dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 40
  1. #1

    Domyślnie Więźba - ocena pilne

    Witam,

    MAm odbrać z tartaku takie coś
    https://zapodaj.net/5a082f2e9436c.jpg.html
    https://zapodaj.net/da8e445118fba.jpg.html

    czy to drewno dobrze wygląda ? bo mam jakieś obawy

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.776

    Domyślnie

    KB powinien odebrać materiał. Ewentualnie ekipa od wykonania więźby dachu.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Na podstawie takich zdjęć nic nie można powiedzieć. Ważne czy jest certyfikat określający klasę drewna i jaka treść jest wpisana na fakturze. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  5. #5

    Domyślnie

    Certyfikat ??? objeździłem wiele tartaków i żaden mi nie oferował więźby z certyfikatem . Nawet dekarz mi nie oferował takiego bo za certyfikowane to płaci się zupełnie inne pieniądze.
    Jedynie można sobie fakturę wziąść. Ja słyszałem że wiele domów to stawiają z więźbą bez certyfikatu. Za taką więźbę to jeszcze raz tyle bym zapłacił.

  6. #6

    Domyślnie

    Tak, zapłaciłbyś pewnie o 100% więcej (szczególnie gdyby było suszone), ale miałbyś pewność, że masz porządne konstrukcyjne drewno na dachu, a nie gnijące gówno posmarowane na zielono.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał KUBEK1978 Zobacz post
    Certyfikat ??? objeździłem wiele tartaków i żaden mi nie oferował więźby z certyfikatem . Nawet dekarz mi nie oferował takiego bo za certyfikowane to płaci się zupełnie inne pieniądze.
    Jedynie można sobie fakturę wziąść. Ja słyszałem że wiele domów to stawiają z więźbą bez certyfikatu. Za taką więźbę to jeszcze raz tyle bym zapłacił.
    To dlaczego wybrałeś tartaki, które nie potwierdzają certyfikatem klasy sprzedawanego drewna? Po to w projektach i adaptacjach podana jest klasa drewna, której należy się trzymać, żeby mieć na wszystko dokumencie, a kolor impregnatu akurat nie ma żadnego znaczenia, bo niektóre zielone wnikają w głąb, a kolor odparowuje, więc ważne jest to, co wystawi na papierze tartak....

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał KUBEK1978 Zobacz post
    Jedynie można sobie fakturę wziąść.
    Auść. Ale jak na fakturze masz "Więźba" albo "drewno konstrukcyjne" to już jesteś w domu.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Zawsze mnie zastanawia czy jak ktoś leje fundamenty to sypie piach, jakiś cement i leje wodę czy kupuje beton o określonej klasie? Oszczędności zaczynają się na więźbie a to przecież bardzo odpowiedzialna konstrukcja. Jak się kupuje byle co to poco pytać na Forum czy to byle co jest dobre. Żaden produkt bez certyfikatu nie może być wbudowany. Jak kierownik budowy zezwoli na wbudowanie niecertyfikowanego drewna to bierze na siebie całą odpowiedzialność. W razie jakiejkolwiek awarii koszt ponosi kierownik budowy. Rozbierałem taki dach. Koszt rozbiórki i koszt nowej więźby wraz z montażem poniósł kierownik budowy. Do tego poniósł koszt demontażu i ponownego montażu dachówki bo zezwolił na krycie dachu. Na koniec chcę obalić mit o cenie drewna certyfikowanego. Koszt 1 m3 drewna klasy C24 to 1.000,- ~1.100,- netto, do tego 200,- netto za suszenie. Przy zakupie przez cieślę VAT 8%. Życzę inwestorom rozsądnych wyborów. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  10. #10

    Domyślnie

    Mam pytanie co gdy jedna połać dachu ma 35, a druga 36,5 stopnia ??? - dach dwuspadowy. Jakie są tolerancje przy budowaniu więźby ...

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Kamil30cm

    Zarejestrowany
    Jun 2016
    Skąd
    Żukowo
    Kod pocztowy
    83-330
    Posty
    381

    Domyślnie

    Jest to niemożliwe chyba że dach robili murarze. Druga sprawa jak to zmierzyłeś ?? Z wysokości czy zrobiłeś pion na krokwi i na krokwi zmierzyłeś kątownikiem? ?? Wystarczy wtedy mały uskok na krokwi i pokaże Ci inny kąt. Ogólnie przy 2 spadzie mając jeden szablon jest ciężko takie coś zrobić

  12. #12

    Domyślnie

    mierzyłem przy pomocy poziomicy z kątomierzem . Da się zrobic bo ja tak mam tylko jest przesunięta oś kalenicy. wg mnie dach do poprawy a w zasadzie do częściowej rozbiórki

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Zawsze mnie zastanawia czy jak ktoś leje fundamenty to sypie piach, jakiś cement i leje wodę czy kupuje beton o określonej klasie? Oszczędności zaczynają się na więźbie a to przecież bardzo odpowiedzialna konstrukcja. Jak się kupuje byle co to poco pytać na Forum czy to byle co jest dobre. Żaden produkt bez certyfikatu nie może być wbudowany. Jak kierownik budowy zezwoli na wbudowanie niecertyfikowanego drewna to bierze na siebie całą odpowiedzialność. W razie jakiejkolwiek awarii koszt ponosi kierownik budowy. Rozbierałem taki dach. Koszt rozbiórki i koszt nowej więźby wraz z montażem poniósł kierownik budowy. Do tego poniósł koszt demontażu i ponownego montażu dachówki bo zezwolił na krycie dachu. Na koniec chcę obalić mit o cenie drewna certyfikowanego. Koszt 1 m3 drewna klasy C24 to 1.000,- ~1.100,- netto, do tego 200,- netto za suszenie. Przy zakupie przez cieślę VAT 8%. Życzę inwestorom rozsądnych wyborów. Pozdrawiam.


    aż tak dla przypomnienia sobie, mam w umowie takKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	umowa.jpg
Wyświetleń:	136
Rozmiar:	16,4 KB
ID:	438428

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Kamil30cm

    Zarejestrowany
    Jun 2016
    Skąd
    Żukowo
    Kod pocztowy
    83-330
    Posty
    381

    Domyślnie

    Przed osądzaniem cieśli zmierz odległość taśmą z dwóch stron od kalenicy do murłaty jeśli jest taka sama po dwóch stronach to źle mierzyłeś

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kuusamo

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Gdynia
    Posty
    204

    Domyślnie

    Niech usuną resztki kory. Poproś o potwierdzenie wilgotności drewna na papierze (fakturze) - jaka powinna być masz w projekcie, ew. zapytaj kierbuda.

  16. #16

    Domyślnie

    Po prostu widać też gołym okiem bo mam dom z dwoma dachami które są w jednej osi i jeden zachodzi na drugi to wtedy widać różnice i po pomiarach wyszło 10 cm. na długości 8m.
    Na załączniku różnica między dwoma czerwonymi kreskami. Druga strona jest dobra. Obserwowałem wiele domów i we wszystkich pod każdym kątem jedna płać zgrywa się idealnie z drugą i tak powinno być zrobione, może nawet nie każdy zwraca na to uwagę. 1,5 stopnia to bardzo duża różnica na takiej długości. Gdyby ktoś mi wybudował dom za darmo to bym nie marudził i jakoś przełknął . Pomijam fakt, że różnica w wysokości pomiędzy dwoma płatwiami to 5 cm (nie ma ich na wizualizacji) i dla tego tak wyszło jak wyszło. tylko teraz pytanie jak obniżyć belkę-płatew która już jest wmurowana w ścianie szczytowej.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dom111.jpg
Wyświetleń:	105
Rozmiar:	47,3 KB
ID:	438645  
    Ostatnio edytowane przez KUBEK1978 ; 29-12-2019 o 17:25

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Z obniżeniem płatwi nie będzie problemu bo i tak więźbę na tej połaci trzeba rozebrać. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  18. #18

    Domyślnie

    Jeszcze co do samego drewna to kupiłem miernik wilgotności taki z castoramy i pokazuje 15% , ale kierownik nic nie mówił mi od początku o certyfikowanym drewnie ani też wykonawca.
    Próżno szukać w tartakach certyfikowanego. Gdy się dopiero dowiedziałem o jakiś certyfikatach i zacząłem wypytywać to się robiła nieprzyjemna gadka, że nie ma szans na znalezienie takiego drewna itd. itd. Gdybym wiedział to pewnie był dorzucił te 5 tyś i kupił z certyfikatem . Ogólnie mam sosne i nie wygląda źle ,nawet bym powiedział dobrze i kilka osób też tak stwierdziło w tym niezależny handlarz drewnem, który też mi naopowiadał jaki teraz syf ciągną na więźby górale np ze słowacji świerki robaczywe itd.. Ogólnie gówale chwalą świerk (bo mają tylko to dostępne), a odradzają sosnę, a u nas na śląsku znowu chwalą i zalecają sosne i bądź tu mądry. JEszcze okazało sie, że w bonusie dostałem z 10 krokwi ale i tak pseudo cieśle większość zapasu poniszczyli zanim doszli do prawidłowych zaciosów.

  19. #19

    Domyślnie

    Podepnę się pod temat. Niestety nie wiedziałem, że drewno musi mieć certyfikat, wynikło to z mojej nie wiedzy, pytałem się przy kupnie więźby kierownika na co mam zwracać uwagę to nawet o certyfikacie nie wspomniał..., a jedynie żeby zwrócić uwagę na brak chorych sęków, obecność kornika, kazał dwa razy zrobić impregnacje itp wszystkiego tutaj dopilnowałem. Więźba postawiona, dach odebrany w dzienniku budowy przez kierownika.
    Konstrukcja i drzewo wyglądają bardzo ok, oczywiście będę obserwował bo nim zabuduje poddasze minie minimum pół roku..
    Ogólnie jestem mega zły na kierbuda że mnie o tym nie poinformował, bo nie chce robić niczego wbrew przepisom..
    Czy gdy się odpukać coś stanie, albo w razie kontroli mimo że kierownik odebrał więźbę mogę jak inwestor ponosić za coś odpowiedzialność :/?

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Jesteś uczestnikiem procesu budowlanego ale odpowiedzialność za jakość materiałów budowlanych użytych do budowy ponosi kierownik budowy. Ciekawe co wpisał tartak na fakturze? Z Twoim drewnem pewnie nic złego nie będzie się działo. Dziwne, że kierownik zalecił dwukrotne impregnowanie? Gdyby drewno było suszone żadna impregnacja nie byłaby potrzebna. A powiedział Ci jak odróżnić chory sęk od zdrowego? To on powinien ocenić jakość drewna przed pozwoleniem na jego wbudowanie. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony