dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie wentylacja grawitacyjna - nawiew

    Witam,

    buduję dom w którym będę miał wentylację grawitacyjną, prosiłbym o poradę jak w dobie szczelnych ścian i bardzo szczelnych okien zapewnić prawidłowy nawiew powietrza.
    Czy warto inwestować w nawiewniki okienne lub ścienne czy może zastosować jakieś inne rozwiązania?
    Czy po prostu rozszczelniać okno w miarę możliwości i tyle

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pawelek321

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    suwalki
    Posty
    176

    Domyślnie

    Dom parter+ poddasze 130m podłogi.
    Mam jeszcze wentylacje grawitacyjną (albo jak ktoś woli wyporową).
    W każdym pomieszczeniu pod sufitem jest kratka wywiewna, a w parterze na holu mam nawiew z GWC. W zimę okien nie trzeba otwierać i jest ok. GWC z rury 160 jakieś 15m ale z dużym spadkiem i nawet w lato jest ciąg. Ponadto rura przez jakieś 8m idzie obok rury kanalizacyjnej i myślę, że przez to zyskuje parę ładnych stopni w zimie.
    Z racji, że mam dofinansowanie i robię pompę ciepła będę zmieniać też wentylacje. Chodzi oto, żeby złotówki nie uciekały przez komin, bo do tej pory paliłem darmowym drewnem, więc nie miało to znaczenia.

    Teraz bym nie robił tego błędu i nie budował kominów, itp. Od razu bym robił instalację pod rekuperator. Jaki sens wstawiać szczelne okna i je otwierać zimą?
    Czym będziesz ogrzewać?

  3. #3

    Domyślnie

    Wentylacja mechaniczna nie wchodzi w grę; nie ma tematu.

    Ogrzewane będzie piecem kondensacyjnym gazowym, dorywczo kominek. Powierzchnia do ogrzania około 90 m, dom z użytkowym poddaszem.

    Możesz coś więcej napisać jak założyć taką rurę i gdzie kupić?
    Dziękuję.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bartek666 Zobacz post
    Wentylacja mechaniczna nie wchodzi w grę; nie ma tematu.
    Tak z czystej ciekawości, dlaczego wentylacja mechaniczna nie wchodzi w grę?
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pawelek321

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    suwalki
    Posty
    176

    Domyślnie

    Wiem, że niektórzy napiszą, że to barbarzyństwo, ale mam zwykłą pomarańczową 160 kanalizacyjną.
    GWC kosztowało tyle co rura + dodatkowo może ze 4 litry ropy do ciągnika z koparką.


    5 lat temu też tak myślałem o wentylacji mechanicznej, bo nikt jej nie miał w okolicy. Na dzień dzisiejszy w dalszym ciągu to jednostkowe przypadki.
    Przy grzaniu gazem i kominkiem straty ciepła przez wentylację może i nie są takie istotne- nie wiem.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Przepisy wymagają nawiewników okiennych lub ściennych. Będzie dmuchało mroźnym powietrzem - taki urok WG i tego nie zmienisz.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przepisy wymagają nawiewników okiennych lub ściennych. Będzie dmuchało mroźnym powietrzem - taki urok WG i tego nie zmienisz.

    No właśnie nie wymagają a wręcz zabraniają, bo okno musi mieć współczynnik przenikania minimum 1.1, przy nawiewniku nie ma szans na zachowanie tego, przynajmniej takie informacje od jednego z wykonawców okien.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelek321 Zobacz post
    Wiem, że niektórzy napiszą, że to barbarzyństwo, ale mam zwykłą pomarańczową 160 kanalizacyjną.
    GWC kosztowało tyle co rura + dodatkowo może ze 4 litry ropy do ciągnika z koparką.


    5 lat temu też tak myślałem o wentylacji mechanicznej, bo nikt jej nie miał w okolicy. Na dzień dzisiejszy w dalszym ciągu to jednostkowe przypadki.
    Przy grzaniu gazem i kominkiem straty ciepła przez wentylację może i nie są takie istotne- nie wiem.
    jak głęboko masz zakopaną tą rurę i na jakiej wysokości wchodzi do mieszkania?

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pawelek321

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    suwalki
    Posty
    176

    Domyślnie

    Rurę mam zakopaną na ok 140cm, ale od góry zasypałem dodatkowo odpadami styropianowymi. Wchodzi do piwnicy pod ławą i później idzie ok 2,3m do góry. Na holu kratkę mam jakieś 30cm od podłogi. Czerpnie mam w skalniaku między roślinkami.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bartek666 Zobacz post
    No właśnie nie wymagają
    § 155.
    [...]
    3. W przypadku zastosowania w pomieszczeniach innego rodzaju wentylacji niż wentylacja mechaniczna nawiewna lub nawiewno-wywiewna, dopływ powietrza zewnętrznego, w ilości niezbędnej dla potrzeb wentylacyjnych, należy zapewnić przez urządzenia nawiewne umieszczane w oknach, drzwiach balkonowych lub w innych częściach przegród zewnętrznych.


    Edyta. U to parametr przenikania ciepła. Nie infiltracji. Więc nawiewnik praktycznie nie wpływa na U. Cieplo tędy nie ucieka.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 06-11-2019 o 10:52

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    § 155.
    [...]
    3. W przypadku zastosowania w pomieszczeniach innego rodzaju wentylacji niż wentylacja mechaniczna nawiewna lub nawiewno-wywiewna, dopływ powietrza zewnętrznego, w ilości niezbędnej dla potrzeb wentylacyjnych, należy zapewnić przez urządzenia nawiewne umieszczane w oknach, drzwiach balkonowych lub w innych częściach przegród zewnętrznych.

    Ok, tylko tak jak Ci pisze przepis od 2017 roku mówi też że najwyższy współczynnik przenikania ciepła dla okna może wynosić 1,1. Za dwa lata mają go obniżyć do 0,9 ponoć, także nie wiem jak to się ma do przepisu który zacytowałeś. Nie rozumiem...

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    § 155.
    [...]
    3. W przypadku zastosowania w pomieszczeniach innego rodzaju wentylacji niż wentylacja mechaniczna nawiewna lub nawiewno-wywiewna, dopływ powietrza zewnętrznego, w ilości niezbędnej dla potrzeb wentylacyjnych, należy zapewnić przez urządzenia nawiewne umieszczane w oknach, drzwiach balkonowych lub w innych częściach przegród zewnętrznych.


    Edyta. U to parametr przenikania ciepła. Nie infiltracji. Więc nawiewnik praktycznie nie wpływa na U. Cieplo tędy nie ucieka.
    Ok "Edytą" rozjaśniłeś mi wiele

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bartek666 Zobacz post
    Ok, tylko tak jak Ci pisze przepis od 2017 roku mówi też że najwyższy współczynnik przenikania ciepła dla okna może wynosić 1,1. Za dwa lata mają go obniżyć do 0,9 ponoć, także nie wiem jak to się ma do przepisu który zacytowałeś. Nie rozumiem...
    Ile ciepła niby wydostanie się przez przenikanie (a o tym mówi U) na zewnątrz nawiewnikiem? Pewnie nawet mniej (z zewnątrz na termowizji będzie to chłodniejszee miejsce) niż resztą ramy, bo ciepło zostanie "wessane" do wewnątrz przez powietrze.
    Straty ponad 30kWh/m2/r odnotujesz w EUw w porównaniu z WM.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ile ciepła niby wydostanie się przez przenikanie (a o tym mówi U) na zewnątrz nawiewnikiem? Pewnie nawet mniej (z zewnątrz na termowizji będzie to chłodniejszee miejsce) niż resztą ramy, bo ciepło zostanie "wessane" do wewnątrz przez powietrze.
    Straty ponad 30kWh/m2/r odnotujesz w EUw w porównaniu z WM.
    Czaję, dzięki za wyjaśnienie.

    Może jesteś w stanie podpowiedzieć ile i jakie nawiewniki powinienem zastosować.. Powierzchnia użytkowa 90 m2.
    Kratki wywiewne w łazience, pokoju (z racji tego że będzie kominek), w kuchni dwie (jedna okap).

    Czy w każdym oknie musi być taki nawiewnik czy przykładowo wystarczą dwa na taką powierzchnię?

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    W każdym pomieszczeniu musi być nawiew lub wywiew (albo nawiew i wywiew).
    Co do modelu - to sie nie wypowiem, bo nie zgłębiałem tematu. WM uważam za jedną z największych zalet domu. Pytaj swojego projektanta i sprzedawców okien.
    Wyjatkiem są pomieszczenia, przez ktore musi przelecieć powietrze z nawiewu do wywiewu - tam wystarczy ten "tranzyt".
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 06-11-2019 o 16:31

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony