dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Budowa niedrogiego domu typu stodoła - technologia

    Cześć!

    Jest to pierwszy post na forum (chociaż obserwuje je od dawna).
    Jestem na dosyć wczesnym etapie planowania. Obecnie szukam działki około 8-10 arów w okolicy Krakowa (maks 20 km) i przeznaczyć chcę maksymalnie na ten cel około 100 tysięcy.

    Nadal nie mogę zdecydować się na technologie budowy i tutaj się pojawia pytanie do was. Budowa oczywiście na kredyt, odłożone mam około 100 tysięcy w tym momencie dlatego raczej chcę zrobić to dość ekonomicznie. Działka jak wspomniałem około 100 tysiecy i pewnie maks 100 tysięcy na wykończenie. Założenia są takie:
    - nie znam się na budownictwie więc wszystko zlecam (może prócz wykończenia jak malowanie i akurat kostke sobie sam potrafie zrobić bo przed studiami tak dorabiałem)
    - bryła prostokątna
    - powierzchnia około 90-100m
    - bez garażu
    - parterowy
    - bez poddasza użytkowego
    - ogrzewanie podlogowe
    - bez piwnicy

    I tutaj zaczyna się dylemat. Technologie nad którymi się zastanawiam to:
    - kermazytowo betonowe prefabrykaty - na stronach wykonawców wyceny podobnych domów są różne - od 250 000 do ponad 300 000. Czy orientujecie się czy zwykle jeszcze jakieś koszty wychodzą? Macie jakieś firmy które możecie polecić?
    - metoda tradycyjna
    - budowa z bloczków silikatowych

    Czy możecie doradzić która z tych technologii sprawdzi się najtaniej żeby zmieścić się w budżecie? chciałbym wydać góra 300 tysięcy bez wykończenia czyli do stanu deweloperskiego? Mysle ze to mozliwe zakładając przyjęte parametry (nieduzy, bez poddasza uzytkowego, ebz garazu, bez piwnicy, prosta bryła).

    Dzięki wielkie za wszelkie porady!

  2. #2

    Domyślnie

    Niestety muszę Ci napisać coś czego się nie spodziewasz.
    Bo tu na FM nie dostaniesz dobrej, rzeczowej odpowiedzi odnośnie, którą metodę wybrać.
    I to nie dlatego, ze nikt Ci nie będzie chciał pomóc, tylko dlatego iz chyba nie ma takiej tu osoby, co budowałaby jednocześnie i świezo tymi 3 metodami.
    Posypie się tu zaraz mnóstwo odpowiedzi wychwalających swoją metodę a ganiącą inną, ale co to za rzeczowe porównanie jak się ma do czynienia tylko jedną metodą?
    Poza tym ceny teraz są zmienne z miesiąca na miesiąc i np. w moim przypadku przy keramzycie cena w ciągu roku wzrosła ok 10-30%, ale w każdej firmie inaczej.
    Już na starcie rok temu, mieliśmy wyceny firm bardzo się różniące, do stanu deweloperskiego. Różnica była ok 40 000zł.

    Najlepszym rozwiązaniem będzie podesłać Wasz projekt do różnych firm i poprosić o wyceny. Z tym, że musi to być wycena szczegółowa.
    Jestem kobietą...Wodą, ogniem, burzą, perłą na dnie
    Wolna jak rzeka
    Nigdy, nigdy, nigdy nie poddam się!....''

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Przede wszystkim - koszt materiału na ściany to jakieś 5% kosztów budowy. Więc nie ma się co rozczulać nad tym z czego budujesz, bo różnice na materiale (zwłaszcza w takim małym domku) będą minimalne. Znacznie bardziej możesz zaoszczędzić na robociźnie i prostym projekcie (to już zresztą chyba wiesz)
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cześć.
    Jeśli jeszcze nie masz działki to póki co skup się na niej. Jak coś Ci wpadnie w oko zainwestuj w badania parę złotych. Na kiepskim gruncie możesz na samych fundamentach "popłynąć" tzn wydać 2x lub 3x tyle ile na gruncie nośnym.
    Mam przykład na swojej siostrze z ostatnich kilku dni.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gervith Zobacz post
    Dzięki wielkie za wszelkie porady!
    Użyj szukajki.
    Przykładowy efekt:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...owy-dom%C3%B3w

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał gervith Zobacz post
    Czy orientujecie się czy zwykle jeszcze jakieś koszty wychodzą? Macie jakieś firmy które możecie polecić?
    - metoda tradycyjna
    - budowa z bloczków silikatowych
    Tzn.?
    Przyjęło się, że metoda tradycyjna w Polsce to metoda murowana ścian z cegieł/bloczków: ceramicznych, gazobetonowych, silikatowych, keramzytowych.
    Nietradycyjne to ściany prefabrykowane i szkieletowe.

    Sam myślałem nad budową z prefabrykatów keramzytobetonowych. Bo szybciej, ale zysk czasowy na ścianach jest raczej symboliczny (no może wprowadzisz się miesiąc wcześniej). Jeśli deweloper buduje kilka budynków z jednego projektu jednocześnie to faktycznie zysk (czasowy i finansowy) na prefabrykacji może być spory. Dla indywidualnej budowy domku jednorodzinnego taki prefabrykat to jednak spore wyzwanie.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony