dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 46
  1. #21
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wiertar

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Szczawnica, pow.*nowotarski
    Kod pocztowy
    34-460
    Posty
    224

    Domyślnie

    Na terenie na którym się chcemy budować nie ma planu przestrzennego. Dostaliśmy WZ. Nie mam tego dokumentu przed sobą, ale jest w nim napisane że : budynek ma nawiązywać do architektury lokalnej, mieć deskowane szczyty, podmurówkę lub elementy z kamienia, oraz elementy kute.
    Nie ma słowa o braku okapów, nie ma słowa o tym że dom nie może mieć elewacji drewnianej(bo chyba jak deskije szczyt to mogę i wydedukować resztę ścian) natomiast wymagają elementów kutych których u nas nie będzie gdyż nie zakładamy żadnych balkonów, czy poręczy. Mają być tylko na poddaszu okna stałe typu fix więc trudno żebym montował do nich balustrady. Na pytanie inspektora nadzoru z mojej gminny co jest nie tak w tym projekcie mówię że wg niego wszystko jest okej, ale burmistrzowi się ten projekt nie podoba... I teraz zastanawiam się czy my budujemy dom dla nas czy dla burmistrza i musimy stosować się do jego widzimisie.
    Chyba nie tak to powinno wyglądać.

    Zastanawiam się co teraz robić. Gdyż na początku chciałem iść na ugodę i przebolał bym te nieszczęsne okapy. W rozmowie z architektem usyszalem że możemy ten projekt wysłać do starostwa, oni go nie zaakceptują i wtedy piszemy pismo do SKO. Tylko nie wiem czy to coś da i czy tylko nie stracimy czasu.
    Ostatnio edytowane przez wiertar ; 03-12-2019 o 10:30
    Dom ponad 120 letni( kilka razy modernizowany, część dobudowana) nie całe 90 metrów. Średnio ocieplony. Ściany 15-20cm biały styropian, strop 10cm, podłoga 10cm.
    Pompa Samsung 9kw ehs, instalacja 100% grzejniki. Brak buforu. Dawniej kopciuch 11kw.

  2. #22
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Moim zdaniem jeżeli projekt spełnia WZ to nie ma podstaw do nie wydania PnB. Decyzja Urzędu też nie może być „uznaniowa” ( podoba się / nie podoba ). Może się „ nie podobać ” ale musi spełniać zapisy WZ.
    Dosyć ogólny jest zapis dot. „ nawiązania do architektury lokalnej ” – powinien być uszczegółowiony w WZ, np. okapy o szer. od-do, kolor elewacji, materiały zastosowane na elewacji, dach / kąt dachu, górna linia oparcia głównych kalenic nad terenem ( m ), … itd. Do tego nieszczęsnego zapisu ( architektury lokalnej ) można wrzucić WSZYSTKO !
    Jeżeli projekt zostanie odrzucony, to w piśmie zostanie wskazana droga do złożenia odwołania / zażalenia, … na Decyzję Urzędu.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  3. #23
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wiertar

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Szczawnica, pow.*nowotarski
    Kod pocztowy
    34-460
    Posty
    224

    Domyślnie

    Wklejam wycinek z pisma które dostałem dziś od starostwa :
    [URL=https://www.fotosik.pl/zdjecie/97a33d2f83bf7960][/URL
    Dom ponad 120 letni( kilka razy modernizowany, część dobudowana) nie całe 90 metrów. Średnio ocieplony. Ściany 15-20cm biały styropian, strop 10cm, podłoga 10cm.
    Pompa Samsung 9kw ehs, instalacja 100% grzejniki. Brak buforu. Dawniej kopciuch 11kw.

  4. #24

    Domyślnie

    No to chyba proste,
    Budujesz się w terenie w którym regionalny styl jest charakterystyczny, godny zachowania i gmina ma prawo tego wymagać.
    Tak też powinieneś zrobić.

    Jeśli chcesz pobudować bezokapową stodołę - to zrób to w innym miejscu. Masz 90% powierzchni Polski do dyspozycji.

  5. #25
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wiertar

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Szczawnica, pow.*nowotarski
    Kod pocztowy
    34-460
    Posty
    224

    Domyślnie

    Nie doczytałem całości kolego. Temat bez okapowy juz przepadł. Teraz gminna nie pozwala mi deskowac całej elewacji! Oraz każe mi mieć elementy kute, tylko że ja tych elementów nie mogę mieć bo ich nie mam.
    Dom ponad 120 letni( kilka razy modernizowany, część dobudowana) nie całe 90 metrów. Średnio ocieplony. Ściany 15-20cm biały styropian, strop 10cm, podłoga 10cm.
    Pompa Samsung 9kw ehs, instalacja 100% grzejniki. Brak buforu. Dawniej kopciuch 11kw.

  6. #26

    Domyślnie

    Hmm, mówisz, że odpuścili okapy.

    Z pisma które właśnie wkleiłeś wynika, że projekt nie nawiązuje do stylu m.in przez brak okapów.
    Ostatnio edytowane przez key1 ; 03-12-2019 o 15:13

  7. #27
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    z WZ wynika, że „ Projektowany budynek ma nawiązywać do tradycji budownictwa regionu pienińskiego … ” ( p.III pakt.3 decyzji Burmistrza ! )
    - chyba nie ma sensu z tym walczyć ( ? ), nie kto inny, ale Burmistrz wskazał te Warunki jako kluczowe dla otrzymania PnB.
    Z pisma wynika, że „ ewentualnie przedłożyć Opinię Burmistrza ” – ja bym to traktował jako „ otwartą furtkę ” dla uzgodnienia projektu z Urzędem.
    - oczywiście masz prawo inaczej podchodzić do tematu, ale na pewno należy spełnić zapisy WZ dla terenu działki z wpisanymi ( w WZ ) parametrami zabudowy, w tym nawiązaniu do stylu regionalnego.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  8. #28
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    W wielu krajach europejskich jest tak, że PROJEKT KONCEPCYJNY jest przekładany do Urzędu, a uzgodniony PK ( w tym z możliwościami sprzeciwu sąsiadów i obroną projektu przez architekta ) stanowi podstawę do wydania Decyzji i dopiero na tej podstawie można uszczegółowić go o Projekt Budowlany. Brak takiej procedury w Polsce doprowadza do sytuacji jaką opisujesz, gdzie po złożeniu Projektu Budowlanego Urząd faktycznie wymaga uzgodnień ( opinia Burmistrza ) odnoszących się do Koncepcji budynku ( w tym nawiązania do architektury regionalnej )
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  9. #29
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wiertar

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Szczawnica, pow.*nowotarski
    Kod pocztowy
    34-460
    Posty
    224

    Domyślnie

    Key1 ale to ja odpuscilem okapy. Chce to się na nie zgodziłem.

    Panie Łukaszu, ale jak ja ma się zgodzić na elementy kute? Mam specjalnie zrobić balkony?

    Mieszkam w Szczawnicy od 33 lat.
    W mojej miejscowości jest pomieszany wszelaki styl architektoniczny który opisuje poniższy artykuł.

    Jest multum budynków deskowaniach całych, bez żadnych

    okuć. W miejscowośc w której chce się budować jest miejscowości rusińska i łemkowska, a każdy kto trochę się orientuje to wie że w architekturze łemkowskie domy były całe deskowane. Nie szczyty.

    Ja niechce żadnej rewolucji tym bardziej że już w mojej miejscowości jest kilka domów bez okapowych.

    http://isarchitects.eu/architektura-...-w-szczawnicy/
    Ostatnio edytowane przez wiertar ; 03-12-2019 o 20:13
    Dom ponad 120 letni( kilka razy modernizowany, część dobudowana) nie całe 90 metrów. Średnio ocieplony. Ściany 15-20cm biały styropian, strop 10cm, podłoga 10cm.
    Pompa Samsung 9kw ehs, instalacja 100% grzejniki. Brak buforu. Dawniej kopciuch 11kw.

  10. #30
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    no tak, tylko artykuł ( choć trafny ) nie jest przeciwwagą dla możliwości nie spełnienia zapisów WZ, tj. nie nawiązania do „ tradycji budownictwa regionu pienińskiego … ”, tym samym proponuje jednak rozmawiać / uzgadniać projekt z Burmistrzem – bez względu na to, co „ autor ma na myśli ”.
    Bunt na nic się nie zda ! ( to nie Inwestor określa parametry przyszłej zabudowy ) co najwyżej przedłuży całą procedurę administracyjną, a to chyba nie o to chodzi.
    Proponuje zmienić projekt zgodnie z zapisami WZ i wypunktować :
    okapy – są / szalowanie deskami szczytów budynku – jest / kamienna podmurówka – jest / elementy kowalskie – ciesielskie – tu i tu / … niepokoi mnie sformułowanie „ itp.”, ale to na pewno wyjdzie podczas uzgodnień projektu – nie widzę tu innej, szybszej drogi porozumienia i zatwierdzenia projektu.
    Taka forma uzgodnień, też jest wskazana w piśmie.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  11. #31

    Domyślnie

    Nie musisz robić specjalnie elementów kutych, masz zbudować dom w stylu regionalnym. To w zasadzie zlecenie-marzenie dla każdego architekta, który ma talent i wyczucie. Takii architekt powinien zaproponować ci projekt, w którym się natychmiast zakochasz.

    To, że w prawie całej Polsce panuje bałagan architektoniczny, nie znaczy, że nie powinniśmy dążyć do porządku.

  12. #32
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wiertar

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Szczawnica, pow.*nowotarski
    Kod pocztowy
    34-460
    Posty
    224

    Domyślnie

    To powiedzenie czy dom który mam dach dwuspadowy, o prostej bryle, okapy, elementy drewniane, podmurówkę z kamienia może jakos nie wpisywać się w architekturę powiedzmy góralska?

    Dodam że pierwotnie chcieliśmy użyć na elewacji w dużej części panele szklane. I to jest najlepsze że o to w gminie nienmieli pretensji, tylko chodziło o okapy. Zrezygnowaliśmy z
    tych paneli gdyż wg nas jak do ma mieć okapy to te panele nie pasują już w żadnym stopniu i poprostu stwierdziliśmy że urząd też będzie zadowolony bardziej z tego że nie będzie paneli tylko drewno.

    Na przestrzeni tego roku powstało kilka domów bez okapowych w Szczawnicy, nie które z nich mają elewacje z blachy na zakladke. Domy te powstały w ścisłym centrum uzdrowiskowym, gdzie jest Mpzp który jest bardziej restrykcyjny moim zdaniem niż moje WZ. Dlatego tym bardziej mnie boli że innym pozwolono na taki budownictwo a mi akurat nie.
    Dom ponad 120 letni( kilka razy modernizowany, część dobudowana) nie całe 90 metrów. Średnio ocieplony. Ściany 15-20cm biały styropian, strop 10cm, podłoga 10cm.
    Pompa Samsung 9kw ehs, instalacja 100% grzejniki. Brak buforu. Dawniej kopciuch 11kw.

  13. #33
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    to może działkę masz w jakimś super ważnym dla miejscowości miejscu, nie wiem ( ? ) - dominanata / zakończenie jakiejś osi kompozycyjnej ( ? ) skoro ta przyszła zabudowa jest " oczkiem w głowie "
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  14. #34
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wiertar

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Szczawnica, pow.*nowotarski
    Kod pocztowy
    34-460
    Posty
    224

    Domyślnie

    No właśnie nie. Działka jest jakieś 600 metrów od głównej drogi w miejscowości która ma nie ma nawet 1 tysiąc mieszkańców. W promieniu 500 metrów stoi może 10 budynków.

    Dodam tylko że w tym roku
    w centrum miasta w strefie uzdrowiskowej
    gdzie obowiązuje MPZP wybudowano przykładowo takie budynki jak te: http://edelhouse.pl/images/frontpage...rge/3/0/16.png


    Lub ten potworek







    Gdzie okapy? Gdzie podmurówka z kamienia, gdzie deskowanie szczytów, gdzie nawiązanie do architektury pieninskiej?
    Ostatnio edytowane przez wiertar ; 04-12-2019 o 11:42
    Dom ponad 120 letni( kilka razy modernizowany, część dobudowana) nie całe 90 metrów. Średnio ocieplony. Ściany 15-20cm biały styropian, strop 10cm, podłoga 10cm.
    Pompa Samsung 9kw ehs, instalacja 100% grzejniki. Brak buforu. Dawniej kopciuch 11kw.

  15. #35
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wiertar

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Szczawnica, pow.*nowotarski
    Kod pocztowy
    34-460
    Posty
    224

    Domyślnie

    Teraz w ogóle podobno burmistrz jest bardzo zły że zwróciłem mu uwagę i podobno wysłał pismo do starostwa w którym rząda zablokowanie mojej inwestycji i każdy projekt starostwo ma wysyłać do niego w celu konsultacji i zaakceptowania.

    Jeżeli wszystko w projekcie będzie zgodne z WZ to jak on może to zablokować?
    Dom ponad 120 letni( kilka razy modernizowany, część dobudowana) nie całe 90 metrów. Średnio ocieplony. Ściany 15-20cm biały styropian, strop 10cm, podłoga 10cm.
    Pompa Samsung 9kw ehs, instalacja 100% grzejniki. Brak buforu. Dawniej kopciuch 11kw.

  16. #36

    Domyślnie

    To moze ostatnio nastąpiła zmiana burmistrza i te wybudowane domy obok były zatwierdzane przez inną osobę?
    Jestem kobietą...Wodą, ogniem, burzą, perłą na dnie
    Wolna jak rzeka
    Nigdy, nigdy, nigdy nie poddam się!....''

  17. #37

    Domyślnie

    Nie zablokuje, nie może.

    To co pokazałeś to wielorodzinne, czyli nie podpadające pod zabudowę podhalańską regionalną. Więc tu można mówić co najwyżej o stylizacji, i pewną stylizacje te budynki posiadają. (Nie są zbyt urodziwe, fakt). Co innego zabudowa jednorodzinna.

    Myślę, że dobrze podszedłeś do tematu - projektem powinien zająć się architekt, i to on powinien zaprojektować coś co spełni warunki, i jednocześnie będzie się tobie podobać. Wygląda tylko że nie miałeś szczęścia do architekta. Próbuj jeszcze raz, z tym samym lub innym.

  18. #38
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wiertar

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Szczawnica, pow.*nowotarski
    Kod pocztowy
    34-460
    Posty
    224

    Domyślnie

    To są pensjonaty, apartamentowce a nie wielorodzinne. Więc moim zdanie powinny również się trzymać tej stylistyki.


    Nie burmistrz jest ten sam od 4 kadencji.
    Dom ponad 120 letni( kilka razy modernizowany, część dobudowana) nie całe 90 metrów. Średnio ocieplony. Ściany 15-20cm biały styropian, strop 10cm, podłoga 10cm.
    Pompa Samsung 9kw ehs, instalacja 100% grzejniki. Brak buforu. Dawniej kopciuch 11kw.

  19. #39

    Domyślnie

    W każdym razie nie są jednorodzinne.

    Przerzuć swój problem na architekta - niech on zaprojektuje dom , który będzie spełniać twoje oczekiwania i zostanie zaakceptowany przez odpowiednie urzędy.
    Nie musisz osobiście uzyskiwać pozwolenia na budowę, architekt może to zrobić za ciebie.
    Taka obsługa jest często zawarta już w cenie projektu indywidualnego, a jeśli nie jest - to uzyskanie zgód i pozwoleń przez architekta to koszt ok. 1000zł.

  20. #40
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    no tak, tylko pewnie gdyby architekt wiedział ( co nie wynika z WZ ) że osobno będzie uzgadniał Projekt Koncepcyjny z Inwestorem + dodatkowo z Burmistrzem ( kolejność uzgadniania przypadkowa ) to pewnie inaczej podszedłby do tematu. Tak czy nie to co jest pewne :
    1.) - projekt musi spełniać wymagania zawarte w WZ
    2.) - ( na podstawie pisma ) uzgodnienie z Burmistrzem jest kluczowe dla PnB. Inaczej droga odwoławcza ...
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony