dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Zmiana systemu ogrzewania podczas budowy domu.

    Witam,

    Mam pozwolenie na budowę ale w projekcie mam grzejniki. Czy mogę to zmienić podczas budowy ?
    Czy jest już za późno ? Chodzi głownie o salon i łazienki. W innych pomieszczeniach zostają grzejniki.

  2. #2

    Domyślnie

    podpucha?
    dla jaj dałeś taki post?

  3. #3

    Domyślnie

    Nie rozumiem... Liczyłem na jakąś sensowną odpowiedź ale widzę że schizofreników nie brakuje na tym świecie
    Ostatnio edytowane przez Hubert Hu ; 13-11-2019 o 23:01

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Polecam ogrzewanie płaszczyznowe we wszystkich pomieszczeniach. Zrezygnuj z grzejników, na pewno nie będziesz żałował.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    można spokojnie zmienić, ale uprzedź wykonawców, bo to ma przełożenie na grubości i technikę wykonania wylewek. Dobrze jest też przeliczyć i dobrać gęstości ułożenia rurek.

    Popieram Tomasza, podłogówka na całości. Mieszanie systemów rodzi tylko kłopoty.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hubert Hu Zobacz post
    Mam pozwolenie na budowę ale w projekcie mam grzejniki. Czy mogę to zmienić podczas budowy ?
    Czy jest już za późno ? Chodzi głownie o salon i łazienki. W innych pomieszczeniach zostają grzejniki.
    Mieszanie to najgorsza opcja - najtrudniejsza do zrealizowania (żeby dobrze działało) i najdroższa.
    O formalności pytaj projektanta i kierbuda.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Mieszanie to najgorsza opcja - najtrudniejsza do zrealizowania (żeby dobrze działało) i najdroższa.
    O formalności pytaj projektanta i kierbuda.
    Kaizen, ale przecież z nowo budowanych domów w co najmniej w 3/4 jest systemem mieszany, większość hydraulików sobie z tym radzi. Ci, którzy nie poradzą sobie bez czymś takim, spartolą i każdy inny.

    Chodzi mi, że bez sensu powtarzasz w postach o trudnościach takiego rozwiązania. Rozumiem, że ma swoje minusy i nie każdemu pasuje. Ale jeżeli chodzi o trudność wykonania, to nie różni się od innych, a jego popularność świadczy o jego bezawaryjności. Druga sprawa, że jak mówię jest najbardziej popularne, to i tych niezadowolonych może być najwięcej, choć procentowo, może okazać się, że jest to najmniej awaryjny system. Pzdr.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał donvitobandito Zobacz post
    Kaizen, ale przecież z nowo budowanych domów w co najmniej w 3/4 jest systemem mieszany, większość hydraulików sobie z tym radzi. Ci, którzy nie poradzą sobie bez czymś takim, spartolą i każdy inny.
    Co można spartolić w kaloryferach? Za małe dać? Przestawiasz krzywą albo zwiększasz przepływy i działa. A jak masz również podłgówkę? No, rozrysuj jak to miałoby wyglądać, żeby działało (owszem, da się) żeby nie pojawił się nowy wątek typu
    https://forum.muratordom.pl/showthre...mno+g%C3%B3rze
    czy

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7756370

    W tym wątki to nie jedyny wpis o problemach z mieszaniem
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7660924

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co można spartolić w kaloryferach? Za małe dać? Przestawiasz krzywą albo zwiększasz przepływy i działa. A jak masz również podłgówkę? No, rozrysuj jak to miałoby wyglądać, żeby działało (owszem, da się) żeby nie pojawił się nowy wątek typu
    https://forum.muratordom.pl/showthre...mno+g%C3%B3rze
    czy

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7756370

    W tym wątki to nie jedyny wpis o problemach z mieszaniem
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7660924
    Kaizen, to żaden problem tak zrobić żeby działało o czym pewnie wiesz.
    Błędy minimalizuje na pewno instalacja, która wszelkie sterowanie ma poza piecem (np. sterowanie Salus, Tech). Wiadomo, koszt trochę większy, ale wtedy to na 100% musi działać.
    Z pieca wypuszczasz wodę na ogrzewanie powiedzmy 50stopni, masz sprzęgło hydrauliczne, a następnie puszczasz ją na grzejniki i podłogówkę (tu wiadomo ustawiasz odpowiednią temperaturę na rozdzielaczach). Temperaturę w pomieszczenich już ustawiasz na ściennych sterownikach określonych systemów sterowania i dodatkowo (choć to też można podpiąć pod sterowanie systemowe jak ktoś by sobie tak sobie wymyślił) na głowicach termostatycznych w grzejnikach. To tak w skrócie.
    Jeszcze raz napiszę, że każdą instalację można spartolić. Tą, jak i każdą inną. Porównując ją do typowo grzejnikowej masz rację, że jest trudniejsza. Ale jest prostsza od rozbudowanej instalacji opartej na PC, PV, solarach i innych. I tak można gadać i gadać

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał donvitobandito Zobacz post
    Kaizen, ale przecież z nowo budowanych domów w co najmniej w 3/4 jest systemem mieszany, .
    Chyba ładnych parę lat temu.
    Moja siostra jest projektantem wnętrz i jak mówi w nowych domach grzejniki coraz mniej jej przeszkadzają w aranżacjach.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 14-11-2019 o 12:27
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Chyba ładnych parę lat temu.
    Moja siostra jest projektantem wnętrz i jak mówi w nowych domach grzejniki coraz mniej jej przeszkadzają w aranżacjach.
    Nie, w tych nowych też. Minimum, że znajdują się one w łazienkach w postaci drabinek. W zdecydowanej większości jednak, ludzie montują w sypialniach wiszące na ścianach grzejniki.

    Chociaż widzisz, świat idzie w granicę absurdu- jak sam piszesz o aranżacji wnętrz- że dzisiaj wszystko ma być ładne, nawet jak nie jest funkcjonalne

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Drabinki to inna sprawa, ale one najczęściej na tej samej temp zasilania co podlogówka.
    Dla mnie grzejniki nie są ani ładne, ani funkcjonalne.
    W dwóch domach że 100% podłogówką mieszkałem, w żadnym nie zatęskniłem za grzejnikami

    W zdecydowanej większości jednak, ludzie montują w sypialniach wiszące na ścianach grzejniki.
    A te dane to skąd ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał donvitobandito Zobacz post
    Kaizen, ale przecież z nowo budowanych domów w co najmniej w 3/4 jest systemem mieszany, większość hydraulików sobie z tym radzi. Ci, którzy nie poradzą sobie bez czymś takim, spartolą i każdy inny.
    Potwierdzam. W moich rejonach coś koło tego jest. Szwagier jest hydraulikiem, od niego takie info.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    A co Twój szwagier to jedyny hydrualik w okolicy ?

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.779

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hubert Hu Zobacz post
    Mam pozwolenie na budowę ale w projekcie mam grzejniki. Czy mogę to zmienić podczas budowy ?
    Czy jest już za późno ? Chodzi głownie o salon i łazienki. W innych pomieszczeniach zostają grzejniki.
    W jakim sensie "za późno" ?
    W sensie "Pozwolenia na budowę"?
    Możesz zmienić, nie jest za późno.
    Układ mieszany należy zaprojektować a nie polegać na wiedzy "hydraulików".
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacentyy Zobacz post
    ^^
    A co Twój szwagier to jedyny hydrualik w okolicy ?
    Głupie pytanie, ale wiadomo. Pewnie, że nie. Chociaż czasem się spotyka ze sprzedawcami i innymi w hurtowni i coś tam gadają. Napisałem z mojej "perspektywy", taki malutki wycinek rzeczywistości, bo tak jaśniej już chyba nie można. Oczywiście, że może być błędny. Ty zapewne masz dane z całej Polski od wszystkich hydraulików. Proszę podziel się takimi informacjami jak to wygląda. Dzięki.
    PS. No a o projektantów i architektów to nawet nie pytam. Tyle mi wystarczy.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony