dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 42
  1. #21
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Czy tylko w łazience//toalecie można zasłabnąć?
    - nie tylko ( ! )
    Dlaczego nie wszystkie drzwi otwierane na zewnątrz?
    - najwyraźniej nie ma takiej potrzeby ( ? )
    Ale co to znaczy na zewnątrz?
    - " na zewnątrz " ( danego wymienionego z przepisach ) pomieszczenia
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Zastanawiałeś się jak będziesz wnosił meble do pokoi z tego korytarza?
    pewnie jak każdy - w paczkach.

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowa7 Zobacz post
    pewnie jak każdy - w paczkach.
    Niektórzy lubią sobie utrudniać życie i przeciskaliby się tu przez korytarz. Obserwujący mieliby ubaw.

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.606
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    „ Z drugiej strony u znajomych byłem świadkiem równania: drzwi otwierające się na korytarz + łuk brwiowy biegnącego dziecka = 4 szwy.
    To też oczywiście sytuacja ekstremalna i rzadko spotykana. „

    Bardzo fajnie napisane, ale mamy Warunki Techniczne gdzie drzwi od toalety, czy łazienki mają wymóg otwierania na zewnątrz. Przepis dawno powinien być zmieniony ( ale zdroworozsądkowo ! ) . Chyba się wziął z czasów minionych i ( może ? ) z przypadku, że jeśli ktoś zasłabnie wewnątrz pomieszczenia np. toalety, to przy drzwiach otwieranych do wewnątrz pomieszczenia nie ma szans na udzielenie mu pomocy.
    Do toalety nam na zewnątrz, jest tak mała, że do środka byłoby nieergonomicznie. No i faktycznie - jak tam by ktoś zasłabł to drzwi do środka można byłoby nie otworzyć
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    tez mam drzwi do środka w łazience na piętrze. Tyle, że łazienka ma 7 m2.

    ***

    Może aby skrócić komunikację, warto rozważyć wejście do domu z boku, a nie od frontu?

    W każdym razie ekipa, która twierdzi, że za 5% więcej zrobi ci z domu pasywniaka - kłamie. Osiągniecie pasywnosci nie polega na maksymalizowaniu grubości ocieplenia w zwykłym domu.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 07-11-2019 o 16:10

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Szafę gdańską albo stare łoże z baldachimem też w paczkach wniesiesz?
    Nie wszyscy kupują meble w Ikei czy jakieś Castoramie.
    Jakiś promil budujących.

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.606
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Jak ktoś projektuje sobie pokój 2,65x4m to raczej nie pod szafę gdańską, czy łoże z baldachimem
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #28

    Domyślnie

    Hej hej autorze, należysz?

  9. #29

    Domyślnie

    Ho ho ho, nie spodziewałem się takie aktywności, dziękuję bardzo za wszelkie odpowiedzi i komentarze
    Po kolei: firma gwarantuje roczne zapotrzebowanie na ciepło około 15kWh/m2/rok. Zaprezentowany przeze mnie projekt jest na chwilę obecną rozważany przeze mnie, a nie przez nich. Oczywiście będę mógł przeprowadzić test szczelności.
    Ogrzewanie elektryczne akumulacyjne w płycie fundamentowej.
    Funkcja długiego korytarza? Dotarcie do pokojów.
    Tak, garaż poza bryłą, zarówno ze względów kosztowych, jak i spełnienia warunków energooszczędności.
    Oczywiście, że planuję ogrzewać dom słońcem, mało okien od strony południowej?
    Dużo drzwi? W sensie, że mam zrezygnować z drzwi do łazienki? Czy któregoś z pokojów?
    EUco - wybacz Kaizen, ale trochę nie rozumiem tego wskaźnika "zapotrzebowanie budynku na energię potrzebną do ogrzewania wnętrza oraz przygotowywania ciepłej wody" - a co jak będę sobie grzał wodę na herbatę 20 razy dziennie? To EUco mi zrobi skyrocket?
    Parametry określiłem w pierwszym poście:
    1. Płyta fundamentowa grzewcza - wraz ze skanem - Chyba widać wyraźnie 30cm EPS200? Styropian 30cm?
    2. Okna: 3 szyby U=0,8, ciepły montaż
    3. Izolacja poddasza: 80cm celulozy
    4. Rekuperator
    No to chyba nie jest wkładanie kół z bolidu do malucha?
    Pokój 2,65x4m to dla dziecka.

    Ogólnie, to poszukam jeszcze czegoś bardziej kwadratowego, z doklejonym garażem od północnej strony - jakieś propozycje?

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał hechter Zobacz post
    Ho ho ho, nie spodziewałem się takie aktywności, dziękuję bardzo za wszelkie odpowiedzi i komentarze
    Po kolei: firma gwarantuje roczne zapotrzebowanie na ciepło około 15kWh/m2/rok. Zaprezentowany przeze mnie projekt jest na chwilę obecną rozważany przeze mnie, a nie przez nich. Oczywiście będę mógł przeprowadzić test szczelności.
    Ogrzewanie elektryczne akumulacyjne w płycie fundamentowej.
    Funkcja długiego korytarza? Dotarcie do pokojów.
    Tak, garaż poza bryłą, zarówno ze względów kosztowych, jak i spełnienia warunków energooszczędności.
    Oczywiście, że planuję ogrzewać dom słońcem, mało okien od strony południowej?
    Dużo drzwi? W sensie, że mam zrezygnować z drzwi do łazienki? Czy któregoś z pokojów?
    EUco - wybacz Kaizen, ale trochę nie rozumiem tego wskaźnika "zapotrzebowanie budynku na energię potrzebną do ogrzewania wnętrza oraz przygotowywania ciepłej wody" - a co jak będę sobie grzał wodę na herbatę 20 razy dziennie? To EUco mi zrobi skyrocket?
    Parametry określiłem w pierwszym poście:
    1. Płyta fundamentowa grzewcza - wraz ze skanem - Chyba widać wyraźnie 30cm EPS200? Styropian 30cm?
    2. Okna: 3 szyby U=0,8, ciepły montaż
    3. Izolacja poddasza: 80cm celulozy
    4. Rekuperator
    No to chyba nie jest wkładanie kół z bolidu do malucha?
    Pokój 2,65x4m to dla dziecka.

    Ogólnie, to poszukam jeszcze czegoś bardziej kwadratowego, z doklejonym garażem od północnej strony - jakieś propozycje?
    Jakby mozna było tu na fm dawać jakieś plusiki lub polubić inne posty, to ten post bym zaznaczyła
    Fajnie sobie poradziłeś z tymi marudami
    Jestem kobietą...Wodą, ogniem, burzą, perłą na dnie
    Wolna jak rzeka
    Nigdy, nigdy, nigdy nie poddam się!....''

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    umebluj sobie te pomieszczenia - czy wejdą ci planowane meble i sprzęty

    Wiatrołap - przy takim układzie drzwi nie ma miejsca na szafę.

    Pokoje mają okna od północy.

    To twój rysunek a nie projekt profesjonalisty zajmującego się pasywnością?
    To nie ciasne mieszkanie w czworaku po co w wiatrołapie szafa ??? Wiatrołap słuzy do przebrania się i pozostawienia np wilgotnej kurtki a nie upychanie jej w szafie, ma też oddzielić dom od przeciągów stąd nazwa.

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał hechter Zobacz post
    EUco - wybacz Kaizen, ale trochę nie rozumiem tego wskaźnika "zapotrzebowanie budynku na energię potrzebną do ogrzewania wnętrza oraz przygotowywania ciepłej wody" - a co jak będę sobie grzał wodę na herbatę 20 razy dziennie? To EUco mi zrobi skyrocket?
    EUco to jest tylko energia użytkowa na ogrzewanie. Bez CWU.
    Jak będziesz grzał wodę na herbatę 100x dziennie to nie wpływana EUco.
    Szersze od EUco jest EUco+w - czyli plus wentylacja.
    EUcwu to osobny wskaźnik i jest to podzielenie kWh potrzebnych na ogrzanie CWU (nie wody na herbatę) na m2 domu.

    Cytat Napisał hechter Zobacz post
    Parametry określiłem w pierwszym poście:
    To ma być definicja domu pasywnego? Problem z domem pasywnym jest taki, że nie ma jednej definicji. Każdy pod tym pojęciem rozumie co chce. NF15, NF40, dom bez systemu grzewczego itd. Jak w umowie masz zapis "dom pasywny" to wykonawca się wybroni cokolwiek wybuduje.

    Cytat Napisał hechter Zobacz post
    1. Płyta fundamentowa grzewcza - wraz ze skanem - Chyba widać wyraźnie 30cm EPS200? Styropian 30cm?
    I już źle świadczy o wykonawcy. EPS pod płytę to bida wersja. Jakie daje gwarancje, że po kilku latach będzie miał lambdę choćby 0,04? A nie 0,4 przez nasiąknięcie wodą?



    Kod:
    https://www.bdb.com.pl/wyklady-praktycznej-fizyki-budowli-optymalizacja-ocieplen-[36min]-wp109
    Cytat Napisał hechter Zobacz post
    2. Okna: 3 szyby U=0,8, ciepły montaż
    U mnie najgorsze okno (dokładniej to drzwi tarasowe) mają 0,76. Średnia wszystkich przeszkleń to 0,7. A pasywnego domu nie mam.

    Cytat Napisał hechter Zobacz post
    3. Izolacja poddasza: 80cm celulozy
    Robi wrażenie. Ja mam tylko 40cm wełny. Materiał mnie kosztował prawie 6K zł, ułożony własnymi rękami. Jakbym dołożył drugie tyle i też rozłożył własnymi rękami, żeby uzyskać 80cm (no dobra, trochę mniej by poszło na drugie 40cm, bo skosy - niech będzie 5,5K zł) to zyskałbym 3,77 kWh/m2/r czyli w moim przypadku 433,55 kWh rocznie. Licząc nawet po 40gr/kWh daje to 173,42 zł/r czyli te 5,5K zł zwracać się będzie prawie 32 lata. A jak zamontujesz PC - 4x dłużej czyli 126 lat. Jakbym prał z robocizną, to pewnie trzeba by przemnożyć przez 1,5-2x.

    Cytat Napisał hechter Zobacz post
    4. Rekuperator
    Brzmi dumnie. Ale nie na FM gdzie to standard.

    Cytat Napisał hechter Zobacz post
    No to chyba nie jest wkładanie kół z bolidu do malucha?
    Wkładanie do takiego projektu? Tak wygląda. Tyle przeszkleń od północy, rozstrzelone łazienki (straty na cyrkulacji - a nie włożysz, jak w domu na tradycyjnych ławach, instalacji wodociągowej w środek dwudziestocentymetrowej warstwy styropianu w PnG). Oczywiście można puścić pod sufitem i zabudować 20cm wełny czy styro i GK - ale właśnie o tego typu rozwiązania trzeba walczyć w projekcie. A nie tylko dokładać grubości ocieplenia. To nie tędy droga.

    Cytat Napisał hechter Zobacz post
    Pokój 2,65x4m to dla dziecka.
    Właśnie dla dziecka pokój powinien być większy. Dla dorosłych, to tylko sypialnia. Nie pracują w niej, nie uczą się, nie bawią się, nie przyjmują przyjaciół - od tego mają salon. Dzieci zazwyczaj w swoim pokoju to wszystko robią. W moim domu to my mieliśmy zająć najmniejszy pokój - ale dziecko się uparło... Małe jeszcze. Ale jak podrośnie to pewnie będzie trzeba kombinować z urządzeniem go, albo się zamienić.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 07-11-2019 o 21:50

  13. #33
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    Cytat Napisał hechter Zobacz post
    Funkcja długiego korytarza? Dotarcie do pokojów.
    Ja to zrozumiałem tak, że też innym chodziło nie tyle o "funkcję" co o "funkcjonalność". Niekoniecznie należy postawić tam ścianę z drzwiami aby uzyskać funkcję.
    Dobrze więc sobie to też zwizualizować w jakieś darmowej aplikacji do modelowania 3D, wraz z wyposażeniem. To daje inną perspektywę i nowe pomysły.



    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    To nie ciasne mieszkanie w czworaku po co w wiatrołapie szafa ??? Wiatrołap słuzy do przebrania się i pozostawienia np wilgotnej kurtki a nie upychanie jej w szafie, ma też oddzielić dom od przeciągów stąd nazwa.
    Ale też każdy nie ma jednej kurtki, którą nosi non stop. Troche tych okryć wierzchnich potrafi się nazbierać. Wygodniej jest je trzymać w szafie przy wejściu niż w garderobie gdzieś w drugim końcu domu.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Ja to zrozumiałem tak, że też innym chodziło nie tyle o "funkcję" co o "funkcjonalność". Niekoniecznie należy postawić tam ścianę z drzwiami aby uzyskać funkcję.
    Dobrze więc sobie to też zwizualizować w jakieś darmowej aplikacji do modelowania 3D, wraz z wyposażeniem. To daje inną perspektywę i nowe pomysły.





    Ale też każdy nie ma jednej kurtki, którą nosi non stop. Troche tych okryć wierzchnich potrafi się nazbierać. Wygodniej jest je trzymać w szafie przy wejściu niż w garderobie gdzieś w drugim końcu domu.
    Wygodniej bo co , proszę Cie nie po to budowałem dom żeby trzymać rzeczy w szafie od tego sa garderoby

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Wygodniej bo co , proszę Cie nie po to budowałem dom żeby trzymać rzeczy w szafie od tego sa garderoby
    Nie po to będę budował dom, żeby taszczyć z garderoby przez pół chaty kurtkę jak tylko chcę wyjść, a tu okazało się że zaczęło padać albo przypiździło bardziej. Plus wariacje w zależności od okazji.
    Ostatnio edytowane przez maaszak ; 08-11-2019 o 00:23
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  16. #36
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Nie po to będę budował dom, żeby taszczyć z garderoby przez pół chaty kurtkę jak tylko chcę wyjść, a tu okazało się że zaczęło padać albo przypiździło bardziej. Plus wariacje w zależności od okazji.
    Poco kurtki w garderobie?

    Garderoba jest na gacie i pory a na kurtki szafa w wiatrołapie
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    To nie ciasne mieszkanie w czworaku po co w wiatrołapie szafa ??? Wiatrołap słuzy do przebrania się i pozostawienia np wilgotnej kurtki a nie upychanie jej w szafie, ma też oddzielić dom od przeciągów stąd nazwa.
    ja mam kurtki w wiatrołapie. Trochę bez sensu latać po nie do sypialni, gdzie są garderoby.

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    "Po kolei: firma gwarantuje roczne zapotrzebowanie na ciepło około 15kWh/m2/rok. " - nie widząc projektu? Serio, nie zapaliła ci się lampka ostrzegawcza?

  19. #39
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Antyspam

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Posty
    134

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    "Po kolei: firma gwarantuje roczne zapotrzebowanie na ciepło około 15kWh/m2/rok. " - nie widząc projektu? Serio, nie zapaliła ci się lampka ostrzegawcza?
    Nie musi widzieć projektu. Odpowiednio tą pasywność wyceni jak przyjdzie do rozliczenia

  20. #40

    Domyślnie

    Dzięki Kaizen za sensowne komentarze.
    Odnośnie EPS - to standard wykonania w tej firmie, mogę zamówić extra XPS, czy nawet szkło, ale to dodatkowa kasa. Poza tym, gdzie tu na forum czytałem, że EPS szybciej i bardziej nasiąka, ale również i szybciej wysycha. I czytałem wątek, że XPS mocniej po iluś latach nasiąkł. Więc może ten EPS nie jest taki zły? Za XPS musiałbym dopłacić około 6kPLN - uważasz, że warto?
    Co do celulozy na poddaszu nieużytkowym - te 80 cm to również w standardzie - podpytam, czy 40 cm nie zrobi różnicy i czy można z 40cm taniej... Może zamienić te 40 cm celulozy na XPS...
    Czy pomieszczenia z kanalizacją za bardzo rozstrzelone? W sumie nie wiem, jedynie duża łazienka jest w pewnej odległości od pozostałych, no, ale raczej słabo by wyglądało wszystko blisko siebie.
    Pokoje dzieci są, jakie są - mam fajną parkę i chcę, co by wszystko razem z rodzicami robiły w salonie.

    Elfir - jak już wcześniej napisałem firma buduje według pasywne, według NF15 - to jest mój projekt, zanim im przedstawię, wolałem najpierw Was się poradzić. Liczę, że tak obmyślą budowę, co by ten parametr spełnić - należą do http://www.pibp.pl/?page_id=94 więc raczej wiedzą, co robią.

    Czy ktoś ma PV na skosach E-W? Jak tu kształtują się uzyski?

    I co do samej bryły domu. Działka ma wzjazd od zachodu, szerokość 22m. Biorą od strony północnej 3m+6,5m garażu+4m od strony południowej zostaje jedynie 8,5m na bryłę budynku. Trochę mało aby zbudować dom "po szerokości" działki.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony