dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 13 z 22
Pokaż wyniki od 241 do 260 z 426
  1. #241
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dmdaikin

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Kłobuck
    Kod pocztowy
    42-100
    Posty
    56

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Większość instalacji nie ma dodatkowej pompy obiegowej za buforem;
    - bazują tylko na pompie obiegowej PC,
    - bo obecnie te pompy są inverterowe i dużej mocy,
    Jak ta pompa obiegowa jest obecnie sterowana?
    - powinna sterować nią PC za pośrednictwem termostatu pokojowego
    Pompa obiegowa obecnie jest niesterowana cały czas włączona. Dokupiłem termostat salus który mi Pan polecił wyżej. Jego zadaniem będzie wyłączenie pompy obiegowej w chwili gdy temperatury wody w buforze spadnie poniżej zadanej. Czyli np. 32st. Temperatura spada to obieg na podłogówke zostaje zatrzymany. Obecnie pcha to wszystko w podłogę zimne ciepłe jak leci. Jesli to nie obniży zużycia energii zlecę usunięcie z układu bufora. Jeśli to nic nie pomoże urządzenie zostanie zwrócone firmie daikin która źle dobrała sprzęt do budynku.

  2. #242

    Domyślnie

    Cytat Napisał dmdaikin Zobacz post
    Jesli to nie obniży zużycia energii zlecę usunięcie z układu bufora.
    Jeśli to nic nie pomoże urządzenie zostanie zwrócone firmie daikin która źle dobrała sprzęt do budynku.
    Jakiej pojemności bufor?
    Ile litrów wody jest w całej instalacji grzewczej z buforem?
    Bufor jest wpięty równolegle do PC?
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  3. #243
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał dmdaikin Zobacz post
    Odbiór i uruchomienie zrobiła firma z Sieradza autoryzowany serwis daikin
    Dziś pompa niestety słabo znów wypadła 27kwh tyle że dziś -5 było
    Takie dni jak obecnie piszesz -5st/c w nocy, to to zuzycie takie będzie i nie oczekuj, że będzie mniej.W takie dni 80kWh energii na dobę musisz do domu władować, u mnie w takie dni 70-80kWh tak jak kolega pisze 80/3=ok. 25kWh
    Natomiast w te wczesniejsze dni co pisałeś, to nie wiem jakie były temperatury, bo jeśli bylo cieplej to faktycznie za dużo, tam powinno być ok. 15-18kWh.
    Być może te zabiegi co zrobiłeś przyniosa jakieś efekty.
    Próbuj wyregulować przepływy za buforem, tak żeby wszystko równo grzało, w pomieszczeniach równa temperatura. Możesz popróbowac obniżać lub podnosić temperaturę docelowa grzania ( prosta lub krzywa ). Czy będziesz grzał na zasilaniu PC powiedzmy 33st/c, czy 38st/c, to w rzeczywistości niewielka różnica w zużyciu energii, tylko w jednym przypadku dom szybciej sie nagrzeje, a w drugim bedzie wolniej sie nagrzewał.
    To jest prawdopodobnie tylko kwestia regulacji, a instalację masz zapewne dobrze zrobioną, ale nie oczekuj, że będziesz miał wyniki takie jak tu co niektórzy, bo oni mają PC gruntowe i ich domy okazały sie naprawdę energooszczędne, ale jakie naklady ponieśli.
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  4. #244
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał dmdaikin Zobacz post
    Pompa obiegowa obecnie jest niesterowana cały czas włączona. Dokupiłem termostat salus który mi Pan polecił wyżej. Jego zadaniem będzie wyłączenie pompy obiegowej w chwili gdy temperatury wody w buforze spadnie poniżej zadanej. Czyli np. 32st. Temperatura spada to obieg na podłogówke zostaje zatrzymany. Obecnie pcha to wszystko w podłogę zimne ciepłe jak leci. Jesli to nie obniży zużycia energii zlecę usunięcie z układu bufora. Jeśli to nic nie pomoże urządzenie zostanie zwrócone firmie daikin która źle dobrała sprzęt do budynku.
    Kto ci zwróci kasę za urzadzenie - pompę PC?
    Kliient zakupił urzadzenie pracuje poprawnie, dom tyle potrzebuje. Co innego gdyby coś spitolili w instalacji, to tego możesz się domagac, żeby to poprawili.
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  5. #245
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Większość instalacji nie ma dodatkowej pompy obiegowej za buforem;
    - bazują tylko na pompie obiegowej PC,
    - bo obecnie te pompy są inverterowe i dużej mocy,
    Jak ta pompa obiegowa jest obecnie sterowana?
    - powinna sterować nią PC za pośrednictwem termostatu pokojowego
    Andrzej, wiekszośc instalacji nie ma pompki obiegowej wtórnej, bo nie maja bufora.
    A jeśli jest bufor, to musi być dodatkowa pompka obiegowa wtórana, czy nie?
    Mogę sie mylić, ale nie wyobrażam sobie jak miało by to pracować przy równolegle wpiety buforze, przecież na jednej pompce dochodziło by do mieszania w obwodzie pierwotnym, bo tam jest mniejsze obciążenie, a na wtórnym większe obciążenie, z tego wzgledu ciężko bylo by to zrównoważyć.
    Kwestią dyskusyjna pozostaje czy ten bufor jest tam potrzebny?
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  6. #246

    Domyślnie

    Cytat Napisał dmdaikin Zobacz post
    pompa daikin altherma p-w 8kw na czynnik RS32 zapotrzebowanie na ciepło wg. projektu 10449W.
    Licząc na stronie ciepło właściwe wychodzi 14 444
    Czyli OZC ;
    1/ moc cieplna budynku = 10,449 kW;
    .....- przy +5 C - budynek potrzebuje 3,75 kW mocy,
    .....- przy +0 C - budynek potrzebuje 5 kW mocy,
    .....- przy - 5C - budynek potrzebuje 6,25 kW mocy,
    2/ zapotrzebowanie ciepła = 14,444 kWh

    A jeśli jest bufor, to musi być dodatkowa pompka obiegowa wtórna,
    czy nie? - pyta kolega michancia ,
    Obecnie pompę obiegową wtórną kolega dmdaikin - ma wyłączoną,
    i instalacja działa i zużycie wg; Niego spadło.


    1/ termostat pokojowy/ wewnętrzny odpowiada za start pompy gdy temperatura w lokalu spadnie do wyznaczonego poziomu ( np.; 22,0 C )
    2/ proces grzania realizowany jest przez ;
    ......a/ sterownik pogodowy pompy i krzywą grzewczą,
    ......b/ czyli PC sama dobiera sobi temperaturę zasilania w zależności
    ..........od temperatury zewnętrznej z określonego przeze mnie przedziału
    ......... ( 35 C dla + 15 C i 45 C dla -15 C )
    3/ ustawiasz małą histerezę na termostacie pokojowym 0,5 C;
    - gdy temperatura spadnie o to 0,5 C
    - to termostat załączy pompę niezależnie od taryfy.
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 02-12-2020 o 11:41
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  7. #247
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Andrzej, skąd masz informację, że kolega j/w ma wyłączoną pompke obiegową wtórną ( pompka nie pracuje ) i jego zuzycie spadło.
    Z tego co pisze powyżej, to on napisał pompka obiegu wtórnego jest niesterowalna i jest cały czas włączona, czyli dalej pracuje.
    Pytam bo może masz od niego info na priv.
    Bo z tych informacji dalej wynika, że to pracuje na dwóch pompkach, a ja twierdzę, że przy buforze to nie może inaczej pracowac.
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  8. #248

    Domyślnie

    Andrzej cos chyba popił
    Chyba że kolega dmdaikin ma zalaną instalację specjalnym płynem od daikina który woli przeciskac sie przez podlogówkę niż na luzie wrócic sobie tylko przez bufor
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  9. #249

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Andrzej cos chyba popił
    Wygląda, że popił - choć nic nie pił,
    Zle zrozumiałem odpowiedź kolegi dmdaikin,

    Wg;mnie powinno być tak;
    - Pompa cały czas włączona;
    .....- obiegówka wtórna nie rusza, bo termostat pokojowy jej nie puszcza,
    .....- to PC grzeje bufor, chodzi obiegówka PC i następnie wyłącza sprężarkę,
    -Jak termostat pokojowy uruchamia pompę wtórną ;
    - to maleje temperatura w sprzęgle/buforze i rusza sprężarka.
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 02-12-2020 o 12:26
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  10. #250
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Andrzej cos chyba popił
    Chyba że kolega dmdaikin ma zalaną instalację specjalnym płynem od daikina który woli przeciskac sie przez podlogówkę niż na luzie wrócic sobie tylko przez bufor
    Ale ja sie zastanawiam na h.. mu ten bufor w instalacji z podłogówką, do czego to ma służyć?, przecież przepływ nominalny to ta instalacja ma. zład na pewno też.
    Zabezpieczaja się na wypadek sterowania pętlami na rozdzielaczu i ewentualnie na defrosty.
    A to co mówię, wystarczy odpowiednio poustawiać przepływy na poszczególnych pętlach, tak żeby wszędzie było ciepło i tego nie ruszać, a temperaturę na wyjściu ( docelową ) odpowiednio dobrać i po temacie.
    A najlepiej to na etapie projektu, juz tak dobierac pętle, żeby w kazdym pomieszczeniu bez regulacji była juz odpowiednia temperatura ( w łazience wyższa, w salonie odpowiednia, a w sypialni nizsza ), ale to juz wyższa jazda.
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  11. #251

    Domyślnie

    No tak to jest jak sie cos co ma byc proste skomplikuje.
    I nie nazywajmy tego wynalazku 50l buforem
    Założyli mu to bo sobie chcial przymykac wszystkie petle sterownikami to jakby nie dali to zaraz by dzwonil ze błąd przepływu wywaliło.

    W panasie pompe wtórną podpina sie do jednostki wewn tez nie jest sterowana ale przynajmniej sie wylaczy jak pompa nie pracuje.
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  12. #252

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Większość instalacji nie ma dodatkowej pompy obiegowej za buforem;
    - bazują tylko na pompie obiegowej PC,
    - bo obecnie te pompy są inverterowe i dużej mocy,
    Jak ta pompa obiegowa jest obecnie sterowana?
    - powinna sterować nią PC za pośrednictwem termostatu pokojowego
    Zależy jak jest podłączony bufor, a raczej sprzęgło. Bo do PC nie stosuje się buforów tylko sprzęgło.( potocznie wszyscy nazywają BUFOR) Jak w szereg to tak jak piszesz bez dodatkowej pompki jak równolegle to z pompką.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  13. #253
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dmdaikin

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Kłobuck
    Kod pocztowy
    42-100
    Posty
    56

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Wygląda, że popił - choć nic nie pił,
    Zle zrozumiałem odpowiedź kolegi dmdaikin,

    Wg;mnie powinno być tak;
    - Pompa cały czas włączona;
    .....- obiegówka wtórna nie rusza, bo termostat pokojowy jej nie puszcza,
    .....- to PC grzeje bufor, chodzi obiegówka PC i następnie wyłącza sprężarkę,
    -Jak termostat pokojowy uruchamia pompę wtórną ;
    - to maleje temperatura w sprzęgle/buforze i rusza sprężarka.
    Tak powinno być ale ja mam technicznie to inaczej. Mam regulatory pokojowe ale o nich nic pompa nie wie! One sterują tylko zaworem. Na marginesie jak wspomniałem tez wyżej tam gdzie są panele mogło by ich tam nie być bo i tak nigdy nieosiąganą izby wymaganych 24st. salon łazienka korytarz wszędzie gdzie płytki regulatory mają co robić bo temperatura podchodzi pod 24st. działają. Pompę wtórną będe sterował regulatorem salus D11. Czujnik podłącze pod bufor na wyjściu jak spadnie temperatura wyjścia z bufora salus wyłączy pompę wtórna obiegową. Wczoraj przy podczas defrostu odłączyłem pompe obiegowa (wyjąłem wtyczke z gniazda) Temperatura bardzo szybko po defroście wróciła do zadanych 32stopni z włączona pompa obiegową trwa to znacznie dłużej. Tu dopatruje się problemu z niedogrzanymi pomieszczeniami i nadmiernym zużyciem KWH. Pytano mnie powyżej ajki jest bufor tak na moje oko ma 100L moze 120L nie jestem w domu aktualnie niema jak zobaczyć.

  14. #254

    Domyślnie

    Cytat Napisał dmdaikin Zobacz post
    Pompę wtórną będe sterował regulatorem salus D11.
    Czujnik podłącze pod bufor na wyjściu jak spadnie temperatura wyjścia z bufora salus wyłączy pompę wtórna obiegową..
    Nikt z użytkowników Daikin Altherma się nie wypowiada,
    Ja bym wcześniej podpytał serwisanta,
    Pompa wtórna powinna pracować tylko wówczas gdy ;
    - temperatura w pokoju o najniższej temperaturze,
    .......- spadnie o te założone 0,5 C od temperatury ustawionej
    ..........na termostacie np;22 C,
    Przecież cały figiel z grzaniem polega na tym, aby w budynku
    był komfort cieplny
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  15. #255
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał dmdaikin Zobacz post
    Tak powinno być ale ja mam technicznie to inaczej. Mam regulatory pokojowe ale o nich nic pompa nie wie! One sterują tylko zaworem. Na marginesie jak wspomniałem tez wyżej tam gdzie są panele mogło by ich tam nie być bo i tak nigdy nieosiąganą izby wymaganych 24st. salon łazienka korytarz wszędzie gdzie płytki regulatory mają co robić bo temperatura podchodzi pod 24st. działają. Pompę wtórną będe sterował regulatorem salus D11. Czujnik podłącze pod bufor na wyjściu jak spadnie temperatura wyjścia z bufora salus wyłączy pompę wtórna obiegową. Wczoraj przy podczas defrostu odłączyłem pompe obiegowa (wyjąłem wtyczke z gniazda) Temperatura bardzo szybko po defroście wróciła do zadanych 32stopni z włączona pompa obiegową trwa to znacznie dłużej. Tu dopatruje się problemu z niedogrzanymi pomieszczeniami i nadmiernym zużyciem KWH. Pytano mnie powyżej ajki jest bufor tak na moje oko ma 100L moze 120L nie jestem w domu aktualnie niema jak zobaczyć.
    Kolego ja ci powiem jak to w tej chwili pracuje.
    Masz bufor, dwa obiego pierwotny przed buforem i wtórny za buforem, do tego masz na części pomieszczeń płytki które dobrze oddaja ciepło, oraz pomieszczenia na których są panele, a przez które ciepło słabo przenika i do tego sterownik z regulacja temperatur w pomieszczeniach, który reguluje przepływ w poszczególnych pętlach. Piękny układ, ale raczej do pieców gazowych itd.
    I teraz mamy tak pompa PC pracuje, dogrzewa pomieszczenia, oczywiście te z płytkami i układ zaczyna je zamykać.
    Pozostają przepływy te na panelach, bo tam zimno i tylko tam pozostają pętle otwarte, ale odbiór ciepła w tych pomieszczeniach jest slaby i zaczyna woda na powrocie wtórnym wracac coraz cieplejsza.
    W związku z tym w buforze temperatura wzrasta ( brak odnbioru ) i zaczyna przechodzić do tz. taktowania ( fizycznie sprężarka sie załącza i wyłącza ), czyli tobie sie wydaje, że ona pracuje, a pracuje tylko pompka obiegowa w PC. Takie szarpanie pracą PC powoduje to zwiększone zużycie'
    Ten układ musi tak pracować, żeby sprężarka pracowała ciągle z możliwie jak najniższą modulacja, przy zachowaniu komfortu cieplnego pomieszczeń.
    A wtedy żadna zimna woda z bufora nie ma prawa wpływac do podłogi Nie potrzebujesz żadnego skomplikowanego sterowania w celu wyłączenia pompki, która ma sie wyłączyć wtedy gdy temperatura w obiegu spadnie, bo pompa nie pracuje, bo jest ciepło w pomieszczeniach. A podczas defrostów jak wpadnie do obiegu troche wychłodzonej wody to to jest nie istotne, bo bezwladnośc podłogi jest tak duża, że nawet tego nie ma prawa odczuć.
    Ostatnio edytowane przez michancia ; 02-12-2020 o 15:21
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  16. #256
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Nikt z użytkowników Daikin Altherma się nie wypowiada,
    ..
    Moze dlatego ze konfiguracja z buforem ktorego Daikin nie wymaga jest dosc egzotyczna, przez co uzytkowników takiej konfiguracji jest mało.

  17. #257
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dmdaikin

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Kłobuck
    Kod pocztowy
    42-100
    Posty
    56

    Domyślnie

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    Kolego ja ci powiem jak to w tej chwili pracuje.
    Masz bufor, dwa obiego pierwotny przed buforem i wtórny za buforem, do tego masz na części pomieszczeń płytki które dobrze oddaja ciepło, oraz pomieszczenia na których są panele, a przez które ciepło słabo przenika i do tego sterownik z regulacja temperatur w pomieszczeniach, który reguluje przepływ w poszczególnych pętlach. Piękny układ, ale raczej do pieców gazowych itd.
    I teraz mamy tak pompa PC pracuje, dogrzewa pomieszczenia, oczywiście te z płytkami i układ zaczyna je zamykać.
    Pozostają przepływy te na panelach, bo tam zimno i tylko tam pozostają pętle otwarte, ale odbiór ciepła w tych pomieszczeniach jest slaby i zaczyna woda na powrocie wtórnym wracac coraz cieplejsza.
    W związku z tym w buforze temperatura wzrasta ( brak odnbioru ) i zaczyna przechodzić do tz. taktowania ( fizycznie sprężarka sie załącza i wyłącza ), czyli tobie sie wydaje, że ona pracuje, a pracuje tylko pompka obiegowa w PC. Takie szarpanie pracą PC powoduje to zwiększone zużycie'
    Ten układ musi tak pracować, żeby sprężarka pracowała ciągle z możliwie jak najniższą modulacja, przy zachowaniu komfortu cieplnego pomieszczeń.
    A wtedy żadna zimna woda z bufora nie ma prawa wpływac do podłogi Nie potrzebujesz żadnego skomplikowanego sterowania w celu wyłączenia pompki, która ma sie wyłączyć wtedy gdy temperatura w obiegu spadnie, bo pompa nie pracuje, bo jest ciepło w pomieszczeniach. A podczas defrostów jak wpadnie do obiegu troche wychłodzonej wody to to jest nie istotne, bo bezwladnośc podłogi jest tak duża, że nawet tego nie ma prawa odczuć.
    Dziękuję za tresciwe podsumowanie. Raczej zawsze jak jestem przy pompie ona pracuje. Co polecasz kolego usuwać bufor ?
    Ponownie wprowadziłem rzetelnie dane na cieplowlasciwe. Wynik dom energooszczędny kl. B zpotrzebowanie na moc 36w/m2. Może ta pompa za słabe tak twierdzi serwisant od rekuperacji którego dziś gościłem.

  18. #258
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał dmdaikin Zobacz post
    Dziękuję za tresciwe podsumowanie. Raczej zawsze jak jestem przy pompie ona pracuje. Co polecasz kolego usuwać bufor ?
    Ponownie wprowadziłem rzetelnie dane na cieplowlasciwe. Wynik dom energooszczędny kl. B zpotrzebowanie na moc 36w/m2. Może ta pompa za słabe tak twierdzi serwisant od rekuperacji którego dziś gościłem.
    W tym układzie jaką nie dasz każda będzie podobnie pracować.
    Bufor to bym w pierwszej kolejności wywalił, ale to na końcu zrób, jak inne drogi zawiodą.
    A na tę chwilę wyłącz automatyczne sterowanie pętlami, recznie ustaw właściwie przepływy w pętlach, lekko przydław te na kaflach, te na panelach pozostaw pootwierane. Ustaw pompę na prostą z temperatura zasilania ( docelowa ) na 32st/c z deltą 5, czyli zasilanie 32st/c, powrót 27st/c.
    A wtedy postaraj sie dobrać właściwie przepływ wtórny ( obroty pompy ), tak, żeby na buforze był odpowiedni rozkład temperatur, jeśli na zasilaniu masz 32, to z bufora powinno wypływac tak ok. 30-32st/c, to samo na powrotach to co wpływa do bufora z obiegu wtórnego, to to ma wpływać do PC ( porównywalnie ).
    I wtedy obserwuj, jak utrzymuje się temperatura w domu i reaguj, ale ręcznie jesli w pomieszczeniach zły rozkład to na rozdzielaczu, jeśli w całym domu za mało to podnoś na PC, lub obniż w przypadku przegrzania.
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  19. #259
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dmdaikin

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Kłobuck
    Kod pocztowy
    42-100
    Posty
    56

    Domyślnie

    witam wszystkich ponownie.
    Proszę o analizę prawidłowego doboru pompy
    moje zapotrzebowanie na ciepło cieplowlasciwie.pl/wynik/9tga
    względem powyższego wyniku odjąć należny garaż którego nie grzeje i kotłownię około 38m2
    pompa daikin RS32 8kw
    Z góry dziękuje za pomoc. jestem w głębokiej desperacji koszt użytkowania 1 doby to okolice 25zł.

  20. #260
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał dmdaikin Zobacz post
    witam wszystkich ponownie.
    Proszę o analizę prawidłowego doboru pompy
    moje zapotrzebowanie na ciepło cieplowlasciwie.pl/wynik/9tga
    względem powyższego wyniku odjąć należny garaż którego nie grzeje i kotłownię około 38m2
    pompa daikin RS32 8kw
    Z góry dziękuje za pomoc. jestem w głębokiej desperacji koszt użytkowania 1 doby to okolice 25zł.
    Do tego zapotrzebowania co piszesz, to ta pompa jest wlściwa. A jakie rzeczywiste jest zapotrzebowanie twojego budynku to to już inna bajka.
    Ale nie szukaj przyczyny, że pompa żle dobrana, na te temperatury co były ostatnio to ona bez problemu sobie musi poradzić.
    Przy tych temperaturach ( -4/-1 ), to zapotrzebowanie mojego budynku wychodziło gdzieś w granicach 3-3.5kW ( budynek przez tę najzimniejszą noc pobrał 80kWh ). U ciebie powinno byc podobnie i pompa da radę.
    Twój problem to instalacja i z tym sobie musisz poradzić.
    Miałeś poobserwować jak to pracuje, jaki jest rozkład temperatur przed buforem i za. Jak pompa pracuje, czy pracuje ciagle sprężarka ( pokazuje częstotliwość i moc ) i z jakim obciażeniem ( pobór mocy ) i ile produkuje.
    To wszystko jest ważne i to musisz poobserwowac i poustawiać.
    Piszesz, że koszt doby to 25zł, trochę dużo ale te ostatnie doby były zimne, do tego jak wszyscy mówia pierwszy sezon będą koszty wieksze.
    Jak to zużycie przebiegało dobowo?
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

Strona 13 z 22

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony