dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Nowa inst. fotowoltaiczna + istniejąca już pompa ciepła

    Witam mam pytanie ogrzewam dom + CWU pompą ciepła, teraz założyłem instalację fotowoltaiczną 9,9KWp i zastanawiam się jak to połączyć. Gdzieś czytałem, że są jakieś czujniki ( nie pamiętam pogodowe czy inne), które pozwalają wysyłać sygnał do pompy " że świeci słońce " i wtedy pompa się załącza żeby korzystać z darmowego prądu.
    Ostatnio edytowane przez ASANAK ; 05-11-2019 o 19:16

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Zimą w zasadzie nie ma z czego korzystać .
    Latem wattrouter lub na pvmonitor maja jakiś moduł nadprodukcji... ja korzystam z gniazdek wifi i apki przedstawiającej co robi moja instalacja do sterowania grzałkami w cwu .

    Z tej mocy instalacji będziesz miał z 10MWh prądu , kwestia ile zużywasz na ogrzewanie ile na prąd bytowy .
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Oczywiście, że przy takiej mocy instalacji, może okazać się , że produkcja pozwoli Ci na darmową pracę PC, przez cały rok.
    Obecnie są już urządzenia i programy które pozwalają na pełny monitoring i możliwości uruchamiania danych urządzeń nie tylko PC w zależności czy instalacja pracuje czy nie, lub tylko wtedy. np https://sklep.pvmonitor.pl/15-pc-pompy-ciepla
    Wystarczy się wczytać w opis i wybrać coś odpowiedniego, gdy ma się wątpliwości pytać lub telefonować.
    Pozdrawiam
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Jeśli to 9.9kWp pokrywa całe zapotrzebowanie domu w EE, to prąd masz zawsze darmowy i zabawa w śledzenie słońca nie ma sensu.
    Nie wiem czy pokryje zużycie mam ok 9-10 tyś. kwh rocznie a moja instalacja na pewno nie będzie wydajna w 100% swojej mocy ze względu na usytuowanie mam ją rozłożoną na 3 częściach dachu ( wsch, płd i płd-zach)

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Oczywiście, że przy takiej mocy instalacji, może okazać się , że produkcja pozwoli Ci na darmową pracę PC, przez cały rok.
    Obecnie są już urządzenia i programy które pozwalają na pełny monitoring i możliwości uruchamiania danych urządzeń nie tylko PC w zależności czy instalacja pracuje czy nie, lub tylko wtedy. np https://sklep.pvmonitor.pl/15-pc-pompy-ciepla
    Wystarczy się wczytać w opis i wybrać coś odpowiedniego, gdy ma się wątpliwości pytać lub telefonować.
    Pozdrawiam
    potrzebuje raczej cos takiego https://sklep.pvmonitor.pl/monitorin...dnofazowy.html
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Jeśli nie pokrywa, to włączaj PC tylko w dzień.
    CO i CWU i tak potrzebujesz więc PC musi pracować niezależnie od pogody.
    W dni słoneczne PC będzie pracowała na "słonecznym" prądzie.
    W dni pochmurne i tak musi pracować.
    Śledzenie słońca nie ma sensu, bo co będzie jak będzie deszczowy/śnieżny tydzień?
    Będziesz siedział w zimnym domu i mył się w zimnej wodzie?

    nawet bez PV nie było zimno, ale w PGE jednak polecili mi taryfę G12w dalej i teoretycznie miałem używać pompy do ogrzewania w 2 taryfie czyli w nocy. Było to dla mnie dziwne przy podpisywaniu umowy, że g12W polecają, ale wcześniej nie pomyślałem żeby na forum coś podpytać i teraz na rok mam taką. Sam nie wiem już czy powinienem używać jak kiedyś większość w 2 taryfie czy nie patrzeć na taryfy . Pompa też w nocy zużywa trochę więcej energii niż grzejąc w dzień, ale wcześniej przy różnicy w cenie prądu ok 45% warto było w nocy.
    Jak to mówią "bądź mądry i pisz wiersze" . Pewnie okaże się po roku po 1 zbilansowaniu

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał ASANAK Zobacz post
    Nie wiem czy pokryje zużycie mam ok 9-10 tyś. kwh rocznie a moja instalacja na pewno nie będzie wydajna w 100% swojej mocy ze względu na usytuowanie mam ją rozłożoną na 3 częściach dachu ( wsch, płd i płd-zach)
    Jeśli nie pokryje, to nic nie szkodzi. PC używa się zawsze, kiedy jest potrzebna. Tak na prawdę to pełna jej moc jest potrzebna w czasie chłodnych dni. W lecie to ustawisz sobie grzanie c.w.u. na godziny największej produkcji PV i w słoneczne dni, grzejąc wodę prawie nie będziesz korzystał z prądu z ZE.
    Dopracuj sobie raczej sposób załączania innych urządzeń prądożernych (część da się włączyć zdalnie) gdyż pracują i latem i zimą. Autokonsumpcja (cokolwiek by to oznaczało) własnego prądu ma znaczenie w okresie wiosenno-letnim. W grudniu i styczniu to wyprodukujesz może po 100 do 200 kWh, co jest kroplą w morzu do potrzep PW. Nijak ma się do produkcji w miesiącach letnich, gdzie pewnie będzie przekraczała i 1000 kWh w niektórych miesiącach.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @ASANAK

    A, to dopiero teraz się ujawniłeś, że jesteś szczęśliwcem z taryfą G12W.

    Przy takiej mocy PV i tak raczej nie stracisz na tym przejściu w G12**. Pewnie dopłacisz co-nieco, ale niewiele w każdej z taryf.
    Jak pisałem - w zimie produkcja z PV jest bardzo mała, więc nie wpłynie ona znacząco na rachunki, a w lecie jeśli w dzień włączysz (w słońcu, ale w drogiej taryfie) jakąś maszynę to i tak mało (albo wcale) przejdzie przez licznik.

    Jak pisałem wyżej - warto dopracować czas i sposób załączania innych odbiorników.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fugaz

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    188

    Domyślnie

    Nie wiem jak Ty Asnak, ale ja mam opcję w mojej pompie, że w momencie gdy panele produkują prąd to mogę ustawić tak żeby grzały zbiornik CWU do zadanej temperatury. Nie mam jeszcze paneli - ale uważam, że to fajna opcja.
    Dom w Żurawkach 5 lekko poszerzony 180m2 po podłodze. Ściany Porotherm 24cm + 20cm styropianu + 30cm PUR strop. Całość w podłogówce. PPC Ariston Nimbus 7 + 300l CWU OZC 9,5kW - wentylacja grawitacyjna

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fugaz Zobacz post
    Nie wiem jak Ty Asnak, ale ja mam opcję w mojej pompie, że w momencie gdy panele produkują prąd to mogę ustawić tak żeby grzały zbiornik CWU do zadanej temperatury. Nie mam jeszcze paneli - ale uważam, że to fajna opcja.
    Tak jak moja klimatyzacja Midea Blank niby ma funkcję która wie kiedy świeci słońce a prawda jest taka że da się te funkcję włączyć nawet w środku nocy, owszem redukuje obroty sprężarki ale wg. mnie to się zwie tylko funkcja ECO.

    Bo skąd pompa ma wiedzieć kiedy licznik kręci się w lewo a nie w prawo, bo wyższe napięcie na sieci... są setki miejsc w których napięcie na sieci znacząco różni się od nominalnego może być wyższe 250V jak i niższe 190V i pompa będzie losować czy słońce świeci czy też nie, ale to nie wszystko czy user ma PV czy nie ma
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 13-11-2019 o 19:31
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  11. #11

    Domyślnie

    Nie wiem u mnie chyba takiej opcji nie ma pompę mam już 5 lat .

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Tak jak moja klimatyzacja Midea Blank niby ma funkcję która wie kiedy świeci słońce a prawda jest taka że da się te funkcję włączyć nawet w środku nocy, owszem redukuje obroty sprężarki ale wg. mnie to się zwie tylko funkcja ECO.

    Bo skąd pompa ma wiedzieć kiedy licznik kręci się w lewo a nie w prawo, bo wyższe napięcie na sieci... są setki miejsc w których napięcie na sieci znacząco różni się od nominalnego może być wyższe 250V jak i niższe 190V i pompa będzie losować czy słońce świeci czy też nie, ale to nie wszystko czy user ma PV czy nie ma
    Nie każda pompa jest głupia U mnie PC może wiedzieć (ale nie wie, bo tego nie podłączyłem) kiedy ma działać, jeśli poda się napięcie na odpowiedni zacisk na płycie głównej. Przy pomocy LanKontrolera z serwisu PVmonitor jest to banalnie proste. Oczywiście odpowiednie opóźnienia zadziałania/wyłączenia PC można ustawić.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony