dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    makthom

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    02-368
    Posty
    39

    Domyślnie Pompa ciepła max 5kw, modernizacja istniejącej instalacji, co wybrać?

    Hej,
    chcę zamontować pompę ciepła, która uwaga! będzie grzała wodę użytkową i tylko część domu, 50m2. Na całą resztę mam nadmuch.
    Jest to modernizacja istniejącej instalacji. Teraz ta część działa na kotle kondensacyjnym oraz zasobniku Biawar 150l o wężownicy 1.15m2.
    Dlatego więc max 5kw.

    Co jest najbardziej ekonomiczne? Ariston, LG, Panasonic? Chciałbym się całościowo zmieścić w kwocie 18-19k PLN.
    Nie liczę na stopę zwrotu, bo tutaj to ciężko będzie osiągnąć.

    Pytanie dlaczego? Mam fotowoltaikę i nadmiar prądu. Chciałbym go zagospodarować rozsądnie. Z uwagi, że nadmuch będę zastępował klimatyzatorem, to nie chcę iść w stronę tylko i wyłącznie grzałek.

    A może pójść w stronę używek? Lub skonstruowania pompy ciepła na podstawie klimatyzatora? Ale to raczej nauka byłaby od podstaw...

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    makthom

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    02-368
    Posty
    39

    Domyślnie

    No tak, ale wcale nie tak łatwo znaleźć instalatorów, szczególnie z wiedzą i rozsądnie wyceniających instalacje.
    Aristona w ogóle nie mogę znaleźć...

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    makthom

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    02-368
    Posty
    39

    Domyślnie

    Nie ukrywam, że najbardziej zależy mi na cenie.
    Oczywiście zdaję sobie sprawę, że instalator też chce zarobić i to wszystko to gra popytu i podaży. Czemu tak drogo? Bo tak sobie życzą instalatorzy.
    Przykład Panasonic 5kw, katalogowo 17300 net. Jestem w stanie dostać na niego 45 procent upustu, czyli 11700 z 23 procentowym VAT. Tymczasem najtaniej 13500 u instalatora z VAT 8%. Myślę, że może instalator mieć jakieś 3-4 procent więcej ode mnie upustu więc sam zarobek na pompie to ponad 3000, a jest to najtańsze rozwiązanie.
    To tyle jeśli chodzi o cenę.
    Teraz o komponenty- mam zasobnik 150l (teraz go grzeję do 45 stopni, podobnie chcę mieć na pompie), wężownica 1.15, ale czy do inwerterowej 5kw nie wystarczy? Część mówi, że tak, część, że nie. Część poleca najmniej 300l, mimo, że moje zużycie miesięczne to 5m3 wody na dwie osoby (perlatory, prysznice, oszczędna zmywarka i pralka). Więc nawet tutaj nie ma zgody. Część też chciałoby zamontować coś większego, bo skoro różnica w cenie mała, to lepiej mieć więcej niż mniej. Oczywiście z uwagi na specyfikę mojego ogrzewania, wyliczenie zapotrzebowania jest że tak powiem wyzwaniem.
    Ariston, bo dosyć dobre opinie, mimo że nieliczne, fajny zestaw z firmowym zasobnikiem po niezłych kosztach. Można się spotkać ze zdaniem, że kompletny zestaw z montażem wyniósł 18k PLN brutto, co mi odpowiada.
    Monobloki tanie kojarzę z LG i Panasonica. W Panasonicu jednak nie ma jeszcze wersji J, tylko wciąż generacja H. Coś innego może?

    Mam nadzieję, że ktoś z forum poleci mi swoje rozwiązanie i swojego instalatora, najlepiej mazowieckie.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    By zrobić PC to trzeba mieć trochę wiedzy i doświadczenia. Ale jak o czymś takim myślisz, to lepiej może znaleźć monoblok i jedynie samemu złożyć, a właściwie zmontować z tym, co jest.

    Sam miałem kupić z jednego portali monoblok, wystawiany był za 5000 złotych. Do transakcji nie doszło. Od wiosny zmienił cenę na 7000 zł i kisi mu się do tej pory.
    To trochę starszy model, do tego 9 kW, więc raczej odpada.

    Jak już jestem przy tym sprzedawcy to powiem, że ma pakiet 20 sztuk Ecodanów o mocy 5 kW, ale bez sterowników w dobrej cenie. Nie wiem, czy by sprzedał jedną.

    W wątku o "mercedesie mitshubishi" na FM:

    https://forum.muratordom.pl/showthre...-cenie!/page24

    Jakiś forumowicz pisał, że od niego kupił i jest zadowolony. Poszukaj, i wypytaj go na priv co i jak. Pisane było chyba w połowie marca tego roku.

    Te pompy cieszą się dobrą opinią, skoro CNC określił je mianem mercedesa.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    Nie wiem czy Mr. Meeting jest jakimkolwiek wyznacznikiem ... zmieniajac opinie zaleznie od, przypuszczalnie, mozliwosci $$$.
    Nie tak dawno Meeting i nic innego. Kupiles renomowanego producenta... to sie wyfrajerowales
    Raczej trudno znaleźć lawinę niepochlebnych opinii o Mitsubishi Zubadan, Ecodan.
    Co do Meeting się nie wypowiadałem, nie szukałem o nich opinii i nie brałem pod uwagę.
    Natomiast niektóre tanie pompy spotykane na naszym rynku mają przez sprzedawców podawaną moc dla temperatury zewnętrznej plus 20 st.C. Dla temperatur ujemnych trzeba ją podzielić przez dwa.

    Sugerowałem Koledze @makthom, by rozejrzał się dookoła, również wśród handlarzy, gdyż wspomniał o używkach, lub zrobieniu PC z klimatyzatora.

    Taką pompę zrobioną z klimy można mieć za 2-3 tysiące, lub używkę nieco drożej.

    Pisał Kolega @_-KoWaL-_ oraz @grinio . I jeden i drugi mają na podzespołach pompy Mitshubishi .
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony