dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie ocena i sugestie do wizji małej parterówki

    Witam wszystkich!

    Planujemy z żoną budowę domu, jakiś tam ogólny zarys już jest, ale jako że jestem raczej laikiem, liczę na cenne sugestie, ew. sprowadzenie na ziemię w pewnych sprawach. Projekt będzie indywidualny - mam w zasięgu projektanta, który sprawdza się jako kierownik, a finansowo nie wyjdzie dużo więcej niż za gotowca.
    Jednak chcę i muszę mieć jasność czego potrzebuje i czego oczekuje.

    Generalne założenie - ekonomia ma znaczenie, tam gdzie to nie jest konieczne, nie chcę iść w koszta które nie są niezbędne. Załączam link do planowanego rozmieszczenia: https://zapodaj.net/b694121e705a3.jpg.html
    Parterówka, ok 135 m2 po podgłogach, prosta bryła, dach dwuspadowy, konstrukcja dachu i stropu więźba prefabrykowana, blachodachówka, ogrzewanie pompą ciepła pw, tylko podłogówka, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.
    Będę wdzięczny za opinie odnośnie samego rozmieszczenia i proponowanych rozwiązań

    Bardziej konkretne pytania z mojej strony:

    I. czy słusznie zakładam że prefabrykowana konstrukcja dachu i stropu jest to tańsze rozwiązanie w moim przypadku biorąc pod uwagę droższy koszt samego drewna, jednak tańszy strop ( i robocizna i materiał, do tego tylko jeden wieniec, sufit podwieszany jestem w stanie zrobić we własnym zakresie, no i odpada tynkowanie tego elementu)

    II. dach - blachodachówka, brak deskowania, brak ocieplenia połaci, ocieplenie tylko stropu (Pytanie o materiał i słuszność samego założenia. W części stryszku płyta osb na łatach – wejscie przez właz w „kotłowni”, przestrzeń wykorzystana jako składzik na przysłowiowa choinke. Czy w szczycie pozostawić okno ?(trochę światła). Załączam ordynarną grafikę przekroju https://zapodaj.net/c3d2fcfc1b1fd.jpg.html , będę bardzo wdzięczny za odniesienie się do adnotacji na grafice.

    Jedną z adnotacji jest kwestia wentylacji - napiszę trochę szerzej niż na grafice. Zastanawiam się nad usytuowaniem rekuperatora, czy umiejscowienie go na parterze w narożniku domu i rozprowadzenie przewodów w lekkim ciepłym stropie (ale za to brak dostępu) będzie korzystniejsze niż usytuowanie go optymalnej części domu na nieocieplonym poddaszu i izolowanie samego reku i przewodów?


    Będę wdzięczny za wszelkie sugestie co do technologii, instalacji itd., liczę na Waszą pomoc

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Wygląda jak zepsuta Arosa II.

    CWU rozciągnięte najdalej jak się da. Podobnie rekuperacja - sumaryczna najdłuższa możliwa długość kanałów. Rekuperator umieść koniecznie w przestrzeni ogrzewanej. Im bliżej środka domu, tym krótsze (i co ważne równiejszej długości) przewody.

    Zanim kupisz blachę na dach - zapoznaj się dokładnie z warunkami gwarancji. Pewnie zniechęcisz się.

    Lekki strop (izolacyjność akustyczna bardzo słaba) + blacha to dosyć głośne rozwiązanie. Chyba, że dzwonienie deszczu czy gradu o blachę Cię usypia. Inne hałasy z zewnątrz też będą łatwo wnikały do domu. Ale faktycznie powinno wyjść najtaniej.

    Zupełnie bez sensu ustawienie względem stron świata.

  3. #3

    Domyślnie

    Nie zepsuta "Arosa II" tylko zepsuty "przy bukowej 5" - podobny do arosy tylko mniejszy. Argument o rozciągnięciu CWU i wentylacji trafiony, co skłania mnie do czegoś w stylu wersji w/w projektów bez takiej ingerencji w rozmieszczenie. Tylko wtedy jednostka zewnętrzna pompy ciepła przy drzwiach wejściowych do domu,.

    Zdaje sobie sprawę z tego że jeśli chodzi o światło słoneczne to proponowane usytuowanie nie jest najlepsze, jednak wynika ono z tego że front działki, drogę publiczną mam od południa, sąsiedztwo po stronie południowej oraz wschodniej, natomiast od zachodniej i północnej prywatność, pola, las i pagórki - taras w tym północno- zachodnim narożniku to jest nasz "must have" i godzimy się z gorszym naświetleniem. Jeżeli jestem ślepy na inne wady tego usytuowania to walcie śmiało Planując w którymś momencie instalację fotowoltaiczną, jedną z połaci chcę kierować na południe.

    W kwestii dachu i stropu, nie ukrywam że mam wątpliwości co do proponowanego rozwiązania. Może nawet nie zwiazane z hałasem - mieszkam teraz na poddasze, gdzie nad głową mam 25 cm wełny, membranę i blachę, szczerze mówiąc nie jest tak źle. Bardziej chodzi o solidność, konkretny strop jednak wiąże całość, a np. bardzo cenię walory estetyczne ładnej dachówki czy drewnianej podbitki. Wątpliwości uciszają jednak potencjalnie oszczędności, mimo że nie potrafię ich oszacować, to wydaje się że byłyby spore. Do tego rozwiązania zachęca mnie kilka osób (w tym potencjalny wykonawca), wszyscy mają jednak informację i drugiej ręki bo nikt pod takim dachem i stropem z nich nie mieszka.

    Niemniej, pytania z pierwszego postu - z korektą na rozmieszczenie wg "przy bukowej 5" - aktualne
    Ostatnio edytowane przez barbrady ; 20-11-2019 o 16:17

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Slawskip

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Jelenia Góra
    Kod pocztowy
    58-500
    Posty
    126

    Domyślnie

    Przecież wiązary nie definiują pokrycia dachowego i podbitki. Ja mam na wiązarach dachówkę ceramiczną, podbitkę będę miał drewnianą. Wszystko do dogadania z firmą dostarczającą wiązary. U mnie dodatkowo są przewidziane panele fotowoltaiczne. W podpisie masz dziennik budowy w którym buduję podobną parterówkę. Co do oszczędności to według moich obliczeń wychodziło mi, że to jest koszt stropu (nie ważne czy monolit, teriva, czy inny systemowy). Gdybym u mnie chciał betonowy strop, to musiałbym zrobić dodatkowe ściany nośne i podciągi, przez to bym miał też droższe fundamenty. Czyli dodatkowe koszty, aby mieć betonowy strop nad głową wychodziły mi mniej więcej tyle ile koszt wiązarów jest większy od kosztów tradycyjnej więźby, a trzeba doliczyć jeszcze strop co u mnie lekko licząc wyszło by około 20 tysięcy.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał barbrady Zobacz post
    Nie zepsuta "Arosa II" tylko zepsuty "przy bukowej 5" - podobny do arosy tylko mniejszy.
    No właśnie, co daje ci "zepsucie" tego projektu i przesunięcie pomieszczenia gospodarczego i łazienki? W oryginalnym ustawieniu masz pomieszczenie gospodarcze w centrum domu, odpada problem z długimi rurami.

    Co do stropu - trudno oszacować. Ja budowałem wg tego co piszesz, czyli wiązary, ocieplony strop, membrana + blacha.
    Jakbym drugi raz miał to robić, to przyznam, że miałbym zgryz
    Po pierwsze - wiązary tanie nie są - na swój dom dałem 22,6 tyś półtora roku temu. Myślę, że teraz będzie jeszcze drożej. Jak się ekipa dowiedziała ile zapłaciłem, to mówili, że klasyczna więźba kosztowałaby mnie połowę tego. Czy pokryło by to koszt monolitu - może nie w całości, ale pewnie wiele więcej by nie kosztował, a zawsze monolit to monolit. Trochę kasy poszło też na stryszek - trzeba było legary, płyty osb. Całość sufitu też zadeskowałem - niby nie musiałem, ale tak mam możliwość chodzenia po całości strychu, i znaczenie łatwiej ułożyć wełnę. Stryszek, deskowanie - wyszło ok 4 tyś + tydzień mojej roboty. Tego kosztu by nie było przy monolicie. Przy monolicie otynkujesz sufit za 30-35 zł m2. Przy podwieszanych sufitach, nie wiem czy z tą kwota zmieścisz się w materiale.

    Trochę tez żałuje że nie zrobiłem pełnego deskowania. Blacha ma niby 50 lat gwarancji, a czy wytrzyma tyle membrana? Pytanie czy wytrzyma 20-30, jak nie to będzie problem. Jak masz na dachu papę do w zasadzie końcowe pokrycie nie ma już takiego znaczenia. No i zawsze dużo łatwiej je zmienić.

    Rury rekuperacji dałem pod sufitem podwieszanym, rekuperator na strychu. Zbudowałem mu skrzynię ocieploną styro 20, powinno być ok.
    Wełny dawałem 15 cm między wiązary + 2x10 cm nad - łącznie 35 cm

    Akustycznie jest spoko - nie słychać nic, nawet przy mocnym deszczu. Wiązarowy strop jest fajny dla samoroba, łatwo zrobić WM, zawsze możesz przeciągnąć jakieś kable, alarmy itp
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał barbrady Zobacz post

    I. czy słusznie zakładam że prefabrykowana konstrukcja dachu i stropu jest to tańsze rozwiązanie w moim przypadku biorąc pod uwagę droższy koszt samego drewna, jednak tańszy strop ( i robocizna i materiał, do tego tylko jeden wieniec, sufit podwieszany jestem w stanie zrobić we własnym zakresie, no i odpada tynkowanie tego elementu)
    Prefabrykowana więźba od czego jest tańsza bo nie rozumiem?
    Najtańsza więźba to dźwigary kratowe ale zbijane lub skręcane na budowie.

    Dźwigar kratowy to w zasadzie brak stropu. Są przypadki że ktoś ma stropik na fragmencie. Co do wyciszenia jest OK. Mam dźwigary kratowe , sufit podwieszany obniżony pod dolnym pasem ~20 cm. Na suficie coś koło 25cm wełny, dach pokryty blacho dachówką. Jeżeli chodzi o hałasy deszczu czy wiatru - nie dokucza.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    barbrady
    na Kujawach nie lubią słońca ?
    3 pokoje w tym główny pokój dzienny umieszczone od strony PN, zacienionej budynku - to jest dobre rozwiązanie dla Australii, Nowej Zelandii, ale w naszym klimacie się nie sprawdzi ! tym samym nie ma sensu skupiać się na klamce, skoro " drzwi " z zawiasów wylatują ...
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    Cytat Napisał barbrady Zobacz post
    Jedną z adnotacji jest kwestia wentylacji - napiszę trochę szerzej niż na grafice. Zastanawiam się nad usytuowaniem rekuperatora, czy umiejscowienie go na parterze w narożniku domu i rozprowadzenie przewodów w lekkim ciepłym stropie (ale za to brak dostępu) będzie korzystniejsze niż usytuowanie go optymalnej części domu na nieocieplonym poddaszu i izolowanie samego reku i przewodów?
    Lepiej rekuperator i kanały rozmieścić w strefie ogrzewanej. Pamiętaj, że rekuperator musi mieć czyszczone/wymieniane filtry okresowo, a im wyższa klasa filtracji tym częściej. Będzie się chciało włazić na ten strych tylko po to? Czy będziesz to odwlekał w nieskończoność?
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony