dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 62
  1. #1

    Domyślnie Pękająca sciana/teriva

    Witam, kierbud nie dopilnowal stropu teriva, nie została dodana dodatkowa belka pod sciane dzialowa ( 4m sciana z pustaka 11 cm została postawiona na jednej belce) Po roku czasu mam poziome pęknięcie na 3/4 dlugosci, tak jak by belka sie ugieła, niestety nie mogę zobaczyc jak to wyglada na suficie bo mam sufit podwieszany. Kierownik twierdzi ze trzeba rozebrać sciane i postawic z regipsu, srednio mi sie to usmiecha, pokoje na poddaszu skonczone.. Moze ktos ma jakies lepsze pomysly?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5143910ca89f7e2emed.jpg
Wyświetleń:	192
Rozmiar:	26,9 KB
ID:	436908  
    Ostatnio edytowane przez dembik ; 11-11-2019 o 13:31 Powód: Pękąca sciana /strop teriva

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.774

    Domyślnie

    Wstaw zdjęcie.
    Czy to ten sam KB który nie dopilnował podwójnej belki? Była w projekcie?
    Ściana z GK powinna załatwić temat.

    Może siadać dalej (znaczy: więcej).
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3

    Domyślnie

    Zdjęcie dodane,kierownik ten sam

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.774

    Domyślnie

    Słabo widać ale coś widać.
    Belka przeciążona to się ugięła.
    Możesz "od biedy" przyłożyć sznurek na obu końcach ścianki działowej i może będzie widać ugięcie.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #5

    Domyślnie

    Miałem problem z dodaniem zdjecia,moge podesłac na @ w lepszej jakosci .Dzięki za wielkie za pomoc, na ile oceniasz pękniecie,grozne bardzo ?
    Moze byc tak ze belka ugnie sie do jakiegos momentu i stanie ? czy sugerujesz zeby od razu zamieniac sciane na kartongips? Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5143910ca89f7e2emed.jpg
Wyświetleń:	158
Rozmiar:	26,9 KB
ID:	436912
    Ostatnio edytowane przez dembik ; 11-11-2019 o 13:57

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał dembik Zobacz post
    Witam, kierbud nie dopilnowal stropu teriva, nie została dodana dodatkowa belka pod sciane dzialowa ( 4m sciana z pustaka 11 cm została postawiona na jednej belce) Po roku czasu mam poziome pęknięcie na 3/4 dlugosci, tak jak by belka sie ugieła, niestety nie mogę zobaczyc jak to wyglada na suficie bo mam sufit podwieszany. Kierownik twierdzi ze trzeba rozebrać sciane i postawic z regipsu, srednio mi sie to usmiecha, pokoje na poddaszu skonczone.. Moze ktos ma jakies lepsze pomysly?
    Niech kierbud zakasa rękawy i rozbiera ścianę. A w projekcie jak było ?
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  7. #7

    Domyślnie

    W projekcie była zmiana bo poczatkowo byly sciany gk ,ewidentnie tego nie dopilnował ..

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.774

    Domyślnie

    W projekcie nie było takiej ściany to pytanie do projektanta.
    Wina KB ale pewnie zmienił na Twoje życzenie ?
    Z obliczeń wyjdzie że jedna belka stropu to za mało.
    Ile jest żeber rozdzielczych ? Jedno w środku czy dwa?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #9

    Domyślnie

    Kierownik budowy jest tez architektem ,to on adaptował projekt,on robił zmiany i zmienił sciane z gk na pustak ,oczywiscie na moje zyczenie.o belce czyli fachowo te zebro rozdzielcze zapomniał ,wiec jest jedno...

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.917

    Domyślnie

    Cytat Napisał dembik Zobacz post
    Witam, kierbud nie dopilnowal stropu teriva, nie została dodana dodatkowa belka pod sciane dzialowa ( 4m sciana z pustaka 11 cm została postawiona na jednej belce) Po roku czasu mam poziome pęknięcie na 3/4 dlugosci, tak jak by belka sie ugieła, niestety nie mogę zobaczyc jak to wyglada na suficie bo mam sufit podwieszany. Kierownik twierdzi ze trzeba rozebrać sciane i postawic z regipsu, srednio mi sie to usmiecha, pokoje na poddaszu skonczone.. Moze ktos ma jakies lepsze pomysly?
    Tu nie ma gdybania. Taka ścianka to ok 50kg/m2 wagi, więc swoje waży. Strop oprócz belki ma zbrojenie..przynajmniej powinien je mieć, więc przenosi ono obciążenie na szerszy obszar. Czy wystarczający? To TRZEBA sprawdzić. Jak nie chcesz rozbierać sufitu, to zainwestuj kilkadziesiąt złotych w kamerkę inspekcyjną i będziesz miał do naprawienia kilka dziurek. Jak nic nie zauważysz niepokojącego na suficie, to napraw pęknięcie i obserwuj.

  11. #11

    Domyślnie

    I to jest super pomysł ,dzięki tak zrobie

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.774

    Domyślnie

    Jaki pustak, jaki tynki i jakiej grubości i jakiej wysokości ta ścianka.
    Jedno żebro poprzeczne w środku rozpiętości?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał dembik Zobacz post
    o belce czyli fachowo te zebro rozdzielcze zapomniał ,wiec jest jedno...

    coś mieszasz belka to belka w stropie Teriva a żebro rozdzielcze to zupełnie inny element. Żebra idą prostopadle do belek.

    Zacząłbym od policzenie obciążenia ze ściany, i zweryfikowania wykonania stropu pod ścianą. Zleć to konstruktorowi ale innemu niż ten co to robił. Poproś o analizę z podpisami.

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Strop oprócz belki ma zbrojenie..przynajmniej powinien je mieć, więc przenosi ono obciążenie na szerszy obszar. Czy wystarczający? To TRZEBA sprawdzić. Jak nie chcesz rozbierać sufitu, to zainwestuj kilkadziesiąt złotych w kamerkę inspekcyjną i będziesz miał do naprawienia kilka dziurek. Jak nic nie zauważysz niepokojącego na suficie, to napraw pęknięcie i obserwuj.
    Ciekawe o jakim dodatkowym zbrojeniu rozkładającym obciążenie piszesz? I jak zobaczy w tej kamerce rysę na suficie to co robić? Uciekać ?

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Jaki pustak, jaki tynki i jakiej grubości i jakiej wysokości ta ścianka.
    Jedno żebro poprzeczne w środku rozpiętości?
    Pustak ytong 11.5cm,wymiar sciany 4mx2.7m,jedno zebro poprzeczne,tynki gipsowe ( nie mam pojecia jaka grubosc)
    Ostatnio edytowane przez dembik ; 11-11-2019 o 21:36

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    coś mieszasz belka to belka w stropie Teriva a żebro rozdzielcze to zupełnie inny element. Żebra idą prostopadle do belek.

    Zacząłbym od policzenie obciążenia ze ściany, i zweryfikowania wykonania stropu pod ścianą. Zleć to konstruktorowi ale innemu niż ten co to robił. Poproś o analizę z podpisami.



    Ciekawe o jakim dodatkowym zbrojeniu rozkładającym obciążenie piszesz? I jak zobaczy w tej kamerce rysę na suficie to co robić? Uciekać ?
    Faktycznie pomieszałem z tą belką i żebrze poprzecznym,myslałem że to jedno i to samo ,w każdym bądz razie jest jedna belka i jedno żebro poprzeczne ,a na tym zbrojenie .Jeżeli zobaczę rysy na suficie to przyjdzie mi rozbierać sciane..

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.774

    Domyślnie

    Cytat Napisał dembik Zobacz post
    Pustak ytong 11.5cm,wymiar sciany 4mx2.7m,jedno zebro poprzeczne,tynki gipsowe ( nie mam pojecia jaka grubosc)
    Obciążenie charakterystyczne od tej ścianki to ok. 250 kg/mb.
    To powinno rozkładać się na trzy belki po 2x25% i 1x50% na której stoi ścianka.
    A ścianka może stoi na pustaku?

    Belka Teriva może mieć dopuszczalne obciążenie użytkowe ok. 150 kg/mb (przyjmując obc. użytkowe + wykończeniowe np. 250 kg/m2).
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał dembik Zobacz post
    Jeżeli zobaczę rysy na suficie to przyjdzie mi rozbierać sciane..
    Do znudzenia można pisać, to trzeba policzyć pooglądać na miejscu i podjąć decyzję co dalej.

    Wspominasz coś o suficie podwieszonym, może sie da wciągnąć do współpracy sąsiednie belki od dołu ? 2,3 ceowniki długości odpowiedniej aby złapały np po 2 belki w bok ........kotwy chemiczne , itd. Sufit podwieszany schowa .
    Ostatnio edytowane przez jajmar ; 11-11-2019 o 22:44 Powód: literówka

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.774

    Domyślnie

    Dobry pomysł.

    Ale znam takich na FM co pisali że będzie stać bez problemu i żeby się byle czym nie przejmować.
    Wykształcenia ani doświadczenia w zakresie porady jednak nie mają i nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za swoje "dobre porady".
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Ale znam takich na FM co pisali że będzie stać bez problemu i żeby się byle czym nie przejmować.
    Wykształcenia ani doświadczenia w zakresie porady jednak nie mają i nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za swoje "dobre porady".
    To nie jedyny przypadek że spora grupa użytkowników FM zaklina rzeczywistość.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.917

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Ciekawe o jakim dodatkowym zbrojeniu rozkładającym obciążenie piszesz? I jak zobaczy w tej kamerce rysę na suficie to co robić? Uciekać ?
    O takim, które dodatkowo daje się w nadbetonie, kiedy inwestor zapragnie zmian a pustaki są już rozłożone. Często spotykane rozwiązanie w Niemczech kiedy ktoś w ostatniej chwili zapragnął ścianki działowej z silki zamiast BK, czy ścianki w miejscu, gdzie wcześniej nie przewidywał. Pręty fi10 lub 12mm ,poprzecznie do belek, coś w stylu siatek podporowych, ale sięgające dwie belki dalej w lewo i prawo od belki na której była ścianka i do nich mocowane. Ja wiem ,że tu jest Polska i wielu ludzi nie daje zbrojenia pod ścianki i w chudziaku bo uważają że zbędne ale może a nuż ktoś pomyślał? Nie jestem architektem, skończyłem tylko TB więc moje opinie opieram tylko na tym, co widziałem i jak robiłem. Kiedyś zabiłem ćwieka kierownikowi budowy, mówiąc, że za granicą, kiedy inwestor zamiast grzejników na piętrze zapragnął podłogówki , to wszystkie belki dawaliśmy podwójne (co nas lekko irytowało, bo stawiając szeregowce po siedem w segmencie, można się było pomylić) Najpierw stwierdził ,że to przerost formy nad treścią a dwa dni później przekonał inwestora, że warto. Powodów zmiany zdania jednak mi nie ujawnił

    Uciekać? To zależy co się tam zobaczy.
    Ciekawe czy ktoś to policzy, wiedząc że osoba adaptująca kazała postawić lekką ściankę. Jak się mieszka w małych miejscowościach, to różnie z tym bywa, bo jeden drugiemu nie chce mieszać.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony