dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 71
  1. #41

    Domyślnie

    Ok, a żeby te rozdzielacze wyposażyć w odrębne układy mieszające to muszę ciągnąć jakieś rurki dodatkowe do rozdzielaczy ?

  2. #42
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.312

    Domyślnie

    Nie.....Istniejące piony zasilają wszystko czyli grzejniki oraz podłogówkę.
    To nie muszą być akurat te proponowane w linku a hydraulik złoży całość stosując elementy dyskretne czyli osobno pompy i osobno zawory.
    Jeśli doposażysz rozdzielacze w układ mieszający czyli zawory trójdrogowe z siłownikiem oraz pompy, oraz pociągniesz do nich osobne przewody z kotłowni to stosując VR71 uzyskasz możliwość regulacji 3 strefami grzewczymi osobno.
    1. Grzejniki
    2. Podłogówka parter
    3. Podłogówka piętro.

    Do każdego z tych obwodów możesz przyporządkować inny sterownik.
    1. Grzejniki, jeśli to piwnica to może być ale nie musi, a temperaturę ustalisz pokrętłami na głowicach grzejnikowych
    2. Podłogówka parter, Główny regulator VRC700
    3, Podłogówka piętro, Zdalne sterowanie VR91
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 08-11-2019 o 10:07
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #43

    Domyślnie

    Ok czyli temat jeszcze do uratowania ;/ Jedyne co zrobić to prąd do tych skrzynek poprowadzić tak ?

  4. #44
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.312

    Domyślnie

    Nie prąd tylko przewody idące od kotłowni do obu skrzynek rozdzielaczy.

    Musisz przewody podłączyć pod moduł VR71 umieszczony w kotłowni i to on podaje sygnały ( prąd ) do siłowników i pomp.

    Myślę że średnio sprawny hydraulik a najlepiej elektryk ogarnie temat. 3 żyły do pompy i 4 żyły do siłownika + 2 przewody do czujnika temperatury to jest zestaw do każdej skrzynki.

    Ktoś to składał więc mam nadzieję ze wie co robi ponieważ ilość grzejników + ilość pętli podłogówki parteru + ilość pętli podłogówki piętra mogą niestety dać pewną sumę i przepływ całkowity podlegający zainstalowaniu sprzęgła hydraulicznego w kotłowni.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 08-11-2019 o 10:40
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #45
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grzesiek17bn

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Będzin
    Kod pocztowy
    42-500
    Posty
    72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Nie prąd tylko przewody idące od kotłowni do obu skrzynek rozdzielaczy.
    A dlaczego do skrzynek?
    Jeśli pompy i zawory trójdrogowe zostaną w kotłowni a skrzynki z rozdzielaczami nie będą ruszane to w jakim celu maja tam być przewody?

    Ja mam wszystkie pompy w kotłowni a na rozdzielacze leci już woda z odpowiednią temperaturą już wymieszana lub nie.

  6. #46

    Domyślnie

    Też miałem taką nadzieję, dzwoniłem przed chwilką do niego podpytać się o to czy na tej instalacji co jest zrobiona na pewno będzie możliwość sterowania podłogówką*na piętrze i parterze osobno to powiedział że tak.... i pytałem go jaki piec on tam widzi to powiedział IMMERGAS VICTRIX EXA 24

  7. #47
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.312

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzesiek17bn Zobacz post
    A dlaczego do skrzynek?
    Jeśli pompy i zawory trójdrogowe zostaną w kotłowni a skrzynki z rozdzielaczami nie będą ruszane to w jakim celu maja tam być przewody?

    Ja mam wszystkie pompy w kotłowni a na rozdzielacze leci już woda z odpowiednią temperaturą już wymieszana lub nie.
    grzesiek71bn@.... nie mieszaj pytającemu..... kto Ci powiedział że mieszacze będą w kotłowni.
    Elber@ ma współny pion dla obu podłogówek więc tylko umieszczenie mieszaczy w skrzynkach na rozdzielaczach wyodrębni każdy obwód i umożliwi sterowanie.

    Cytat Napisał Elber Zobacz post
    Też miałem taką nadzieję, dzwoniłem przed chwilką do niego podpytać się o to czy na tej instalacji co jest zrobiona na pewno będzie możliwość sterowania podłogówką*na piętrze i parterze osobno to powiedział że tak.... i pytałem go jaki piec on tam widzi to powiedział IMMERGAS VICTRIX EXA 24
    Niech więc czyni swoją powinność. Myślę ze skontaktujesz się po uruchomieniu całości.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 08-11-2019 o 10:46
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #48

    Domyślnie

    Sęk w tym że ja nie jestem pewien czy ten immergas to jest dobry pomysł to raz, a dwa czy to końcowo nawet drożej nie wyjdzie bo do immergasu jakieś divicony są potrzebne czy coś. Nie orientujecie się może jak taki zestaw na immergas by wyglądał zeby to porównać jakoś ?

  9. #49
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.312

    Domyślnie

    Divicon to nic innego jak np DIM A-BT od Immergasa. To nic innego jak grupa pompowa czasem z mieszaczem i elektronicznym modułem sterowania. Zastępuje wyżej wspomniane mieszacze z siłownikiem oraz moduł VR71.
    Każdy producent ma swoje zabawki.

    https://www.immergas.pl/produkty,726...owe-dim?dest=1

    Problemem jest tu jednak Twoja opinia z której wynika że podłogówka na górze i na dole są na jednym pionie.W takim układzie albo Ty nie wiesz wszystkiego albo instalator mija się z prawdą.
    Dla niego góra to góra czyli parter, piętro i strych a dół to może być piwnica...... w takim układzie wszystko się zgadza.

    Musisz dowiedzieć się więcej bo DIM na dwie strefy w tym jedna z niską temperaturą to koszt 4 tyś natomiast gdy 2 strefy są niskie a jedna wysoka to koszt wzrasta do 5 tyś.

    VR71 to 1500 - 1700 zł + 2 mieszacze za 1300zł. Cena myślę ze porównywalna na korzyść Vaillanta jednak chodzi o ten wspólny pion
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 08-11-2019 o 11:21
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  10. #50

    Domyślnie

    No tak, nie popatrzałem na to z tej strony

    Co do tego DIM A-BT, to po pierwsze dużo droższe to chyba, a po drugie to on tego już nie zamontuje w rozdzielniach tylko jak juz jeden w kotłowni, więc nie będzie sterowania osobno parterem i osobno piętrem.

    Co do Vailanta to docelowo potrzebowałbym taki zestaw tak ?

    - Kocioł Vaillant VC 206/5-5
    - multiMATIC VRC 700 (to będzie na parterze)
    - 2 x VR 91 (jeden będzie na parterze a drugi na piętrze)
    - VR 71

    I jakbym chciał sterować jeszcze strychem kiedyś to jeszcze jeden VR91, który będzie kablem połączony z tym VRC700 (a w zasadzie wtedy wszystkie 3 tak ?)

    Do każdej skrzynki (parter, piętro, strych) 2 kable trzeba z samej kotłowni + w rozdzielniach zamontować pompę zawór i mieszacz.

    Z góry przepraszam że pytam o to samo nty raz, ale dużo kombinacji tu jest a nie chce pomieszać*tego ;/

  11. #51
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.312

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elber Zobacz post
    No tak, nie popatrzałem na to z tej strony

    Co do tego DIM A-BT, to po pierwsze dużo droższe to chyba, a po drugie to on tego już nie zamontuje w rozdzielniach tylko jak juz jeden w kotłowni, więc nie będzie sterowania osobno parterem i osobno piętrem.

    Co do Vailanta to docelowo potrzebowałbym taki zestaw tak ?

    - Kocioł Vaillant VC 206/5-5
    - multiMATIC VRC 700 (to będzie na parterze)
    - 2 x VR 91 (jeden będzie na parterze a drugi na piętrze)
    - VR 71

    I jakbym chciał sterować jeszcze strychem kiedyś to jeszcze jeden VR91, który będzie kablem połączony z tym VRC700 (a w zasadzie wtedy wszystkie 3 tak ?)

    Do każdej skrzynki (parter, piętro, strych) 2 kable trzeba z samej kotłowni + w rozdzielniach zamontować pompę zawór i mieszacz.

    Z góry przepraszam że pytam o to samo nty raz, ale dużo kombinacji tu jest a nie chce pomieszać*tego ;/
    Tak. Tylko raczej 1 x VR91. Parterem steruje główny regulator MulitMATIC 700 natomiast piętrem VR91. Piwnica zostaje bez sterowania i ten obwód załatwiają pokrętła na głowicach. Odnośnie strychu to nie wiem jaka jest jego powierzchnia i czy warto uzależniać go od regulatora tym bardziej ze pociąga to za sobą jakieś koszty w postaci dodatkowej grupy pompowo-mieszającej z siłownikiem oraz regulatora VR91
    Sam regulator możesz zakupić i umieścić w piwnicy, w ten sposób kocioł nie będzie chodził non stop utrzymując stałą wartość czynnika grzewczego w tym obiegu natomiast montaż mieszacza dla strychu rozważysz później.
    Temperaturę zawsze można zróżnicować poprzez rotametry a utrzymanie stałych wartości na podstawie regulatora na piętrze.

    Kable do skrzynek rozdzielczych muszą iść z samej kołowni natomiast przewody do regulatorów pokojowych mogą iść z kolejnych poziomów na następny tak aby szyna danych e-BUS była we wszystkich pomieszczeniach.
    Rozmieszczenie ich należy przewidzieć w taki sposób aby nie wpływały na nie żadne czynniki zewnętrzne w postaci słońca czy kominka itp źródeł ciepła.

    Instalacja powinna wyglądać tak :

    https://www.vaillant.pl/karty-produk...kw-1114106.pdf

    Schemat H S175

    Jeden obwód mieszacza np 9K1 można pominąć i wtedy zamiast podłogówki zasili on grzejniki.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 08-11-2019 o 13:16
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  12. #52

    Domyślnie

    Regulatory pokojowe odpuszczę, wystarczy że na dole będzie 1 sterowanie całości czyli MulitMATIC 700 a na piętrze ten VR 91. A czy zatem jeśli będę miał 2 mieszacze to nie wystarczy VR70 ?

  13. #53
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.312

    Domyślnie

    Nie. VR 70 ogranicza się do 2 obiegów ze zmieszaniem albo jednego obiegu ze zmieszaniem i jednego bezpośredniego.
    U ciebie obwodem bezpośrednim są grzejniki piwnicy, natomiast parter i piętro to dwa obwody ze zmieszaniem czyli razem 3 obwody dlatego też musi być VR71
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  14. #54

    Domyślnie

    Uff, teraz wszystko wiem.

    Dzwoniłem jeszcze raz do tego hydraulika jak on to dokładnie widzi i mówił że w kotłowni będzie mieszacz a w rozdzielaczu będą siłowniki na każdej pętli .... ma taki coś jakiś sens i prawo bytu ? Jakie są konsekwencje jeśli cały pion czyli oba rozdzielacze leciałyby na jednym mieszaczu i na każdej pętli na powrocie byłby tylko siłownik termoelektryczny ?

  15. #55
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.312

    Domyślnie

    Jeśli takie rozwiązanie zaplanował Twój instalator to jest ono innym rozwiązaniem Twoich potrzeb i jak najbardziej prawidłowym. Kocioł w Takim rozwiązaniu będzie prawdopodobnie pracował utrzymując tylko zadaną temperaturę wody w obiegu natomiast termostaty pokojowe ile ich tam będzie nie wiem będą odpowiadać za utrzymanie stałych temperatur w pomieszczeniach swojej lokalizacji. Jeden główny mieszacz czyli DIM wraz ze sprzęgłem będzie separował obwód kotła od pozostałej części instalacji co pozytywnie wpłynie na poszczególne elementy, oraz zapewniał obniżoną temperaturę czynnika grzewczego dla całego obwodu podłogówki.
    W takim rozwiązaniu osobny element wykonawczy w formie elektrozaworu umieszczamy na pętli odpowiadającej konkretnemu pomieszczeniu a regulator w formie termostatu pokojowego powoduje załączanie i wyłączanie przepływu w pętli tak aby rzeczywista temperatura pokojowa była identyczna z tą ustaloną na owym termostacie.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  16. #56

    Domyślnie

    A które rozwiązanie jest lepsze dla żywotności pieca i oszczędności gazu ? Są jakieś minusy takiego rozwiązania ?

  17. #57
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.312

    Domyślnie

    Z oszczędnością gazu bywa różnie i jest to uzależnione od wielu czynników. Ważny jest zakres mocy kotła moc przy której kocioł ma maksymalną sprawność oraz zakres w której przyjdzie mu pracować w przyszłej instalacji.
    W Immergas Victrix 24kW maksymalne zyski producent deklaruje przy temperaturach zasilania rzędu 30 - 40*C a więc zakresie w której pracuje ogrzewanie podłogowe. U Ciebie z racji instalacji mieszanej temperatury zasilania będą raczej troszkę większe, ponadto praca przerywana w której kocioł kilkanaście razy dziennie załącza się powodując utrzymanie stałej temperatury wody w obiegu. Dla samego kotła raczej optymalne są długie okresy pracy w niskiej temperaturze zasilania np. przy instalacjach ze 100% podłogówką ze sterowaniem pogodowym, ale niestety takie sterowanie raczej nie ma racji bytu przy sterowaniu elektrozaworami.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  18. #58

    Domyślnie

    Czyli kocioł vaillanta w konfiguracji z mieszaczem i modułem vr71 nie wyłączał by się przez co zużycie gazu byłoby mniejsze nawet w instalacji mieszanej? A te 20kw wystarczy na mój domek ?

  19. #59
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.312

    Domyślnie

    Tego Ci nie zagwarantuję ponieważ Vaillany ma moc minimalną 3.9 - 4.2kW, natomiast Immergas to 3kW
    Jednak z racji tego że regulator pogodowy sterujący kotłem i mieszaczem miałby możliwość pracy tylko na obwód grzejników lub na podłogówkę z niską temperaturą zasilania, oraz możliwość wyłączenia kotła bezpośrednio przez regulator w strefie a nie pośrednio gdy zamkniemy pętlę i woda w obiegu osiągnie swoją temperaturę taka możliwość jest bardzo prawdopodobna.

    Ty jednak postaw na Immergasa i nie mieszaj instalatorowi który z racji planowanych rozwiązań wygląda na dobrego fachowca.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  20. #60

    Domyślnie

    Z tego co w necie jest napisane w specyfikacji to moc minimalna tego Immresgasa to ~5,7kW a Vaillanta to ~4,2kW ?

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony