dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Budynek gospodarczy/stodoła na dom mieszkalny

    Witam, zastanawiam się na przekształcenie stodoły na dom mieszkalny, czy dużo jest z tym załatwiania? O czym muszę wiedzieć, co trzeba załatwić i czy ma to sens? Nic nie będę zmieniał w układzie pomieszczeń, jest strop więc jakieś poddasze by było. Woda i prąd jest z działki obok czyli będzie Służebność. Brak napewno szamba. Nie wiem jak to ugryść i od czego zacząć.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Musisz zrobić projekt przebudowy. A do tego zwykle będzie potrzebny projekt inwentaryzacyjny, czasem jakieś odkrywki aby sprawdzić stan techniczny fundamentów (jeśli nie masz dokumentacji budowy stodoły).
    Reszta papierologii jak przy normalnym budowaniu.

    Czy ma sens?
    Ma, jeśli lubisz wnętrza z klimatem (a stodoła jest z cegły, kamienia, z ładną więźbą, w ładnej okolicy).
    Jeśli myślisz, ze zrobisz dom taniej niż budując od zera, to nie ma to kompletnie sensu.

    https://dom.wp.pl/energooszczedny-do...52489043073g/8
    https://muratordom.pl/remont-domu/pr...7nih-Jsbp.html
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 13-11-2019 o 20:42

  3. #3

    Domyślnie

    Nie rozumiem kolego dlaczego nie wyjdzie taniej? Przecież budynek stoi a nowy dom trzeba stawiać od podstaw chyba że coś przeoczyłem. Stodoła jest z pustaka więc nie jest to zabytek.Naprawdę aż tyle załatwiania przy zmianie sposobu użytkowania?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Papierologia + wykończnie z ociepleniem, potem odbiór jak budynku mieszkalnego.
    Poczytaj że postawienie SSO czy SSZ, to pryszcz wobec wykończenia i urządzenia na domowo...

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Johny2007 Zobacz post
    Nie rozumiem kolego dlaczego nie wyjdzie taniej? Przecież budynek stoi a nowy dom trzeba stawiać od podstaw chyba że coś przeoczyłem. Stodoła jest z pustaka więc nie jest to zabytek.Naprawdę aż tyle załatwiania przy zmianie sposobu użytkowania?
    A ile kosztuje skucie posadzki, wywiezienie gruzu, zrobienie izolacji i ocieplenia w gruncie w obrysie stojącego budynku?
    Czy ten budynek gospodarczy ma izolację poziomą fundamentów czy trzeba robić iniekcje?
    Ile kosztuje odkopanie fundamentów i zrobienie izolacji pionowej + ocieplenie?

    Koszty samych murów to niewielki procent kosztów budowy.

  6. #6

    Domyślnie

    O takich kosztach nie myślałem bo większość prac sam bym zrobił. Wiem czy wokończenie, te drobiazgi zabierają najwiecej funduszy i czasu. Ale nie sądziłem że zmana sposobu użytkowania będzie miała tyle papierologi. Nie widziałem też że są odbiory normalne. Czyli zmiana sposobu użytkowania to jak budowa nowego domu?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    przede wszystkim to nie jest tylko zmiana użytkowania tylko przebudowa.
    Chyba, że owa stodoła ma już pokoje i łazienki? Zmieniasz sposób użytkowania i możesz się wprowadzać?

    Po drugie dom musi spełniać wymogi określone przepisami prawa - odpowiednia wentylacja, oświetlenie światłem dziennym, izolacja cieplna, itd.

    Jak budujesz dom od zera samodzielnie to też nie liczyłbyś tego, co zrobiłbyś sam?

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    Witam, zastanawiam się na przekształcenie stodoły na dom mieszkalny, czy dużo jest z tym załatwiania? O czym muszę wiedzieć, co trzeba załatwić i czy ma to sens? Nic nie będę zmieniał w układzie pomieszczeń, jest strop więc jakieś poddasze by było. Woda i prąd jest z działki obok czyli będzie Służebność. Brak na pewno szamba. Nie wiem jak to ugryść i od czego zacząć.

    sens ma !!! o ile konstrukcja jest zdrowa. W opisanym zakresie jest tzw. PROJEKT PRZEBUDOWY BUDYNKU. Standardowy zakres projektu obejmuje :
    inwentaryzację stanu istniejącego + ekspertyzę techniczną + Projekt Budowlany przebudowy budynku ( Architektura + Konstrukcja + instalacje sanitarne + instalacje elektryczne ) w tym projekt zagospodarowania działki.
    - jak dla każdego projektu należy ( na początku ) wystąpić o wydanie Warunków Zabudowy lub Wypisu i Wyrysu z Planu Miejscowego
    - " nic nie będę zmieniał w układzie pomieszczeń " ... - tak, tylko że pomieszczenia mieszkalne muszą spełniać odpowiednie wymagania zgodne z przepisami budowlanymi - począwszy od zapewnienia doświetlenia pomieszczeń, po nośność konstrukcji, zapewnienie wymaganej temperatury wewnątrz pomieszczeń, ... inne
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  9. #9

    Domyślnie

    No to koledzy niestety mnie zmartwiliście. Nie wiedziałem że przy tym będzie więcej roboty niż przy nowym domu. Ktoś widać miał tam kuchnie taką letniskową, są jakieś okna, myślałem że wystarczy lekko wyremontować, pociągnąć nową instalacje elektryczną, zrobić ogrzewanie oraz położyć tynki i wylewki (są częściowo)bo brak ich.
    A tu tyle załatwiania. Nie boję się remontu co tej papierologii. Powoli zaczynam rezygnować z tego pomysłu bo znając urzędy to mnie zjedzą. Załamaliście mnie.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Serio chciałbyś mieszkać w takich warunkach? Bez ocieplenia, z nieszczelnymi oknami (bo nie sadzę, by ktoś montował trzyszybowe pakiety)? I płacić kosmiczne pieniądze za dogrzewanie niezaizolowanego budynku?
    Myślałam że chcesz zrobić z tego normalny dom.

  11. #11

    Domyślnie

    Masz rację ale to wszystko w czasie. Masz rację jak się robi to trzeba zrobić to porządnie. Tylko tak jak pisałem martwię się papierologią czy dam radę. Bo jestem zielony w tym. Elektrykę i wszystko z budowlanki mogę sam zrobić. Ale na samą myśl o chodzeniu po urzędach mnie wykańcza. Sądziłem że bedzie mniej załatwiania w urzędach niż przy budowie domu.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Są ludzie lub firmy które wszystko za ciebie załatwią. Lecz najpierw musisz na papier przelać czego chcesz, potem spisac umowę i przygotować ka$iorkę. Bo inaczej będzie zonk typu "a ja myślałem że..."
    Bo nie trzeba "myśleć", wystarczy wiedzieć - CZEGO SIĘ CHCE. A z tym jest najtrudniej.

  13. #13

    Domyślnie

    Przepraszam od razu za wszystkie głupie pytania, jako zielony w papierowej robocie, więc załóżmy,
    Nie rucham konstrukcji żadnej, wymieniam okna na plastiki, nowe drzwi.
    Kładę od nowa elektrykę, robię przydomową oczyszczalnie do 7m3. zakładam ogrzewanie c.o.
    ocieplam dach wełną, kładę tynki i wylewam posadzki.
    Co musiałbym zrobić od A do Z żeby to zalegalizować, czyli żeby zaakceptowali to jako Dom mieszkalny całoroczny.
    Prośba o opisanie tego łopatologicznie, bo terez nie interesuje mnie czy opłaca się to finansowo ale jak wygląda to dokumentacyjnie.

    Czy wystarczy:
    1. wystąpić o wydanie Warunków Zabudowy
    2. Zrobić inwentaryzacje budynku
    3. ekspertyzę techniczną (co tu wchodzi w skład?)
    4. Odbiory (na co są odbiory?)
    i czy coś jeszcze aby urząd zmienił mi sposób użytkowania

    Chce zrobić to etapami więc interesuje mnie w pierwszej kolejności aby zrobić zmianę sposobu użytkowania.
    Więc prośba aby przedstawić mi co muszę koniecznie zrobić aby dostać tylko zmianę sposobu użytkowania.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Ja nie bardzo rozumiem co jest kłopotliwego w złożeniu papierów do starostwa? Bierzesz dokumenty od architekta, składasz w okienku i wsio. Potem odbierasz pozwolenie na przebudowę i składasz do NB info o rozpoczęciu prac.

    Przed wykonaniem projektu trzeba jedynie wystąpić do starostwa o zaktualizowaną mapkę i WZ oraz do dostawców mediów o warunki przyłączenia.

    Jak zapłacisz, to architekt może się tym zająć.

    Najpierw znajdź architekta, co zrobi projekt przebudowy (on też będzie robił inwentaryzację). On ci powie co mu będzie potrzebne.

    ***
    W swoich wyliczeniach zapominałeś o izolacji fundamentów i posadzki na gruncie. Pamiętaj, ze dom musi spełniać odpowiednie warunki techniczne izolacyjności przegród.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 15-11-2019 o 11:58

  15. #15

    Domyślnie

    ok rozjaśniło mi bardziej więc ok, no dobra fundamenty też zrobię ale nie muszę na to pozwolenia mieć tylko odkopać i odizolować.
    a jeżeli na media mam służebność czyli inna działka mi daje media i ona za to płaci to jak to wygląda?

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jak to wygląda to wie tylko dostawca. Dlatego wydaje warunki przyłączenia.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    " ...Nie rucham konstrukcji żadnej ... "
    i tego nie wiadomo. Po to projektant konstrukcji opracowuje wymaganą do projektu Ekspertyzę techniczną, aby sprawdzić nośność istniejącej konstrukcji oraz wskazać możliwe jej zmiany pod kątem przyszłej przebudowy budynku dla funkcji mieszkalnej.

    1. wystąpić o wydanie Warunków Zabudowy
    - tak
    2. Zrobić inwentaryzacje budynku
    - obowiązkowo pod kątem zmian w budynku ( architektury, konstrukcji, inst. sanitarnych, elektrycznych )
    3. ekspertyzę techniczną (co tu wchodzi w skład?)
    - w dużym skrócie - przeliczenie elementów nośnych budynku ( ściany, stropy, dach )pod kątem ich nośności z określeniem możliwości przebudowy obiektu
    4. Odbiory (na co są odbiory?)
    - ???.

    brakuje podstawowego elementu: Projektu Przebudowy budynku
    oraz ( dla opracowania projektu ) :
    - zamówienia Mapy do celów projektowych ( potrzebna do Projektu Zagospodarowania działki )
    - zapewnień i warunków technicznych podłączenia budynku do sieci / lub zmiany warunków przyłączeniowych o ile zmienią się zapotrzebowania na media ( a zmienią się na pewno, ponieważ jest różnica miedzy budynkiem gospodarczym, a mieszkalnym )
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony