dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 32
  1. #1

    Question Styropian biały czy szary?

    Witam

    Założyłem ten temat, aby raz na zawsze rozwiać wątpliwości który styropian jest lepszy i którego lepiej użyć podczas robienia elewacji. Słyszałem opinię, że biały jest bezpieczniejszy w pracy bo nie boi się słońca. Szary podobno boi się promieni słonecznych i nie należy pracować z nim w pełnym słońcu bo ma to dla niego negatywne skutki. Stąd zatem pytam Was jako fachowców jak to z tymi styropianami tak naprawdę jest i który jest lepszy?

  2. #2
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Jako laik odpowiem tak , kupiłem grafitowy a kleiłem go pianką raz tytan a druga połowa insta-stick , jak wspomniałem jestem laik i robiłem to pierwszy raz w życiu nie kołkowałem bo to bzdura kołkować po klejeniu pianka , siatkę i klej też sam jak palec kleiłem i większych wad nie widzę czy to biały czy szary a na koniec dodam że u mnie w gminie przeszła trąba powietrzna 2 lata temu i zerwała ponad 25 dachów oraz elewacje a u mnie nic nie drgło od 4 lat .bzdety jakieś puszczane zwłaszcza jak firmy to robią bo one zarabiają a jak wiadomo czekać nie będą kilka dni az przestanie świecić wściekłe słońce bo to strata $$$$ więc czasem efekty widać ich poczynań , nie każda firma inwestuje też w jakies zasłony , ja miałem czas i 3 ściany zrobiłem w mig natomiast z południową cackałem sie chyba prawie miesiąc .

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Bez różncy. Brać co tańsze, byle od w miarę markowego producenta.
    Szary ma trochę większą rozszerzalność cieplną, więc na słońcu szybciej robią się banany, ale to detal.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^ rozszerzalnosć cieplną to ma taką samą

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Bez różncy. Brać co tańsze, byle od w miarę markowego producenta.
    Szary ma trochę większą rozszerzalność cieplną, więc na słońcu szybciej robią się banany, ale to detal.
    Bez różnicy?
    Tzn, że jak dasz 20cm białego i 20cm grafitu, to bez różnicy?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacentyy Zobacz post
    ^^ rozszerzalnosć cieplną to ma taką samą
    Wydaje mi się, że jednak grafitowy ma trochę wyższą. Ale nie spieram się, bo tak na szybko nie mogę znaleźć wiarygodnych badań co do grafitu. Producenci białego też podają trochę różne dane.
    Generalnie zgodzić się możemy, że grafit nagrzewa sie szybciej i do wyższych temperatur, więc z tego względu bardziej sie odkształca. No jest to pewien kłopot dla wykonawcy.



    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Bez różnicy?
    Tzn, że jak dasz 20cm białego i 20cm grafitu, to bez różnicy?
    Na elewacji tak. Oba tak samo chłoną wilgoć. Szczególnie zimą. Co sprawia, że ich laboratoryjne parametry dążą do tych samych wartości. Różnice w realnych warunkach są na tyle niewielkie, że moim zdaniem nie uzasadnia większego wydatku na grafit.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie



    Na elewacji tak. Oba tak samo chłoną wilgoć. Szczególnie zimą. Co sprawia, że ich laboratoryjne parametry dążą do tych samych wartości. Różnice w realnych warunkach są na tyle niewielkie, że moim zdaniem nie uzasadnia większego wydatku na grafit.

    Jaki jest % zawartość wody w styropianie położonym na elewacji . Dajmy na to w styczniu ?
    A w lipcu ? Styropian tu również ochrona przed przegrzaniem domu...

    I na jakiej podstawie uważasz, że jeśli spadek izolacyjności spowodowany wilgocią w jednym przypadku zaczyna sie od lambdy 0,031, a w drugim 0,039, to finalnie obydwie te lambda zrównaja się ?
    Może cały czas ta 25% różnica jest utrzymana?

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Jaki jest % zawartość wody w styropianie położonym na elewacji . Dajmy na to w styczniu ?
    A w lipcu ? Styropian tu również ochrona przed przegrzaniem domu...

    I na jakiej podstawie uważasz, że jeśli spadek izolacyjności spowodowany wilgocią w jednym przypadku zaczyna sie od lambdy 0,031, a w drugim 0,039, to finalnie obydwie te lambda zrównaja się ?
    Może cały czas ta 25% różnica jest utrzymana?
    Stopień zawilgocenia potrafi się zmieniać z dnia na dzień. Grafit i biały przyjmuje parę wodną w takim samym stopniu, a im bardziej wilgotne tym oba rodzaje są bliżej jednej wartości = przenikalności cieplnej wody 0,6 (oczywiście ocieplenie nigdy nie osiaga 100%). Przyjmuje się, z pewnym marginsem, że styropian na elewacji uzyskuje 0,04 bez względu na kolor.
    Lepszą izolacyjność termiczną można uzyskać stosując płyty PIR (przyjmuje się 0,034 dla realnych warunków), m.in. dlatego że są mniej nasiąkliwe.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ale gdzie się przyjmuje .
    I kto ?
    Bo niektórzy przyjmuja, że ziemia jest płaska.
    Uważasz, że po absorpcji wody, styropian o lambdzie deklarowanej 0.4 pozostanie na poziomie 0.04, a ten z 0.031 zejdzie do 0.04 ?
    Masz jakieś badania na ten temat ?


    Pytam, bo moi dom stoi na styrodurze 0,036., na płycie mam 0.031, ocieplony jest styropianem 0.031
    Ma policzone OZC. Nie uważasz, że w przypadku spadku izolacyjności o 25% odczułbym , jak praktyka rozwija się z teoria ?
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 20-11-2019 o 14:07
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ale gdzie się przyjmuje .
    I kto ?
    Nie żebym bawił się w Kaizena, ale np. PN-EN ISO 10456:2008
    Lambda deklarowana... jest lambdą deklarowaną producenta i tyle. A ile faktycznie to należałoby badać każdy produkt w realnym środowisku w czasie rzeczywistym. To 0,04 jak pisałem jest wartością przybliżoną i uśrednioną dla EPS elewacyjnego (dla XPS jest inna).
    Ostatnio edytowane przez maaszak ; 21-11-2019 o 01:29
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar fighter1983
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-167
    Posty
    6.901
    Elewacje - forumowy dostawca i wykonawca Od wielu lat forumowiczom dostarczamy materiały na terenie całej Polski i wykonujemy również docieplenia/elewacje budynków (głównie mazowieckie) 661071502 sprzedaz(at)med-bud.pl med-bud.pl Poznań, Warszawa, Cała Polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Nie żebym bawił się w Kaizena, ale np. PN-EN ISO 10456:2008
    Lambda deklarowana... jest lambdą deklarowaną producenta i tyle. A ile faktycznie to należałoby badać każdy produkt w realnym środowisku w czasie rzeczywistym. To 0,04 jak pisałem jest wartością przybliżoną i uśrednioną dla EPS elewacyjnego (dla XPS jest inna).
    zalozenia stricte wyjete z jednej z grup facebookowych zalozonych przez autora czarnej ksiazki
    forumowicze w okolicach 2020 roku praktycznie opuscilem to forum.
    Pomimo braku aktywnosci czesc z Was w sprawach elewacji się odzywa do mnie.

    pisanie PW nie ma sensu - zagladam raz na rok. Jestem na FB a jesli moj platny profil jeszcze dziala (nie odnawiam go) to numer tel znajdziecie wlasnie w nim.

    Dzialam dzialam caly czas w tych moich kochanych elewacjach tylko ze nie tutaj

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Nie żebym bawił się w Kaizena, ale np. PN-EN ISO 10456:2008
    Lambda deklarowana... jest lambdą deklarowaną producenta i tyle. A ile faktycznie to należałoby badać każdy produkt w realnym środowisku w czasie rzeczywistym. To 0,04 jak pisałem jest wartością przybliżoną i uśrednioną dla EPS elewacyjnego (dla XPS jest inna).
    No, ale nadal nie ma podstaw twierdzić, że w tych samych styropian 0,039 osiaga lambde 0,04 a styropian 0,031 również 0,04.
    Przecież to materiały o takiej samej strukturze, nasiakliwosci. Wzrost lambdy bedzie proporcjonalny
    Norma opracowywana w 2008r też niekoniecznie bierze pod uwagę materiały z lepszą lambdą, które pojawiły się po niej.

  13. #13

    Domyślnie

    Ja uważam, że zdecydowanie biały i to najlepiej dość twardy (dach podłoga). Myślę, że każdy rzetelny wykonawca, który nie będzie chciał Cię kroić na materiale tak Ci doradzi. Moim zdaniem nawet zwykły biały jest lepszy od grafitu.

    Ważne tylko, by nie kupować styropianu w marketach, gdyż tam często tylko opakowanie jest takie samo, jak na składach budowlanych.

    Tu masz np. ze strony Muratora o grafitowym:

    "Aby rozpoczął się proces wytapiania powierzchni styropianu grafitowego, wystarczy około 5 minut bezwietrznej pogody i silnego słońca. Wytapianie rozpoczyna się w temperaturze 80-85°C. Do takiego właśnie poziomu słońce jest w stanie rozgrzać grafitowe płyty."
    Niektórzy też mówią, że gorzej trzyma powierzchni, ale to bardziej do praktyków pytanie.

    Ja wiem, że jak masz dobrą ekipę i wszystko robisz książkowo to raczej do tego nie dopuścisz. Ale lepiej też, tak wszystko dobierać, by ewentualne błędy, były jak najmniejsze w skutkach. Dlatego też m.in. każdą płytę mam zakołkowaną, a też niby nie jest to konieczne.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał fighter1983 Zobacz post
    zalozenia stricte wyjete z jednej z grup facebookowych zalozonych przez autora czarnej ksiazki
    Też.
    Na razie się zgadza. Choćby z https://www.buildingscience.com/docu...l&type%5B%5D=6
    Choć np. wskazówki stricte wykonawcze autora od czarnej książki potrafią być cokolwiek 'out-dated'... typu nakładanie silikonu przy pomocy taśm maskujących i brudnego palucha, znaczy unurzanego w mydlinach.
    Zatem wszystko z głową otwartą.
    Za to tych grup facbookowych to chyba na oczy nie widziałem, bo FB wycina mi dostęp do niektórych grup bez podania przyczyny więc nawet mi się nie chcą wyszukiwać.

    No i po coś projektanci liczą (choćby formalnie) te kondensacje a inwestorzy kupują paroizolacje, bo mokre ocieplenie ociepla kiepsko - wzrost tej kiepskości nie jest liniowy lecz dla każdego materiału dąży do 0,6 wraz ze wzrostem zawilgocenia.

    Jak pisałem na początku - dla mnie - różnica w parametrach EPS elewacyjnego robi się na tyle niewielka, że wolę kupić tańszy typ a dołożyć do grubości (by wyszło 20cm).
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar fighter1983
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-167
    Posty
    6.901
    Elewacje - forumowy dostawca i wykonawca Od wielu lat forumowiczom dostarczamy materiały na terenie całej Polski i wykonujemy również docieplenia/elewacje budynków (głównie mazowieckie) 661071502 sprzedaz(at)med-bud.pl med-bud.pl Poznań, Warszawa, Cała Polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Też.
    Na razie się zgadza. Choćby z https://www.buildingscience.com/document-search?term=&field_doc_topic_tid=All&type%5B%5D=6
    Choć np. wskazówki stricte wykonawcze autora od czarnej książki potrafią być cokolwiek 'out-dated'... typu nakładanie silikonu przy pomocy taśm maskujących i brudnego palucha, znaczy unurzanego w mydlinach.
    Zatem wszystko z głową otwartą.
    Za to tych grup facbookowych to chyba na oczy nie widziałem, bo FB wycina mi dostęp do niektórych grup bez podania przyczyny więc nawet mi się nie chcą wyszukiwać.

    No i po coś projektanci liczą (choćby formalnie) te kondensacje a inwestorzy kupują paroizolacje, bo mokre ocieplenie ociepla kiepsko - wzrost tej kiepskości nie jest liniowy lecz dla każdego materiału dąży do 0,6 wraz ze wzrostem zawilgocenia.

    Jak pisałem na początku - dla mnie - różnica w parametrach EPS elewacyjnego robi się na tyle niewielka, że wolę kupić tańszy typ a dołożyć do grubości (by wyszło 20cm).
    taaa ale teraz 0,032 kosztuje tyle lub mniej co podobnej klasy bialy 0,040 (parametr TR80) wiec 0,032 jest uzasadnione jak najbardziej. celujac juz w parapetry blizsze eps70 i TR100 faktycznie biale eps70 vs grafitowe 0,031 powstaje duza roznica w cenie na korzysc bialego
    forumowicze w okolicach 2020 roku praktycznie opuscilem to forum.
    Pomimo braku aktywnosci czesc z Was w sprawach elewacji się odzywa do mnie.

    pisanie PW nie ma sensu - zagladam raz na rok. Jestem na FB a jesli moj platny profil jeszcze dziala (nie odnawiam go) to numer tel znajdziecie wlasnie w nim.

    Dzialam dzialam caly czas w tych moich kochanych elewacjach tylko ze nie tutaj

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fugaz

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    188

    Domyślnie

    Moi budowlańcy powiedzieli wprost, żeby położyć biały - z szarym mieli kilka reklamacji i szczerze odradzili.
    Dom w Żurawkach 5 lekko poszerzony 180m2 po podłodze. Ściany Porotherm 24cm + 20cm styropianu + 30cm PUR strop. Całość w podłogówce. PPC Ariston Nimbus 7 + 300l CWU OZC 9,5kW - wentylacja grawitacyjna

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Hipka
    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    zawsze tam, gdzie Ty!
    Posty
    104

    Domyślnie

    szary się mniej brudzi

  18. #18
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Cytat Napisał donvitobandito Zobacz post
    Ja uważam, że zdecydowanie biały i to najlepiej dość twardy (dach podłoga). Myślę, że każdy rzetelny wykonawca, który nie będzie chciał Cię kroić na materiale tak Ci doradzi. Moim zdaniem nawet zwykły biały jest lepszy od grafitu.

    Ważne tylko, by nie kupować styropianu w marketach, gdyż tam często tylko opakowanie jest takie samo, jak na składach budowlanych.

    Tu masz np. ze strony Muratora o grafitowym:

    "Aby rozpoczął się proces wytapiania powierzchni styropianu grafitowego, wystarczy około 5 minut bezwietrznej pogody i silnego słońca. Wytapianie rozpoczyna się w temperaturze 80-85°C. Do takiego właśnie poziomu słońce jest w stanie rozgrzać grafitowe płyty."
    Niektórzy też mówią, że gorzej trzyma powierzchni, ale to bardziej do praktyków pytanie.

    Ja wiem, że jak masz dobrą ekipę i wszystko robisz książkowo to raczej do tego nie dopuścisz. Ale lepiej też, tak wszystko dobierać, by ewentualne błędy, były jak najmniejsze w skutkach. Dlatego też m.in. każdą płytę mam zakołkowaną, a też niby nie jest to konieczne.
    Większych głupot nie czytałem.

  19. #19
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fugaz Zobacz post
    Moi budowlańcy powiedzieli wprost, żeby położyć biały - z szarym mieli kilka reklamacji i szczerze odradzili.
    Bo lebrom się nie chciało wieszać płacht byle szybka kasa i wio , jak leją tak jak na blokach w Kędzierzynie-Koźlu to się nie ma co dziwić że reklamacja , takiego partactwa w życiu nie widziałem .

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fugaz

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    188

    Domyślnie

    Robili wczesną wiosną więc temperatura i słońce to nie była przeszkoda - płachty i tak mieli rozwieszone. Znajomy ma szary styropian i nic mu się z nim nie dzieje - tylko on zaś ocieplał późną jesienią. Może problem występuje tylko w momencie klejenia i trzeba mieć to na uwadze. Gdyby to był jakiś spory problem to już dawno by szarego nie robili.
    Dom w Żurawkach 5 lekko poszerzony 180m2 po podłodze. Ściany Porotherm 24cm + 20cm styropianu + 30cm PUR strop. Całość w podłogówce. PPC Ariston Nimbus 7 + 300l CWU OZC 9,5kW - wentylacja grawitacyjna

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony