dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1

    Domyślnie Sterownik Vaillant VRC 700/6

    Witam.
    Ponieważ jest to nasz pierwszy sezon z ogrzewaniem gazowym to potrzebujemy podpowiedzi jak ustawić najbardziej optymalnie sterownik VRC 700/6.
    Ogrzewanie jest w 100% podłogówka na parterze i na piętrze i sterowane jest tylko powyższym sterownikiem.
    I pojawiają się pytania:
    - czy praca ogrzewania w trybie pracy Auto jest dobrym pomysłem?
    - tryb Auto-wylacz ustawiony na noc, dobrze?
    - korekta temperatury pokojowej: termostat a może lepiej dać jako Korekta?
    - przedział czasowy poniedziałek-niedziela 0:00-0:00. Czy tak powinno być bo tak mam od początku?

    Ewentualnie co warto jeszcze ustawić?0
    Ostatnio edytowane przez przemty ; 10-11-2019 o 12:43

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Gdzie jest sterownik?
    Jak wygląda instalacja..... zdjęcia rozdzielaczy i kotłowni z opisem. ?
    Najlepiej na priv. skany rzutów domu z zaznaczeniem rozdzielaczy, kotłowni i sterownika.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Gdzie jest sterownik?
    Jak wygląda instalacja..... zdjęcia rozdzielaczy i kotłowni z opisem. ?
    Najlepiej na priv. skany rzutów domu z zaznaczeniem rozdzielaczy, kotłowni i sterownika.
    1. Sterownik jest w holu, jedynym pomieszczeniu które jest połączone ze strefą dzienną a jednocześnie nie ma wpływu na sterownik ciepło z promieni słonecznych, kominka itd. MOżna powiedzieć, że starownik jest niemal w centralnym punkcie parteru
    2. Rozdzielacze są standardowe bez mieszaczy, pompek zaworów itd po prostu zasilanie i powrót podpięte do mieszacza i tyle. Dół 12 obwodów, góra 10 obwodów. Marka Rehau
    3. Instalacja w całości podłogówka.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Wszystko jest OK. Odnośnie trybu to TERMOSTAT powinien wychodzić najoszczędniej, ale gdy krzywa grzewcza będzie ustawiona idealnie to i KOREKTA będzie dobrą opcją.
    Ważna jest moc kotła lub jego rodzaj. W przypadku 100% podłogówki ograniczenia odnośnie mocy minimalnej kotła mogą i tak powodować wyłączenia.
    Przy tylu pętlach w kotłowni prawdopodobnie jest jeszcze sprzęgło?

    Druga sprawa to programowanie. Jeśli preferujesz chłodniejsze noce ( lepiej się śpi ) to proponuję we wszystkie dni tygodnia ustawić temperaturę nocną o 1*C niższą od dziennej.
    Następna sprawa to tryb życia domu.
    Jeśli np. o 7:00 wszyscy jesteście w pracy to także można do godziny 13:30-14:00 pozostawić temperaturę obniżoną.
    Taka sama zasada obowiązuje przy ustawieniu cyrkulacji.
    Jeśli pompą steruje regulator to jest możliwość ustawienia odcinków czasowych.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5

    Domyślnie

    A jaka jest różnica w sterowaniu pomiędzy Termostat a Korekta bo w instrukcji jak dla mnie jest tak lakonicznie opisane, że wychodzi iż to są podobne funkcje ?
    Kocioł to Vaillant EcoTec 146/5-5 i co wyłączeń palnika kotła to aktualnie zapala się on co ok 6 godzin na max 3 godziny.
    W kotłowni tak jak piszesz zainstalowane jest sprzęgło, choć było to bardziej na moją sugestię bo instalator nie był przekonany

    Czyli jak rozumiem ustawienie trybu grzania na AUTO jest jak najbardziej OK?

    Co do trybów czasowych to narazie ich nie ustawiałem bo raz, ze dopiero wykańczamy dom a dwa to jakoś nie wiem czy przy podłogówce mają sens. Bezwładność wylewki cementowej jest na tyle duża, że dom niczym się wychłodzi czy też ogrzeje to już zaczyna się drugi przedział czasowy...

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Podobne znaczy nie takie same. W TERMOSTACIE sterownik sztywno trzyma się wytycznych odnośnie temperatury zadanej i tej otrzymywanej z czujnika temp. pokojowej umieszczonego w regulatorze, natomiast KOREKTA jak sama nazwa wskazuje wprowadza tylko korekty do ustalonej krzywej grzewczej, dlatego jest ona i jej odwzorowanie charakterystyki domu tak ważna aby regulator nie przeregulowywał temperatury w pomieszczeniach.

    Przy 22 pętlach podłogówki pompa kotła raczej sama by temu nie podołała a jeśli już to przepływy były by bardzo niskie.

    Odnosnie jakichkolwiek ustaleń to jednak złotego środka niestety nie ma i jakiekolwiek ustawienia ekonomiczne są uzależnione od domu i jego charakteru. Można niektóre zmiany sugerować ale czy przyniosą one pozytywny skutek to czasem loteria.

    U mnie instalacja mieszana więc jest troszkę inaczej. Odnośnie ekonomii zużycia gazu to z moich obserwacji nawet przy 100% podłogówki TERMOSTAT w Vaillancie wychodził oszczędniej od trybu BRAK lub KOREKTA także ze względu na troszkę wysoką minimalną moc palnika.
    Dla 100% podłogówki minimalną temperaturę na zasilaniu ustaw raczej na 20*C
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Dla 100% podłogówki minimalną temperaturę na zasilaniu ustaw raczej na 20*C
    MAksymalną temperaturę to widziałem, że można ustawić ale minimalnej nie zauważyłem

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Poziom Instalatora / Konfiguracja Systemu / Obieg 1 lub 2 / Temperatura minimalna
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    robixx78

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-203
    Posty
    46

    Domyślnie

    Witam, podepnę się pod temat.
    W instrukcji VRC 700/6 jest opis, że można sprawdzić zużycie gazu:

    Menu → Informacja → Pobór → Aktualny miesiąc → Instalacja grzewcza → Paliwo

    Tylko u mnie w "Menu" nie ma opcji "Pobór" , jak jest u Was? To się jakoś dodatkowo włącza?

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez robixx78 ; 16-11-2019 o 11:26

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Podobne znaczy nie takie same. W TERMOSTACIE sterownik sztywno trzyma się wytycznych odnośnie temperatury zadanej i tej otrzymywanej z czujnika temp. pokojowej umieszczonego w regulatorze, natomiast KOREKTA jak sama nazwa wskazuje wprowadza tylko korekty do ustalonej krzywej grzewczej, dlatego jest ona i jej odwzorowanie charakterystyki domu tak ważna aby regulator nie przeregulowywał temperatury w pomieszczeniach.
    Dziś był u mnie mój instalator i zaciekawiło mnie to co powiedział, że ogólnie dla podłogi jest lepiej jak jest zamiast Termostatu KOREKTA bo wówczas po wyłączeniu palnika działa jeszcze pompa przez ci podłoga nie nagrzewa się mocniej po wyłączeniu a tym samym nie powstają w niej naprężenia. I bądź tu mądry

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał robixx78 Zobacz post
    Witam, podepnę się pod temat.
    W instrukcji VRC 700/6 jest opis, że można sprawdzić zużycie gazu:

    Menu → Informacja → Pobór → Aktualny miesiąc → Instalacja grzewcza → Paliwo

    Tylko u mnie w "Menu" nie ma opcji "Pobór" , jak jest u Was? To się jakoś dodatkowo włącza?

    Pozdrawiam
    Też to widziałem i też nie widzę tej funkcji.
    I też mnie to ciekawi

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemty Zobacz post
    Dziś był u mnie mój instalator i zaciekawiło mnie to co powiedział, że ogólnie dla podłogi jest lepiej jak jest zamiast Termostatu KOREKTA bo wówczas po wyłączeniu palnika działa jeszcze pompa przez ci podłoga nie nagrzewa się mocniej po wyłączeniu a tym samym nie powstają w niej naprężenia. I bądź tu mądry
    A od czego ma się nagrzać ta podłoga po wyłączeniu źródła ciepła. Poza tym pompa mieszacza działa jeszcze przez chwilę tak aby zapewnić dokładne przemieszanie ciepła w rurach podłogi tak aby jak najbardziej zmniejszyć efekt w którym początek rury jest ciepły, środek chłodniejszy a końcówka zupełnie zimna.
    Taka sytuacja jest jednak niemożliwa i wiąże się ze ślimakowym sposobem układania rur.
    Poza tym to kocioł posiada czujnik temperatury zarówno na zasilaniu jak i na powrocie dlatego też jego sposób i algorytmy działania wiążą się ze stopniowym zmniejszaniem różnicy temperatur pomiędzy zasilaniem a powrotem a następnie podwyższa on temperaturę na zasilaniu ponad tą wyznaczoną z krzywej grzewczej tak aby średnia temperatura dT była tą wyznaczoną.
    Następnie podczas przerwy w ogrzewaniu co pewien czas załącza on samą pompę mieszacza i w kotle tak aby odczytywać temperaturę podłogi i wiedzieć czy ciepło zgromadzone w posadzce zostało już oddane do otoczenia oraz aby na tej podstawie zacząć kolejny cykl grzewczy szybciej niż spadnie temperatura pomieszczeniu i tym samym zaniżyć odpowiednio histerezę.

    Tryb korekta jest tym w którym kocioł i pompa pracuje cały czas a gdy temperatura w pomieszczeniu powoli osiąga wartość nastaw to wprowadza korektę KG tak aby nie nastąpiło przegrzanie pomieszczenia.
    Niestety po dojściu do minimalnego progu w którym palnik nie zejdzie już niżej jest zmuszony wyłączyć kocioł.

    Oba tryby są OK ale po pierwsze to dla podłogówki lepszy jest tryb korekta, po drugie to optymalnym ustawieniem jest tu Regulacja Powrotu a nie zasilania.
    Niestety oba tryby pracy służą raczej polepszeniu komfortu cieplnego natomiast w małym stopniu biorą pod uwagę ekonomii i Polskich realiów.
    Jest jasne że dla podłogówki lepszym jest tryb w którym nagrzewanie i studzenie do temperatury pokojowej występuje jak najmniej ze względu na rozszerzalność cieplną materiałów, jednak przy dobrze ocieplonym domu temperatury dla podłogówki raczej nie przekraczają 37*C, a ponadto wspomniana możliwość ustawienia minimalnej temperatury na zasilaniu ogranicza ten efekt do minimum gdzie temperatura podłogi nie schodzi poniżej 21*C
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 16-11-2019 o 15:42
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post

    Tryb korekta jest tym w którym kocioł i pompa pracuje cały czas a gdy temperatura w pomieszczeniu powoli osiąga wartość nastaw to wprowadza korektę KG tak aby nie nastąpiło przegrzanie pomieszczenia.
    Niestety po dojściu do minimalnego progu w którym palnik nie zejdzie już niżej jest zmuszony wyłączyć kocioł.

    Oba tryby są OK ale po pierwsze to dla podłogówki lepszy jest tryb korekta, po drugie to optymalnym ustawieniem jest tu Regulacja Powrotu a nie zasilania.
    Niestety oba tryby pracy służą raczej polepszeniu komfortu cieplnego natomiast w małym stopniu biorą pod uwagę ekonomii i Polskich realiów.
    Jest jasne że dla podłogówki lepszym jest tryb w którym nagrzewanie i studzenie do temperatury pokojowej występuje jak najmniej ze względu na rozszerzalność cieplną materiałów, jednak przy dobrze ocieplonym domu temperatury dla podłogówki raczej nie przekraczają 37*C, a ponadto wspomniana możliwość ustawienia minimalnej temperatury na zasilaniu ogranicza ten efekt do minimum gdzie temperatura podłogi nie schodzi poniżej 21*C
    A jest taka funkcja jak Regulacja powrotu?

    W opcji KOrekta jak dla mnie wkurające jest, że po jej ustawieniu to teraz mam tak:
    Temperatura zadana: 19 stopni
    Temperatura w pokoju: 21 stopni.
    Przy funkcji Termostat trymało równo temperaturę zadaną.
    Powyższe jest normalne przy KOREKCIE (rozbieżność temperatur) czy to kwestia złych ustawień ?

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Funkcja regulacji powrotu ustawiana jest w kotle a nie w regulatorze. Kody diagnostyczne D.17

    Cytat Napisał przemty Zobacz post

    W opcji KOrekta jak dla mnie wkurające jest, że po jej ustawieniu to teraz mam tak:
    Temperatura zadana: 19 stopni
    Temperatura w pokoju: 21 stopni.
    Przy funkcji Termostat trymało równo temperaturę zadaną.
    Powyższe jest normalne przy KOREKCIE (rozbieżność temperatur) czy to kwestia złych ustawień ?
    Po pierwsze to prawidłowo dobrana krzywa grzewcza.
    Po drugie to rozbieżność pomiędzy mocą minimalną kotła a chwilowym zapotrzebowaniem domu na energię cieplną potrzebną do utrzymania stałej temperatury.
    Po trzecie to okres czasowy w którym zmiany zostały zaobserwowane, gdyż adaptacja i korekta oraz ustabilizowanie regulacji trwa nieraz kilka dni.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  15. #15

    Domyślnie

    Minęło już trochę czasu - testy cały czas prowadzone na funkcji Korekta i mo żna powiedzieć nie zbyt ona mi pasuje.

    Temperatura zadana - 20 stopni
    Temperatura w pomieszczeniu - 21.5 stopnia

    Temperatura zadana - 19 stopni
    Temperatura w pomieszczeniu - 21 stopni


    Temperatura zadana - 18,5 stopni
    Temperatura w pomieszczeniu - 21 stopni

    Kocioł cały czas pracował, z mocą minimalną ale pracował.
    W tym czasie też trochę eksperymentowałem z krzywą grzewczą schodząc w dół od 0,4 do 0,1 - jakiś rezultatów nie zauważyłem.
    Wyłączenie kotła następowało dopiero po zejśćiu z temperaturą zadaną do 18 stopni

    Od dwóch dni wróciłem do funkcji Termostat - tej nie polecanej przez instalatora i co zauważyłem.

    Temperatura zadana - 21 stopni
    Temperatura w pokoju - 21 stopni

    Kocioł wyłacza się na kilka godzin aż nie spadnie temperatura poniżej zadanej.

    Jak dla mnie to chyba jest to lepsze pod względem zużycia gazu, niż ciągła praca kotła gdzie temperatury zadana vs w pomieszczeniu nijak nie współgrały ze sobą przy opcji Korekta.

    Tylko cały czas gdzieś z tyłu głowy siedzą słowa instalatora, żę dla podłogówki najlepsza jest opcja Korekta.

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grzesiek17bn

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Będzin
    Kod pocztowy
    42-500
    Posty
    72

    Domyślnie

    Też mam ten kocioł i ten regulator. Wrzuciłem na tydzień czasu "adaptacja krzywej grzewczej" i dla podłogówki z 0.4 zszedł mi do 0.2 ale kilka dni trwało aż zmienił ustawienia. Ja jednak też używam opcji termostat.

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Według instrukcji tryb KOREKTA zamiast ustawionej temperatury zadanej pomieszczenia wykorzystuje tzw. efektywną temperaturę pokojową która jest:
    Efektywna temperatura pokojowa zadana. = ustawiona temp. pokoj. zadana. + (ustawiona temp. pokoj. zadana. - zmierzona temperatura pokojowa.

    Regulator powodując ciągłe odejmowanie powinien to sobie skorygować.
    Oczywiście nie należy podczas tego procesu korygować innych parametrów, nie mniej jednak w gronie u których tryb KOREKTA powoduje przeregulowania nie jesteś osamotniony tak więc coś jest nie tak z tym algorytmem..

    Zobacz na jakim poziomie masz ustawioną korektę temperatury pokojowej.
    Można ją sobie ustawić i tym samym wyskalować wskazania regulatora do innego miarodajnego termometru.

    Jeśli chodzi o słowa instalatora słyszane z tyłu głowy to w instrukcji kotła Vaillant jest notatka że dla ogrzewania podłogowego lepszym trybem jest regulacja według powrotu a nie zasilania ustawiana w parametrze D.017.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 03-01-2020 o 10:03
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post

    Zobacz na jakim poziomie masz ustawioną korektę temperatury pokojowej.
    Można ją sobie ustawić i tym samym wyskalować wskazania regulatora do innego miarodajnego termometru.
    Jak to sprawdzić i ustawić?

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Jeśli chodzi o słowa instalatora słyszane z tyłu głowy to w instrukcji kotła Vaillant jest notatka że dla ogrzewania podłogowego lepszym trybem jest regulacja według powrotu a nie zasilania ustawiana w parametrze D.017.
    W którym miejscu jest ten zapis?

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Ad.1. Regulator do ręki, parametry instalatora i tam jest MENU / NASTAWY PODSTAWOWE / KOREKTA

    Ad.2. Podali że dla ogrzewania podłogowego jest możliwość.

    W instrukcji kotła pro VC 226

    https://www.vaillant.pl/downloads/in...pro-222756.pdf

    punkt 8.5

    W kotłach VC 146, 186, 206, 246 także przestawienie jest możliwe.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Ad.1. Regulator do ręki, parametry instalatora i tam jest MENU / NASTAWY PODSTAWOWE / KOREKTA

    Ad.2. Podali że dla ogrzewania podłogowego jest możliwość.

    W instrukcji kotła pro VC 226

    https://www.vaillant.pl/downloads/in...pro-222756.pdf

    punkt 8.5

    W kotłach VC 146, 186, 206, 246 także przestawienie jest możliwe.
    Zrobiłem korektę ale temperatury zewnętrznej bo zawyżało o 1 stopień więc korekta o - 1K.
    Natomiast temperatura wewnętrzna na sterowniku 22.0 i na termometrze też 22.0

    Wracając jeszcze do efektywnej temperatury pokojowej zadanej. Jeżeli zamiast temperatury zmierzonej sterownik przyjmuje efektywna to nie jest dziwne że przegrzewa.
    Temperatura zadana:21
    Temperatura zmierzona:22
    Czyli efektywna=21+(21-22)=20.

    Czyli sterownik przyjmuje w pomieszczeniu, że jest 20 stopni a zadane jest 21 więc trzeba cały czas grzać.
    Ostatnio edytowane przez przemty ; 03-01-2020 o 17:52

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony