dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie Odpowietrzenie podłogówki

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	odp1.jpg
Wyświetleń:	120
Rozmiar:	64,8 KB
ID:	437129 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	odp2.jpg
Wyświetleń:	97
Rozmiar:	87,5 KB
ID:	437130

    Witajcie - miałem awarie z kotłem gazowym Ariston Genus Premium ( zawór 3 drożny )
    Musiałem spuszczać wodę z kotła.
    Dobiłem nową po naprawie w kotle do 1,5 bara.
    Czy należy teraz odpowietrzyć układ podłogówki ?
    Jeśli tak to jak ?
    Czy na końcu po prawej te dwa z czerwonymi "główkami" to odpowietrzniki automatyczne? Czego się tyczą ?
    Posiadam dwa grzejniki - sypialnia i drabinka łazienka - wpięte w układ.
    Dzięki za pomoc

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    u mnie te "grzybki"' czerwone były zakręcone - mam je lekko popuścić ?

  3. #3

    Domyślnie

    W przypadku całkowitego spustu wody z instalacji, cała instalacja powinna zostać odpowietrzona.
    Odpowietrzenie instalacji ogrzewania podłogowego można wykonać na samym rozdzielaczu, za pomocą zaworów wkręconych w belkę rozdzielacza (tworzywowe czarne elementy).
    Oczywiście przed procedurą odpowietrzania należy zdemontować siłowniki automatyki sterującej.
    Czasami odpowietrzanie poprzez zawory nie przynosi oczekiwanych rezultatów i należy wykonać odpowietrzanie każdej pętli grzewczej oddzielnie, metodą tzw. przelewania pętli wodą wodociągową.
    http://pl.kan-therm.com/

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    dzieki za pomoc.
    Co do spustu wody z instalacji - była spuszczona woda tylko i wyłącznie z pieca gazowego - szacuje 2 - 3 litry maks.
    Mam problem z grzejnikami i drabinką- są po prostu zimne. Przy próbie ich odpowietrzenia - leci woda - nie powietrze.
    Szczerze juz sam nie wiem....
    Te dwa odpowietrzniki automatyczne i poniżej ich zawory - czego się tyczą ? Tych dwóch grzejników ?

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    i ostatnie pytanie - czy te odpowietrzniki mają być lekko odkręcone ? Docelowo były zakręcone.
    Jak je odkręciłem trochę i "zakręciłem " pompą na maks begu przez około 40 min przy otwartych pętlach - widać ,że grzybki były lekko mokrawe.

  6. #6

    Domyślnie

    Te dwa odpowietrzniki prawdopodobnie są odpowiedzialne za odpowietrzenie nitki zasilającej z kotła i powrotnej.
    To w tym miejscu następuje zapewne rozdział wody na część podłogową i grzejnikową.
    Teoretycznie czerwone kapturki otwiera się tylko w trakcie odpowietrzania instalacji, przy normalnej pracy powinny być zamknięte. Natomiast skoro przez 40 min pracy pompy było tam trochę mokro to znaczy że ta instalacja wciąż jest zapowietrzona.
    Czy w kotle/pompie była na ten czas uruchamiana opcja "odpowietrzanie"?
    Czy w ustawieniu instalacji podłogowej było coś zmieniane?
    http://pl.kan-therm.com/

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    dziękuję za wyjaśnienie.
    tak odpalałem opcję odpowietrzania w kotle - ale dzień wcześniej.
    Czy powtórzyć opcję odpowietrzania - tz. odkręcic grzybki + włączyć opcję odpowietrzania w kotle + maks bieg na pompce?
    Jak rozumiem piec w tym czasie ma nie grzać
    Pętle mam otworzyć wszystkie na raz sterownikami - czy robić to na zasadzie - każdą z osobna ?

  8. #8

    Domyślnie

    Czerwone kapturki należy odkręcić w trakcie uruchomionej procedury odpowietrzania - zarówno na kotle jak i na pompie obiegowej.
    Czy na rotametrach rozdzielacza ogrzewania podłogowego widać przepływ, czy instalacja ogrzewania podłogowego grzeje dobrze?

    Możliwe że niezbędne będzie odpowietrzenie jedynie części instalacji, kocioł - grzejniki, bez instalacji podłogowej.
    Odpowietrzniki podczas odpowietrzania należy odkręcić też na grzejnikach.
    http://pl.kan-therm.com/

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    Jeszcze raz dziękuje za wsparcie.
    Tak - podłogówka idealnie grzeje - na każdej pętli.
    Problem to tylko zimny grzejnik w sypialni i drabinka w łazience.
    Mogę prosić - krok po kroku - jak odpowietrzyć tylko te elementy. Wybacz za amatorszczyznę - ale walczę z tym już 2 tydzień i nie mogę sobie poradzić......

  10. #10

    Domyślnie

    Proponuje nie ruszać w takim razie instalacji ogrzewania podłogowego - nie włączamy pompy "podłogowej" w trakcie odpowietrzania.
    Odkręcić należy czerwony kapturek na trójniku który był pokazany na zdjeciu oraz odkręcone odpowietrzniki na grzejnikach które nie grzeją - obserwujemy co się dzieje.
    Pompa w piecu uruchomiona w trybie odpowietrzania.
    Jak woda leci z odpowietrzników to można ja delikatnie przykręcić ale co jakiś czas podczas procesu odpowietrzania, otwieramy je i sprawdzamy czy przypadkiem nie zbiera się powietrze.
    Czy woda w instalacji została uzupełniona w odpowiedniej ilości?
    http://pl.kan-therm.com/

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony