NAC więc bym wybrał ale ja mimo wszystko zamiast jednej tak zwanej porządnej wolałbym 2 lub 3 tanie po kupnie tak zwanej dobrej kosiarki STIGA która ma zgnite podwozie a stara jakaś praktiker czy coś tam z 10 lat starsza wygląda super więc osobiście nie wywalałbym kasy bo teraz to wsio jeden chłam .

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał gry74y Zobacz post
    Noszę się z zamiarem zakupu piły spalinowej (łańcuchowej). Będzie używana do "prac okołodomowych" - głównie do cięcia opału - wycinka drzew na opał w lesie, następnie pocięcie do postaci "opałowej".

    Pytanie:

    Jaka długość prowadnicy najlepiej sprawdzi się do takich prac?
    Jaka moc będzie optymalna?
    Co myślicie o piłach Hecht, NAC, ewentualnie jakieś propozycje? - raczej celuję w zakres cenowy poniżej 1000 zł?
    Na co uważać w kontekście późniejszych problemów z serwisowaniem (nie wiem np. że prowadnice 40cm są powszechnie serwisowalne - a 55 to już wielki problem, ewentualnie problemy z zakupem określonego typu łańcuchów, części etc)?
    Jeżeli chcesz przeznaczyć na zakup pilarki do 1000 zł to kup NAC-a.
    Nie wiem co masz na myśli pisząc o serwisowaniu prowadnic, pierwszy raz słyszę.
    Długość prowadnicy uzależniona jest od mocy pilarki tak samo jak podziałka łańcucha.
    Do Twoich potrzeb łańcuch 325 i prowadnica długości 15 cali.
    Jak sie wprawisz w obsługę i eksploatację pilarki wtedy będziesz miał już wyrobione swoje zdanie i będziesz wiedział co chcesz, jak na razie to nie ma sensu kupować maszyny za kilka tysięcy gdy nie miało sie styczności z pilarką.

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Ten model to pomimo że firmówka to jest jednorazówka. Konkretna pilarka zaczyna się od modelu 231.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Ten model to pomimo że firmówka to jest jednorazówka. Konkretna pilarka zaczyna się od modelu 231.
    W dodatku produkowana w Brazylii, jak mnie pamięć nie myli. Albo w Chinach. Ale nie w DE.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Jeśli chcesz aby prowadnica długo działała bezproblemowo pilnuj jej smarowania.
    Po każdym uruchomieniu piły sprawdzaj czy prowadnica jest smarowana.
    Skieruj koniec prowadnicy na jakąś jasną powierzchnie i obserwuj, powinna lekko chlapać olejem.
    Smarowanie łańcucha ważne, musi pamiętać aby co tankowanie zatankować też olej do smarowania łańcucha. jeżeli po wypaleniu zbiorniczka paliwa w zbiorniczku od oleju zostaje ponad połowa zbiorniczka to smarowanie łańcucha jest wadliwe i trzeba szukać przyczyny.
    Najważniejsze jest pilnowanie prawidłowej mieszanki paliwowej aby dawkować odpowiednich proporcjach olej do paliwa.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    W dodatku produkowana w Brazylii, jak mnie pamięć nie myli. Albo w Chinach. Ale nie w DE.
    Podobnie jak modele pilarek Husqvarna, tej samej klasy to MS 180, są produkowane w USA albo w Kanadzie.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Nie tylko brak oleju do smarowania łańcucha jest przyczyną braku smarowania.
    Może też nastąpić awaria pompki smarującej łańcuch.
    Dlatego nawet po napełnieniu zbiorniczka olejem smarującym prowadnicę, trzeba sprawdzić czy ten olej do prowadnicy dochodzi.
    Dlatego napisałem że gdy nie ubywa oleju ze zbiorniczka należy szukać przyczyny.
    Przyczyn może być wiele, pompka, zapchany ssawka oleju, zabrudzony rowek prowadnicy czy wyrobiony ślimak napędzający pompkę.

  10. #10

    Domyślnie

    Po spaleniu jednego zbiorniczka paliwa i braku smarowania nic takiego sie nie stanie. Nie raz tak miałem, i po odpaleniu łańcuch rzucał olejem ale w trakcie cięcia coś się sknociło podczas ciecia i smarowania nie było a końcówka prowadnicy czy prowadnica była ok,. Natomiast koło napędowe czyli masz chyba na myśli kosz sprzęgłowy z zębatką nie jest smarowane olejem więc ono nie ma nic wspólnego z brakiem smarowania.
    Nie upieram się że smarowania nie należy sprawdzać, jak najbardziej przed każdym cięciem należy to robić.

  11. #11

    Domyślnie

    "Nie wiem co masz na myśli pisząc o serwisowaniu prowadnic, pierwszy raz słyszę.
    Długość prowadnicy uzależniona jest od mocy pilarki tak samo jak podziałka łańcucha.
    Do Twoich potrzeb łańcuch 325 i prowadnica długości 15 cali.
    Jak sie wprawisz w obsługę i eksploatację pilarki wtedy będziesz miał już wyrobione swoje zdanie i będziesz wiedział co chcesz, jak na razie to nie ma sensu kupować maszyny za kilka tysięcy gdy nie miało sie styczności z pilarką."



    Pisząc o długości prowadnicy - to taki nieszczęsny przykład (skrót myślowy). Innymi słowy chodziło mi z grubsza o pytanie (do doświadczonych użytkowników):

    NA CO ZWRÓCIŁBYŚ UWAGĘ KUPUJĄC PIŁĘ DLA SIEBIE do takiego zastosowania jak opisałem.

    Jak z każdą rzeczą pewne sprawy wychodzą w trakcie eksploatacji np. (kolejny hipotetyczny przykład) że łańcuch do prowadnicy 40cali jest łatwo dostępny i tani - do 55 już nie, że łańcuch 325 jest ok a 1/4 to przeżytek i w dodatku duży koszt, że warto dołożyć 30 zł i kupić z gaźnikiem Walbro niż typowo chińskim etc - jak pisałem teoretyzuję - ale takie rzeczy się wie jak człowiek ma doświadczenie życiowe w danej "dziedzinie". W katalogach i u firmowych naganiaczy tego się nie dowie.

    Wracając do głównego wątku - czyli rozumiem, że warto rozejrzeć się za jakimś NAC iem. Długość prowadnicy 40 cm (15 cali) do takiej roboty wystarczy.
    Jeśli chodzi o smarowanie (co zostało tutaj szeroko poruszone) - jakieś pojęcie teoretyczne mam (trochę poczytałem).

    Dziękuje wszystkim za zainteresowanie i odpowiedzi - myślę, że przydadzą się nie tylko mi (takich co nosi się z zamiarem kupna na pewno jest więcej i skorzystają). Jeśli ktoś mógłby (chciałby) coś jeszcze dodać - mile widziane.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał gry74y Zobacz post

    NA CO ZWRÓCIŁBYŚ UWAGĘ KUPUJĄC PIŁĘ DLA SIEBIE do takiego zastosowania jak opisałem.
    Jak już pisałem wcześniej, na tym etapie na jakim jesteś z obsługa pilarki kup NAC-a np taki model 52 cc 2,9 km CST1560, a w miarę zdobywania praktyki będziesz mógł pomyśleć o jakieś konkretniejszej maszynie.
    Na początek przygody z pilarka nie ma sensu kupować drogiej maszyny

    Cytat Napisał gry74y Zobacz post
    Jak z każdą rzeczą pewne sprawy wychodzą w trakcie eksploatacji np. (kolejny hipotetyczny przykład) że łańcuch do prowadnicy 40cali jest łatwo dostępny i tani - do 55 już nie, że łańcuch 325 jest ok a 1/4 to przeżytek i w dodatku duży koszt, że warto dołożyć 30 zł i kupić z gaźnikiem Walbro niż typowo chińskim etc - jak pisałem teoretyzuję - ale takie rzeczy się wie jak człowiek ma doświadczenie życiowe w danej "dziedzinie". W katalogach i u firmowych naganiaczy tego się nie dowie.
    Naprawdę teoretyzujesz
    Łańcuch do pilarek czy na 13 cali czy na 20 cali jest dostępny bez ograniczeń, ale mowa tu o kupowaniu łańcucha nie w marketach tylko u autoryzowanego przedstawicie jak np Stihl czy Husqvarna, u nich kupisz każdej długości łańcuch. Dobrej jakości są łańcuchy firmy Oregon.
    natomiast co do podziałki łańcucha to 325 i 3/8 są to najbardziej popularne łańcuchy. Łańcuch 1/4 nie jest przeżytkiem, jest stosowany w małej mocy pilarkach i to w specjalistycznych np w ogrodnictwie, fakt nie jest to zbyt popularny łańcuch. Kiedyś spotkałem sie z taką podziałka u Stihla, stosował w sowich pilarkach.
    Co do gaźnika to muszę Cię pocieszyć albo rozczarować, dzisiaj nawet Stihl czy Husqvarna pakuje w swoje maszyny "chińskie" gaźniki.
    Cytat Napisał gry74y Zobacz post
    Wracając do głównego wątku - czyli rozumiem, że warto rozejrzeć się za jakimś NAC iem. Długość prowadnicy 40 cm (15 cali) do takiej roboty wystarczy.
    Tak, spokojnie możesz się rozejrzeć za NAC-iem.
    Jeszcze mała uwaga co do ostrzenia łańcuch, nie połakom sie na ostrzałkę elektryczna bo po pierwsze trzy, cztery ostrzenia i po łańcuchu, po drugie naostrzyć łańcuch za pomocą pilnika po ostrzeniu elektrycznym- KOSZMAR!!
    Zanim nauczysz sie porządnie ostrzyć łańcuch to po naostrzeniu dwóch, trzech łańcuchów będziesz już mistrzem
    Ostatnio Stihl wypuścił świetny folder/książeczkę o ostrzeniu łańcuchów, gdybyś był u jakiegoś dilera Stihla zapytaj są one za darmo. Jest tam mądrze opisane i na dokładkę graficznie pokazane błędy i prawidłowe ostrzenie, naprawdę duuuuuużo się z niej dowiesz.

  13. #13

    Domyślnie

    Co do ostrzenia:

    Chodziło Ci może o ten poradnik stihla:

    https://www.google.com/search?client...C5%84cucha+pdf

    Pierwsza pozycja na liście.

    Są też na youtubach ciekawe filmy na ten temat (robiłem kiedyś przegląd) np. te:

    https://www.youtube.com/watch?v=dE4EYKjGJUM

    https://www.youtube.com/watch?v=axyVXmR0qoM


    Tutaj też ciekawy film o budowie łańcucha:

    https://www.youtube.com/watch?v=JTU4Z2vpqBc
    Ostatnio edytowane przez gry74y ; 12-11-2020 o 10:05

  14. #14

    Domyślnie

    Tak to jest ten poradnik.
    Natomiast co do filmików to pierwszy i trzeci filmik jest ok.
    Kiedyś to ja uczyłem sie od instruktora ostrzenia i było to kilka godzin teorii i praktyki a tak naprawdę to dopiero nauczyłem się dobrze ostrzyc gdy zacząłem używać pilarki. Dzisiaj jest o wiele prostsze nauczyć się bo są wszelkie pomoce jak pokazane wyżej, ale trzeba być czujnym bo widziałem już niejedne filmy jak z uporem maniaka ludzie pokazują że umieją ostrzyć łańcuch czy ciąć pilarką ale są niestety mijają się z prawdą, im wydaje się że są wybitnymi fachowcami a tak naprawdę są w błędzie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony