dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 34 z 34
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Dodam jeszcze, że na powrocie c.o. powinien też być trójnik.

    Nie wiem, jak realizowane jest c.w.u. Nie "wgryzałem się" w zastosowane rozwiązanie w tym piecu.. Instalator, jeśli jest autoryzowany powinien wiedzieć. Jeśli nie on, to wie jego asystentka Pani Grażyna.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Dodam jeszcze, że na powrocie c.o. powinien też być trójnik.

    Nie wiem, jak realizowane jest c.w.u. Nie "wgryzałem się" w zastosowane rozwiązanie w tym piecu.. Instalator, jeśli jest autoryzowany powinien wiedzieć. Jeśli nie on, to wie jego asystentka Pani Grażyna.
    To jest kocioł dwufunkcyjny cwu grzane przeplywowo chyba ze się mylę ale rury PP między innymi na to wskazują

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    To jest kocioł dwufunkcyjny cwu grzane przeplywowo chyba ze się mylę ale rury PP między innymi na to wskazują
    Jak pisałem, nie analizowałem jak wygląda dostarczenie c.w.u. Znalazłem ulotkę dot. pieca i skupiłem się na c.o. Coś pisali o zasobnikach c.w.u. oraz, że taki zasobnik może się nagrzać w ciągu 5 minut. Była wzmianka chyba o 2 pompach - piec ma też odmiany z literkami b, b1 na końcu. W kotłowni jest też bojler - rury PE nie wiadomo gdzie idą, jeśli jedna rura PE to zasilanie z wodociągu, to kocioł jest 2-funkcyjny.

    Skupiłem się tylko na c.o. - jak bym ja to najprościej zrobił by działało jako główne c.o. z pieca gazowego.
    Nie jestem autoryzowanym instalatorem, ani nawet hydraulikiem po zawodówce.

    Gdy zakładałem piec gazowy, to od razu zdemontowałem śmieciucha. W lecie dołożyłem PC i obie instalacje się nie "gryzą".
    Jeśli by się kończył zmagazynowany prąd z PV to wystarczy jednym guzikiem wyłączyć w PC zasilanie c.o. , a drugim włączyć od pieca gazowego.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Podaj dokładną nazwę kotła gazowego i moc wymiennika płytowego. Na wymienniku jest naklejka, zrób zdjęcie. Zaizoluj wymiennik płytowy. Jak grzejesz ciepłą wodę jeżeli jest włączony kocioł gazowy.Na którym biegu pracuje pompa CO ta za wymiennikiem?
    Ostatnio edytowane przez gersik ; 21-11-2019 o 10:25

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał gersik Zobacz post
    Podaj dokładną nazwę kotła gazowego i moc wymiennika płytowego. Na wymienniku jest naklejka, zrób zdjęcie. Zaizoluj wymiennik płytowy. Jak grzejesz ciepłą wodę jeżeli jest włączony kocioł gazowy.Na którym biegu pracuje pompa CO ta za wymiennikiem?
    Kolega @vivon pisze, że jego piec to Saunier Duval IsoTwin Condens 30-B. Jak podaje producent, jest to piec 2-funkcyjny.
    Kotła gazowego nie ma potrzeby wyłączać. W czasie palenia węglem można wyłączyć c.o. na gazowym, lecz gaz dalej obsługuje funkcję c.w.u.
    Nie wiem czemu nie został zdemontowany bojler.
    Jeśli "na wszelki wypadek" Kolega @ vivon węglowym chce również nagrzewać bojler, to chyba lekka przesada.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  6. #26

    Domyślnie

    Panowie. Piec węglowy pozostał tylko awaryjnie. Nie jest używany póki co, i jeśli nie okaże się, że rachunki za gaz są jakieś kosmiczne, to już nie będzie. Dom jest stary, ocieplony ale nie wg obecnych standardów. Wśród znajomych różne opinie krążyły odnośnie porównania kosztów ogrzewania węglem/gazem. Postanowiliśmy pozostawić ten stary piec awaryjnie. I mimo że bardzo mi pomagacie, to proszę o zaprzestanie komentarzy o śmieciach, bo są one nie prawdą
    Wracając do meritum- wymiennik to SONDEX SL32-03-TL-30-BB_9.

    Zauważyłem jeszcze jedną prawidłowość- gdy grzejniki są nagrzane, a zacznie się korzystać z C.W.U. to temperatura na grzejnikach spada znacząco.
    Jest ktoś w stanie oszacować, wiadomo że w przybliżeniu, jak dużo mogę tracić na tych wszystkich nieprawidłowościach? (wymiennik-> piec pracujący na wyższej temperaturze zasilania, przez co bez kondensacji, nieoryginalny sterownik bez modulacji, nieprawidłowe podłączenie)?

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał gersik Zobacz post
    Podaj dokładną nazwę kotła gazowego i moc wymiennika płytowego. Na wymienniku jest naklejka, zrób zdjęcie. Zaizoluj wymiennik płytowy. Jak grzejesz ciepłą wodę jeżeli jest włączony kocioł gazowy.Na którym biegu pracuje pompa CO ta za wymiennikiem?
    A, zdaje się, że właśnie mnie uprzedziłeś z tym. Jeśli kocioł pracuje na C.O. a zaczynam korzystać z C.W.U. to C.W.U jest ok, tylko temperatura na grzejnikach znacząco spada. Pompa pracuje na 1 biegu cały czas.

    Czemu nie został zdemontowany boiler? Nie wiem. Jak wspominałem, nie znam się na tym. Zatrudniłem "fachowca" zapłaciłem mu uczciwe pieniądze, miałem nadzieje że uczciwie wykona swoją pracę. Teraz mówię "sprawdzam" bo nie podobały mi się niektóre rzeczy jak choćby ta różnica przed/za wymiennikiem.
    Ostatnio edytowane przez vivon ; 21-11-2019 o 18:34

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    @vivon

    Już pisałem


    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    @vivon


    Puszczenie obiegu c.o. przez wymiennik powoduje dodatkowe dławienie. Woda w kotle gazowym krąży w małym obiegu - góra kilkanaście litrów. Co więcej by wymiennik przekazywał ciepło do kaloryferów musi pracować pompa Leszno. Ta pompa pobiera prąd. Jeśli na danym biegu jest 50 W, to w ciągu doby zje sporo energii (1,2 kWh). Pomnóż sobie przez sezon grzewczy to trochę grosza jesteś "w plecy".

    Jeśli faktycznie musisz mieć tego śmieciucha czynnego, bo sąsiedzi palą jeden plastiki, drugi opony a trzeci utylizuje meblościankę Albenę to zrozumiałe, że Ty chociaż raz na jakiś czas powinieneś wrzucić do pieca stare trampki lub przebitą dętkę z roweru. Gazowym tego nie załatwisz.

    Ale do rzeczy:
    1. Piec gazowy połącz w układzie zamkniętym z c.o. (kaloryfery, podłogówka i co tam jeszcze masz).
    2. Wyjścia nr. 2 i 4 (c.w.u.)
    3. W instalacji c.o. daj trójnik by z jednego końca wchodziło zasilanie z pieca gazowego, a z drugiego z wymiennika połączonego z instalacją kopciucha. Trzecie wyjście z trójnika będzie tłoczyć wodę w system kaloryferów.
    Nie zapomnij o zaworach zwrotnych.
    Oczywiście (niestety) wymiennik muszą obsługiwać dwie pompy sterowane z "Komfortu".

    Wg mnie powinno być tak:

    - pracuje piec gazowy, to woda krąży jego z zasilania do kaloryferów i wraca przez drugi trójnik. Opór zaworu zwrotnego jest raczej mały. W tym czasie skutecznie odcięty jest wymiennik.

    Jak palisz w śmieciuchu, to włączają się obie pompy c.o. sterowane przez sterownik ze śmieciucha (Komfort), a ciepła woda krąży z jednej strony w układzie otwartym, a z drugiej w układzie zamkniętym.

    Chyba niczego nie pominąłem.
    Są tu na FM fachowcy, niech mnie poprawią. Być może i fachman, który montował Ci piec, więc może poleją się na mnie pomyje...
    Na powrocie też trzeba połączyć przez trójnik.
    W takim układzie Twoje c.o. będzie pracować poprawnie. Piec gazowy "nie będzie widział" wymiennika.

    Twoje pytanie:
    Jest ktoś w stanie oszacować, wiadomo że w przybliżeniu, jak dużo mogę tracić na tych wszystkich nieprawidłowościach? (wymiennik-> piec pracujący na wyższej temperaturze zasilania, przez co bez kondensacji, nieoryginalny sterownik bez modulacji, nieprawidłowe podłączenie)?

    To nie powinno nigdy być tak podłączone - straty są trudne do oszacowania, ale są chyba znaczne.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Radzę albo zdemontować zbiornik albo odciąć zaworami na dojściu zimnej i wyjściu cieplej bo jeśli nie ma przez dłuższy czas przepływu wody to się zasmierdnie.

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    @vivon

    Zakładam, że w karcie gwarancyjnej są dokonane wymagane wpisy dotyczące pierwszego uruchomienia kotła, posiadanie protokołu serwisowego pierwszego uruchomienia i podpis serwisanta.
    Kto dokonał pierwszego uruchomienia pieca? Czy to był autoryzowany serwisant firmy Vaillant, czy instalator?
    Bo jeśli był instalator, to po wykonaniu fuszerki skasował pieniądze nie martwiąc się, że nie jest tak jak powinno być.
    Pierwsze uruchomienie ma na celu dokonanie optymalnych nastaw pieca w celu jego ekonomicznej i bezpiecznej pracy...
    Sprawdź w swojej karcie gwarancyjnej, czy na pewno masz też pieczątkę autoryzowanego serwisanta.

    Autoryzowany instalator wcale nie musi być autoryzowanym serwisantem. .
    Jest pewna rozbieżność interesów obu grup zawodowych, więc nie zdziwił bym się gdyby Vaillant miał ich w osobnych podgrupach.

    Ty masz w obiegu zamkniętym c.o. zaledwie kilka litrów wody. Kaloryfery pracują w układzie otwartym.
    Co na to Vaillant? Czy jest dopuszczalne by kocioł pracował z tak małą ilością wody w obiegu zamkniętym (pewnie mniej niż 10 litrów).
    Jeśli nie i piec ulegnie awarii to z pewnością stracisz gwarancję.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  11. #31

    Domyślnie

    Ten Pan jest wyszczególniony tutaj:
    https://www.saunierduval.pl/dla-uzyt...000&fid=605152

    Nie wiem jak sprawdzić czy jest zarówno serwisantem jak i instalatorem. Wygląda na to że tak. Tak czy inaczej, jedna osoba wykonywała wszystkie te czynności, instalację, podłączenie, uruchomienie. (EDIT- tak, na stronie pokazuje się zarówno jako instalator, osoba od pierwszego uruchomiania jak również od przeglądu technicznego)

    Zaizolowanie wymiennika nic nie zmieniło, lub zmieniło o wartość pomijalną jako błąd odczytu.

    Ok, wygląda na to, że wyślę zapytanie do Saunier Duval z prośbą o ocenę tej instalacji, a jak dostanę od nich odpowiedź, zapewne negatywną, to zwrócę się do instalatora.

    Reasumując, błędy które można "wytknąć" instalatorowi to:
    1. Podłączenie kotła w obiegu otwartym.
    2. Użycie wymiennika które praktycznie wyklucza pracę kotła w zakresie kondensacji.
    3. Zaprojektowanie instalacji w sposób wymagający? użycia dodatkowych, zbędnych pomp (Leszno nie pracuje z gazowym, tylko ten Grundfos -gwoli ścisłości).

    Coś jeszcze?
    A czy to normalne że grzejniki tracą temperaturę w czasie korzystania z CWU? Czy to kwestia kotła dwufunkcyjnego?

    I czy ten wymiennik jest waszym zdaniem dobrze dobrany?
    Ostatnio edytowane przez vivon ; 25-11-2019 o 19:38 Powód: dodatkowe informacje

  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał vivon Zobacz post
    Ok, wygląda na to, że wyślę zapytanie do Saunier Duval z prośbą o ocenę tej instalacji, a jak dostanę od nich odpowiedź, zapewne negatywną, to zwrócę się do instalatora.

    Reasumując, błędy które można "wytknąć" instalatorowi to:
    1. Podłączenie kotła w obiegu otwartym.
    2. Użycie wymiennika które praktycznie wyklucza pracę kotła w zakresie kondensacji.
    3. Zaprojektowanie instalacji w sposób wymagający? użycia dodatkowych, zbędnych pomp (Leszno nie pracuje z gazowym, tylko ten Grundfos -gwoli ścisłości).

    Coś jeszcze?
    A czy to normalne że grzejniki tracą temperaturę w czasie korzystania z CWU? Czy to kwestia kotła dwufunkcyjnego?

    I czy ten wymiennik jest waszym zdaniem dobrze dobrany?
    @vivon

    Mniej więcej starałem się Ci zasugerowac jak c.o. powinno działać w #20.
    Skoro prawdziwi fachowcy nie zarzucili mi rażących błędów podpowiadam:
    1. Twój kocioł gazowy, czyli mówiąc po polsku piec centralnego ogrzewania gazowy pracuje w układzie zamkniętym. Małym, bo małym, ale na pewno w układzie zamkniętym.
    Widać ze zdjęć, że w obiegu są śladowe ilości wody - na to składa się co woda w kotle, rurach do wymiennika oraz w wymienniku. Jest to kilka, góra kilkanaście litrów. Pewnie duuużo za mało. W układzie zamkniętym powinna krążyć woda między kotłem gazowym, a kaloryferami z pominięciem wymiennika
    2. Wymiennik jest źle podłączony. Na co wskazałem w p. 1.
    3. Nie łatwo zauważyć na załączonych zdjęciach, że to Grundfos jest włączony, a nie Leszno do przekazywania ciepła z kotła gazowego do obiegu otwartego z kaloryferami. Pewnie woda kaloryferach w czasie pracy gazowego omija śmieciucha, ale i tak system kaloryferów jest w układzie otwartym.

    To normalne, że w czasie czerpania wody z kranu kocioł gazowy oddaje całe ciepło do grzania wody, a nie w kaloryfery. Stąd jego moc maksymalna - 24 kW. Te 24 kW ma zapewnić w sposób ciągły ciepłą wodę w kranach.

    W układzie otwartym powinien pracować śmieciuch i tylko śmieciuch. Wymiennik ma przekazywać ciepło z układu otwartego kotła węglowego do układu zamkniętego w którym winny być kaloryfery. Jest odwrotnie.

    Do układu zamkniętego kotła gazowego można by go podłączyć równolegle przez wymiennik.
    Patrz co pisałem o trójnikach i o zaworach zwrotnych.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    @vivon


    To normalne, że w czasie czerpania wody z kranu kocioł gazowy oddaje całe ciepło do grzania wody, a nie w kaloryfery. Stąd jego moc maksymalna - 24 kW. Te 24 kW ma zapewnić w sposób ciągły ciepłą wodę w kranach.

    .
    No tak, wiadomo że nie będzie w tym czasie dogrzewał kaloryferów. Ale że tracą one w ciągu minuty całe swoje ciepło? Załóżmy że kąpie się 5 osób rano, i przez 1,5 godziny kaloryfery są zimne.

    Jest ktoś w stanie oszacować prawidłową wielkość wymiennika?

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał vivon Zobacz post
    No tak, wiadomo że nie będzie w tym czasie dogrzewał kaloryferów. Ale że tracą one w ciągu minuty całe swoje ciepło? Załóżmy że kąpie się 5 osób rano, i przez 1,5 godziny kaloryfery są zimne.
    Jeśli kąpiel 1,5 godziny z ciągłym czerpaniem wody regularnie to tylko kocioł z zasobnikiem na c.w.u. (z dużym zasobnikiem).

    Jest ktoś w stanie oszacować prawidłową wielkość wymiennika?
    Poprawny obieg wody w c.o. to obieg z pominięciem wymiennika.
    Ostatnio edytowane przez vr5 ; 30-11-2019 o 10:39 Powód: korekta
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony