dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 7 z 22
Pokaż wyniki od 121 do 140 z 426
  1. #121

    Domyślnie

    A co ma kocioł do pompy ciepła, czy konkretnie Daikina trzymając się tematu?

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Nie wiem jak można przegrzać podłogę nie podnosząc temperatury w pomieszczeniu... Chyba okna otworzyć.
    Kolega michancia chyba świeżo po kursach z montażu PC i mu się jeszcze z techniką kotłową miesza.

  2. #122
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Cytat Napisał bpal Zobacz post
    U mnie jeżeli chodzi non stop to 11-12 kWk na dobę jak taktuje to ok 8 kwh na dobę i nie wiem o co chodzi czy lepiej jak nono stop chodzi czy jak taktuje
    U mnie przy taktowaniu zużywa trochę więcej niż przy pracy ciągłej. Ale koronnym argumentem jest lepsza kultura pracy ciągłej.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  3. #123
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    A co ma kocioł do pompy ciepła, czy konkretnie Daikina trzymając się tematu?


    Kolega michancia chyba świeżo po kursach z montażu PC i mu się jeszcze z techniką kotłową miesza.
    Nie mam nic wspólnego z zawodowym montażem instalacji grzewczych. Całą wiedzę jaką mam, to z powodu między innymi ciągłego remontu ( 24 lata ) swojego domu, w którym wszystko w większości sam wykonałem ( instalacje, hydraulika, łazienki, dach, tynki gładzie itd ). Po prostu jak coś robię to najpierw muszę to poznać. Dla własnej satysfakcji jeśli mogłem wolałem to sam zrobić i wychodząc z założenia, że jak coś spier... to sam a nie fachowiec.
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  4. #124

    Domyślnie

    Czytając ten temat zaczynam sie zastanawiać czy mi dobrał instalator dobrze pompę, bo będę miał także Daikina 8kW z zasobnikiem na wode użytkową
    Mój budowany dom zapotrzebowanie 85 kWh, dom parterowy, 134 m2 , ściany porotherm 25 + styropian 25 cm grafit 0,32 , poddasze nie użytkowe ocieplone w poziomie gr wełny 40 cm 0,33 . ,
    Zaczynam sie zastanawiać czy pompa nie powinna mieć 6 kW

  5. #125
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubis1973 Zobacz post
    Mój budowany dom zapotrzebowanie 85 kWh, dom parterowy, 134 m2 , ściany porotherm 25 + styropian 25 cm grafit 0,32 , poddasze nie użytkowe ocieplone w poziomie gr wełny 40 cm 0,33 . ,
    To zamów najpierw OZC, bo jak to całe EU na co+w+cwu to coś sporo. Nawet przy wentylacji grawitacyjnej sporo a przy WM to już kosmos.

  6. #126
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcinwlkp2014

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    srem
    Kod pocztowy
    63-100
    Posty
    108

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    U mnie przy taktowaniu zużywa trochę więcej niż przy pracy ciągłej. Ale koronnym argumentem jest lepsza kultura pracy ciągłej.
    Cześć. U mnie przy harmonogramie pod T2 i troche wyższej wyjściowej tem. na krzywej grzewczej pompa pobiera ok 1 - 2kWh wiecej. Nie taktuje przy podbiciu temp od krzywej jak wystartuje w T2. Niestety przy grzejnikach na piętrze musiałem właśnie dodać godzinę w drogiej taryfie bo od 15 godz spadła mi tep z 23 na 22 stopnie i jakoś Przetestuje to kilka dni i zobaczymy czy wystarczy wydłużenie w nocy ogrzewania. Zjada mi PC ok 10 kWh na dobę na CO plus 3 na CWU za ostatni tydz. 180m użytkowe. Pozdr

  7. #127

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To zamów najpierw OZC, bo jak to całe EU na co+w+cwu to coś sporo. Nawet przy wentylacji grawitacyjnej sporo a przy WM to już kosmos.
    Masz racje nie dokładnie podałem , 85kWh/m2 to jest EP Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_9292.jpg
Wyświetleń:	112
Rozmiar:	84,0 KB
ID:	436943
    EU mam 70kWh/m2
    Jak przewymiaruje to pompa jak koledzę będzie mi taktować.

    Patrząc na cyfry z harakterystyki szału nie ma , a izolację na ścianch i dachu mam jak dla domu pasywnego 0,11. Niestety grawitacja naturalna i duże okna wynik pogorszyły.
    Ostatnio edytowane przez kubis1973 ; 12-11-2019 o 15:55

  8. #128
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubis1973 Zobacz post
    Patrząc na cyfry z harakterystyki szału nie ma , a izolację na ścianch i dachu mam jak dla domu pasywnego 0,11. Niestety grawitacja naturalna i duże okna wynik pogorszyły.
    2000kWh/r wystarcza do ogrzania do 55* 100l wody dziennie - jak masz zużycie z bloku, to porównaj swoje. W wyliczeniach zazwyczaj jest zawyżone.
    Za to EUco+w=46kWh/m2/r przy WG jest dosyć optymistyczne (ale bym się nie zakładał, czy błędne).


    Ale do doboru PC ważne jest obciążenie. Przy -20/+20 masz 7,6kW. To 8kW nie będzie za duża, jak chcesz grzać 24/7, a jak w taniej strefie to za słaba będzie.

  9. #129

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    2000kWh/r wystarcza do ogrzania do 55* 100l wody dziennie - jak masz zużycie z bloku, to porównaj swoje. W wyliczeniach zazwyczaj jest zawyżone.
    Za to EUco+w=46kWh/m2/r przy WG jest dosyć optymistyczne (ale bym się nie zakładał, czy błędne).


    Ale do doboru PC ważne jest obciążenie. Przy -20/+20 masz 7,6kW. To 8kW nie będzie za duża, jak chcesz grzać 24/7, a jak w taniej strefie to za słaba będzie.
    Tylko ja będę miał zasobnik CWU 320 litrów. Troche mie przeraziłeś tym że podgrzeje tylko 100 litrów wody

  10. #130
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubis1973 Zobacz post
    Tylko ja będę miał zasobnik CWU 320 litrów. Troche mie przeraziłeś tym że podgrzeje tylko 100 litrów wody
    On nic takiego nie napisał. Podał przykład ile energii potrzeba do podgrzania pewnej ilości wody w pewnym zakresie temperatur.
    Mam PC PW Daikina na R32 o mocy 8kW (w zasadzie chyba 7,5kW). Sporo większy dom i na pewno słabiej ocieplony. I myślę, że jeśli nie będzie zimy 30-lecia, to damy radę. Bardziej mnie martwi problem okiełznania pompy w obecnych temperaturach...
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  11. #131

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Mam PC PW Daikina na R32 o mocy 8kW (w zasadzie chyba 7,5kW).
    Sporo większy dom i na pewno słabiej ocieplony.
    I myślę, że jeśli nie będzie zimy 30-lecia, to damy radę.
    Bardziej mnie martwi problem okiełznania pompy w obecnych temperaturach...
    Pompa jak była dobierana?
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  12. #132
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Pompa jak była dobierana?
    "Na oko".
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  13. #133
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    To tak jak moja... i wyszla przewymiarowana... ale bardzo sie nie martwie bo kazda z 3 "rozmiarow" konczy na ca 10kW przy -20* a i min oddane jest zblizone
    Moja przewymiarowana chyba nie jest, raczej liczyłem, że nieco przymała i stąd m.in. zażyczyłem sobie grzałki.
    Jeśli się nie mylę, to mojej do 10kW przy -20* sporo brakuje...
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  14. #134

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Moja przewymiarowana chyba nie jest, raczej liczyłem, że nieco przymała i stąd m.in. zażyczyłem sobie grzałki.
    Jeśli się nie mylę, to mojej do 10kW przy -20* sporo brakuje...
    Jaka masz pompe . Ja tez o Bydgoszczą
    DOM 120m2 Archon dom w Perłówce
    42 gazobeton bez ocieplenia - dodatkowo 5 cm styropianu na garażu i wykuszu, okna 3 szyby ciepła ramka, wełna w dachu 25cm,
    20 cm styropian na podłodze, 50/50 podłoga grzejniki duże przewymiarowane c33.
    Wcześniej ekogroszek piec 15 kw - zużycie roczne 3,5 tony CO i CWU.
    Obecnie:
    DAIKIN ALTHERMA III - 8kw powietrze woda zbiornik zintegrowany 180l.

  15. #135

    Domyślnie

    Cytat Napisał bpal Zobacz post
    Jaka masz pompe . Ja tez o Bydgoszczą
    soory widze a jaki duzy dom ?
    DOM 120m2 Archon dom w Perłówce
    42 gazobeton bez ocieplenia - dodatkowo 5 cm styropianu na garażu i wykuszu, okna 3 szyby ciepła ramka, wełna w dachu 25cm,
    20 cm styropian na podłodze, 50/50 podłoga grzejniki duże przewymiarowane c33.
    Wcześniej ekogroszek piec 15 kw - zużycie roczne 3,5 tony CO i CWU.
    Obecnie:
    DAIKIN ALTHERMA III - 8kw powietrze woda zbiornik zintegrowany 180l.

  16. #136
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał bpal Zobacz post
    soory widze a jaki duzy dom ?
    W moim wypadku, to dosyć skomplikowane.
    Powiedzmy, że 177m2. Ale praktycznie nigdy tyle nie grzeję...
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  17. #137

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    W moim wypadku, to dosyć skomplikowane.
    Powiedzmy, że 177m2. Ale praktycznie nigdy tyle nie grzeję...
    a zużycie jak? i jak pracuje pompa na krzywej ? jeżeli tak to jakie ustawienia ?
    DOM 120m2 Archon dom w Perłówce
    42 gazobeton bez ocieplenia - dodatkowo 5 cm styropianu na garażu i wykuszu, okna 3 szyby ciepła ramka, wełna w dachu 25cm,
    20 cm styropian na podłodze, 50/50 podłoga grzejniki duże przewymiarowane c33.
    Wcześniej ekogroszek piec 15 kw - zużycie roczne 3,5 tony CO i CWU.
    Obecnie:
    DAIKIN ALTHERMA III - 8kw powietrze woda zbiornik zintegrowany 180l.

  18. #138

    Domyślnie

    Witam
    Z taktowaniem Daikina 3 sobie poradziłem...wystarczyło podnieść krzywą na zasilaniu z 25 na 28 i pompa zaczęła chodzić płynnie...teraz przy temperaturach na zew. +5 -3 mam ustawione zasilanie 27 i pompka pyka sobie praktycznie cały czas..mało kiedy się wyłączy..co do poboru prądu to jest różnie zależy to raczej od tem.zew. i wacha się to między 12 > 20kw (odczyt z pompy) W domu mamy ciepło 23stopnie nieschodzi..parę dni temu robiłem parapetowke i podniosłem trochę tem.na zasilaniu z 27 na 30 (trochę przesadzilem)wiem ze podłogowka ma dużą bezwładności i pozostawilem pompę w tej temperaturze tak przez 1.5 dnia..Gdy goście przybyli to każdy co tu tak ciepło...no i faktycznie tem.w całym domu skoczyła do 25 stopni kilkukrotne wietrzenie reku nie pomoglo..i musieliśmy otwierać okna bo nie dało się usiedzieć.. takie zwiększenie zasilania z 27na 30 pobierało mi około 30kw na dobę teraz powrocilem do ustawień takich jakie miałem na początku ..zasilanie 27 i w domu tem. cały czas 23stopnie i to jest dla nas komfortowe. Dom nowy a użytkujemy go dopiero 3 miesiąc , może to się jeszcze wszystko wygrzewa.. i pompka z czasem będzie jeszcze mniej pobierała kw a może zużycie kw można jeszcze zmniejszyć zmieniając ustawienia krzywej ..jak narazie jestem zadowolony w domu mamy ciepło 23c a zużycie prądu 12>20kw jest dla mnie akceptowalne Mam taryfę G11 i raczej już nie warto jej zmieniać bo gmina juz złożyła przetarg na fotowoltaike i prawdopodobnie wiosną ruszą z montażem paneli ..zakładam 9kw fotowoltaiki i taką mocą rachunki za prąd wraz z całym ogrzewaniem i chłodzeniem zbije do zera zostanie sam abonament około 20zl ..9kw to sporo i gdyby nie spore dofinansowanie z gminy to pewnie niezałożył bym takiej mocy...a może w przyszłości będzie auto elektryczne to i 9kw się wtedy przyda.. albo basen i grzałki elektryczne do niego heh..zobaczymy napewno te 9kw niezginie .

  19. #139

    Domyślnie

    Zależy jak gmina podejdzie do tematu u nas bylo tak ze mozna bylo zalozyc panele o mocy takiej jakie srednie zuzycie energi przez 2 ostatnie lata i nikogo nie obchodzilo ze sie chce zmienic ogrzewanie na "pradowe"

  20. #140
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    MichalTr

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    32

    Domyślnie

    U mnie tez Daikin taktował przy cieplejszych dniach oraz było minimalnie za zimno w dodatnich temperaturach. Pomogło podniesienie krzywej na zasilaniu oraz rozciągnięcie krzywej w parametrze Ta 1-01 co zrobiłem wczoraj. Mam taryfę G12w teraz pytanie co zrobić z harmonogramem tygodniowym? Brak bufora w instalacji. Do tej pory miałem ustawiony -2 w drogiej taryfie i 0 w taniej. Jeśli go tak pozostawię to w drogiej taryfie pompa zacznie znowu taktować, bo harmonogram obniży temperaturę zasilania o 2 st. Zwiększyć harmonogram na 0 w drogiej i +2 w taniej? Tylko to może znowu zaowocować przegrzewaniem. Czy może ustawić w drogiej tak duży minus żeby w ogóle się nie uruchamiała? Tylko czy wtedy analogicznie nie dojdzie do wychłodzenia?

Strona 7 z 22

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony