dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie pytanie świeżaka o czasochłonność prac samemu (1 osoba)

    Mam pytanie do budujących samemu a zwłaszcza tych, którzy budują samemu dosłownie - bez pomocy innych osób.
    Przymierzam się żeby zacząć i większość robót zrobić samemu - oczywiście nie wszystko. Niestety jednak nie mam nikogo do pomocy.

    Pytanie jakie do was mam to ile czasu schodzi się na poszczególne etapy.

    Zacznijmy od wymurowania fundamentów z bloczka na przygotowanej wcześniej ławie.
    Plan mam taki, że po wykonaniu przez ekipę ław fundamentowych do akcji wkroczę ja żeby fundamenty wymurować do góry.
    Jak patrzę na dzisiejsze ceny robocizny to mam ochotę sobie w łeb strzelić
    Z drugiej strony przeraża mnie trochę ilość bloczków, u kumpla na ~140 metrowy dom parterowy zeszło jakieś 1700 sztuk, ale pewnie nie jest to niewykonalne w pojedynkę...

    Do sedna - czy jesteście w stanie powiedzieć ile czasu jedna osoba potrzebuje żeby wymurować - powiedzmy - 10 metrów długości fundamentów z bloczka kładzionego na 6 warstw?
    Domyślam się, że samemu robota jest bardzo czasochłonna bo trzeba zarówno zrobić zaprawę, donieść bloczki no i murować.
    Nie potrafię jednak tego oszacować a chciałbym mniej więcej się nastawić ile to może potrwać.

    Pomoże mi to zdecydować czy w to brnąć czy jednak szukać innych opcji.

    Możecie coś podpowiedzieć? Pamiętacie może ile wam to czasu zajęło?
    Ostatnio edytowane przez silencer7 ; 14-11-2019 o 15:24

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Slawskip

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Jelenia Góra
    Kod pocztowy
    58-500
    Posty
    126

    Domyślnie

    Nie wiem ile czasu zajmuje murowanie z bloczka fundamentów, bo sam mam lane z gruchy. Co do ław fundamentowych, to spokojnie zrobisz sam. Geodeta wyznaczy Tobie osie i przeniesiesz je na ławice (możesz razem z geodetą to zrobić). Potem ogarnięty łopatkowy do wykopania ław. wrzucasz zbrojenie do wykopu i lejesz z gruchy prosto w grunt. (Wiem że zaraz się zjawią ludzie co powiedzą, że to niezgodnie ze sztuką, ale według mnie dla samoroba jest to wystarczające, a dodatkowo mało praco i czasochłonne.) Co do kręcenia zbrojenia. Jak masz czas, to możesz giąć strzemiona sam, ale można też zamówić gotowe strzemiona, a nawet całe skręcone belki. Gotowce wychodzą trochę drożej, ale oszczędzają sporo czasu, a u samoroba czas chyba jest najcenniejszy.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Myślę, że zejdzie Ci tydzień (50 roboczo-godzin) na te 10mb. Jeśli przebrniesz ten etap i nie wymiękniesz, to już zostaniesz samorobem. Ja jednak wolałem szalować niż nosić ciężkie bloczki.

    Pozdrawiam
    Bartek
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Murowałem z bloczków stopy do domku letniskowego, nigdy więcej.
    Gotowe strzemiona są tanie (różnica ze 150zł), więc nie warto ich robić samemu.

    Teraz będę wylewał ściany fundamentowe.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar bcgarage
    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Żagań
    Posty
    106

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	img-20191231-151123_bcgarage.jpg
Wyświetleń:	207
Rozmiar:	97,2 KB
ID:	441535

    Do tego stanu ok 950 roboczogodzin licząc na 1 osobę (w tym wliczając pomoc kolegi czasem jednego czy drugiego ok 170 roboczo godzin - zalewanie betonu itp)

  6. #6

    Domyślnie

    Z poczatku jako niedoswiadczona osoba i mierzenie wszystkiego kilka razy licz ok 60-70 bloczkow na caly dzien. Poswiec 1 dzien czy nawet 2 na wniesienie i rozlozenie bloczkow w wykopie, potem robi sie wygodnie gdy tylko sie odwracasz i bloczek masz pod reka. 1 worek zaprawy wystarcza na ok 3-4 bloczki. Robota w sumie przyjemna tylko ciezka i monotonna tym bardziej w pojedynke.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Porozmawiaj z Guru budowy samodzielnej jednoosobowej na naszym Forum czyli z Pezetem on buduje dom własnymi rękami od 16 lat i chyba już kończy, jest świetną, i oryginalną osobą i prowadzi genialny dziennik budowy, który czyta sie miejscami jak świetny kryminał https://forum.budujemydom.pl/topic/1...iennik-pezeta/

  8. #8

    Domyślnie

    Witam, z fundamentami zeszlo mi 3 miesiace z groszem, ze scianami 3 miesiace. Zaczalem szalowac strop w sylwestra i wlasnie jestem na etapie zbrojenia. Zeszlo dlugo bo pracuje po 17mnastej i w weekendy
    https://youtu.be/rw7JQA5ZmSs tu link z filmem na ktorym widac na jakim etapie jestem. Jeszcze zostanie mi zalanie scianka kolankowa i szczytowa kominy a dach zlece ekipie bo samemu bede sie szarpal jeszcze kilka dodatkowych miesiecy a chcialbym juz robic imstalacje

  9. #9

    Domyślnie

    Witam
    To ja może napiszę tak.
    Dom podpiwniczony, parter, poddasze użytkowe ok 270m2. Prace ziemne oczywiście koparka, ekipy jakie były zaangażowane w trakcie to:
    - zbrojenie płyty monolitycznej x2
    - wylewki
    - tynki gipsowe na parterze
    - kuzyn cieśla do więźby
    - stolarka okienna
    i to tyle z ekip, a zapomniałem o pospolitym ruszeniu kolegów przy szalowaniu ścian piwnicy które były lane z betonu.
    Reszta prac wykonana samodzielnie, murowanie, szalowanie zbrojenie fundamentów, ścian piwnicy, wieńców, podciągów itd. Wykończeniówka cała, instalacje wszystkie łącznie z rekuperacją i żwirowym GWC . Instalacja PPC.
    Budowa rozpoczęta w 2013r etapami z powodów finansowych.
    SSO w 2015r, SSZ 2016r potem przerwa i oczekiwanie na kredyt. w 2018r zacząłem wykończeniówkę i w październiku 2019r wprowadziliśmy się
    Gdyby kasa była to pewnie w 3 -4 lata bym się wyrobił a tak zrobiło się prawie 7 lat.
    Teraz siedzę sobie w cieplutkim własnoręcznie zbudowanym domku i popijam sobie piwko

    Jeżeli chodzi o piwnicę to ja lałem w szalunku i trwało to w sumie 4-5 dni.

    Pozdrawiam i życzę powodzenia
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_2010.jpg
Wyświetleń:	100
Rozmiar:	100,7 KB
ID:	442556   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_2037.jpg
Wyświetleń:	86
Rozmiar:	99,3 KB
ID:	442557  
    Ostatnio edytowane przez grinio ; 04-04-2020 o 22:28

  10. #10

    Domyślnie

    Witam Gratuluje decyzji i życze mnostwo zapracia Ja 9 marca zaczałem sam budowe swojego wymarzonego domu Dni pracujacych moze nazbieraloby sie z 2 tygodnie bo w miedzy czasie chodzilem do pracy.... Buduje praktycznie sam z okresową (bardzo okresową) pomoca młodszego brata Tesc jako majster zeby pokazac co i jak wpadl tez na 2 dni poza tym Wszystko zrobilem sam i jedyne osoby "zatrudnione" dodatkowo to docelowo koparkowy ... Murowałem ściany z bloczków i było ich 1080 sztuk.... Generalnie powiem ci tak ...cieżko jest Bloczki sa ciezkie i idzie to wolno i monotonnie... no ale do ogarniecia... Tak jak ktos tu pisal wyzej warto sobie poswiecic troche czasu i rozniesc bloczki do okola ławy... idzie to zdecydowanie sprawniej. Druga osoba sie przyda i to bardzo ...chocby do podawania zaprawy lub rozciagania sznurka w poszczegolnych warstwach Pozniej pozostaje tylko pilnowanie poziomow do sznurka i sie leci Wszystko jest do zrobienia ale potrzeba duzo zapracia no ale satysfakcja wielka Zycze powodzenia


    PS: A to moj stan obecny z wczoraj


  11. #11

    Domyślnie

    Widze ze jeszcze kanalizacja do zrobienia, zgadza sie? bedziesz zbroil plyte przed zalaniem?

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bajprzeznet

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Łódź
    Posty
    157

    Domyślnie

    U mnie wszystko praktycznie w 2 osoby, a praca w 2 osoby idzie 3 razy szybciej niż samemu. Takie sa fakty
    Ale oczywiście jest to wszystko do zrobienia.
    Samo murowanie czy to fundamentu czy ścian nośnych wspominam całkiem nieźle - choć u mnie raptem 75m2. Fakt przy ostatniej warstwie przed wieńcem już człowiek miał dosyć tego murowania, szczególnie że trzeba skakać z bloczkami po rusztowaniach.
    Dużo gorzej wspominam "wydostanie" się z ziemi
    Czasowo koparka wjechała w połowie kwietnia, wieniec był gotowy w połowie sierpnia. 2 osoby, praca 3-4 dni w tygodniu po 4-8h - im było cieplej tym krócej .

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony