dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie inwerter do instalacji fotowotaicznej

    Witam,

    dostałem od firmy ofertę na instalację fotowoltaiczną - 7 paneli ExE 330W = moc 2,31 kWp wraz z optymalizatorami oraz inwerterem SE 4000H lub 3680.
    Rozmieszczenie paneli na dachu - 4 panele centralnie na południe, 3 panele na zachód.
    Moje pytanie brzmi czy jest sens dawać inwerter 4000 ? Nie lepiej np SE 2200H jednofazowy ?. W jednym czasie panele nigdy nie dadzą pełnej mocy bo są na dwóch różnych połaciach


    koszt całości 13 700zł. U sąsiada na tym samym dachu będzie identyczna instalacja.
    Mariusz

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    2200HD - jeśli nie myślisz o rozbudowie
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #3

    Domyślnie

    Tylko cena pozostawia wiele do życzenia 13700 / 2,31 = 5900PLN/kWp
    tzw. cena z pupy
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    dokładnie, ja montowałem ostatnio 3,91 kwp za 17900

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał wuju Zobacz post
    Witam,

    dostałem od firmy ofertę na instalację fotowoltaiczną - 7 paneli ExE 330W = moc 2,31 kWp wraz z optymalizatorami oraz inwerterem SE 4000H lub 3680.
    Rozmieszczenie paneli na dachu - 4 panele centralnie na południe, 3 panele na zachód.
    Moje pytanie brzmi czy jest sens dawać inwerter 4000 ? Nie lepiej np SE 2200H jednofazowy ?. W jednym czasie panele nigdy nie dadzą pełnej mocy bo są na dwóch różnych połaciach


    koszt całości 13 700zł. U sąsiada na tym samym dachu będzie identyczna instalacja.
    Mam fajnego wykonawcę i gorąco polecam jak chcesz namiar to poproszę info na priv

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    2200HD - jeśli nie myślisz o rozbudowie
    W przypadku rozbudowy zawsze można wymienić falownik na większy i sprzedać obecny jest na nie popyt.

  7. #7

    Domyślnie

    To teraz pytanie do ilu maksymalnie mogę rozbudować taka instalacje przy inwerterze 2200 zważywszy że panele są na dwóch różnych połaciach?
    Jeżeli miałbym zwiększyć ilość paneli to zostaje tylko połać wschodnia.
    Poproszę o namiary na sprawdzonego wykonawcę

  8. #8

    Domyślnie

    wydaje mi się, że w przypadku ustawienia paneli południe i zachód to nie poszalejesz z rozbudową dla inwertera 2200. Robiłem symulacje ewentualnych uzysków dla siebie (po 4 panele na 3 strony) na stronce : https://globalsolaratlas.info i wychodziło mi, że w lecie przesunięcie pomiędzy max. dla południa i zachodu to ok. 2godz i wtedy:
    1. E 95%, S 95%, W 50%, - max dla wschodu
    2. E 80%, S 100% , W 80% u ciebie 0, 1320W, 790W - max dla południa
    2. E 50%, S 95% , W 95% u ciebie 0, 1250W, 940W - max dla zachodu
    95% to max (w symulacji) na zachód i wschód liczony względem nominalnej mocy paneli ustawionych w danym kierunku oraz brak zacienienia.
    Lepiej wziąść 3kW i na wschód wrzucasz kolejne 3 panele.
    Czytałem, że SolarEdge może się nie sprawdzić gdy mocna zacieniona będzie połowa paneli przy krótkim stringu jak u ciebie. Lepiej brać optymalizatory P404.

  9. #9

    Domyślnie

    Ale jak dobrze się orientuję to przy SE i tak są wymagane optymalizatory ?
    Czyli lepiej wziąć SE3000 i jak coś w przyszłości rozbudować stronę wschodnią.
    Tylko mi z tym inwerterem SE2200 chodziło o to że na raz nie pracują wszystkie panele - czyli jak jest zachód to pracują 3 zachodnie jak południe to pracują cztery południowe a trzy zachodnie w tym samym czasie ledwo co prądu dają. Chyba że źle to rozumiem. Różnica w cenie 2200H a 3000 nie jest duża więc mogę dołożyć tylko czy prąd rozruchowy będzie wystarczający aby to wszystko startowało?
    Mariusz

  10. #10

    Domyślnie

    wykres produkowanej energii przez panele w każdym kierunku ma kształt dzwonu. Krzywe przesunięte są względem siebie i nie jest to tak, że w jednym kierunku pracują a w innym nie. Szczegóły na stronie: https://lmvgroup.pl/aktualnosci/kier...owoltaicznych/

  11. #11

    Domyślnie

    13 700zł za 2.31 KWP bez uwzględnionej dotacji to dużo?
    Zebrałem 3 oferty i jak na razie lepszej nie było.
    Mariusz

  12. #12

    Domyślnie

    Myślę że to normalna cena. Gdy rozglądałem się za firmą to podawane ceny były 2x większe od tego co szacowałem gdy będę robił instalację sam.
    panele 8x285W + inwerter sofar 2200 jednofazowy + akcesoria kosztowały mnie jakieś 7000zł więc Twoja oferta jest 2x droższa czyli ok

  13. #13

    Domyślnie

    Poszukałem pogrzebałem i chyba nie jest źle:
    Podstawowe elementy koszt 9716zl. + do tego wszelkie akcesoria oraz okablowanie i montaż co daje kwotę 3984zł.
    Mariusz

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony