dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 14 z 22
Pokaż wyniki od 261 do 280 z 426
  1. #261

    Domyślnie

    9tga???
    Jak nie grzejesz kotlowni i garażu? Masz tam minus 5??
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  2. #262

    Domyślnie

    Cytat Napisał dmdaikin Zobacz post
    pompa daikin RS32 8kw
    Bardzo ułatwi odpowiedzi - jeżeli umieścisz dane OZC budynku w stopce,
    Twój budynek jest średnio ocieplony ;
    - musisz się spodziewać większego zużycia energii,
    - istotne - aby pompa PC zapewniała komfort cieplny,
    Możesz zlecić audyt budynku, który wykaże słabe strony izolacji budynku
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  3. #263
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dmdaikin

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Kłobuck
    Kod pocztowy
    42-100
    Posty
    56

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    9tga???
    Jak nie grzejesz kotlowni i garażu? Masz tam minus 5??
    No nie grzeje zakręcone pętle. utrzymuje się tam 10-12st.

  4. #264
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dmdaikin

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Kłobuck
    Kod pocztowy
    42-100
    Posty
    56

    Domyślnie

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    Do tego zapotrzebowania co piszesz, to ta pompa jest wlściwa. A jakie rzeczywiste jest zapotrzebowanie twojego budynku to to już inna bajka.
    Ale nie szukaj przyczyny, że pompa żle dobrana, na te temperatury co były ostatnio to ona bez problemu sobie musi poradzić.
    Przy tych temperaturach ( -4/-1 ), to zapotrzebowanie mojego budynku wychodziło gdzieś w granicach 3-3.5kW ( budynek przez tę najzimniejszą noc pobrał 80kWh ). U ciebie powinno byc podobnie i pompa da radę.
    Twój problem to instalacja i z tym sobie musisz poradzić.
    Miałeś poobserwować jak to pracuje, jaki jest rozkład temperatur przed buforem i za. Jak pompa pracuje, czy pracuje ciagle sprężarka ( pokazuje częstotliwość i moc ) i z jakim obciażeniem ( pobór mocy ) i ile produkuje.
    To wszystko jest ważne i to musisz poobserwowac i poustawiać.
    Piszesz, że koszt doby to 25zł, trochę dużo ale te ostatnie doby były zimne, do tego jak wszyscy mówia pierwszy sezon będą koszty wieksze.
    Jak to zużycie przebiegało dobowo?
    Wg. mnie bufor. Kupiłem ten regulator pompki obiegowej co kolega Andrzej powyżej polecił domontować ale niewiele to wnosi. Przede wszystkim pokazuje że woda na wyjściu ma 30st a pompa 32st Az dwa stopnie różnicy. Problemem tej instalacji jest chyba ten bufor tak twierdzi serwisant

  5. #265
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał dmdaikin Zobacz post
    Wg. mnie bufor. Kupiłem ten regulator pompki obiegowej co kolega Andrzej powyżej polecił domontować ale niewiele to wnosi. Przede wszystkim pokazuje że woda na wyjściu ma 30st a pompa 32st Az dwa stopnie różnicy. Problemem tej instalacji jest chyba ten bufor tak twierdzi serwisant
    Z buforem tak będzie, to jest jego słaba strona, że przed buforem jest wyzsza temperatura niż za buforem. Ale jak chciałeś sterowac obiegami pętli ( sterowanie pokojowe ), to niestety bufor musi być, a przynajmniej jest wskazany, bo jak ci pozamyka część pętli, to pompa dalej musi mieć odpowiedni przepływ.
    Ale ten bufor to nie jest twoje całe zło, on może podwyższac zużycie energii, ale parę procent.
    Zostaw ten bufor w spokoju i ustaw przepływy jak ci wyżej mówiłem
    Piszesz, że na zasilaniu przed buforem masz 32, a za 30st.
    Nic nie piszesz o powrotach, a to jest istotne.
    Ustaw prostą na 34st/c, delte 5st/c i ustawiaj tak przepływy, żeby to grzało jednakowo.
    jak na powrocie do PC będzie dużo wyżej niż na powrocie z CO do bufora ( tak różnica max. 2st/c ) to zwieksz prędkośc pompki obiegu wtórnego.
    W tej chwili jest w miarę ciepło, to ile ci dzisiaj zużyło energii?
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  6. #266
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    Z buforem tak będzie, to jest jego słaba strona, że przed buforem jest wyzsza temperatura niż za buforem. Ale jak chciałeś sterowac obiegami pętli ( sterowanie pokojowe ), to niestety bufor musi być, a przynajmniej jest wskazany, bo jak ci pozamyka część pętli, to pompa dalej musi mieć odpowiedni przepływ.
    ...
    Ani nie musi byc, ani nie jest wskazany. Daikin nie zaleca stosowania bufora, a zastosowanie zaworu upustowego bedącego w zestawie załatwia sprawę regulacji strefowej z siłownikami. Sterowanie strefowe stosuje dosc czesto i nie zauwazyłem negatywnych skutków stosowania zaworu upustowego, ani tez nie miałem zadnych uwag co do pracy pompy.

  7. #267

    Domyślnie

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    Nic nie piszesz o powrotach, a to jest istotne.
    Ustaw prostą na 34st/c, delte 5st/c i ustawiaj tak przepływy, żeby to grzało jednakowo.
    jak na powrocie do PC będzie dużo wyżej niż na powrocie z CO do bufora ( tak różnica max. 2st/c ) to zwieksz prędkośc pompki obiegu wtórnego.
    W tej chwili jest w miarę ciepło, to ile ci dzisiaj zużyło energii?
    Słuchaj kolegi, bo wie co mówi
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  8. #268
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dmdaikin

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Kłobuck
    Kod pocztowy
    42-100
    Posty
    56

    Domyślnie

    Cuda ? od 7 rano zużyła 6kwh do 18. Dwie zmiany krzywa obniżona na 32 i 28 -13 15 bo 34 robiło się zbyt ciepło w salonie pompka obiegowe na z 2 na 3 bieg najszybszy. Tam gdzie panele 21-22 st. Pompa dziś niema defrostow. Temperatura na zewnątrz 6st.
    Temperatura na powrocie wg pompy 25.2 zasilanie obecnie 29
    A wg. Termometrow mechanicznych wpiętych w układ zasilanie 27 A powrót 22. Układ głupiej pompa sie obecnie wlacza i wylacza ona czyta powrót z bufora który zupełnie jest inna.
    Ostatnio edytowane przez dmdaikin ; 04-12-2020 o 19:16

  9. #269
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dmdaikin

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Kłobuck
    Kod pocztowy
    42-100
    Posty
    56

    Domyślnie

    Pompa dziś pracuje swobodnie cicho wczoraj przed zmianą krzywej chciało ja wyrwać z ramy było ja słychać z daleka dosłownie słychać jak dodawałam mocy chyba do maksimum.

  10. #270
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał dmdaikin Zobacz post
    Pompa dziś pracuje swobodnie cicho wczoraj przed zmianą krzywej chciało ja wyrwać z ramy było ja słychać z daleka dosłownie słychać jak dodawałam mocy chyba do maksimum.
    Z tego wynika ( zuzycie przez 11h - 6kWh ), że dom standardowy, a pompa dobrze dobrana.
    Jak rozumię z opisów, teraz to ci dobrze pracuje, tak ?
    Jaki masz teraz rozkład temperatur ( ale po dłuższej pracy ) na buforze:
    tem. zasilania z pompy PC?
    tem. powrotu z pompy PC?
    tem zasilania z bufora do CO?
    tem powrotu z CO do bufora?
    Jaką masz teraz ustawioną krzywa grzania?
    Teraz będzie ciepło więc nie sprawdzisz, czy w temperaturach, jak pompa będzie szronić ( defrosty ), będzie to już poprawnie pracowało.
    Ale myślę, że przy temperaturach, lekko ujemnych w nocy, to ona powinna zuzywać w okolicach 20-25kWh, ale raczej ta dolna wartość.
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  11. #271
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dmdaikin

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Kłobuck
    Kod pocztowy
    42-100
    Posty
    56

    Domyślnie

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    Z tego wynika ( zuzycie przez 11h - 6kWh ), że dom standardowy, a pompa dobrze dobrana.
    Jak rozumię z opisów, teraz to ci dobrze pracuje, tak ?
    Jaki masz teraz rozkład temperatur ( ale po dłuższej pracy ) na buforze:
    tem. zasilania z pompy PC?
    tem. powrotu z pompy PC?
    tem zasilania z bufora do CO?
    tem powrotu z CO do bufora?
    Jaką masz teraz ustawioną krzywa grzania?
    Teraz będzie ciepło więc nie sprawdzisz, czy w temperaturach, jak pompa będzie szronić ( defrosty ), będzie to już poprawnie pracowało.
    Ale myślę, że przy temperaturach, lekko ujemnych w nocy, to ona powinna zuzywać w okolicach 20-25kWh, ale raczej ta dolna wartość.
    Aktualnie pracuje spokojnie wcześniej było słychać jej prace w domu teraz nic. Trzeba podejść żeby sprawdzić czy kręci się.
    Temperatury:
    Zasilanie pompa 31 powrót 26.2
    Zasilanie za buforem 29 A powrót 24 wg. Termometrow wpietych w układ. Czyli brakuje 2st.
    Krzywa była 35/-13 29/15
    Zmieniłem ja lekko bo w jednym pokoju zimno A nie Mam możliwości zmiany przepływu jest na Max.
    Obecną krzywa 35/-15 30/15
    Po zmianie też spokojnie pracuje na efekt muszę czekać.
    Jakie parametry ma pompa obiegowa w jednostce daikin WewnątrzEHVH08S23DJ9W ? Mam teraz pompę LFP PCO 25/40-70Z chodzi na najwyższym biegu.
    Zużycie od 9 rano do 16 5kwh teraz jest po korekcie małej więc będzie wyższe. Moje wnioski są takie pompa nie radzi sobie z defrostami przy współpracy z buforem przy temperaturach rzędu 2/-6 druga sprawa pompa wskazuje że ma 30st w instalację idzie 28. Mówimy bufor moje urządzenie to sprzęgło hydrauliczne.

  12. #272
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał dmdaikin Zobacz post
    Aktualnie pracuje spokojnie wcześniej było słychać jej prace w domu teraz nic. Trzeba podejść żeby sprawdzić czy kręci się.
    Temperatury:
    Zasilanie pompa 31 powrót 26.2
    Zasilanie za buforem 29 A powrót 24 wg. Termometrow wpietych w układ. Czyli brakuje 2st.
    Krzywa była 35/-13 29/15
    Zmieniłem ja lekko bo w jednym pokoju zimno A nie Mam możliwości zmiany przepływu jest na Max.
    Obecną krzywa 35/-15 30/15
    Po zmianie też spokojnie pracuje na efekt muszę czekać.
    Jakie parametry ma pompa obiegowa w jednostce daikin WewnątrzEHVH08S23DJ9W ? Mam teraz pompę LFP PCO 25/40-70Z chodzi na najwyższym biegu.
    Zużycie od 9 rano do 16 5kwh teraz jest po korekcie małej więc będzie wyższe. Moje wnioski są takie pompa nie radzi sobie z defrostami przy współpracy z buforem przy temperaturach rzędu 2/-6 druga sprawa pompa wskazuje że ma 30st w instalację idzie 28. Mówimy bufor moje urządzenie to sprzęgło hydrauliczne.
    Jak widzisz, teraz to ci pięknie pracuje.
    Nie znam twojej pompy, nie wiem jaką ona ma min. temperaturę powrotu, przy której kończy defrost przy użyciu zładu wody. W mojej jest to 27st/c.
    Przypuszczam, że u ciebie też tak może być, ale w tej chwili masz dobrze ustawiona krzywą, tak może być, ewentualnie podniesiesz lekko w mrozy,jak nie będzie dogrzewać.
    Podejrzewam, że dlatego brała ci tyle kWh, przez defrosty, które były realizowane nie przez zład wody, a przez sama sprężarkę, lub grzałkę.
    A powodem tego mógł być sterownik, który zamykał przepływy pętli i w obiegu pozostawało mało wody ( stąd takie wychodzenie tej wody ).
    Tak jak ci wczesniej mówiłem jak masz poustawiane już przepływy ręcznie, to nie ruszaj tego ( odłącz sterowanie przepływów ), teraz ci to dobrze pracuje.
    A ustawienia pompki obiegowej wtórnej masz w tej chwili prawidłowe i tego tez nie zmieniaj, o czym swiadczy rozkład temperatur na buforze ( sprzęgle ), tak ma być.
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  13. #273
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dmdaikin

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Kłobuck
    Kod pocztowy
    42-100
    Posty
    56

    Domyślnie

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    Jak widzisz, teraz to ci pięknie pracuje.
    Nie znam twojej pompy, nie wiem jaką ona ma min. temperaturę powrotu, przy której kończy defrost przy użyciu zładu wody. W mojej jest to 27st/c.
    Przypuszczam, że u ciebie też tak może być, ale w tej chwili masz dobrze ustawiona krzywą, tak może być, ewentualnie podniesiesz lekko w mrozy,jak nie będzie dogrzewać.
    Podejrzewam, że dlatego brała ci tyle kWh, przez defrosty, które były realizowane nie przez zład wody, a przez sama sprężarkę, lub grzałkę.
    A powodem tego mógł być sterownik, który zamykał przepływy pętli i w obiegu pozostawało mało wody ( stąd takie wychodzenie tej wody ).
    Tak jak ci wczesniej mówiłem jak masz poustawiane już przepływy ręcznie, to nie ruszaj tego ( odłącz sterowanie przepływów ), teraz ci to dobrze pracuje.
    A ustawienia pompki obiegowej wtórnej masz w tej chwili prawidłowe i tego tez nie zmieniaj, o czym swiadczy rozkład temperatur na buforze ( sprzęgle ), tak ma być.
    Dziękuję za wskazówki. Narazie będę obserwował zobaczymy jak spadnie temperatura znacznie. Aktualnie jest ok cichutko sobie pracuje licznik nie działa jak sekundnik tego oczekiwałem.

  14. #274
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Cytat Napisał dmdaikin Zobacz post
    Dziękuję za wskazówki. Narazie będę obserwował zobaczymy jak spadnie temperatura znacznie. Aktualnie jest ok cichutko sobie pracuje licznik nie działa jak sekundnik tego oczekiwałem.
    dmdaikin - prześledziłem wszystkie Twoje wpisy i doradców z forum i włos mi się na głowie jeży, jak nieprofesjonalnie zostałeś obsłużony, ale niestety jesteś jednym z wielu, którzy zdali się na fachowość instalatorów i wyszli na tym podobnie.

    Jestem instalatorem pomp Daikina, ale głównie projektantem i wykonawcą instalacji (z uprawnieniami budowlanymi), więc jestem trochę zorientowany w temacie. Podstawowa pułapka czyhająca na inwestorów jest taka, że autoryzacja na instalacje pomp danej marki znaczy tylko tyle, że ten ktoś był na szkoleniu i miał okazję nabyć wiedzę, ale nie wiadomo czy ją nabył i czy ma ochotę ją zastosować, nie ma egzaminów sprawdzających. Równie dobrze może być profesorem filozofii jak i przygłupem po kilku klasach podstawówki, rzadko będzie inżynierem a już prawie nigdy po adekwatnym do zagadnienia kierunku studiów. Poza tym nie wiesz nawet czy Twój "instalator" w ogóle miał autoryzację (widziałeś papier?). Piszesz, że schemat instalacji dostałeś z Daikina i kazałeś tak to wykonać hydraulikowi - to się kupy nie trzyma, a kto wystawił Ci fakturę lub paragon na pompę, Daikin? Wątpię, bo Daikin nie sprzedaje w detalu "konsumentom" o ile wiem, nie zatrudnia też instalatorów, to są wszystko firmy zewnętrzne z autoryzacją lub bez (nie ma znaczenia odnośnie fachowości). Fachowcy w tej branży są zrzeszeni w izbie inżynierów budownictwa (można to sprawdzić na stronie Izby), autoryzowani instalatorzy mogą się na tym znać ale nie muszą i często tak niestety jest.
    Sądzę, że padłeś ofiarą firmy "krzak", która podała się za instalatora Daikina, ale nawet instalatorem nie była i nie umiała tego zainstalować, tylko skasowała marżę i poleciła Ci, żebyś sobie hydraulika zatrudnił na montaż. Zabrakło też kogoś, kto umiałby to skonfigurować. to jest częste niestety, nawet dziś konfigurowałem pompę, której nie instalowałem, a instalator nie mógł sobie poradzić i się wypiął na klienta.

    Co mi się nie podoba w tej instalacji?

    Przede wszystkim sprzęgło, jest niepotrzebne. W przypadku pomp ciepła jest tylko jeden przypadek uzasadniający zastosowanie sprzęgła - starsza instalacja grzejnikowa nie przystosowana do pracy na małej delcie (za duże opory przepływu, za małe średnice rur). Wtedy pompa ciepła pracuje na swojej ulubionej delcie i dużym przepływie na sprzęgle, a instalacja na większej delcie i mniejszym przepływie. To nie obniża też temperatury zasilania obiegu wtórnego, bo woda z powrotu instalacji (chłodniejsza) nie ma szans dostać się na zasilanie instalacji, woda nie przepływa do góry sprzęgła, bo pompa ciepła daje większy przepływ ciepłej wody skierowany w dół, który podnosi temperaturę powrotu na pompę do jej ulubionej wartości.
    Wszystkie inne instalacje (bez dodatkowych pomp obiegowych) podłącza się bez sprzęgła, a jeżeli mają zawory termostatyczne to montuje się zawór nadmiarowo upustowy, który zresztą jest dostarczany w zestawie razem z pompą. Ewentualnie na potrzeby defrostu można zamontować niewielki bufor szeregowo.

    Kolejna sprawa to siłowniki na każdym obwodzie w domu mieszkalnym, gdzie nie ma potrzeby zmian temperatury pomieszczeń a jedynie utrzymywanie stałej temperatury (przez cały sezon tej samej). Pompa ciepła siłowników nie lubi, a jak chcemy mieć możliwość nieznacznej korekty temperatury w pomieszczeniu, to wystarczy założyć siłownik na jednej z pętli, a jeszcze lepiej zrobić tam dodatkowo ścianę grzewczą, która będzie pełniła funkcję regulacji i tylko na niej będzie siłownik. Czyli podłogówka samodzielnie daje np. te 20*C, a regulowana ściana o mniejszej bezwładności i szybszej reakcji może podbić temperaturę o kilka stopni jak i ją po prostu utrzymywać, reagując na nadmierne zyski lub straty ciepła. Nie jest potrzebna regulacja 100% mocy w pomieszczeniu, wystarczy regulować moc w zakresie 20-30%. W praktyce jest to potrzebne w mocno przeszklonych salonach i w łazienkach, bo te na sterowaniu pogodowym nie "chodzą" idealnie, ze względu na duży udział strat do sąsiednich pomieszczeń, które nie zależą od pogody. Pozostałe "zwykłe pokoje" pięknie trzymają temperaturę na samej pogodówce, bo nie mają zwykle dużych okien i niespodziewanych zysków lub strat ciepła. Taki system - wszędzie podłogówka bez siłowników na pogodówce oraz dodatkowe regulowane ściany grzejne w salonie i łazienkach nie jest w stanie istotnie ograniczyć przepływu na pompie ciepła, podłącza się go bezpośrednio do pompy i jest OK.

    Pisałeś coś o zaworze mieszającym i że go odciąłeś - kompletnie nie rozumiem jakim prawem i w którym miejscu mógł się tam znaleźć zawór mieszający.

    Pisałeś również, że pod panele kupiłeś jakiś specjalny drogi podkład z ekranem. Z jakim ekranem do cholery? Kupiłeś podkład pod elektryczne maty grzewcze? Bo przy wodnym ogrzewaniu podłogowym podkład ma przewodzić ciepło a nie odbijać czy ekranować.

    Kolejna sprawa - słuchasz rad przypadkowych osób, np. monter rekuperacji powiedział, że pompa za słaba, ktoś inny doradził model sterownika pompy obiegu wtórnego, który już kupiłeś i zamierzasz montować. Za chwilę z bólem dupy pójdziesz do szewca zamiast do lekarza. Wydajesz pieniądze a efekt coraz gorszy, zastanów się nad tym.

    Pytasz o pompę obiegową w Daikinie, w Twoim modelu ma wysokość podnoszenia 6m i pogoniła by to wszystko znacznie lepiej niż 4m, którą masz za sprzęgłem, ale nie w tym rzecz, bo nie jest potrzebna taka mocna wcale. Kolejny problem z tym sprzęgłem jest taki, że na obiegu wtórnym ustawiłeś większy przepływ niż jest na pierwotnym. To powoduje obniżenie temperatury zasilania instalacji, bo woda z powrotu instalacji przepływa do góry sprzęgła i obniża temperaturę zasilania instalacji. Tak się robi na kotłach gazowych, które mają za słabe pompy obiegowe a podniesienie temperatury zasilania nie robi na nich wrażenia, ale nie na pompach ciepła.

    Moje rady?
    Tak na szybko bez przeróbek instalacji:
    1. Sprawdź konfigurację grzałek, a przede wszystkim temperaturę punktu równowagi (poniżej tej temperatury załączają się grzałki). Mam wrażenie, że masz to ustawione wysoko (okolice 0*C) i dlatego w chłodniejsze noce bierze więcej prądu. A powinno być ustawione w okolicach -7 do -15*C.
    2. Jeśli kupiłeś nieodpowiedni podkład pod panele, to go wymień.
    3. Zdejmij siłowniki i wyreguluj poprawnie przepływy i krzywą grzewczą, więcej o tym napisałem tutaj https://www.facebook.com/Instal.Expe...52529476576707
    4. Przestań sobie zaprzątać głowę tym, że chłodniejsza woda podczas defrostu wpływa w podłogę, tak ma być. Jaka ona chłodniejsza, jak ma 25*C a w pomieszczeniach masz mniej? Ile tej wody jest w odniesieniu do kilkunastu ton rozgrzanej wylewki? To jest pikuś, nie jesteś w stanie wychwycić zmian temperatury powierzchni podłogi po takim defroście, więc nie szukaj tutaj przyczyny problemów, to jest nieistotne.

    Chcesz przerabiać? - jest co:
    1. Wywal sprzęgło i pompę obiegu wtórnego, połącz to na sztywno na pompie obiegowej w Daikinie, ale z zaworem nadmiarowo-upustowym, który kupiłeś w zestawie z pompą, choć pewnie nie widziałeś go na oczy.
    2. Bufor (sprzęgło), który masz, można wpiąć szeregowo między pompą ciepła a zaworem nadmiarowo-upustowym, przyda się na potrzeby defrostów jeżeli zamierzasz ponownie zakładać wszystkie siłowniki.
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 05-12-2020 o 23:54

  15. #275
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał SzymonKc Zobacz post
    [B]... Poza tym nie wiesz nawet czy Twój "instalator" w ogóle miał autoryzację (widziałeś papier?). Piszesz, że schemat instalacji dostałeś z Daikina i kazałeś tak to wykonać hydraulikowi - to się kupy nie trzyma, a kto wystawił Ci fakturę lub paragon na pompę, Daikin?.....i.
    Firma krzak ma prawo wpisac montaz w formularzu na stronie Daikina? Jest to jeden z warunków uzyskania gwarancji.

  16. #276
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Firma krzak ma prawo wpisac montaz w formularzu na stronie Daikina? Jest to jeden z warunków uzyskania gwarancji.
    Autoryzacja nic nie znaczy, może ją dostać każdy kto zapłaci za szkolenie. Tyle tylko, że nikt i tak potem nie sprawdza, czy ktoś ma tą autoryzację, nie zdarzyło mi się, żeby klient o to poprosił. Ale kolega napisał, że schemat instalacji dostarczył przedstawiciel (czy pracownik) firmy Daikin, w co wątpię, nie sprawdził zapewne nawet czy ma autoryzację, ale wystarczy sprawdzić, kto wystawił fakturę i obstawiam, że nie jest to Daikin, o ile w ogóle była jakaś faktura.
    A w ogóle co to za firma, która sama pompy nie zainstalowała, ani nawet nie potrafiła znaleźć podwykonawcy na montaż, tylko zleciła inwestorowi, żeby jego hydraulik montaż zrobił (tak wynika z opisu) i dostarczyła jedynie schemat, w dodatku nieprawidłowy - to nie jest firma "krzak"? I ciekawe jaki VAT na pompę bez montażu zastosowała (o ile była faktura lub paragon).
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 06-12-2020 o 00:52

  17. #277
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.934

    Domyślnie

    Cytat Napisał SzymonKc Zobacz post
    dmdaikin

    Pisałeś również, że pod panele kupiłeś jakiś specjalny drogi podkład z ekranem. Z jakim ekranem do cholery? Kupiłeś podkład pod elektryczne maty grzewcze? Bo przy wodnym ogrzewaniu podłogowym podkład ma przewodzić ciepło a nie odbijać czy ekranować.
    .
    Mam podkład Arbiton MULTIPROTEC 1000 3w1, z ekranem i na pewno nic nie odbija...no chyba że ktoś go odwrotnie położy.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  18. #278
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Mam podkład Arbiton MULTIPROTEC 1000 3w1, z ekranem i na pewno nic nie odbija...no chyba że ktoś go odwrotnie położy.
    Nie znam się na podkładach pod panele, ale jak słyszę ekran to kojarzy mi się z odbijaniem i nieprzepuszczaniem. Co to za ekran, z czego i jaką ma funkcję, dlaczego coś co dobrze przewodzi, ktoś nazwał ekranem? A może to ekran akustyczny, który odbija dźwięk, zamiast go tłumić? A może i tłumi, ale jakiś spec od marketingu nazwał to mylnie ekranem?
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 06-12-2020 o 09:38

  19. #279

    Domyślnie

    Cytat Napisał SzymonKc Zobacz post
    Nie znam się na podkładach pod panele, ale jak słyszę ekran to kojarzy mi się z odbijaniem i nieprzepuszczaniem. Co to za ekran, z czego i jaką ma funkcję, dlaczego coś co dobrze przewodzi, ktoś nazwał ekranem? A może to ekran akustyczny, który odbija dźwięk, zamiast go tłumić? A może i tłumi, ale jakiś spec od marketingu nazwał to mylnie ekranem?
    Najlepsze jest ze ten super wypasny podklad ma opór 0,006 +-50% a tej samej firmy podklad eko ma 0,004 a panel 0,8 marketing czyni cuda
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  20. #280
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Witam,

    Zainspirowany częściowo Twoim postem mam kilka pytań odnośnie mojej instalacji + lodówki Daikina na R32 - EHVX08S23D9W.

    Cytat Napisał SzymonKc Zobacz post
    W przypadku pomp ciepła jest tylko jeden przypadek uzasadniający zastosowanie sprzęgła - starsza instalacja grzejnikowa nie przystosowana do pracy na małej delcie (za duże opory przepływu, za małe średnice rur). Wtedy pompa ciepła pracuje na swojej ulubionej delcie i dużym przepływie na sprzęgle, a instalacja na większej delcie i mniejszym przepływie.
    Mam starą mieszaną instalację podłogówka + klimakonwektory + grzejniki stalowe + drabinki. Żadnych buforów, sprzęgieł, dodatkowych pompek obiegowych.
    Mam wątpliwości co do taktowania mojej pompy - da się jakość łatwo sprawdzić ilość załączeń pompy?
    Czy warto obniżać deltę (mam chyba ustawioną na 5C)?


    Cytat Napisał SzymonKc Zobacz post
    Pytasz o pompę obiegową w Daikinie, w Twoim modelu ma wysokość podnoszenia 6m
    Do tej części mam pytanko. W salono-kuchni mam dwie pętle i obie słabo grzeją (zawsze tak było). Nie wiem czy zapowietrzone czy zanieczyszczone do tego stopnia, że brak lub minimalny przepływ. Czy można (i jest sens) zamknąć wszystkie pozostałe obwody, grzejniki, etc i wymusić przepływ tylko jedną ze słabo grzejących pętli? Da się jakość wymusić max. przepływ na pompce obiegowej w tej pompie? Jakieś inne rady by udrożnić dwie gorsze pętle?


    I z innej bajki.
    Co powoduje w klimakonwektorach Daikina załączanie wiatraków? Różnica temperatur czy jeszcze jakieś warunki muszą zajść?
    Pytam bo w ubiegłym roku wszystkie ładnie załączały się a w tym roku dwa nie robią tego zupełnie dwa kolejne sporadycznie a jeden dosyć często...
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

Strona 14 z 22

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony