dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Ogrzewanie w domu z lat 70

    Witam.
    Powoli zaczynam remont domu "kostki" z lat 70.
    Generalnie plan jest na remont własnymi siłami i mam spory dylemat z instalacją CO.
    Istniejąca instalacja jest w pełni sprawna. Piec camino, rury 2 1/4 stopniowo zmniejszana średnica tak, że do grzejników dochodzą rury 1/2. Rury prowadzone pod tynkiem, na strychu z pionów wyprowadzone rurki do odpowietrzania. Grzejniki żeliwne.
    Tak z grubsza wygląda instalacja.

    Piec będzie wymieniony na ekogroszek, grzejniki też do wymiany.

    I mam problem z instalacją. Początkowo zakładałem wymianę instalacji na coś w stylu jeden pion i rozdzielacze na piętrach. W tej chwili zgłupiałem po rozmowach z ludźmi. Jeden mówi tak, drugi inaczej.

    Chciałbym dodać podłogówkę do 2 łazienek, wiatrołapu i kuchni.

    Może coś doradzicie, co i jak?

    W tej chwili skłaniam się ku pozostawieniu starej instalacji.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Paweeel Zobacz post
    Witam.


    Piec będzie wymieniony na ekogroszek, grzejniki też do wymiany.

    I mam problem z instalacją. Początkowo zakładałem wymianę instalacji na coś w stylu jeden pion i rozdzielacze na piętrach. W tej chwili zgłupiałem po rozmowach z ludźmi. Jeden mówi tak, drugi inaczej.

    Chciałbym dodać podłogówkę do 2 łazienek, wiatrołapu i kuchni.

    Może coś doradzicie, co i jak?

    W tej chwili skłaniam się ku pozostawieniu starej instalacji.
    Tak ogólnie - dom powinien być docieplony jak najlepiej. To powinna być pierwsza inwestycja w modernizację domu.
    Kaloryfery żeliwne dobrze się sprawdzają przy pompie ciepła (podłogówka jeszcze lepiej).

    Piec z podajnikiem oraz camino to śmieciuchy. Ten pierwszy jest dość drogi, z blachy, potrzyma z 10 lat i jest duże prawdopodobieństwo, że zakończy żywot. Węgiel jest coraz gorszej jakości i coraz droższy. Ma mieć certyfikaty, ale "Polak potrafi". Trzeba mieć dużo wprawy i wyczucia, by jego sprawność (z podajnikiem)zmieściła się w V klasie w eksploatacji. Camino nie do zdarcia - chyba można palić od góry.

    Twój wybór. Nie dziwię się, że różni ludzie mają różne pomysły na grzanie.

    Dociepl dom i rozpoznaj temat pompy ciepła. Będzie bezobsługowo i ekologicznie. Tak jest, że ceny węgla rosną i będą dalej rosły, więc w pewnym momencie tylko krezusi kochający czarne złoto będą go używać.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Zgodzę się przedmówcą, że dom przede wszystkim należy dobrze ocieplić.
    O piecu na węgiel zapomnieć, jak nie uważasz, że wydatek na PC jest za duży to gaz albo pelet (mniejszy brud niż węgiel i samoczynne rozpalanie).

    Jak dobrze oczepisz to podłogówka po całości.
    Pomysł z jednym pionem i rozdzielaczem uważam za dobry, nawet przy kaloryferach.
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grzesiek17bn

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Będzin
    Kod pocztowy
    42-500
    Posty
    72

    Domyślnie

    Od połowy sierpnia mieszkam już w wyremontowanej kostce takiej jak u Ciebie. Ja początkowo nie brałem pod uwagę wymiany instalacji co a jedynie kocioł gazowy na kondensat. Ale w trakcie remontu za namową wielu osób padło na ogrzewanie podłogowe na parterze plus drugi rozdzielacz do kaloryferow na piętrze. Jakbym mógł cofnac czas to machnął być podłogowke wszędzie że względu na b. Dobry komfor cieplny. Dodam tylko że mialem już ocieplenie z zewnątrz.

  5. #5

    Domyślnie

    Tak jak pisałem dom będzie remontowany, więc w sumie docieplenie uznałem za oczywiste.

    Gaz w moim przypadku odpada ze względu ma brak gazociągu. Pompa ciepła to chyba bardzo wysoki koszt instalacji.

    Myślałem o pellecie, problem w tym, że nie mam porównania i wydaje mi się droższe w eksploatacji.
    Nie oszukujmy się, ważny jest koszt przyszłej eksploatacji.

    Podłogówka.
    O ile na parterze nie ma problemu,
    To na piętrze mam bardzo ładne drewniane podłogi i zastanawiam się jak to połączyć, czy z takimi deskami będzie to grzało.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Paweeel Zobacz post
    Tak jak pisałem dom będzie remontowany, więc w sumie docieplenie uznałem za oczywiste.

    ......
    Podłogówka.
    O ile na parterze nie ma problemu,
    To na piętrze mam bardzo ładne drewniane podłogi i zastanawiam się jak to połączyć, czy z takimi deskami będzie to grzało.
    Mozna przeliczyc dla piętra przymiarowane grzejniki, moze sie uda tak ze nie będą jakies bardzo duze. Na oko jednak tego policzyc sie nie da. One bedą przewymiarowane mniej im lepsza bedzie termoizolacja i WM z rekuperacją. Liczyłem klika takich domów gdzie na parterze była podłogówka a na pietrze grzejniki zasilane taką samą Tz. Nie było potrzeby stosowania ukladów mieszajacych. To były domy na ogól drewniane, po instalacji wszystko działało jak należy. Jezeli miała byc podłogówka na piętrze to raczej tylko w łazience bo i tak tam remont chyba bedzie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony