dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 40
  1. #21

    Domyślnie

    Oczywiście, że drewno nie było dobrze wysuszone :/ bo nikt suszonego nie chciał sprzedać (o certyfikacie nie wiedziałem), impregnację to bardziej zalecił zrobić samemu dodatkowo ponieważ w tartaku różnie z tym bywa i nie wiadomo ile tego jest w tej całej wannie..

    Wziąłem tylko potwierdzenie od kierowcy że zapłaciłem za "więźbę" z pieczątką i podpisem, po fakturę nie byłem bo wtedy stwierdziłem że nie jest mi potrzebna skoro dali potwierdzenie i tak pewnie wpisali by że tarcica;/ Mądry Polak po szkodzie.
    Na razie jest dwa miesiące na dachu i nie ma żadnych pęknięć z zabudową poddasza chcę poczekać chociaż z pół roku żeby jak najlepiej przeschło..
    Czy były przypadki że nadzór podczas kontroli czepiał się do niecertyfikowanego drewna?

  2. #22

    Domyślnie

    Tartak nic nie wpisał na fakturze bo pewnie jej nie było.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    Tartak nic nie wpisał na fakturze bo pewnie jej nie było.
    Tak jak pisze mam tylko potwierdzenie że zapłaciłem "za więźbę" z pieczątką i podpisem, teoretycznie jestem w stanie tartakowi łatwo udowodnić że u nich kupiłem. To sprzedający ma obowiązek wystawić fakturę, ja nie mam obowiązku jej odbierać.

  4. #24

    Domyślnie

    Jasne, natomiast na 99% drewno będzie ok i zapomnisz o sprawie.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    Jasne, natomiast na 99% drewno będzie ok i zapomnisz o sprawie.
    Dzięki

  6. #26

    Domyślnie

    Ja też mam drzewo bez żadnego certyfikatu bo nie wiedziałem a kierbud nie powiedział.
    Trzeba by się doktoryzować w każdej dziedzinie a najlepiej samemu budować.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bartek666 Zobacz post
    ... To sprzedający ma obowiązek wystawić fakturę, ja nie mam obowiązku jej odbierać.
    Sprzedający nie ma obowiązku wystawienia faktury jeżeli o nią nie poprosisz. Sprzedający ma obowiązek zarejestrować transakcję np. wystawiając paragon. Skoro masz potwierdzenie wpłaty poproś tartak o wystawienie faktury lub rachunku uproszczonego. Najprawdopodobniej z Twoją więźbą nic złego nie będzie się działo. Certyfikat jest potrzebny gdy zaczyna się dziać coś złego. Ubezpieczysz dom i np.wichura uszkodzi dach (więźbę). Ubezpieczyciel może zażądać dokumentów potwierdzających jakość wbudowanego drewna. Ich brak może skutkować odmową wypłaty odszkodowania. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  8. #28

    Domyślnie

    Masz rację; źle to ująłem - sprzedający ma obowiązek zarejestrować transakcję, a czy paragonem/fakturą czy jeszcze jakoś inaczej to jego sprawa... Chyba, że klient prosi o fakturę no to wiadomo, ale teoretycznie robić tego nie muszę.

    To co piszesz apropo ubezpieczeń; to wychodzi na to, że musiałbym przechowywać wszystkie faktury tak samo na ściany, stal i wszystkie inne rzeczy w nieskończoność.. muszę to trzymać ? Przypuśćmy, że za dwadzieścia lat (odpukać) zerwie dach ubezpieczyciel ma prawo żądać prawnie ode mnie takich dokumentów ??, dziennik budowy nie wystarczy ?
    Inna sprawa, że co do samych ubezpieczycieli ogólnie jestem źle nastawiony, zawsze znajdą tysiąc sposobów żeby się wywinąć.. Ubezpieczam się bo bank ma taki wymóg.
    Ostatnio edytowane przez Bartek666 ; 20-01-2020 o 21:30

  9. #29
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    michal_wro

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    55-050
    Posty
    184

    Domyślnie

    Takich bzdur to jeszcze tu nie czytałem. Planuj autorze następne etapy bo z takim podejściem zawał po posadzkach będzie. U mnie tez kierownik chciał mi pożyczyć miernik żebym sobie wilgotność sprawdził. Nawet o tym mierniku w tartaku nie mówiłem bo chyba by mnie śmiechem zabili. Było coś na zasadzie bierz panie póki jest bo końcówka i będziemy mieć 3 tygodnie przestoju bo drzewa ni ma. Więźba od razu zmontowana, wiec nic się nie wypaczyło ani nie popękało. Co do ubezpieczeń to chyba ktoś się tu czegoś nawdychał. W jakich OWU jest wymagany certyfikat więźby ? Do ubezpieczenia masz mieć dom odebrany, co rok papier od kominiarza i co 5 od elektryka.

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal_wro Zobacz post
    Takich bzdur to jeszcze tu nie czytałem.
    I tu pełna zgoda. Twój wpis to jedna wielka bzdura. Swój dom możesz budować z czego chcesz o ile Ci na to kierownik budowy pozwoli. Mamy już takie podejście do życia, przepisy sobie a my: "wolnoć Tomku w swoim domku". Wszystko dobrze jak jest dobrze. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  11. #31
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    michal_wro

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    55-050
    Posty
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    I tu pełna zgoda. Twój wpis to jedna wielka bzdura. Swój dom możesz budować z czego chcesz o ile Ci na to kierownik budowy pozwoli. Mamy już takie podejście do życia, przepisy sobie a my: "wolnoć Tomku w swoim domku". Wszystko dobrze jak jest dobrze. Pozdrawiam.
    No to które towarzystwo odmawia wypłaty odszkodowania w przypadku nie przedstawienia certyfikatu na drewno konstrukcyjne ?
    Ostatnio edytowane przez michal_wro ; 21-01-2020 o 21:04

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal_wro Zobacz post
    Takich bzdur to jeszcze tu nie czytałem. Planuj autorze następne etapy bo z takim podejściem zawał po posadzkach będzie. U mnie tez kierownik chciał mi pożyczyć miernik żebym sobie wilgotność sprawdził. Nawet o tym mierniku w tartaku nie mówiłem bo chyba by mnie śmiechem zabili. Było coś na zasadzie bierz panie póki jest bo końcówka i będziemy mieć 3 tygodnie przestoju bo drzewa ni ma. Więźba od razu zmontowana, wiec nic się nie wypaczyło ani nie popękało. Co do ubezpieczeń to chyba ktoś się tu czegoś nawdychał. W jakich OWU jest wymagany certyfikat więźby ? Do ubezpieczenia masz mieć dom odebrany, co rok papier od kominiarza i co 5 od elektryka.
    Tak samo powinieneś mieć ( o ile posiadasz) coroczny przegląd instalacji gazowej i pieca, co 5 lat przegląd instalacji odgromowej.

    Nie wiem czego ma prawo żądać ubezpieczyciel podczas zdarzenia (jeżeli sobie zażyczy to czy np musimy udostępnić projekt). Nie miałem nigdy z tym do czynienia i mam nadzieje, że miał nie będę. Natomiast jeżeli wyjdzie że coś zostało zrobione inaczej niż w projekcie i miało to bezpośredni wpływ na zdarzenie to zapomnij o odszkodowaniu.

    Ubezpieczyciel jak będzie miał chociaż cień szansy żeby się wywinąć to to zrobi. Najbardziej mnie śmieszą ludzie, co ubezpieczają dom, a nie robią okresowych przeglądów.

  13. #33

    Domyślnie

    Andrzej dobrze pisze ale to co pisze jest na dzień dzisiejszy nie realne w PL i każdy buduje z więźb bez certyfikatów bo takowe dostać jest katwiej, a poza tym gadałem z 5cioma kierownikami budów i tylko jeden wspomniał o certyfikacie. Tak samo w tartakach, zjeździłem kilka dobrych i powiedzieli że jest niedostępny taki materiał. Gadałem z firmami dekarskimi i też mi powiedzieli że certyfikat to problem ale suszone czy strugane drewno jak najbardziej można sobie zamówić. Gdybym wiedział to bym wziął chociaż strugane ,a co najważniejsze łaty i kontrłaty strugane. U mnie więźba ma 15-17% wilgotności po pomiarach.

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Wykonujemy więźby dachowe wyłącznie z certyfikowanego drewna w klasie C24. Na fakturze jest drewno konstrukcyjne lub więźba + certyfikat. Drewno suszone i strugane nie musi być impregnowane. W przypadku impregnowanego drewna też dostaję certyfikat na impregnację. Na dużych realizacjach praktycznie na każdy wbudowywany materiał konieczny jest certyfikat. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  15. #35

    Domyślnie

    A tak na przykład powinno wyglądać drewno na więźbę.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	78859378_1319655808215388_6160307026132992000_o.jpg
Wyświetleń:	110
Rozmiar:	96,6 KB
ID:	440216

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    A tak na przykład powinno wyglądać drewno na więźbę.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	78859378_1319655808215388_6160307026132992000_o.jpg
Wyświetleń:	110
Rozmiar:	96,6 KB
ID:	440216

    Racja tak powinno...
    Problem w tym, że w Polsce wszystko robi się od dupy strony, jak można wymagać od ludzi żeby go stosowali jak dostanie go jest niezwykle trudne, za to tartaki chętnie sprzedają niecertyfikowane drewno nieświadomym inwestorom, kierownicy budowy nie przejmują się tym w ogóle.

    Jak wprowadza się takie przepisy to powinni zacząć kontrolować tartaki i dawać surowe kary, tak żeby tartaki wprowadziły do obiegu drewno certyfikowane. To ono powinno być powszechnie dostępne, a nie na odwrót skoro jest taki przepis.

  17. #37

    Domyślnie

    Lepiej zamówić wiązary. odpowiedzialnośc spada na producenta. Jakośc takiego rozwiązania jest nieporównywalnie lepsza od więźby zrobionej na miejscu.

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bartek666 Zobacz post
    ...Jak wprowadza się takie przepisy to powinni zacząć kontrolować tartaki i dawać surowe kary, tak żeby tartaki wprowadziły do obiegu drewno certyfikowane. ...
    Przepis nie dotyczy tartaków tylko inwestorów i kierowników, którzy dopuszczą niecertyfikowane drewno do wbudowania. Tartak może odpowiadać tylko wówczas gdy towar jest niezgodny z zapisem na fakturze. Skoro tartak sprzedaje tarcicę obrzynaną lub krawędziak to nie jest jego winą, że taki materiał zostaje zastosowany na więźbę. Jak kupił taki materiał inwestor a kierownik budowy dopuścił do wbudowania to on bierze na siebie odpowiedzialność. Jak kupił taki materiał wykonawca i wbudował to wówczas on za to odpowiada. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Przepis nie dotyczy tartaków tylko inwestorów i kierowników, którzy dopuszczą niecertyfikowane drewno do wbudowania. .
    Jaki przepis dotyczy inwestora i kierownika?
    W Ustawie o wyrobach budowlanych karze podlegają producent, sprzedawca i importer. Tyle, że sprzedaż tarcicy nie jest zabroniona. Co innego, gdyby ktoś sprzedał więźbę bez CE.

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Masz rację. Źle to zinterpretowałem. Nie zwalnia to kierownika budowy z odpowiedzialności za dopuszczenie do wbudowania niecertyfikowanego materiału. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony