dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 12 z 22
Pokaż wyniki od 221 do 240 z 426
  1. #221
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dmdaikin

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Kłobuck
    Kod pocztowy
    42-100
    Posty
    56

    Domyślnie

    Albo na sztywno dac z 40st mam. Nadzieję to termostaty wyłącza tylko ten baniak bufor czy jak mu tam będzie się grzać

  2. #222
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dmdaikin

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Kłobuck
    Kod pocztowy
    42-100
    Posty
    56

    Domyślnie

    Prawdopodobnie problem polega na tym że układ mieszał mi zimną wode z ciepłą i walił to do podłogówki. Po zablokowaniu (odcieciu tegoż zaworu mieszającego) pompa od 23:30 do 7 rano zuzyła 7kwH i to w mrozie -4st. Jeszcze dopatruje się jednego problemu po defroście woda z bufora wychłodzona trafia do podłogówki. Co sądzicie o tym aby zastosować termostat który wyłaczy pompe obiegową w chwili gdy temperatura spadnie do poziomu X wówczas będe miał zimna wode w buforze a nie w podłogówce ?

  3. #223
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    frobek

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    KNS
    Posty
    136

    Domyślnie

    Gdybyś zamieścił schemat instalacji to łatwiej byłoby pomóc, na moje oko trochę ta instalacja za bardzo pomieszana
    Dom z 2007 r. 220m2 (180 użytkowej), ok. 30m2 podłogówki, reszta grzejniki płytowe wspomagane wentylatorami (taki klimakonwektor DIY). Ściany porotherm 30cm + 10cm styropian, strop 30cm wełna, okna plastikowe 2 szybowe. Wentylacja z rekuperatorem. PC chińska inwerterowa na przyzwoitych podzespołach (prywatny import), moc 18kW plus bufor 1000l, zoptymalizowane do pracy w taryfie taniej. CWU 300l.

  4. #224
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dmdaikin

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Kłobuck
    Kod pocztowy
    42-100
    Posty
    56

    Domyślnie

    Cytat Napisał frobek Zobacz post
    Gdybyś zamieścił schemat instalacji to łatwiej byłoby pomóc, na moje oko trochę ta instalacja za bardzo pomieszana
    Schemat instalacji przekazał przedstawiciel firmy Daikin mojemu wykonawcy i ten wykonał zgodnie z schematem. oczekuje na przesłanie od instalatora na schemat jak go otrzymam opublikuje.

  5. #225
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał dmdaikin Zobacz post
    .... dom WT2021 . ...
    Skąd to wiesz? Osiągniecie WT2021 wcale nie jest takie proste, oczywiscie papierowo dla uzyskania PNB bardzo łatwe, rzeczywistosc jest calkiem inna.

  6. #226
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał dmdaikin Zobacz post
    Prawdopodobnie problem polega na tym że układ mieszał mi zimną wode z ciepłą i walił to do podłogówki. Po zablokowaniu (odcieciu tegoż zaworu mieszającego) pompa od 23:30 do 7 rano zuzyła 7kwH i to w mrozie -4st. Jeszcze dopatruje się jednego problemu po defroście woda z bufora wychłodzona trafia do podłogówki. Co sądzicie o tym aby zastosować termostat który wyłaczy pompe obiegową w chwili gdy temperatura spadnie do poziomu X wówczas będe miał zimna wode w buforze a nie w podłogówce ?
    Podstawa, przy buforze ( sprzęgle ) tak dobrać obciążenia hydrauliczne, ( przepływy) żeby to się równoważyło. To co wpływa do sprzęgła to ma wpływać, wtedy to siè nie miesza.
    Z drugiej strony, przy mieszaniu się wody w sprzęgła, to pierwszym objawem było by taktowanie pompy ( pompa by pracowała cały czas, natomiast sprężarka by Ci się wyłączała. A nie wiem czy tak było u Ciebie.
    To, że teraz w nocy Ci zjadła mniej, to może być spowodowane, tym że sie nie szroniła, bo przy -4 jest suche powietrze i brak wilgoci.
    A problem może wrócić przy defrostach.

  7. #227

    Domyślnie

    Cytat Napisał dmdaikin Zobacz post
    Prawdopodobnie problem polega na tym że układ mieszał mi zimną wode z ciepłą i walił to do podłogówki. Po zablokowaniu (odcieciu tegoż zaworu mieszającego) pompa od 23:30 do 7 rano zuzyła 7kwH i to w mrozie -4st. Jeszcze dopatruje się jednego problemu po defroście woda z bufora wychłodzona trafia do podłogówki. Co sądzicie o tym aby zastosować termostat który wyłaczy pompe obiegową w chwili gdy temperatura spadnie do poziomu X wówczas będe miał zimna wode w buforze a nie w podłogówce ?
    Czy Ty masz pompę obiegową za buforem i jak jest sterowana?

    " W modelu EHSH/EHSX logika defrostu jest nieco inna. Mamy wysoką temperaturę w buforze ciepła.
    O wiele wyższą niż w podłogówce – i w tym wypadku pompa wykorzystuje to ciepło poprzez pracę zaworów bypass.
    Dlatego też sprawności z etykiet energetycznych Altherm EHSH/EHSX są jeszcze wyższe ''
    https://blog.karbon.com.pl/pc-powiet...-pompy-ciepla/
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  8. #228
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dmdaikin

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Kłobuck
    Kod pocztowy
    42-100
    Posty
    56

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Czy Ty masz pompę obiegową za buforem i jak jest sterowana?

    " W modelu EHSH/EHSX logika defrostu jest nieco inna. Mamy wysoką temperaturę w buforze ciepła.
    O wiele wyższą niż w podłogówce – i w tym wypadku pompa wykorzystuje to ciepło poprzez pracę zaworów bypass.
    Dlatego też sprawności z etykiet energetycznych Altherm EHSH/EHSX są jeszcze wyższe ''
    https://blog.karbon.com.pl/pc-powiet...-pompy-ciepla/
    Pompa jest za buforem i aktualnie jest niesterowana. Stąd moje pytanie czy założyc termostat przylgowy i wyłączać ja jak temperatura w buforze spadnie i włączy jak się podniesie. Na bank po defroście wprowadza zimną wode 25st do podłogówki. Dla mnie jest to chore co prawda z hydraulika nie mam i nigdy nie miałem nic wspólnego.

  9. #229

    Domyślnie

    Cytat Napisał dmdaikin Zobacz post
    Pompa jest za buforem i aktualnie jest niesterowana. Stąd moje pytanie czy założyc termostat przylgowy
    i wyłączać ja jak temperatura w buforze spadnie i włączy jak się podniesie.
    Na bank po defroście wprowadza zimną wode 25st do podłogówki.
    Dla mnie jest to chore co prawda z hydraulika nie mam i nigdy nie miałem nic wspólnego.
    1/ Pompy ciepła Daikina mają ;
    - inverterową modulację mocy,
    - modulowaną pompę obiegową utrzymującą stałą dT,
    - wbudowane zawory mieszające i bypassowe,
    2/ Mając samą podłogówkę, po co Tobie ??? ;
    - zawory mieszające,
    - pompa obiegowa wtórna,
    3/ Jeżeli już to do sterowania załączenia wtórnej pompy proponuje sterownik
    .... salus PC11, który ma swój czujnik temperatury i prostą obsługę ;
    ...... - nastawiasz temperaturę min bufora, przy której ma się włączyć
    wtórna pompa i nie marnujesz energii ,

    4/ Czy grzałką C.O w module wewnętrznym masz aktywowaną???
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 01-12-2020 o 16:33
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  10. #230
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dmdaikin

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Kłobuck
    Kod pocztowy
    42-100
    Posty
    56

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    1/ Pompy ciepła Daikina mają ;
    - inverterową modulację mocy,
    - modulowaną pompę obiegową utrzymującą stałą dT,
    - wbudowane zawory mieszające i bypassowe,
    2/ Mając samą podłogówkę, po co Tobie ??? ;
    - zawory mieszające,
    - pompa obiegowa wtórna,
    3/ Jeżeli już to do sterowania załączenia wtórnej pompy proponuje sterownik
    .... salus PC11, który ma swój czujnik temperatury i prostą obsługę ;
    ...... - nastawiasz temperaturę min bufora, przy której ma się włączyć
    wtórna pompa i nie marnujesz energii ,

    4/ Czy grzałką C.O w module wewnętrznym masz aktywowaną???
    Ad. 1 powieżyłem wykonanie instalacji fachowcom min z firmy daikin przyjechał na budowę wszystko zobaczył dobrał pompę przekazał schemat hydraulikowi A ten zgodnie wykonał. Nieposiadalem wiedzy na temat działania instalacji hydraulicznych chcieliśmy z żoną tanie bezobsługowe estetyczne bez grzejników ogrzewanie. Gdybym posiadał obecną wiedzę niedopuscil bym do wykonania takiej instalacji. Bufor pompy obiegowe regulatory pokojowe itd. Mój błąd że zaufalem wiedzy fachowców
    Ad.2 odp po części w ad 1.
    Ad.3 zakupiłem pc 11 i domontuje samodzielnie
    Ad. 4 mówimy o grzałce u mnie w interfejsie nazywa się Bsh są one dwie przy defrostach nie biorą udziału na 10 przypadków raz złapałem że była włączona.

  11. #231

    Domyślnie

    Cytat Napisał dmdaikin Zobacz post
    Podnieść jeszcze temperaturę? Jaka krzywa ustawić? Aktualnie co wychodzę to albo zaszroniona albo po wzroście dziś już 15kwh pobrał
    Nie wiem . Może gaz częściowo spitolil z PC
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  12. #232
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Grzałka BSH służy do podgrzewania wody w zasobniku. Grzałki backup oznaczone są BUH i jeśli faktycznie zamontowana jest konfiguracja 9V to posiada ona grzałki o mocy łącznej 9 kW, podzielone na stopnie - 3, 6 oraz łącznie 9 kW.
    Swoją drogą czy ten fachowiec z firmy Daikin podpisał protokół? Bo rozumiem że "przekazał schemat hydraulikowi" ale tylko instalacji ogrzewania domu - pompę kto zamontował?
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  13. #233
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dmdaikin

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Kłobuck
    Kod pocztowy
    42-100
    Posty
    56

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Grzałka BSH służy do podgrzewania wody w zasobniku. Grzałki backup oznaczone są BUH i jeśli faktycznie zamontowana jest konfiguracja 9V to posiada ona grzałki o mocy łącznej 9 kW, podzielone na stopnie - 3, 6 oraz łącznie 9 kW.
    Swoją drogą czy ten fachowiec z firmy Daikin podpisał protokół? Bo rozumiem że "przekazał schemat hydraulikowi" ale tylko instalacji ogrzewania domu - pompę kto zamontował?
    Odbiór i uruchomienie zrobiła firma z Sieradza autoryzowany serwis daikin
    Dziś pompa niestety słabo znów wypadła 27kwh tyle że dziś -5 było

  14. #234

    Domyślnie

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    Szukaj przyczyny w pompie, podnieś temperaturę docelowa na pompie i grzej
    z termostatem pokojowym. Dom sie nagrzeje, termostat ja wyłączy i pompa
    będzie długo stała, co ograniczy i defrosty i szarpanie przy startach.
    Do czasu przyjazdu serwisanta - jest to najlepsze wyjście;
    Daj; 45C / -15 ; 35C / +15C
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  15. #235
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dmdaikin

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Kłobuck
    Kod pocztowy
    42-100
    Posty
    56

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Do czasu przyjazdu serwisanta - jest to najlepsze wyjście;
    Daj; 45C / -15 ; 35C / +15C
    Czyli sugerujesz żeby złożyć kolejną reklamację?

  16. #236

    Domyślnie

    Cytat Napisał dmdaikin Zobacz post
    Odbiór i uruchomienie zrobiła firma z Sieradza autoryzowany serwis daikin
    Dziś pompa niestety słabo znów wypadła 27kwh tyle że dziś -5 było
    Dopiero teraz doczytałem jaki masz dom .
    Skoro masz 10tys lub nawet 14tys zapotrzebowania rocznego przyjmijmy ze 12tys kwh ,to masz obciazenie gdzies na poziomie 7,5kw to w dniu kiedy srednoa dobowa wyjdzie 0st masz obciażenie ok.3,25kw .
    Czyli musisz dostarczyc do domu 3,25x24h=78kwh
    To 78kwh podziel na cop 3 a moze i gorszy przy jakis defrostach lub nie optymalnie ustawionej pompie i wynalazku zwanym bufor to 78/3=26kwh poboru dolicz do tego ze 2kwh na cwu i wszystko sie zgadza.
    Zapotrzebowania nie oszukasz .
    Moze w dzien Ci mniej bierze bo mniej godzin liczysz do dnia a wiecej do nocy moze wode Ci jeszcze grzeje w tych godzinach nocnych,moze tak sie rozjlada ze w nocy nagrzewa dom a w dzien mniej chodzi wytraca te cieplo a w nocy nadrabia (niewiem jak sterujesz temperaturą w domu)

    12000kwh/scop3=4000kwh pobranego +cwu720kwh=4720kwh/27=175dni takiej pogody czyli prawie caly sezon grzewczy a wiadomo pare dni sie trafi chlodniejszych a zdecydowana wiekszosc cieplejszych
    Ostatnio edytowane przez codix ; 02-12-2020 o 08:22
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  17. #237

    Domyślnie

    Cytat Napisał dmdaikin Zobacz post
    Na bank po defroście wprowadza zimną wode 25st do podłogówki.
    Dla mnie jest to chore co prawda z hydraulika nie mam i nigdy nie miałem nic wspólnego.
    Zimna woda w buforze powinna być podgrzana, przed wprowadzeniem jej do podłogówki
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  18. #238
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dmdaikin

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Kłobuck
    Kod pocztowy
    42-100
    Posty
    56

    Domyślnie

    [QUOTE=codix;7999118]Dopiero teraz doczytałem jaki masz dom .
    Skoro masz 10tys lub nawet 14tys zapotrzebowania rocznego przyjmijmy ze 12tys kwh ,to masz obciazenie gdzies na poziomie 7,5kw to w dniu kiedy srednoa dobowa wyjdzie 0st masz obciażenie ok.3,25kw .
    Czyli musisz dostarczyc do domu 3,25x24h=78kwh
    To 78kwh podziel na cop 3 a moze i gorszy przy jakis defrostach lub nie optymalnie ustawionej pompie i wynalazku zwanym bufor to 78/3=26kwh poboru dolicz do tego ze 2kwh na cwu i wszystko sie zgadza.
    Zapotrzebowania nie oszukasz .
    Moze w dzien Ci mniej bierze bo mniej godzin liczysz do dnia a wiecej do nocy moze wode Ci jeszcze grzeje w tych godzinach nocnych,moze tak sie rozjlada ze w nocy nagrzewa dom a w dzien mniej chodzi wytraca te cieplo a w nocy nadrabia (niewiem jak sterujesz temperaturą w domu)
    Mam termostaty pokojowe i siłowniki salus na zaworze. Bufor wali zimna wode po defrostach w podłogówke tu wg. mnie jest problem. Jak w chwili defrostu odłacze pompe obiegowa z proądu po defroście temperatura w kilka minut wraca a gdy ta =woda zimna idzie w podłogówke trwa to znacznie dłużej Kupiłem termostat jak wyżej P. Andrzej poleca dołożę to i zobaczymy.

  19. #239

    Domyślnie

    To nie jest problemem u kazdego wali zimna w czasie defrostu do obiegu i jest ok a jak ktos nie ma bufora to niby gdzie ta zimna woda z defrostu idzie ??


    Jesli bedziesz mial poborcw taki dzien jak dzisiaj na takim poziomie jak dzisiaj to ja nie widze problemu .
    Tylko wczesniej pisales ze to bylo wiecej a bylo cieplej wiec moze pomoglo zablokowanie tego zaworu mieszajacego albo jeszcze sie przygladnij defrostom pewnie bylo ich wiecej jak bylo troche cieplej moze grzalki sie dolaczaja albo defrosty sa nie prawidlowe.
    A moze juz bedzie ok po wylaczenou tego mieszacza.

    Co do wylaczania pompki wtornej termostatem to mozesz sobie zrobic jeszcze gorzej bo podczas defrostu laduje Ci zimna wode do obiegu ale pobiera ciepla z obiegu jak to wylaczysz to moze w buforze nadmiernie spadac temperatura i nie przeprowadzi ci defrostu za pomoca zladu wody tylko bedzie sie zalaczal jakis inny tryb defrostu jak w panasonikach mode2 sama sprezarka albo zalaczac sie beda grzalki
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  20. #240

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    To nie jest problemem u kazdego wali zimna w czasie defrostu do obiegu i jest ok,
    a jak ktos nie ma bufora to niby gdzie ta zimna woda z defrostu idzie ??
    Tu kolega ma 100 % racje

    Co do wylaczania pompki wtornej termostatem to mozesz sobie zrobic jeszcze gorzej bo podczas defrostu laduje Ci zimna wode do obiegu ale pobiera ciepla z obiegu jak to wylaczysz to moze w buforze nadmiernie spadac temperatura i nie przeprowadzi ci defrostu za pomoca zladu wody tylko bedzie sie zalaczal jakis inny tryb defrostu jak w panasonikach mode2 sama sprezarka albo zalaczac sie beda grzalki
    Większość instalacji nie ma dodatkowej pompy obiegowej za buforem;
    - bazują tylko na pompie obiegowej PC,
    - bo obecnie te pompy są inverterowe i dużej mocy,
    Jak ta pompa obiegowa jest obecnie sterowana?
    - powinna sterować nią PC za pośrednictwem termostatu pokojowego
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 02-12-2020 o 09:40
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

Strona 12 z 22

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony