dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Wydane pozwolenie, a zmiana technologii

    Witam,

    Mam wydane pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego w technologii tradycyjnej. Projekt był wykonywany indywidualnie.

    Teraz mojej ukochanej zamarzyła się szybka budowa domu w technologii szkieletowej.

    Co robić? Jak ugryźć temat by było jak najmniej formalności do załatwienia? Z tego co czytam zmiana technologii może być traktowana jako nieistotne odstępstwo od projektu. Czy tak jest aby na pewno? Dodam, że budowa ma być sfinansowana z kredytu nie chciałbym też przekombinować tak, że banki mi tego kredytu nie udzielą.

    Proszę o porady

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.332

    Domyślnie

    Przecież to zupełnie inny projekt, musisz zlozyć od nowa papiery. Budowa szkieleciaka jest tylko szybsza na etapie stanu surowego, potem jest tylko gorzej. Zastanow sie 5 razy.

  3. #3

    Domyślnie

    Cześć,
    pracowałem przy projekcie, gdzie po uzyskaniu pozwolenia zamieniono konstrukcję 5 budynków mieszkalnych z tradycyjnej, na żelbetową prefabrykowaną i obyło się bez pozwolenia zamiennego. Poniżej wrzucam treść ustawy Prawo Budowlane dotyczącą tego, co jest zmianą istotną (i wymaga pozwolenia zamiennego). Najważniejsze jest jednak to, że decyzja o tym czy zmiana jest istotna czy nie należy do projektanta i to on za nią odpowiada.
    5. Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych
    warunków pozwolenia na budowę stanowi odstąpienie w zakresie:
    1) projektu zagospodarowania działki lub terenu, z wyjątkiem urządzeń
    budowlanych oraz obiektów małej architektury;
    2) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni
    zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji obiektu
    budowlanego, z zastrzeżeniem ust. 5a;
    3) zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z obiektu budowlanego
    przez osoby niepełnosprawne, o których mowa w art. 1 Konwencji o prawach
    osób niepełnosprawnych, sporządzonej w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r.,
    w tym osoby starsze;
    4) zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego
    części;
    5) ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, innych aktów
    prawa miejscowego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania
    terenu;
    6) wymagającym uzyskania lub zmiany uzgodnień lub pozwoleń, które są
    wymagane do uzyskania pozwolenia na budowę lub dokonania zgłoszenia:
    a) budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1a, 2b i 19a, lub
    b) przebudowy, o której mowa w art. 29 ust. 2 pkt 1b.
    5a. Nie jest istotnym odstąpieniem od zatwierdzonego projektu budowlanego lub
    innych warunków pozwolenia na budowę zmiana wysokości, szerokości lub długości
    ©Kancelaria Sejmu s. 48/106
    22.10.2019
    obiektu budowlanego niebędącego obiektem liniowym, jeżeli odstąpienie łącznie
    spełnia następujące warunki:
    1) nie przekracza 2% wysokości, szerokości lub długości obiektu budowlanego
    określonych w projekcie budowlanym;
    2) nie zwiększa obszaru oddziaływania obiektu;
    3) nie mieści się w zakresie odstępstw, o których mowa w ust. 5 pkt 3–6, z
    wyjątkiem odstępstwa od projektowanych warunków ochrony
    przeciwpożarowej, jeżeli odstępstwo zostało uzgodnione z rzeczoznawcą do
    spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych;
    4) nie narusza przepisów techniczno-budowlanych.
    6. Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia od
    zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę,
    a w przypadku uznania, że jest ono nieistotne, obowiązany jest zamieścić w projekcie
    budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące tego odstąpienia.
    Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych
    warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie
    pozwolenia na budowę.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    istotny p. 6 :
    Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę, a w przypadku uznania, że jest ono nieistotne, obowiązany jest zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące tego odstąpienia. Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    len123456

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-002
    Posty
    25

    Domyślnie

    Witam Wszystkich serdecznie.
    Borykam się z takim problemem od 3 lat,mianowicie złożyłem w 2016 roku Wniosek do Urzędu Gminy w mojej miejscowości o przekształcenie pola ornego w wielkości 0,30 ha na Działkę Budowlaną i do dzisiejszego dnia nie dokonałem tego przerobienia.
    Stosując Wniosek do Urzędu Gminy o przekształcenie pola ornego na działkę budowlaną uzasadniałem się tym,iż w przyszłości bedę tam się budował.

    W 2016 roku dostałem odpowiedź z Urzędu Gimy cytuję:
    '' Z chwilą przystąpienie Gminy do prac urbanistycznych związanych ze
    zmianą
    miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wniosek będzie
    ponownie rozpatrywany''

    Od 2019 roku jest cisza- gdy moja kobieta poszła do Wójta który przyjmuje petentów raz w tygodniu, cytuję Wójta ''Wójt twierdzi,że są limity na budynki mieszkalne i usługi i kazał w przyszłym roku przyjść''.

    Mojej znajomej znajoma doradziła mi,że jeśli się chce wybudować nie trzeba przekształcać.
    Mówiła,że wystarczy złożyć wniosek o wydanie warunków zabudowy, albo o miejscowy plan i budować.
    I,że można podzielić i sprzedać z planem albo warunkami.

    Zwracam się do Państwa z wielką prośbą o pomoc co w takim momencie mam robić,aby zostało to przerobione na działkę budowlaną? Gdzie Wójt w 2019 roku cytuję ''twierdzi,że są limity na budynki mieszkalne i usługi i kazał w przyszłym roku przyjść''.

    Lecz co nam dadzą te Warunki Zabudowy-czy to przyśpieszy proces przekształcenia pola ornego na działkę budowlaną ?

    Pewien Pan z forum napisał cytuję :''Jest tam jedna opcja, ale musisz być rolnikiem posiadającym (lub dzierżawiącym) odpowiedni areał, i będziesz budował siedlisko (dom i zabudowania gospodarcze).''
    A drugi Pan z forum napisał cytuję :''Moja działka nie miała mpzp, wz nie dostałem, więc prywatnie uchwalono studium dla mojej działki.A następnie mpzp. Czas to 18 miesięcy, koszt 13,5 tyś zł. Zorientuj się kto jest w gminie planista i może też Ci zmienią mpzp...Gmina uchwała studium i mpzp raz na kilka/ kilkanaście lat. Planistka robiła mi to prywatnie tylko dla mojej działki.''

    Moje pytanie brzmi następująco do Szanownego Państwa czy jest jakiś sposób aby przeskoczyć te wszystkie decyzje i zamierzenia urzędników i przerobić w końcu te pole orne na działkę budowlaną,gdzie wniosek o to złożyłem 3 lata temu. Oraz co w takim momencie mam robić,aby zostało to przerobione na działkę budowlaną
    Bardzo proszę o pomoc Was Szanowni Państwo za co uprzejmie i serdecznie dziękuję.

    Z Poważaniem.Jan

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.776

    Domyślnie

    Cytat Napisał galanu Zobacz post
    Teraz mojej ukochanej zamarzyła się szybka budowa domu w technologii szkieletowej.
    1. Dlaczego ta technologia szkieletowa się zamarzyła?
    2. Co dokładnie narzeczona rozumie pod pojęciem "technologia szkieletowa" ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    1. Dlaczego ta technologia szkieletowa się zamarzyła?
    2. Co dokładnie narzeczona rozumie pod pojęciem "technologia szkieletowa" ?
    1. Przede wszystkim chodzi o czas budowy, druga kwestia to, że większość firm budujących w skzelecie stawia dom od A do Z do stanu deweloperskiego. Szukanie wykonawców do kazdego etapu to nie na moje nerwy.
    2. Nie bardzo rozumiem. Technologia szkieletowa to technologia szkieletowa Chodzi o lekki szkielet, a w zasadzie każda firma ma swoje rozwiązania i nie ma tu ujednoliconej technologii jako takiej.

    pozdrawiam

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.776

    Domyślnie

    ad.2 Szkielet drewniany czy stalowy?
    Czy koszty do stanu deweloperskiego domu szkieletowego są znacząco niższe nie tradycyjnego?
    Można też zamówić firmę wykonawczą która wykona do stanu deweloperskiego.
    Można też zamówić dom z prefabrykatów.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    ad.2 Szkielet drewniany czy stalowy?
    Czy koszty do stanu deweloperskiego domu szkieletowego są znacząco niższe nie tradycyjnego?
    Można też zamówić firmę wykonawczą która wykona do stanu deweloperskiego.
    Można też zamówić dom z prefabrykatów.
    Szkielet drewniany. Koszty dostanu deweloperskiego są bardzo podobne o ile założymy, że w technologii tradycyjnej od stanu surowego do kolejnych etapów szukam wykonawców sam. Jeśli jedna firma ma postawić dom od razu do stanu deweloperskiego wychodzi drożej. Dla mnie ważne są dwie rzeczy: czas i nerwy dlatego zdecydowaliśmy się na szkielet pozdrawiam

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.776

    Domyślnie

    Szkielet drewniany ma też "wady":
    - mała akumulacyjność (która czasami może być zaletą)
    - gorsza izolacyjność akustyczna (?)
    - niższa wartość nieruchomości (?)
    Mogę się mylić.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  11. #11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony