dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 71

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Pomoc w doborze kotła gazowego

    Witam,

    bardzo proszę o pomoc w dobrze konkretnego modelu kotła gazowego jaki sprawdzi się w mojej sytuacji, dodam że lokalnie każdy instalator ma inną wizję, jedni polecają immergas, inni vaillant, albo jeszcze coś innego i kompletnie nie wiem co wybrać żeby było dobrze. Sytuacja jest następująca; dom, w zasadzie połowa bliźniaka, po generalnym remoncie i termomodernizacji, ściany ocieplone styropianem 17cm, fundament (piwnica) ocieplona pianą PUR 6cm, okna nowe 3 szybowe, nowe drzwi wejściowe, dach ocieplony wełną mineralną 25cm. Piwnica ~60m2 - 3 grzejniki, wiatrołap / ganek 1 grzejnik, parter ~60m2 cały w podłogówce + łazienka na parterze grzejnik drabinkowy, piętro ~ 60m2 całe w podłogówce + łazienka na piętrze grzejnik drabinkowy, pod podłogówką oczywiście styropian. Strych docelowo będzie użytkowy, koło 35m2 styropian jako izolacja stropu + ogrzewanie podłogowe. W kotłowni mam 2 piony - osobny pion na podłogówkę oraz osobny na grzejniki (te 3 piwniczne, 1 z wiatrołapu/ganku i te 2 drabinki z łazienek są na jednym). Rodzina 5cio osobowa.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Piwnica 60m2 + parter 60m2 + piętro 60m2 + strych 35m2 = 215 m2

    Kocioł Vaillant VC 206/5-5, zasobnik VIH R150B + multiMATIC 700 + Moduł mieszacza VR70 lub 71 + 2 x zdane sterowanie VR91 lub jeśli VR70 1xVR91 + grupa pompowa z mieszaczem i siłownikiem + zestaw do szachtu
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Co do zasobnika gdzieś czytałem, że BIAWAR QUATTRO W-E 150.74 jest polecany i porównując oba to ten Biawar ma klasę energetyczną "A" a VIH R150B "B"

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Jeśli cena wyższa o 300 zł nie przeraża to faktycznie jest OK. Powierzchnia wężownicy jest większa więc rośnie także wydajność.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Nie rozumiem po co zlecać liczenie ozc. Przecież to samo mniej więcej wychodzi z metrażu. I tak kotły jakie są dostępne na rynku mają bardzo dużą elastyczność pracy od małej do dużej mocy.
    Ja polecam kocioł który używam od kilku lat już kolejną sztukę. Termet silver.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał pegaziatko Zobacz post
    Z metrażu to można teściowej czynsz naliczać
    100m2 namiotu i 100m2 domu z 1m styropianu na ścianie to jest to samo????.

    "duża elastyczność" to czemu zamiast osobówki nie kupisz TIRa, w końcu może raz czy dwa razy w życiu będziesz się przeprowadzał z całym dobytkiem i wtedy będzie idealnie a w pozostały czas przecież jest "elastyczny" i można nim na co dzień do biura jeździć.
    Uniwersalność to największe oszustwo ludzi z marketingu ( i to w każdej branży), jak coś jest do wszystkiego tzn, że w niczym nie jest dobre.
    Ale kolego na rynku są kotły które po prostu będą działać w twoim stu metrowym domku. Co ty tam Chcesz liczyć. Wybierz kocioł który moduluje mocą możliwie nisko w dół i to cała filozofia. Całą resztę regulacji wykonasz guzikiem na kotle.
    Masz standardowy domeczek, a nie hotel na Syberii z setką pokoi. Ludzie szukają komplikacji tam gdzie nie ma potrzeby.

  7. #7

    Domyślnie

    A ten Termet silver w jakiej konfiguracji powinien być ? Mógłbyś wskazać tak jak @Mareks77 podał cały zestawik ?

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elber Zobacz post
    A ten Termet silver w jakiej konfiguracji powinien być ? Mógłbyś wskazać tak jak @Mareks77 podał cały zestawik ?
    co masz na myśli konfiguracja ? w nowym domy mam jednofunkcyjny 20kW z zasobnikiem 100l. ten zestaw kosztował razem z wysylką 4100 pln.

  9. #9

    Domyślnie

    Czyli właśnie jakieś pompy, mieszacze, sterowniki pogodowe czy inne rzeczy niezbędne do optymalnej pracy ?

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elber Zobacz post
    Czyli właśnie jakieś pompy, mieszacze, sterowniki pogodowe czy inne rzeczy niezbędne do optymalnej pracy ?
    ja mam samą podłogówkę, mieszacza nie potrzeba, metraż 120m2 więc dodatkowej pompy tez nie potrzeba. ja masz troche grzejnikow i podlogowki to na pewno mieszacz, i pewnie też pompa bo to zwykle razem takie zespoly mieszająco pompujące są sprzedawane

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    pegaziatko@.dobry wujku... kociołek i jego jak to określasz gigantyczna moc jest na poziomie 3.9 - 4,2 kW więc do instalacji mieszanej jest raczej w sam raz.
    Równie dobrze może zakupić Viessmana 200W 1,9 - 19 kW tylko kiedy skorzysta z mocy poniżej 3 kW..... grzejąc dom wiosną

    Odnośnie metrażu u Teścowej to w przyszłym czynszu ujmujesz standard tego mieszkanka, lokalizację, bliskość do sklepu, przedszkola, centrum itp....... i Tu jest podobnie. Sprawny myślący logicznie człowiek który miał z tym cokolwiek do czynienia i wykonał kilkadziesiąt instalacji po metrażu i opisie ocieplenia bez liczenia i innych guseł dobierze to co potrzeba.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 06-11-2019 o 09:08
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  12. #12

    Domyślnie

    @Mareks77 A właśnie jak z wiosną / latem gdy trzeba będzie grzać tylko ciepłą wodę ? Pytam właśnie o tą*moc minimalną kotła

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Dla celów cwu ważna jest raczej moc maksymalna kotła zarówno przy podgrzewaniu zasobnika jak i przy korzystaniu z niej. Im większa moc maksymalna kotła oraz wężownicy zasobnika tym mniejszy czas podgrzewania wody
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 06-11-2019 o 14:58
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    Nie rozumiem po co zlecać liczenie ozc. Przecież to samo mniej więcej wychodzi z metrażu. I tak kotły jakie są dostępne na rynku mają bardzo dużą elastyczność pracy od małej do dużej mocy.
    Ja polecam kocioł który używam od kilku lat już kolejną sztukę. Termet silver.
    Popieram! Ale widzisz, tu piszą niektórzy pierdoły i jeszcze tych co na tym zarabiają rozumiem. Ale jak ktoś robi to za darmo, to ma problem

  15. #15

    Domyślnie

    A jeszcze tak sobie pozwolę zapytać, bo ma 2 rozdzielnie do podłogówki na parterze i piętrze, ale nie mam tam żadnej pompy ani nic, a ja docelowo chciałem aby w każdym pokoju był sobie termostat pokojowy, ale hydraulik kabli żadnych nie wystawił ani nic i teraz mam dwa pytania:

    1. Czy pociągnąć kabel z tej rozdzielni do każdego miejsca gdzie chce termostat.
    2. Czy pociągnąć prąd do tej szafki z rozdzielnią ?

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Tak. Kabek z każdego pokoju do rozdzielni która zasila owy pokój. Zasilanie do rozdzielni.
    W ten sposób w rozdzielni umieścisz główną listwę sterującą oraz na pętlach elektrozawory. W pokojach umieścisz termostaty regulujące temperaturę,
    W przypadku takiego rozwiązania moje rozwiązanie instalacji jest nieaktualne. Systemy sterowania nie mogą się dublować w związku z czym owszem polecam sam kocioł ale bez modułu mieszacza, pogodówki itp akcesoriów. Do rozwiązania z listwą i elektrozaworami wystarcza zamontowanie mieszacza na rozdzielaczy opartego o zawór trójdrogowy termostatyczny
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 06-11-2019 o 22:11
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  17. #17

    Domyślnie

    Aaa to nie wiedziałem ze jedno wyklucza drugie, czyli hydraulik w zasadzie przygotował instalacje pod 1 mieszacz w kotłowni a czy w takim wypadku będzie jakaś możliwość sterowania kondygnacją ? Tak by wieczorem na piętrze bylo chłodniej do spania ? I jak to jest z tym sterownikiem pogodowym, co jest lepsze w zasadzie i bardziej ekonomiczne ? Bo mi na proste myślenie wydaje się że lepiej jakby zczytywać temperaturę z środka domu i według niej grzać niż z zewnątrz ? Czy jeszcze inaczej to działa ?

  18. #18

    Domyślnie

    Ok poczytałem trochę i rozumiem że przy sterowaniu pogodowym piec szybciej zacznie reagować*na zmiany temperatury bo podłogówka ma dużą*bezwładność i potrzebuje czas na wychłodzenie / ogrzanie i teraz moje pytanie jest następujące, czy jest szansa by przy tym sterowaniu pogodowym cały dół (może prócz łazienki) miał 1 temperaturę, a góra w pokojach osobne termostaty ? Ogólnie na dole nie mam drzwi nigdzie prócz w łazience, a u góry 3 sypialnie + korytarz + łazienka, czy jest sens i ewentualnie szansa by góra była jakoś oddzielnie sterowana w całości bądź też per pomieszczenie ?

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grzesiek17bn

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Będzin
    Kod pocztowy
    42-500
    Posty
    72

    Domyślnie

    Kocioł Vaillant VC 206/5-5, zasobnik VIH R150B + multiMATIC 700 + Moduł mieszacza VR70 lub 71 + 2 x zdane sterowanie VR91 lub jeśli VR70 1xVR91 + grupa pompowa z mieszaczem i siłownikiem + zestaw do szachtu


    Ja mam bardzo podobną instalację , którą też doradzał mi również Mareks77
    z tym , że mniejszy metraż i kocioł

    Kocioł Vaillant VC 206/5-5, zasobnik VIH R150B + multiMATIC 700 + Moduł mieszacza VR70 lub 71 + 2 x zdane sterowanie VR91 lub jeśli VR70 1xVR91 + grupa pompowa z mieszaczem i siłownikiem + zestaw do szachtu

    Kocioł ecoTEC VC plus 146/5-5
    Regulator multiMATIC 700/6 (główny regulator na parterze od podłogówki, w którym możesz też zarządzać regulatorem na piętrze)
    Wymiennik Vaillant VIH R 150/6 B
    Moduł mieszacza VR 70
    Zdalne sterowanie dla drugiego obdowu VR91(regulator na piętrze)

    Ja mam dwie strefy ,parter i piętro osobno dlatego mam VR70 ale jak Ty masz mieć 3 strefy tak jak napisałeś to VR71 + 2x VR91

    U mnie konfiguracja kotłowni wygląda tak:

    https://zapodaj.net/da762bf1ef74e.png.html

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Temperatura ze środka domu jest zczytywana i robią to VRC700 oraz VR91, natomiast pogodówka jest tu dodatkiem w którym tak jak to ująłeś regulacja ze względów charakteru samego ogrzewania podłogowego jest dokładniejsza.
    Jeśli dokładnie dobierzemy krzywą grzewczą do naszego domu to w zasadzie czujnik temperatury pomieszczenia jest nam nie potrzebny ale korekta zawsze się przydaje gdyż krzywe nie zawsze idealnie oddają charakterystykę cieplną domu.

    Odnośnie drugiego wpisu.
    Jest taka możliwość i dlatego pisząc pierwszy post ująłem w nim mieszacz, moduł VR70 oraz dodatkowy regulator VR91.
    W takim zestawie mieszacz z siłownikiem i głównym regulatorem VRC 700 steruje parterem i podłogówką, natomiast zdalne sterowanie VR91 odpowiada za poddasze lub piętro.
    Na regulatorze VRC700 masz możliwość programowania stref w określonych godzinach dlatego temperatura dzienna może być np 22*C natomiast nocna 21*C, lub dół 22*C a góra 20*C.
    Poddasze charakteryzuje się całkiem innymi parametrami temperaturowymi czy to ze względu na większą powierzchnię przegród zewnętrznych czy to ze względu zysków ze słońca lub np kominka, dlatego osobne programowanie takiego podziału stref jest pożądane. Zestaw stosując moduł VR71 można rozbudować o drugi sterownik VR91 który będzie na strychu lub piwnicy ale te pomieszczenia nie są tu priorytetem i temperatura w nich nie wymaga aż takiej dokładności.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 07-11-2019 o 09:38
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony