dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Molinek

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-594
    Posty
    21

    Domyślnie Odgrzewanie podłogowe akumulacyjne.

    Jesteśmy z żoną a etapie planowania projektu parterowego domku o powierzchni 66m2 plus 40 m2 na antresole.

    Jako ogrzewanie zdecydowaliśmy się na system elektrycznego, akumulacyjnego ogrzewania podłogowego no i mamy dylemat.

    Dom będzie energooszczędny więc takie ogrzewanie ma jak najbardziej sens z uwagi na niskie koszty związane z rachunkami, oczywiście chcielibyśmy wykorzystać pompę ciepła ale wiadomo są to już większe koszty związane z sama inwestycja.

    Zastanawiamy się tylko czy mogli byśmy przewidzieć tak ogrzewanie aby w przyszłości mogli np. zmienić na pompę ciepła.

    Z tego co wiem to pompa ciepła najlepiej będzie działała z wodnym ogrzewaniem i tu pytanie do was czy dało by rade zrobić coś takiego jak wodna podłogówka z piecem akumulacyjnym do podgrzewania wody w tych rurach tak abyśmy w przyszłości mieli opcje wstawienia pompy ciepła ?


    Wiadomo pompy ciepła będą zaprewne tanieć a prąd pewnie drożeć, puki co można skorzystać z nocnej taryfy wiec akumulacja energii się opłaca ale co jeśli to się zmieni.

    Przerabiał ktoś ten temat ? będę z góry wdzięczny za wszystkie podpowiedzi.

  2. #2

    Domyślnie

    Robisz podłogówkę na wodę do tego bufor w który wpinasz co tylko ci przyjdzie do głowy. Mogą to być grzałki , PC ,czy kocioł gazowy.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Molinek

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-594
    Posty
    21

    Domyślnie

    Dzięki Jaro biorę pod uwagę tylko prąd może kiedy pompa ciepła jak grosz wpadnie stąd pomysł wodnej podłogowki , myślisz że mogę użyć takiego kotła i grzać nim w 2 taryfie?

    Kospel Ekco.Ln2-12kW

  4. #4

    Domyślnie

    Nie musisz kotła w takim przypadku podłączasz grzałkę do bufora , czym większy tym będzie taniej i lepiej działać. Jak będzie cię stać to wsadzisz coś innego ale nawet ze zwykłą grzałką będzie tanio . Bufor powinien zgromadzić ciepło w okresie taniej taryfy. Sama płyta akumulacyjna też teoretycznie może pełnić taką funkcje ale w praktyce trzeba się liczyć z wahaniami tem. jeżeli zaczniesz ją grzać tylko w taniej taryfie i nie do końca tak to będzie działać jak sobie wyobrażasz czyli komfortowo. Bufor umożliwi ci zgromadzenie ciepła w czasie taniej taryfy i w dowolnym czasie puszczenie w podłogówkę , sama płyta będzie też gromadzić ciepło ale żeby było komfortowo nie możesz po prostu puścić na maxa na całą noc .

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Molinek

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-594
    Posty
    21

    Domyślnie

    Dziękuje bardzo Jaro,

    Trochę mnie naprowadziłeś, Internety mówią mi że pompa LG 9kw nam wystarczy ale tak jak pisałem to w przyszłości teraz trzeba się wybudować 

    Dzięki ras jeszcze i dobrej nocy

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Molinek Zobacz post
    Z tego co wiem to pompa ciepła najlepiej będzie działała z wodnym ogrzewaniem i tu pytanie do was czy dało by rade zrobić coś takiego jak wodna podłogówka z piecem akumulacyjnym
    Nie da rady. Piecem nie ogrzejesz wody (no, chyba, że postawisz na nim garnek z wodą).
    Do ogrzewania wody CO i CWU służą kotły.

    System grzewczy w wylewce, która ma 6cm albo więcej z definicji jest akumulacyjny. W sumie można też za taki uznać względnie cienką wylewkę grzewczą anhydrytową.

    Zaletą kotła elektrycznego jest to, że ma wbudowane sterowanie (często pogodówkę). Można też grzać grzałkami w buforze - ale trzeba dołożyć jakieś sterowanie, żeby temperatura wody wpuszczanej w podłogę była inna, gdy za oknem +5, a inna gdy -15*.

    Czy ogrzewanie prądem będzie optymalne - trzeba zebrać oferty na instalacje i policzyć OZC. A może warto coś zmienić w projekcie, żeby prąd wyszedł optymalnie? To trzeba przeliczać OZC dla różnych wariantów.

    Kod:
    https://www.bdb.com.pl/wyklady-praktycznej-fizyki-budowli-optymalizacja-ocieplen-[36min]-wp109
    Szanse na spełnienie wymogu EP przy grzaniu w 100% prądem są bliskie zera - więc trzeba dorzucić klimę albo kozę do projektu.

    Internety bez OZC nie powiedzą nic sensownego o tym, jakiej mocy potrzebujesz.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Nie trzeba żadnego bufora pompa podpieta bezpospośrednio po podłogę.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Molinek Zobacz post
    Trochę mnie naprowadziłeś, Internety mówią mi że pompa LG 9kw nam wystarczy ale tak jak pisałem to w przyszłości teraz trzeba się wybudować 
    Pompa 9kW będzie tak na oko ze 2-3 razy za duża...
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Molinek

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-594
    Posty
    21

    Domyślnie

    Dziękuje za podpowiedz a czy możesz polecić mi jakąś pompę ciepła która była by odpowiednia do tak małego budynku ?

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Molinek

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-594
    Posty
    21

    Domyślnie

    Niestety na pompe nas nie stać no chyba że dalibysmy rade kupic coś do 7-8 tys zł

  11. #11

    Domyślnie

    Była już propozycja wykorzystania bufora...do tego można przecież również podłączyć instalację solarną, która w zasadzie grzeje wodę za darmo. W przypadku instalacji wymuszonej, kosztem jest praca pompy zużywająca ponad 1kW prądu rocznie.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    W przypadku instalacji wymuszonej, kosztem jest praca pompy zużywająca ponad 1kW prądu rocznie.
    Czy możesz przeliczyć to na złotówki? Tak dla jasności.
    Ostatnio edytowane przez cezary.pl ; 17-12-2019 o 10:27 Powód: literówka
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  13. #13

    Domyślnie

    dla jasności pisałem do Molinek i zakładam, że on wie ile kosztuje 1kW.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Molinek

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-594
    Posty
    21

    Domyślnie

    Polecicie mi jakąś pompę ciepła dla takiego małego domu, oczywiście taką która będzie zarówno do wody użytkowej jak i wspomnianego ogrzewania podłogowego na parterze oraz dwóch grzejników na antresoli.

    Domek 67m2 plus antresola około 40 m2, płyta fundamentowa dobra izolacja ścian i dachu oraz rekuperacja.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Molinek Zobacz post
    Domek 67m2 plus antresola około 40 m2, płyta fundamentowa dobra izolacja ścian i dachu oraz rekuperacja.
    OZC i

    https://forum.muratordom.pl/showthre...9-I-POLICZ-SAM!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony