dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Kupno domu szeregowego nie oddanego do użytku

    Dzień dobry,
    bardzo proszę o poradę. Chce kupić dom w zabudowie szeregowej, atrakcyjna lokalizacja.
    Nieruchomość jest w stanie deweloperskim, ale budynek nie został oddany do użytku. Inwestor, kt go budował dwa ostatnie budynki budował dla siebie prywatnie, miał długi, nieruchomość zajął bank i zlicytował. Obecnie sprzedaje go firma, która wygrała licytacje. Nie interesują ich papiery, byli wierzycielami i chcą odzyskać swoje pieniądze. Pozwolenie było wydane w 2000 r., jest w urzędzie razem z projektem. Mamy złożone w urzędzie miejskim oświadczenie kierownika budowy, ze nie było przerw w budowie dłuższych niż dwa lata. Mamy to, ponieważ ustaliłam z obecnym właścicielem, ze przeniosą przed kupnem pozwolenie z pierwotnego inwestora na siebie i procedura jest w trakcie (są już podpisy). Następnym krokiem ma być akt notarialny ze mną, w którym zobowiążą się do przeniesienia pozwolenia na mnie. Nie ma dziennika budowy, ale w urzędzie miejskim powiedziano mi, ze jak będę właścicielem to wydadzą mi duplikat do uzupełnienia. Stare pozwolenie jest ważne, wiec nie będzie problemów.
    Z mapy zasadniczej widać, ze są przyłącza, bo część budynków z tej inwestycji została wcześniej wykończona, oddana do użytkowania i sprzedana. Wstępnie oglądał dom architekt i pan zajmujący się wykańczaniem. Stan jest bardzo dobry.
    Moje pytanie brzmi, czy nie będzie problemu z oddaniem do użytku? Nie będzie trudności z dziennikiem budowy? Czy na coś jeszcze powinnam zwrocic uwagę? Czy musi spełniać jakieś normy? Nie znam się na prawie budowlanym, chciałabym wiedzieć przed kupnem na jakie jeszcze trudności mogę się natknąć. Ewentualnie do kogo się zgłosić.
    Bardzo dziękuje za poświęcenie chwili uwagi.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Kupujesz całą działkę (formalnie jeszcze niezabudowaną)?

  3. #3

    Domyślnie

    W księdze wieczystej jest zapis działka zabudowana. Mam tez wypis z kartoteki budynków i jest wpisany budynek mieszkalny z powierzchnia zabudowy. Pytałam o to w geodezji, to powiedziano mi, ze został naniesiony na mapy i do ewidencji, bo był w budowie, a nie znaczy, ze został oddany do użytkowania. Nie ma dokumentów świadczących o oddaniu do użytkowania. Spadnie to na mnie.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Chodzilo mi o to, czy każdy segment jest na oddzielnej działce i kupujesz całość, czy cały szeregowiec to jedna działka i kupujesz wydzielony lokal??

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.843

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ewel20 Zobacz post
    Pozwolenie było wydane w 2000 r., jest w urzędzie razem z projektem. Mamy złożone w urzędzie miejskim oświadczenie kierownika budowy, ze nie było przerw w budowie dłuższych niż dwa lata. Mamy to, ponieważ ustaliłam z obecnym właścicielem, ze przeniosą przed kupnem pozwolenie z pierwotnego inwestora na siebie i procedura jest w trakcie (są już podpisy).
    Następnym krokiem ma być akt notarialny ze mną, w którym zobowiążą się do przeniesienia pozwolenia na mnie.

    Nie ma dziennika budowy, ale w urzędzie miejskim powiedziano mi, ze jak będę właścicielem to wydadzą mi duplikat do uzupełnienia. Stare pozwolenie jest ważne, wiec nie będzie problemów.
    .
    W UM wydadzą "duplikat" - czystą książkę do wypełnienia od zera czy kopię z wpisami?
    Poprzedni właściciel wypełniał dziennik budowy i złożył go do UM?
    Kto będzie odtwarzał dziennik budowy? Stary KB czy nowy KB?
    Stary KB złożył oświadczenie w UM?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  6. #6

    Domyślnie

    Działka jest wyodrębniona, oddzielna. w projekcie aktu mam wpisana dzialke zabudowana budynkiem mieszkalnym w zabudowie szeregowej w stanie deweloperskim, który nie został oddany do użytkowania.
    Dziennika budowy nie ma, nie złożył go pierwotny inwestor. Będzie nowy do uzupełnienia. Oświadczenie złożył stary kierownik budowy, który ja prowadził, ale tez nie mial dziennika. I ten stary KB zobowiązał się dokończyć budowę i uzupełnić dziennik, tylko mieszka w innym mieście i jest żadko dostępny.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    To pytanie co z dojazdem i infrastrukturą? Czyje są i czyje będą?
    Pozostałe potencjalne problemy, to czy uda się odtworzyć dziennik (czy wszystkie osoby i firmy istnieją i zechcą p9nownie się "wpisać" i za ile) i czy wszystko jest zgodnie z projektem.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.843

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ewel20 Zobacz post
    Dziennika budowy nie ma, nie złożył go pierwotny inwestor. Będzie nowy do uzupełnienia. Oświadczenie złożył stary kierownik budowy, który ja prowadził, ale tez nie mial dziennika. I ten stary KB zobowiązał się dokończyć budowę i uzupełnić dziennik, tylko mieszka w innym mieście i jest rzadko dostępny.
    To jest znacznym ułatwieniem.
    Sprawdź u dostawców mediów jak u nich formalnie wyglądają przyłącza tej nieruchomości.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #9

    Domyślnie

    Będę miała tez udział w drodze wewnętrznej przy szeregówkach.
    A w urzędzie powiedziano mi, ze dziennika nie można uzupełnić wstecz. Jak go dostanę to najważniejsze będzie oświadczenie KB i trzeba będzie zrobić wpisy zakanczajace budowę. Czy mogą to być inne firmy, niż pierwotnie wykonywały prace?
    Projektant przeglądał projekt i wydaje się, ze wszystko jest zgodne. Można to jeszcze jakoś sprawdzić?

  10. #10

    Domyślnie

    Dzięki, sprawdzę media.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony