dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 7
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 127
  1. #1

    Domyślnie Jakie decyzje pozwalają oszczędzić na budowie domu?

    Witam. Od jakiegoś czasu myślę nad budową swojego domu. Co prawda plany są na etapie raczkowania ale chcę podejść do tematu mądrze i świadomie. Tutaj pytanie do osób które mają doświadczenia z budową. Jak wybierać projekt i czym kierować się aby budowa nie stała się finansowym koszmarem? Mam na myśli rozwiązania na etapie wyboru projektu. Czytając forum zauważam opinie osób które sądzą, że np. garaż w bryle znacznie podnosi koszta, kominki również itd itd. Nie znalazłem niestety tematu który zbiera w pigułce doświadczenia osób które mają budowę za sobą. Dlatego proszę o opinie kolegów i koleżanki z doświadczeniem w budowie swojego domu na co zwrócić uwagę, czego unikać itd. Zaznaczę przy tym, że budując nie wymagam luksusów i fajerwerków, działkę mam ogromną więc przestrzeń dla np. osobnego garażu nie jest żadnym ograniczeniem.
    Z góry dziękuję za rezolutne i pomocne wypowiedzi!

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    - garaż w bryle jest droższy za m2 niż salon.
    - duże przeszklenia potrafią powalić kwotą. 10 okien po 2m2 może być wielokrotnie tańsze, niż jedna przestrzeń 20m2 (i to nie tylko koszt samych okien - ale też koszty konstrukcji, żeby taki otwór pod szklenie wygospodarować). Czasami zmiana o kilka centymetrów wymusza hartowanie szkła czy inne profile. I warto tu pamiętać, że pewnie znajdzie się firma, co zrobi taniej - ale AFAIK żaden producent nie daje gwarancji na "samoistne" pękanie szkła, więc jest kryty nawet, jak wie, że przekracza granice wytrzymałości konstrukcji.
    - piwnica - droższa od tej samej powierzchni nad ziemią i do tego spore ryzyko wilgoci przez spartoloną hydroizolację.
    - balkony - trzeba ocieplać z dwóch stron i/lub robić kosztowną termoizolację od stropu. Do tego kosztowna hydroizolacja.
    - tarasy nad pomieszczeniami ogrzewanymi - j.w.
    - wszelkie udziwnienia i łamańce w bryle części ogrzewanej - wykusze, słupy poza bryłą, pustka nad salonem, antrasola w domu parterowym
    - trudne warunki posadowienia - tu można wydać majątek, dlatego wybierając działkę warto co najmniej zapytać niedawno zbudowanych sąsiadów, jak sytuacja wygląda a w razie jakichkolwiek wątpliwości przed zakupem zrobić badanie geotechniczne.
    - sprawdzić MPZP samej działki jak i okolicy i sytuację faktyczną. Wyciszenie domu jak niedługo powstanie niedaleko ruchliwa ekspresówka czy uciążliwy zakład przemysłowy może sporo kosztować.
    - infrastruktura - zbiornik na gaz płynny kosztuje. Można "zastąpić" pompą ciepła - ale może nie wyjść taniej. Warto przekalkulować, co i przy jakim ociepleniu wyjdzie optymalnie w dłuższej perspektywie. Może warto kupić droższą działkę, z gazem w granicy, a może tańsza bez gazu i grzać pompą ciepła, a może inne rozwiązanie.

    - okna połaciowe kosztują sporo i do tego mają marne U
    - schody kosztują i zajmują miejsce - więcej o "darmowym" poddaszu w sygnaturce.
    - strop monolityczny - najdroższy, ale i najlepszy. I tu uogólnienie - czy warto wybierać tylko najtańsze rozwiązania? Gdzie warto dopłacić i ile do droższego i gdzie jest optimum?

  3. #3

    Domyślnie

    samodzielnie stojący garaż to pamiętaj o tym w niektórych gminach luxus, za który płacisz więcej 3x jak za podatek za cały dom

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał zyhu Zobacz post
    samodzielnie stojący garaż to pamiętaj o tym w niektórych gminach luxus, za który płacisz więcej 3x jak za podatek za cały dom
    To musiałby być maleńki dom i wielki garaż (garaż tylko 3x mniejszy od domu). I pytanie kiedy podatek od garażu w bryle będzie taki sam, jak od wolnostojącego. W blokach już przy osobnej KW płaci się za garaż wyższe stawki nawet, jak jest w bryle. Kwestia czasu, kiedy przy domach zrobią tak samo. A garaż w bryle trudno wyburzyć czy przerobić na wiatę.

    Można też postawić wiatę i nie płacić wcale podatku od nieruchomości.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 17-11-2019 o 01:15

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To musiałby być maleńki dom i wielki garaż (garaż tylko 3x mniejszy od domu). I pytanie kiedy podatek od garażu w bryle będzie taki sam, jak od wolnostojącego. W blokach już przy osobnej KW płaci się za garaż wyższe stawki nawet, jak jest w bryle. Kwestia czasu, kiedy przy domach zrobią tak samo. A garaż w bryle trudno wyburzyć czy przerobić na wiatę.

    Można też postawić wiatę i nie płacić wcale podatku od nieruchomości.
    u mnie nie ma znaczenia metraż garażu
    trzeba albo wybudować garaż w bryle ( tylko po co ) albo garaż dokleić do budynku

    postawienie nawet garażu 5x5 osobno drenuje x3 podatek więc dla mnie bez sensu

    piszę o tym bo nikt ci o tym nie powie przed budową jak nie spytasz, a nam akurat architekt to przekazała na etapie projektu

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał zyhu Zobacz post
    u mnie nie ma znaczenia metraż garażu
    trzeba albo wybudować garaż w bryle ( tylko po co ) albo garaż dokleić do budynku

    postawienie nawet garażu 5x5 osobno drenuje x3 podatek więc dla mnie bez sensu
    Stawki maksymalne podatku od nieruchomości w 2019r.:
    Powierzchnia mieszkalna - 0,79 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej
    Pozostałe - 7,90 zł od 1 m2

    Więc jak garaż ma 25m2 to płacisz za niego maksymalnie 197,5zł/rok. Żeby to było 3x więcej od domu, to dom musiałby mieć 83m2.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał zyhu Zobacz post
    samodzielnie stojący garaż to pamiętaj o tym w niektórych gminach luxus, za który płacisz więcej 3x jak za podatek za cały dom
    W Polsce to są śmiesznie niskie stawki więc nie nazywałbym tego luksusem.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Stawki maksymalne podatku od nieruchomości w 2019r.:
    Powierzchnia mieszkalna - 0,79 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej
    Pozostałe - 7,90 zł od 1 m2

    Więc jak garaż ma 25m2 to płacisz za niego maksymalnie 197,5zł/rok. Żeby to było 3x więcej od domu, to dom musiałby mieć 83m2.
    widzisz różnicę 7,90 a 0,79 ? czy znowu będziesz mędrkował

  9. #9

    Domyślnie

    dzięki za podpowiedzi. Dlaczego m2 garażu kosztuje więcej niż m2 salonu?

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Garaż to dobra rzecz miejsce na samochód, regały z rożnymi rzeczami i rupiecie których zawsze jest pełno. Taki domek dla samochodu i piwnica w jesdnym. Dodatkowodoklejony do ściany z jednej strony stanowi strefę buforową dla budynku obniża ksozty ogrzewania pod warunkiem że go nie grzejesz i najlepij bez ocieplenia w podłodze łatwiej utrzymać dodatnie temperatury w wielkie mrozy.
    Dlaczego garaż nie miałby yć cześcią budynku w sensie podatkowym. Jeśli są w nim instalacje niezbędne do funkcjonowania budynku?
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał zyhu Zobacz post
    widzisz różnicę 7,90 a 0,79 ? czy znowu będziesz mędrkował
    Podtrzymuję swoje stwierdzenie, że:
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To musiałby być maleńki dom i wielki garaż (garaż tylko 3x mniejszy od domu). I pytanie kiedy podatek od garażu w bryle będzie taki sam, jak od wolnostojącego. W blokach już przy osobnej KW płaci się za garaż wyższe stawki nawet, jak jest w bryle. Kwestia czasu, kiedy przy domach zrobią tak samo. A garaż w bryle trudno wyburzyć czy przerobić na wiatę.

    Można też postawić wiatę i nie płacić wcale podatku od nieruchomości.
    A Ty dalej się upierasz, że:

    Cytat Napisał zyhu Zobacz post
    postawienie nawet garażu 5x5 osobno drenuje x3 podatek więc dla mnie bez sensu

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Taki domek dla samochodu i piwnica w jesdnym. Dodatkowodoklejony do ściany z jednej strony stanowi strefę buforową dla budynku obniża ksozty ogrzewania pod warunkiem że go nie grzejesz i najlepij bez ocieplenia w podłodze łatwiej utrzymać dodatnie temperatury w wielkie mrozy.
    Wtedy musisz ścianę między garażem a domem ocieplić tak, jakby była zewnętrzna. Wstawić drzwi zewnętrzne między garażem a domem (ze 2K zł jak mają być przyzwoite). Do wchodzenia do garażu zewnątrz drugie niewiele gorsze by się przydały. Brama też kosztuje. I po co? Żeby młotek i samochód miały zimno, jak w garażu wolnostojącym? 30m2 wiaty + 17,5m2 domek narzędziowy to koszt 42K zł na gotowo, bez kiwnięcia palcem i podatku od nieruchomości zero. Za 42K dobrze, jakby mi wyszło 15m2 garażu w bryle.


    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Dlaczego garaż nie miałby yć cześcią budynku w sensie podatkowym. Jeśli są w nim instalacje niezbędne do funkcjonowania budynku?
    Czyli co chcesz instalować w tej przestrzeni nieogrzewanej? Rekuperację? Kocioł? Zasobnik? Słaby pomysł.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotr_bzyk Zobacz post
    dzięki za podpowiedzi. Dlaczego m2 garażu kosztuje więcej niż m2 salonu?
    Większość standardu robisz tak samo. Ale styropian musi być twardszy (droższy) wylewka mocniejsza i grubsza. Nawet, jak zostawisz goły beton to już masz cenę podobną, jak salon z panelami. A do tego trzeba dołożyć bramę garażową i drzwi zewnętrzne, które tanie nie są. A płytki albo epoksyd na podłodze się przyda. Nawet, jak kupisz najtańszy gres, to i tak wyjdzie drożej niż panele a ze 20-30zł/m2 taniej, niż jakbyś w salonie położył płytki ze średniej półki.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Garaż to dobra rzecz miejsce na samochód, regały z rożnymi rzeczami i rupiecie których zawsze jest pełno.
    Tylko z drugiej strony samochód nie koń, stajni nie potrzebuje. Więc przy ograniczonym budżecie jest to forma luksusu.

    Jeśli ktoś obawia się podatku to buduje dom z dostawionym garażem na osobnej konstrukcji - dla urzędu to garaż w domu, chociaż konstrukcyjnie to dwa odrębne budynki.

    wówczas garaż bez ocieplenia, z podłogą na gruncie (kostka brukowa), w lekkiej konstrukcji, z lekkim fundamentem. I już jest sporo taniej niż gdy to jest wspólna konstrukcja z domem.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 17-11-2019 o 14:19

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wtedy musisz ścianę między garażem a domem ocieplić tak, jakby była zewnętrzna. Wstawić drzwi zewnętrzne między garażem a domem (ze 2K zł jak mają być przyzwoite). Do wchodzenia do garażu zewnątrz drugie niewiele gorsze by się przydały. Brama też kosztuje. I po co? Żeby młotek i samochód miały zimno, jak w garażu wolnostojącym? 30m2 wiaty + 17,5m2 domek narzędziowy to koszt 42K zł na gotowo, bez kiwnięcia palcem i podatku od nieruchomości zero. Za 42K dobrze, jakby mi wyszło 15m2 garażu w bryle.




    Czyli co chcesz instalować w tej przestrzeni nieogrzewanej? Rekuperację? Kocioł? Zasobnik? Słaby pomysł.
    Mój garaż z pomieszczeniem gospodarczym ma 44m2 między domem a garażem 20 styropianu. Na ponad połowie ściny wschodniej budynku nigdy temperatura nie spadnie poniżej 0*C przeważnie cieplej jak na zewnątrz.Czasmi się zdaży że chłodniej końcówka okresu grzewczego jak słońce przywali. A jest miejsce na samochód graty, rowery, hydroforownia, akumulatorownia, przetwory, narzędzie,rekuperator itp.... a wszystko jednak w strefie z alarmem PIR+MF i kontaktrony. Jedna żecz jest do dupy co odbiega od WT2021 to dzwi między domem i garażem dałem chińczyki U teraz juz nie pamiętam 1,5 lub 1,8.
    Bojlery dodatkowo docieplone, przłącze wody docieplone i wrazie W kabel grzejny.
    Nakłamałem dogrzewany kolektorem powietrznym DIY jak słońce przywali to 1,5-2kW mocy.

    W pierwszym sezonie najniższa odnotowana temperatura ok3*--4* przzy bamie. póżniejsze sezony cieplej.

    Uważam że garaż jest potrzebny przynajmniej mi
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 17-11-2019 o 15:02
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  16. #16

    Domyślnie

    Jeżeli garaż jest potrzebny to trzeba go zbudować. W bryle domu na pewno wygodniej i na pewno trochę drożej niż osobny.
    U mnie jest w bryle, z ogrzewaniem podłogowym.
    Nie wiem, czy akurat tu szukałabym oszczędności. Raczej w wyborze odpowiedniego projektu: prostej bryle domu, bez balkonów, wykuszy, lukarn itp. Prosty dach, raczej dwuspadowy. Właściwe usytuowanie domu wzgledem stron świata, ściana północna z jak najmniejszą ilością okien.
    Jak najtańszy materiał na ściany, nie oszczędzać na ociepleniu. Kominy generują koszty, kominek też jest drogi. Bardzo duże okna to duży koszt.

  17. #17

    Domyślnie

    Ok, wiem już, że garaż w bryle domu sporo kosztuje. Co jeśli jednak komuś zależy aby garaż przylegał do bryły domu, czy jakąś alternatywą jest niski garaż przylegający z dachem płaskim?

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    przecież o tym napisałam...

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    przecież o tym napisałam...
    Przepraszam, przeoczyłem.
    Czy testowałaś to rozwiązanie w praktyce?

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Jesienią czy zimą a nawet podczas ulewy latem docenisz garaż w bryle budynku (oczywiście brama garażu i od ulicy na pilota). Maluchy czy staruchy* w domu, także są argumentem za garażem w bryle.
    Jeśli ma być tanio, to najlepiej odpuścić budowę i LDGB**.
    Jest fun, są koszty.
    Pradziadowie mieszkali w kurnych chatach i przeżyli. Chcecie kontynuować tą/tę tradycję? To po .... wam postęp?

    *) też jestem staruchem.
    **)Nie mylić z LGBT !!
    LDGB=Leżeć Do Góry Brzuchem


    Tu fun = wygoda & luksus.

Strona 1 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony