dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie Drewno na wysoki połysk, czym i jak.

    Witam, posiadam dom murowany, na który chciałbym nałożyć deskę elewacyjną, położyć podłogę drewnianą itp. Ze względu na cenę wybrałem drewno sosnowe. W niektórych miejscach chciałbym osiągnąć efekt wysokiego połysku i tu naczytałem się różnych patentów i nie wiem, który byłby najlepszy, nie odpryskiwał, nie musi być najtańszy. Jeżeli ma to znaczenie to chciałbym pomalować również podłogę, jak i meble ogrodowe, czyli drewno będzie pracowało. Czytałem o lakierach do parkietu, olejach, lakierobejcach, a nawet o żywicy epoksydowej oraz lakierach do jachtów. Chciałbym się dowiedzieć o opinię bardziej doświadczonych. Jeszce pytanie, czy lakier bezbarwny można aplikować po gruncie i impregnacie dekoracyjnym, ponieważ one również mają właściwości ochronne i czy warstwa wysokiego połysku będzie dobrze się trzymała.

  2. #2

    Domyślnie

    Ja używałem jahtowego - tikkurila merit jahti 20 - czyli matowy. Wiem, że jest jeszcze merit jahti 80 - połysk. Ja kupowałem w puszkach 3 litry. Jak potrzebujesz dużo, to są też chyba w 20 litrowych (pośrednich nie ma bo to produkt przemysłowy, czyli 20 litrów to standard, a 3l to na dolewkę jakby zabrakło - tak mi tłumaczyli). 20 litrów pewnie wychodzą taniej, ale nie wiem dokładnie bo mnie interesowały tylko 3 litrowe.

    Ja aplikując lakier w 2 warstwach, po wyschnięciu pierwszej matowiłem powierzchnie dla lepszej przyczepności - zgodnie z wytycznymi producenta. Jeżeli masz położoną bejcę bez dodatków lakierów czy wosków, to pewnie możesz lakier kłaść bezpośrednio na bejce.

    U mnie na konstrukcji zadaszenia tarasu (krokwie, belki), pokrytego poliwęglanem, sprawuje się dobrze. Użytkuje dopiero rok, ale nic nie pęka, nic się nie dzieje. Zabezpieczałem tylko tym (bez impregnatu), ale drewno było klejone BSH, suche. Drewno nie zciemniało po pierwszym lecie - więc filtr UV chyba działa. Ale co będzie za kilka lat to dopiero zobaczę.

    Edit: ten używałem: https://new.tikkurila.pl/powloki_prz...merit_jahti_20
    Ostatnio edytowane przez o.marcin ; 27-11-2019 o 17:37

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony