dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11

Temat: Uziom domu

  1. #1

    Domyślnie Uziom domu

    Dzień dobry,
    Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu związanego z uziomem domu. Po kolei:
    1. Dom parterowy, stan SSZ, na dachu mam wykonaną instalację odgromową. Cztery zejścia instalacji odgromowej po elewacji na dół. Dom w kształcie litery T.
    2. W domu wykonana instalacja elektryczna. Wyprowadzony przewód w kolorze żółto-czarnym do uziemienia domu.
    3. Budowlaniec przy wykonywaniu płyty fundamentowej zapomniał wyprowadzić uziemienia domu.

    Czy muszę wykonać uziom otokowy?
    Jeśli tak, to w jaki sposób?
    Czy wszystkie elementy (tzn. instalacja odgromowa plus uziemienie domu) można połączyć razem za pomocą bednarki?

    Elektryk zaproponował mi za robociznę ok.2000zł (plus materiał), wydaje mi się dużo?

    Czy ewentualnie możną odkuć zbrojenie i podłączyć do instalacji odgromowej?

  2. #2

    Domyślnie

    No cóż - tylko współczuć kierownika budowy.
    Teraz pozostał zdać się na fachowca, czyli elektryka.
    A za błędy sie płaci. Może to zrobić kierbud z własnej kieszeni, czyli opłacić fachowca.
    Wcześniej wypada zajrzeć do projektu domu na temat LPS, GSW itp.
    No i na koniec sprawdzić dokumenty powykonawcze budynku, np. metrykę i protokół badań, że o instalacji elektrycznej i obecności SPD nie wspomnę.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 03-11-2019 o 14:22
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    No cóż - tylko współczuć kierownika budowy.
    Teraz pozostał zdać się na fachowca, czyli elektryka.
    A za błędy sie płaci. Może to zrobić kierbud z własnej kieszeni, czyli opłacić fachowca.
    Wcześniej wypada zajrzeć do projektu domu na temat LPS, GSW itp.
    No i na koniec sprawdzić dokumenty powykonawcze budynku, np. metrykę i protokół badań, że o instalacji elektrycznej i obecności SPD nie wspomnę.

    Dziękuję za odpowiedź. Wątpię, że kierownik budowy zapłaci "ze swoich"... niestety to nie jest jego pierwsza wpadka. Mam nadzieję, że ostatnia.

    Równocześnie proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu i odpowiedź na załączone w pierwszym poście pytania.

  4. #4

    Domyślnie

    Nie jestem elektrykiem, ale właśnie jestem na etapie wykonywania uziemienia.
    Tak, wykonaj uziom otokowy, najlepiej co najmniej 50cm poniżej poziomu gruntu i 1 metr od ścian fundamentowych.
    Można połączyć otok z wszystkimi "wąsami". Trzeba się będzie zdać na elektryka, ma zapewnić wystarczająco mały opór takiej "instalacji".
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3398a.jpg
Wyświetleń:	219
Rozmiar:	97,0 KB
ID:	436638
    Ostatnio edytowane przez Robinson74 ; 03-11-2019 o 16:58

  5. #5

    Domyślnie

    Kolego Kaizen, dlatego do projektanta należy wybór układu uziomowego budynku, zgodnie z PN-EN 62305-3
    A skoro u autorki występuje instalacja LPS, powinno to oznaczać sporządzenie projektu w tym względzie, a wykonawcę obliguje do wykonania pomiarów i protokołu z metryką. Żeby było śmieszniej, w odróżnieniu od uziomu bez w/w instalacji, tutaj są bardziej obostrzone wymogi co do rezystancji takiego uziomu.

    Każdy uziom (typ A, B) ocynkowany w gruncie jest narażony na korozję w zależności od agresywności chemicznej tego gruntu.

    Doktor Musiał wyjaśnił, jak powinno się robić, by unikać, czy tez ograniczać skutki degradacji uziomów.
    Warto poczytać.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To nierdzewka?
    Bednarka ocynkowana po ośmiu latach wygląda tak:
    Niestety nie. To ocynk ogniowy.
    Zdaję sobie sprawę, że nie będzie to wieczne, ale, może naiwnie, liczę, że przeżyje dobrych parę lat.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.276

    Domyślnie

    W budynku w którym kiedyś mieszkałem w górach (656m npm, skała granitowa i produkty wietrzenia granitu), uziom otokowy tak wyglądał po 30 może 40 latach.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    Autorko tematu - co było powodem wykonania inst. odgromowej ? Czy domek jest w/g gotowego projektu - jeśli tak to podaj link, a jeśli projekt indywidualny to załącz plan obrysu domku

  9. #9

    Domyślnie

    Link do projektu: https://www.archon.pl/projekty-domow...mc6e21f20bc5b0

    Czy bednarka 25x3 ocynk będzie odpowiednio trwała?

  10. #10

    Domyślnie

    75mm2 to mało. Wydaje mi się, że powinno być mimimum 90mm2, czyli 30x3, 25x4.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ewa_G Zobacz post
    Czy bednarka 25x3 ocynk będzie odpowiednio trwała?
    Zalana betonem będzie trwała.

    Cytat z opracowania dra Musiała:
    Aktualna norma PN-HD 60364-5-54:2010 [18] wymaga płaskownika o przekroju co najmniej 90 mm2 i grubości co najmniej 3 mm, czyli płaskownika minimum 30×3 mm (tabl. 1)

    Do odgromówki - 100mm2. AFAIK najczęściej montuje się 30x3,5mm.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony