dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1

    Domyślnie Zacieki na elewacji/pojawiające się plamy

    Witam wszystkich blogowiczów. Pojawił się u mnie pewien problem. Otóż elewację w tej chwili mam tylko zaciągniętą siatką i klejem, jak się okazuje może to i lepiej. W tej chwili po opadach pojawiło się na elewacji kilka mokrych plam. Na zdjęciach widać to najlepiej.






    Na żdjęciu widać wcześniejszy zaciek, który wysechł (zielone kółko) oraz na czerwono zaznaczyłem świężą plamę.





    Nie widzę żeby gdziekolwiek zaciekała na tyle woda żeby lało sie na elewację. I jeżeli chodzi o plamy po deszczu to jeszcze jakoś tam sobie to potrafię wytłumaczyć o tyle zauważyłem też kilka plam które pojawiły sie w momencie kiedy nie padało.

    Na zdjęciu poniżej czerwonym kółkiem zaznaczyłem plamę, która pojawiła się teraz, jednakże białą kredką zaznaczyłem wczesniejszą plamę. Wydłubałem tam śrubokrętem i było troche wody. Wyschło wszystko a za chwilę pojawiła się nowa plama. Dodam jeszcze, że styropian był klejony obwodowo i na placki.



    Czy miał ktos podobny problem i wie od czego to i jak sobie z nim poradzić?? Czy problem zniknie po wykonaniu tynku? Czy wręćz przeciwnie pogłębi się? Mam kilka teorii na to wszystko ale nie będę nić sugerował i poczekam na Wasze opinie.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Nie przypominam sobie, bym miał kiedyś takie "widoki" ale w temacie przyczyny - może to wilgoć z domu wychodzi w miejscach gdzie stykają się bloki styropianu?

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    GraMar

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-270
    Posty
    1.299

    Domyślnie

    Dlaczego siatka elewacyjna jest na wierzchu?
    Dom: 1-piętrowa kostka 13m x 11m, dach 2-spadowy, strych, WG, bez piwnic. Ocieplenie: styrodur 8cm, 15 cm styro na elewacji i nad użytk piętrem, 10 cm dom/garaż ściana i sufit. Na chudziaku 10cm styro 0,037. Okna 3-szyb Vidok, przemarzający środkowy słupek, ościeżnica profil AlphalinePlus.
    Pow ogrzewana liczona wewn pomieszczeń ok 196 m2, kubatura ok 520 m3 plus kotłownia 13 mkw. Instalacja c.o.- 14 grzejników 22cv+ 4 drabinkowe, Junkers Smart 14-3C, zasobnik Junkers 120-5Z, sterownik FW120.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał GraMar Zobacz post
    Dlaczego siatka elewacyjna jest na wierzchu?
    Nie dobijaj kolegi.Może chce mieć więcej tynku albo później wyrówna drugą warstwą kleju

  5. #5

    Domyślnie

    To tak wygląda jakby ubytki i spoiny przy klejeniu styropianu były zaszpachlowane klejem ( w widocznych miejscach na zdjęciach) i dlatego te miejsca przy opadach bardziej chłoną wilgoć i wodę..

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał szymon_rysiu Zobacz post
    Czy miał ktos podobny problem i wie od czego to i jak sobie z nim poradzić?? Czy problem zniknie po wykonaniu tynku? Czy wręćz przeciwnie pogłębi się? Mam kilka teorii na to wszystko ale nie będę nić sugerował i poczekam na Wasze opinie.
    Nie chcę Cię martwić - problem jest dużo wyżej

    Opiszę i będzie Ci łatwiej zdiagnozować - Problem tkwi w obróbce dachu - kominie lub rurze wentylacyjnej.
    Woda opadowa przecieka po w/w i po foli wstępnego krycia ścieka sobie w dół....następnie po obróbce ma ściekać do rynny, ale z jakiś powodów tego nie robi
    Cieknie sobie więc po foli i kapie na styropian ocieplenia który w tym miejscu nie wiedzieć czemu dotyka foli(lub ją nawet unosi) po styropianie woda leci sobie w pustkę pomiędzy płyty i ścieka dalej....natrafia na klej który złączył się z klejonych dwóch płyt(obwodowo)- tworzy w tym miejscu poziomą zaporę dla wody....namaka klej i przecieka na zewnątrz.

    Najgorsze jest to, że przecieka niekoniecznie w miejscu które widać (przedłużając linię do krawędzi dachu), ale na odcinku 1 m - czyli na prawo i lewo od spoiny tych płyt - styropian po prostu nie przemaka tak szybko jak klej, a kleju zapewne nie ma pomiędzy płytami styropianu - z oczywistych względów jest to łączenie.
    Czy takie coś widziałem - tak, czy da się naprawić tak, czy jest kłopotliwe - zależy od pokrycia dachu(dachówka mniej kłopotliwe blacha bardziej) i zagospodarowania poddasza(nieużytkowe - prosto , nieużytkowe-trudno).
    Ostatnio edytowane przez CityMatic ; 13-11-2019 o 18:59
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał GraMar Zobacz post
    Dlaczego siatka elewacyjna jest na wierzchu?
    Jest to pierwsza warstwa kleju, więc druga warstwa wyrówna wszystko.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Nie chcę Cię martwić - problem jest dużo wyżej

    Opiszę i będzie Ci łatwiej zdiagnozować - Problem tkwi w obróbce dachu - kominie lub rurze wentylacyjnej.
    Woda opadowa przecieka po w/w i po foli wstępnego krycia ścieka sobie w dół....następnie po obróbce ma ściekać do rynny, ale z jakiś powodów tego nie robi
    Cieknie sobie więc po foli i kapie na styropian ocieplenia który w tym miejscu nie wiedzieć czemu dotyka foli(lub ją nawet unosi) po styropianie woda leci sobie w pustkę pomiędzy płyty i ścieka dalej....natrafia na klej który złączył się z klejonych dwóch płyt(obwodowo)- tworzy w tym miejscu poziomą zaporę dla wody....namaka klej i przecieka na zewnątrz.

    Najgorsze jest to, że przecieka niekoniecznie w miejscu które widać (przedłużając linię do krawędzi dachu), ale na odcinku 1 m - czyli na prawo i lewo od spoiny tych płyt - styropian po prostu nie przemaka tak szybko jak klej, a kleju zapewne nie ma pomiędzy płytami styropianu - z oczywistych względów jest to łączenie.
    Czy takie coś widziałem - tak, czy da się naprawić tak, czy jest kłopotliwe - zależy od pokrycia dachu(dachówka mniej kłopotliwe blacha bardziej) i zagospodarowania poddasza(nieużytkowe - prosto , nieużytkowe-trudno).
    Kolego u mnie jest dachówka, a poddasze jest nie użytkowe. Rozumiem o czym piszesz ale zastanawia mnie dlaczego kilka takich plam sie pojawiło kiedy przez długi czas nie padało.
    W tej chwili po dużych opadach deszczu cała elewacja jest mokra więc zanim będę mógł dalej cos obserwować to minie pewnie kilkanaście dni aż klej wyschnie.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał szymon_rysiu Zobacz post
    Kolego u mnie jest dachówka, a poddasze jest nie użytkowe. Rozumiem o czym piszesz ale zastanawia mnie dlaczego kilka takich plam sie pojawiło kiedy przez długi czas nie padało.
    Więc folia dachowa spełnia swoje zadanie- to na niej osadza się rosa zwykle z mglistych i wilgotnych poranków. Gdy jest jej dość dużo spływa sobie w omawiane miejsce. - nie upieram się, że to jest powód - domniemanie z tego co kiedyś widziałem i co pokazałeś na zdjęciach.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  10. #10

    Domyślnie

    Czy tak się dzieje na wszystkich ścianach ? Różnica temperatur- wewnątrz ciepło- na zewnątrz zimno powoduje skraplanie pary wodnej ,a ta może kapać na ściany....brak właściwej wentylacji poddasza .

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał jnow1 Zobacz post
    Czy tak się dzieje na wszystkich ścianach ? Różnica temperatur- wewnątrz ciepło- na zewnątrz zimno powoduje skraplanie pary wodnej ,a ta może kapać na ściany....brak właściwej wentylacji poddasza .
    Gdy zauważyłem pierwsze zacieki to raczej widoczne było to tylko na 1 ścianie, natomiast po deszczu pojawiło sie na 2. Jeżeli chodzi o skraplanie się pary wodnej to wszedłęm na strych ostatnio i sprawdzałem ale nie jest wyczwalna nigdzie wilgotność membrany dachowej. Poza tym membrana schodzi razem z końcem dachu ok 60 cm poza obrys budynku więc nie końca wiem jak miałaby się skraplać akurat nad ścianą ale postaram się to jakoś zweryfikowac i dodatkowo uszczlnię to miejsce.

    Gdzieś na forum znalazłem info, że u kogoś podobne plamy występowały do momentu wykonania docelowej elewacji. Domnieniam że może sobie w niektórych miejscach gdzie było niedostatecznie zapiankowane to podciąga wilgośc w nocy, która później w ciągu dnia wychodzi i dlaego w tych miejscach jest mokro.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał szymon_rysiu Zobacz post
    Gdy zauważyłem pierwsze zacieki to raczej widoczne było to tylko na 1 ścianie, natomiast po deszczu pojawiło sie na 2. Jeżeli chodzi o skraplanie się pary wodnej to wszedłęm na strych ostatnio i sprawdzałem ale nie jest wyczwalna nigdzie wilgotność membrany dachowej. Poza tym membrana schodzi razem z końcem dachu ok 60 cm poza obrys budynku więc nie końca wiem jak miałaby się skraplać akurat nad ścianą ale postaram się to jakoś zweryfikowac i dodatkowo uszczlnię to miejsce.

    Gdzieś na forum znalazłem info, że u kogoś podobne plamy występowały do momentu wykonania docelowej elewacji. Domnieniam że może sobie w niektórych miejscach gdzie było niedostatecznie zapiankowane to podciąga wilgośc w nocy, która później w ciągu dnia wychodzi i dlaego w tych miejscach jest mokro.
    Daj znac czy po tynkowaniu tez tak bedzie bo ja mam podobne plamy, u mnie sa okragle nie ma zaciekow tyllko kolka, wychodza kiedy jest wilgotne powietrze
    na poddaszu sucho , jak wilgotne powietrze to mam jedno kolko/ plame na dole budynku a po deszczu w innym miejscu mam ale podobnych ksztalow,
    domyslam sie ze to bede ubytki w ociepleniu i brak pianki miedzy plytami styropianu
    Ostatnio edytowane przez marrrian ; 15-11-2019 o 15:07
    de dietrich 8kw (mitsu power inverter) awhp alezio evolution v200 (wbudowany cwu)
    brookvent aircycle 3.1 na poddaszu
    ogrzewane podlogowka 115m kw, wbudowany garaz i kotlownia bez ogrzewania, w sumie chalupa 140m kw
    na elewacji 15cm styropian bialy, 18cm welny miedzy krokwie i 35cm welny na stropie.

  13. #13

    Domyślnie

    Woda nie spływa po membranie ,tylko różnica temperatur miedzy ścianą budynku a ociepleniem powoduje skraplanie pary wodnej..To nie wina membrany dachowej.

  14. #14

    Domyślnie

    Różnica temperatur miedzy ścianą budynku a ociepleniem powoduje skraplanie pary wodnej..To nie wina membrany dachowej.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał jnow1 Zobacz post
    Różnica temperatur miedzy ścianą budynku a ociepleniem powoduje skraplanie pary wodnej..To nie wina membrany dachowej.
    Gdyby dom był niezamieszkały., a jest... w innym przypadku to niedorzeczne po co byłoby wtedy ocieplenie?
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  16. #16

    Domyślnie

    Obserwowałem dzisiaj z rana ale nic nie pojawiło sie na elewacji. Choć przyznać trzeba, że dzisiaj było ciepło w nocy (ok 7 st.) a z rana było ok 9 stopni.

  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Brysia8

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    ŚLĄSK
    Kod pocztowy
    43-180
    Posty
    414
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Jak już do tego dojdziecie, to dajcie znać, u mnie jest to samo.
    Dom parterowy; PF 20cm XPS + 7cm eps 0,031; ściany porotherm 25cm + 22 cm grafit 0,032; dach płaski- żelbet, 25cm 0,037 + spadki 1-28cm 0,037eps; okna Oknoplast- winergetic premium; podłogówka po całości, rekuperacja; PC PW Buderus Logatherm WPLS.2. - 8KW.
    Pow. całkowita 150m2, użytkowe 122m2.
    Już mieszkamy )

  18. #18

    Domyślnie

    Zauważyłem, że plamy pojawiają się jak jest duża wilgotność powietrza na dworze. Dzisiaj jak już był mróz na dworze to nie wychodziły a kilka dni temu jak temperatura oscylowała koło zera i było wiglotno to się pojawiły.
    Zastanawiam się czy jak bym kleju trochę wyciął i zapsikał w tym miejscu pianka to czy by to pomogło, ponieważ prawdopodobnie jest tam ubytek izolacji w tych miejscach i dlatego podciąga wilgoć.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał szymon_rysiu Zobacz post
    Zauważyłem, że plamy pojawiają się jak jest duża wilgotność powietrza na dworze. Dzisiaj jak już był mróz na dworze to nie wychodziły a kilka dni temu jak temperatura oscylowała koło zera i było wiglotno to się pojawiły.
    Zastanawiam się czy jak bym kleju trochę wyciął i zapsikał w tym miejscu pianka to czy by to pomogło, ponieważ prawdopodobnie jest tam ubytek izolacji w tych miejscach i dlatego podciąga wilgoć.
    Znalazłeś już przyczynę - ewidentnie wskazuje na skraplającą się parę wodną - znajdź teraz miejsce w którym ta para spotyka się z ciepłym powietrzem z domu.

    Przemyślałem i mam jeszcze inne wyjaśnienie takiej sytuacji, jednak musiałby być to duży "placek" kleju i duży mostek termiczny w tym miejscu.
    Jeśli klej ma dużą powierzchnię styku z elementem ściany domu(ten jest przecież ogrzewany) a przez spoinę i na zewnątrz również przechodzi ten klej - to powstał mostek termiczny i w tym miejscu klej ma dużo wyższą temperaturę niż pozostała cześć elewacji. Intensywnie skraplająca się para wodna w tym miejscu tworzy widoczną mokrą plamę.
    Wycięcie elewacji w "największym przecieku" rozwieje wątpliwości, a wklejenie styropianu na piankę rozwiąże problem mostka termicznego tego miejsca.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    Dzwoni ale nie wiesz w ktorym kosciele, skoro jest miejsce na ktorym skrapla sie para wodna to musi to byc zimne miejsce a nie cieple , jakby to byl mostek cieplny to w kamerze termowizyjnej bylby cieplejszy, a na cieplejszym miejscu para wodna sie nie skrapla. Czyli ten fragment musi byc zimniejszy a to z faktu, ze jest grubiej kleju i sie bardziej akumuluje w nim zimno np od niebosklonu. Mostki termiczne to widac jak elewacja szybciej wysycha w tym miejscue po skropleniu sie pary wodnej
    Ostatnio edytowane przez jacentyy ; 03-12-2019 o 18:55

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony