dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Question DOMEKT CF 250 F - za drogi? niepopularny? marna jakość?

    Witam

    Do dzisiaj nie wiedziałem, że tytułowy rekuperator i firma Ventia istnieje. Dużo czytam tutaj na forum i przewijają się ciągle nazwy kilku rekuperatorów a tego nie. I to juz daje do myślenia. Czy to oznacza, że coś z tą firmą czy rekuperatorem nie tak?
    Dowiedziałem się o nim bo...dziś dostałem projekt wentylacji na bazie tego rekuperatora. No i od razu szukajka na forum, a tu pusto. Dodam, że projekt wentylacji w nowo wybudowanym domu z istniejącą już wentylacja grawitacyjną..więc troszke nietypowo (WG do likwidacji). Ze względu na to, że jest wszędzie ogrzewanie podłogowe, cięzko było znaleść miejsce na pion z parteru na poddasze użytkowe. No i z tego co widzę, pion jest w rogu ,,klatki schodowej,, i z tego co wiem, pion będzie przechodził do poddasza nieużytkowego minimalnie na zewnątrz poprzez dach. Ten odcinek rury ( tak z 15 cm) będzie w dość osłoniętym rogu dachu. Rozumiem, ze musi byc super duper ocieplony?
    Skoro juz wspomniałem nieśmiało i nieskromnie o projekcie to prosiłbym o konstruktywne komentarze.
    Co pierwsze rzuciło mi się w oczy to wielkość centrali 250. Czy nie za mało? Z drugiej strony tyle sie tu pisze o przewymiarowaniu. W domu przez 6 miesiecy 3 osoby a przez nastepne 6 miesięcy 2 osoby, kota z miasta Łodzi nie liczę
    Druga sprawa to linie instalacji nawiewnej i wywiewnej w pomieszczeniach parteru. Projektant pewnie pociągnął je wzdłuż scian, na parterze, aby ułatwić ich ukrycie. Ale raczej nie wiedział, że będą sufity podwieszone. Czy w takim wypadku jest możliwość skrócenia tych instalacji, a może tak ma być?
    Czy jeśli naprawdę cos nie tak z tym rekupeartorem to jaki wzamian?
    Może czegoś brakuje w tym projekcie, i powinienem o to zapytac projektanta? Np przewija se często pytanie jaki system orurowania..i wymieniany jest system PeFlex.
    Z tego co zdążyłem zauważyć na forum, jeśli cos jest często wymieniane to jest dobre.


    Z góry dziękuję za pochylenie się nad tym projektem w przerwie pomiędzy niedzielnym rosołem a schabowym
    Pozdrawiam
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Parter.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	96,5 KB
ID:	436862   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Poddasze.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	95,4 KB
ID:	436863  
    Ostatnio edytowane przez rhein ; 09-11-2019 o 22:03 Powód: Nieudana próba poprawy jakościzałącznikó

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Wrzuć projekt domu i wentylacji, bo wróżbitów tu jest mały deficyt.

  3. #3

    Domyślnie

    Kaizen, był wrzucony, ale miałes to szczęscie pewnie, że zerknąłeś na moje wypociny kiedy podmieniałem projekt na lepszej jakości zdjęcia

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    I to cały projekt? Zero opisu? Wyliczeń?

    Wygląda, jakby zatrudnili projektanta wentylacji w dużych obiektach do projektowania rekuperacji w domu. Przepustnice i upychanie rur 160mm w domu jednorodzinnym to przerost formy nad treścią. Naprawdę chcesz marnować te 17cm nad sufitem podwieszanym? Bloczek niższy dom można by budować bez tego i o tyle mniejsza byłaby kubatura ogrzewana i mniejsza powierzchnia ścian zewnętrznych.

    Wiatrołap, garaż i pomieszczenie techniczne mają być niewentylowane?
    Skoro jest termoizolacja między pomieszczeniem technicznym, a domem to znaczy, że rekuperator ma być w przestrzeni nieogrzewanej?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 10-11-2019 o 00:57

  5. #5

    Domyślnie

    Witam

    Dziekuję za odpowiedź. Zgadza się, garaż i pomieszczenie techniczne są nieogrzewane. W tym samy m pomieszczeniu technicznym jest pompa ciepła
    Masz rację, tyle sie tu naczytałem o wywiewie z wiatrołapu, który pozwala szybciej osuszyć mokre okrycie wierzchnie.
    Teraz tak na szybko zerknąłem na kilka tematow i widzę, że zamiasy rur 160 powinny być 75? Zgadza się?
    A co wyliczeń, domyślam się, że miałaby byc podana kubatura, ilość powietrza wywiewanego, nawiewanego krotnośc wymiany, straty itd...

    i właśnie o to mo chodziło, projekt projektem, ale dopiero to forum weryfikuje poprawność. Mam nadzieje, że znajdzie sie więcej osób, które będą mialy więcej zastrzeżen, a może choc jedna osoba, która wyrazi się pozytywnie

    Będę się starał uzyskać wszelkie mozliwe info od projektanta.

    A co można powiedziec o samym rekuperatorze?

  6. #6

    Domyślnie

    Proszę się nie krępować i komentować. Czy rekuperatory DOMEKT CF 250 F firmy Ventia są dobre jakościowo? Jest ktos na forum, kto uzytkuje takowy rekuperator. Czy jest to klasa srednia czy nizsza?

    Teraz tak wgłębiłem się w ten projekt i zsumowałem sobie nawiewy i wywiewy i wyszło 240 nawiew i 240 wywiew. Czyli stosując terminologię z forum instalacja jest zrównoważona?
    Ostatnio edytowane przez rhein ; 10-11-2019 o 18:23

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony