dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Question Ogrzewanie w mieszkaniu z fotowoltaiką

    Witam serdecznie, kupuję następujące mieszkanie:

    72m2, pierwsze piętro, plus piwnica.
    W mieszkaniu jest CO z piecem elektrycznym ELTERM z regulacją 6kW/9kW, coś jak ten w załączniku. Plus piec kaflowy.
    Nie znam starego zużycia poprzedniego właściciela, ogrzewał jedną i drugą metodą. Mieszkanie do remontu. Cały obiekt to mała wspólnota mieszkaniowa, świeżo ocieplony budynek, wyremontowany dach.

    Na dachu zamierzam zamontować fotowoltaikę (mam do niej bardzo dobry dostęp). Zmieszczę ok 4,5 kWp.
    Stoję przed podjęciem decyzji jakie zastosować ogrzewanie mieszkania oraz wody.
    W pokojach będą panele podłogowe, w kuchni, łazience i przedpokoju płytki.
    Pomysły:

    1. Położyć w pokojach folie grzejne. Tam gdzie płytki maty grzewcze.
    Usunąć istniejącą instalację Co. Zamontować bojler z grzałką do CWU.

    2. Zamontować w piwnicy pompę ciepła. Jednak wiąże się to z poprowadzeniem instalacji od piwnicy, przez korytarz, do mieszkania i zagospodarowaniem niemal całej, małej piwnicy. Dość spore przedsięwzięcie.

    3. Może wymiana pieca elektrycznego na jakiś inny, ekonomiczny i podpięcie go do aktualnej instalacji CO?
    Byłoby to najprostsze rozwiązanie. Jaki dobrać piec do takiego mieszkania i ile szacunkowo zużywałby rocznie energii?

    Proszę o porady.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kocioł elektryczny.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	75,1 KB
ID:	437134  

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Podejście masz jak najbardziej słuszne, Pozostałbym przy ogrzewaniu elektrycznym i tu opcja nr 1 wydaje się sensowanym rozwiązaniem tylko że podłogówka wymaga dobrej izolacji termicznej żeby nie grzać nie wiadomo czego. Niby folie grzewcze działają na zasadzie podczerwieni ale ja bym zrobił podłogówkę w łazience i kuchni i po prostu konwektory elektryczne plus do tego fotowaoltaikę. W salonie można by się pokusić o klimatyzator typu split z funkcją grzania ale ja umieściłbym go pod parapetem

  3. #3

    Domyślnie

    Konwektory są dobrym pomysłem. Jednak pytanie czy nie lepiej byłoby wykorzystać istniejącą instalację C.O. Coraz bardziej skłaniam się ku założeniu nowego kotła elektrycznego.

    Jakie są Państwa opinie?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał vismaior Zobacz post
    Konwektory są dobrym pomysłem. Jednak pytanie czy nie lepiej byłoby wykorzystać istniejącą instalację C.O. Coraz bardziej skłaniam się ku założeniu nowego kotła elektrycznego.

    Jakie są Państwa opinie?
    Jeżeli ta instalacja jest sprawna i wydajna to czemu nie

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vismaior Zobacz post
    Na dachu zamierzam zamontować fotowoltaikę (mam do niej bardzo dobry dostęp). Zmieszczę ok 4,5 kWp.
    Ile z tego zostanie, jak pokryjesz zużycie bytowe?
    Zamontowałbym klimę, jak nie masz. Jak oprócz chłodzenia (gdy PV pracuje pełną parą, czyli bez bezpośrednie zużycie prądu, bez potrącania 20% ZE) zostanie coś jeszcze na ogrzewanie, to będzie dobrze. A jak nie wystarczy, to i tak więcej ciepła wyprodukujesz za 1/3 czy 1/4 ceny tego, co w kotle elektrycznym.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Masz Kaizen rację napisałem to w 1 odpo , ale klima w dużum pomieszczeniu salonie natomiast w pozostałych pomieszczeniach to chyba przerost formy nad treścią.

    Warto pamiętać o jednej istotnej rzeczy, mianowicie aby zmniejszyć koszt energii elektrycznej wystarczy bezpłatnie zmienić taryfę na g12w . daje ona przy ciągłym "płąskim" zużyciu podział na taryfy I/II 40/60 to już jest dużo i dużo zmienia bo największe zapotrzebowanie na ciepło jest w nocy czyli w tańszej strefie, Natomiast super uzupełnieniem tej taryfy jest fotwoltoika, gdyż niweluje zużycie dzienne drogie poprzez auto konsumpcję 1 do 1 i system opustów 1 do 0.8.
    Gdyby wykorzystać klimatyzator również do chłodzenia to mamy to również za darmo.

    Jak poinformowało mnie BOK PGE przy rozliczaniu umowy prosumenckiej sa następujące zasady wg mnie nawet bonusy:

    brak prognoz i płatność za prąd 2 razy do roku po czerwcu i po grudniu.
    Rozliczenie strefowe wygląda co do zasady tak że opust naliczany jest jak produkcja w poszczególnych strefach, po wykorzystaniu strefy I to co zostanie jest odliczane od II strefy. I tu jest właśnie całe sedno podwymiarowych instalacji gdyż po całkowitym rozliczeniu produkcji do zapłaty zostanie ci tylko zużycie w II strefie , opłaty stałe są zawsze wiec pomijam.

    w moim przypadku przy zużyciu I/II w proporcji 30/70 to jest 2,1 MW do 4,9 MW rocznie instalacja 4kwp powinna to założenie spełnić. Gdyby wszystko się spełniło i warunki były sprzyjające to powinno mi pozostać ok 4 MW do zapłaty w 2 strefie +opłaty ok 1500 zł rocznie tak do 150 zł miesięcznie.
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 19-11-2019 o 05:17

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony