dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 71
  1. #21

    Domyślnie

    Zapytam od razu jeszcze o wkład kominowy, bo jutro będę miał montowany wkład o wymiarach 80/125 (komin był już*frezowany) pytanie czy to on się nada do tego pieca ?

  2. #22
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grzesiek17bn

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Będzin
    Kod pocztowy
    42-500
    Posty
    72

    Domyślnie

    Kocioł Vaillant VC 206/5-5, zasobnik VIH R150B + multiMATIC 700 + Moduł mieszacza VR70 lub 71 + 2 x zdane sterowanie VR91 lub jeśli VR70 1xVR91 + grupa pompowa z mieszaczem i siłownikiem + zestaw do szachtu


    Ja mam bardzo podobną instalację , którą też doradzał mi również Mareks77
    z tym , że mniejszy metraż i kocioł

    Kocioł Vaillant VC 206/5-5, zasobnik VIH R150B + multiMATIC 700 + Moduł mieszacza VR70 lub 71 + 2 x zdane sterowanie VR91 lub jeśli VR70 1xVR91 + grupa pompowa z mieszaczem i siłownikiem + zestaw do szachtu

    Kocioł ecoTEC VC plus 146/5-5
    Regulator multiMATIC 700/6 (główny regulator na parterze od podłogówki, w którym możesz też zarządzać regulatorem na piętrze)
    Wymiennik Vaillant VIH R 150/6 B
    Moduł mieszacza VR 70
    Zdalne sterowanie dla drugiego obdowu VR91(regulator na piętrze)

    Ja mam dwie strefy ,parter i piętro osobno dlatego mam VR70 ale jak Ty masz mieć 3 strefy tak jak napisałeś to VR71 + 2x VR91

    U mnie konfiguracja kotłowni wygląda tak:

    https://zapodaj.net/da762bf1ef74e.png.html

  3. #23

    Domyślnie

    Ok, a jaka różnica czy zastosuję*Moduł mieszacza VR70+VR91 lub 71 + 2 x VR91 ?

  4. #24
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grzesiek17bn

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Będzin
    Kod pocztowy
    42-500
    Posty
    72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elber Zobacz post
    Ok, a jaka różnica czy zastosuję*Moduł mieszacza VR70+VR91 lub 71 + 2 x VR91 ?
    Moduł mieszacza VR70+VR91 daje Ci dwa regulatory i dwa osobne obwody. Mogę ustawić inną temperaturę na parterze na multiMATIC 700 a całkiem inną na piętrze na VR91

    Moduł mieszacza VR71+ 2xVR91 pozwoli Ci dołożyć do mojej instalacji jeszcze jeden obwód(np. kolejną kondygnację) ze swoją temperaturą.

    Tylko nie wiem czy jest sens tak rozbudowywać tą instalację i dokładać kilkaset złotych tylko po to żeby mieć regulator na strychu. Pewnie można grzejnik stamtąd podpiąć pod piętro a głowicą termostatyczną obniżyć mu temperaturę jeśli nie chcesz grzać z taką temperaturą jak na piętrze.

  5. #25

    Domyślnie

    Na strychu mam tylko pion z podłogówki, nie mam tam z grzejników.

  6. #26
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grzesiek17bn

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Będzin
    Kod pocztowy
    42-500
    Posty
    72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elber Zobacz post
    Na strychu mam tylko pion z podłogówki, nie mam tam z grzejników.
    Sorry , nie wyłapałem tego i to zmienia trochę postać rzeczy. Ja mam rozdzielacz na parterze od podłogówki do którego wpięta jest pętla od łazienki z piętra. Co za tym idzie w łazience na piętrze mam temperaturę uzależnioną od zadanej na regulatorze z parteru. Mój cel był trochę odwrotny do Twojego bo chciałem mieć tam cieplej więc podkręciłem przepływ rotametrem ale czy tak samo można w drugą stronę to już nie wiem ale również jestem ciekaw jak obniżyć temperaturę tylko na jednej pętli.

  7. #27

    Domyślnie

    Czytam to o tych obwodach i VR70 i VR71 i kurde nie ograniem trochę. Jeśli ten VR70 i VR71 podłącza się w kotłowni to tam w zasadzie mam tak, że cała podłogówka w domu (wszystkie kondygnacje) to 1 obwód, czyli zasilanie i powrót, drugi obwód to grzejniki, tak samo, zasilanie i powrót, trzeba do tego jeszcze zasobnik podłączyć z ciepłą wodą, ale to chyba już do pieca jakoś, czy też razem z tym od grzejników ? Obie skrzynki z podłogówki wyglądają tak:

    https://zapodaj.net/0f1d0818177e1.jpg.html

    czy tam czegoś brakuje ? Pociągnąć tam na wszelki wypadek kabel z prądem ? Czy też jakieś kabelki z pomieszczeń ?

  8. #28
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    VR70 umożliwia podział instalacji na dwa obwody grzejne z których jeden jest bezpośredni a drugi jest ze zmieszaniem.
    VR71 umożliwia podział instalacji na 3 obwody grzejne z których jeden jest bezpośredni a dwa są ze zmieszaniem.
    Problemem jest tu instalacja czy jest ona przystosowana do takiego podziału.

    U Ciebie chcesz mieć osobną regulację parteru, piętra i strychu ale niestety instalacja tego nie umożliwia bowiem podział następuje tylko na dwa obwody czyli podłogówkę i grzejniki.
    Dlatego też raczej u Ciebie moduł sterowania VR70 który będzie sterował siłownikiem zaworu trójdrogowego mieszacza podłogówki.
    Do realizacji nie są potrzebne żadne kabelki bowiem wszystkie regulatory zarówno VRC700 oraz VR91 są robione także w wersji bezprzewodowej. Takie regulatory są oznaczone z literką "F"
    Poza tym VR71 umożliwia podział na 3 obwody ale 2 z nich są podłogówką a jeden grzejnikowy.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  9. #29

    Domyślnie

    Dziękuję za wyjaśnienie, czyli u mnie w grę wchodzi tylko VR70.

    A czy jest możliwość dołożenia jakiegoś dodatkowego sterowania do tej szafki na piętrze abym mógł obniżyć temperaturę piętra ? Czy nie ma takiej możliwości i ten VR91 będzie sterował całą podłogówką w domu i nie ma opcji by dodać jakieś dodatkowe sterowanie w tej sytuacji ?

  10. #30
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Ahh.

    Ustalmy jedno. Cała piwnica jest w grzejnikach.

    Zasilanie rozdzielacza grzejników idzie bezpośrednio do kotłowni?

    Cały parter to podłogówka + 1 grzejnik

    Zasilanie rozdzielacza parteru idzie bezpośrednio do kotłowni.

    Czy na rozdzielaczu podłogówki jest zamontowany mieszacz?

    Całe piętro to podłogówka.
    I tu jest pytanie:

    Zasilanie rozdzielacza do podłogówki na piętrze schodzi bezpośrednio do kotłowni ?

    Czy owe zasilanie łączy się w jakikolwiek sposób z podłogówką parteru?

    Czy na rozdzielaczy podłogówki na piętrze jest zamontowany układ mieszający?

    Strych to jedno pomieszczenie z podłogówką.

    Skąd idzie ta podłogówka z piętra czy bezpośrednio z kotłowni?

    Napisz wszystkie informacje a następnie zamieść zdjęcia wszystkich rozdzielaczy z opisem ich lokalizacji, oraz zdjęcie kotłowni.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 08-11-2019 o 07:09
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  11. #31

    Domyślnie

    Podlogowka z parteru łączy się z podłogówką z piętra i ze strychu, to jeden pion. A grzejniki to osobny drugi pion ale też łączą sie wszystkie razem w 1 obieg.

  12. #32
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Troszkę zaktualizowałem poprzedni wpis więc odnieś się do pozostałych pytań.

    Jeśli podłogówka na parterze i na piętrze to jeden pion to:

    Czy na ich rozdzielaczach są umieszczone układy mieszające tzn zawór trójdrogowy i pompa.

    Czy istnieje możliwość dołożenia 2 rur z piętra do kotłowni i rozdzielenie tych obwodów?

    Ile pętli podłogówki jest na parterze?
    Ile pętli podłogówki jest na piętrze?
    Strych to rozumiem jedna pętla
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 08-11-2019 o 07:19
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  13. #33

    Domyślnie

    Nie, już po wylewkach, nie ma szans żeby dołożyć tam coś.

  14. #34
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Czy na ich rozdzielaczach są umieszczone układy mieszające tzn zawór trójdrogowy i pompa.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  15. #35

    Domyślnie

    Hm, niestety nie, oba rozdzielacze wyglądają tak samo:

    https://zapodaj.net/images/0f1d0818177e1.jpg

  16. #36
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Mieszacz jest więc w kotłowni ?
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  17. #37

    Domyślnie

    Tak, mieszacz będzie w kotłowni tylko.

  18. #38

    Domyślnie

    Po lew rurki w szarej otulinie to podłogówka, na dole przy ziemi rurki w czerwonej otulinie to grzejniki, biały to zimna woda a 2 czerwone obok to ciepła woda.

    https://zapodaj.net/images/93232af475e3b.jpg

  19. #39
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Jeśli chcesz mieć regulację parteru i piętra osobno to zamiast zakładać mieszacza w kotłowni musisz wyposażyć rozdzielacze w odrębne układy mieszające:

    Tu masz przykładowy zestaw o który możesz doposażyć swoje rozdzielacze.

    https://www.instalator.pl/2019/07/st...owym-finish-a/

    Jeśli to wykonasz to osobne przewody puszczone do rozdzielacza na parterze i na piętrze zarówno do pomp jak i zaworów w oparciu o moduł VR71 + 2 x VR91 umożliwią Ci osobną regulację osobno parteru, piętra, piwnicy.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  20. #40
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grzesiek17bn

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Będzin
    Kod pocztowy
    42-500
    Posty
    72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elber Zobacz post
    Dziękuję za wyjaśnienie, czyli u mnie w grę wchodzi tylko VR70.

    A czy jest możliwość dołożenia jakiegoś dodatkowego sterowania do tej szafki na piętrze abym mógł obniżyć temperaturę piętra ? Czy nie ma takiej możliwości i ten VR90 będzie sterował całą podłogówką w domu i nie ma opcji by dodać jakieś dodatkowe sterowanie w tej sytuacji ?
    Ja się odniosę tylko do tego
    1. sterowanie nie jest w szafce tylko masz w pokoju na piętrze zawieszony regulator VR90 (wtedy łączysz go kablem z VRC700 na parterze a jego łączysz kablem z modułem VR70 w kotłowni) lub dokładasz kilka stówek i wybierasz opcje z F bezprzewodowo i nie ciągniesz żadnych kabli pomiędzy kondygnacjami.
    Ten sterownik VR90 wysyła sygnał do kotła jeśli temperatura spadnie poniżej zadanej żeby zaczął grzać.
    2. podłogówką steruje VRC700 na parterze (czyli główny sterownik) i tak samo jak VR90 wysyła informacje do kotła jeśli trzeba grzać.

    To są dwa obiegi sterowane osobno.

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony