dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Usytuowanie domu na działce.

    Dzień dobry, posiadam działkę budowlaną o wymiarach 15 m x 80 m na której chciałbym wybudować dom. Myślę, że po projekt udam się w ciągu roku, ale wcześniej już zacząłem sobie planować gdzie i jak ten dom usytuować. Stąd też moja prośba o opinie i podpowiedzi.
    Na działce jest dużo drzew ( na początku działki w dolnej części załączonego obrazka), więc pozostaje mi budowa w górnej części. Po drodze jest domek letniskowy o wymiarach 6 m x 6 m, którego nie chciałbym rozbierać. Chciałbym postawić dom parterowy o powierzchni od 95 m.kw. do 105 m. kw. I tu pojawiają się przeszkody. Wiem, że trzeba budować w odległości minimum 3 metry od granicy działki w przypadku przegród bez okien i 4 metry gdy jest to ściana z oknami. Wiem też, że są pewne odstępstwa od tego. Jedno z odstępstw stosuje się gdy działka ma nie więcej niż 16 metrów szerokości, czyli tak jak u mnie. Tylko tu pojawia się pytanie, czy mogę się bliżej budować w przypadku ścian bez okien czy z oknami też i czy tę odległość można zmniejszyć w stosunku do 3 działek sąsiadów?
    Na rysunku drugim i trzecim zaznaczyłem dom w różnych orientacjach. Zastanawiam się która byłaby bardziej prawdopodobna do zrealizowania jeżeli chodzi o przepisy. W miejskim planie zagospodarowania przestrzennego nie ma raczej większych obostrzeń i chyba trzeba się stosować do ogólnych przepisów prawa budowlanego zabudowy jednorodzinnej (jeżeli jest inaczej, proszę o poprawienie mnie). W orientacji takiej, jak na trzecim rysunku dochodzi jeszcze sprawa odległości od domku letniskowego. Czy jest ona taka sama jak w przypadku odległości od granicy działki?
    Proszę o podpowiedzi jak najlepiej byłoby to ugryźć, żeby nie walczyć latami w urzędach i jednocześnie, żeby ten dom nie miał okien tylko na jednej ścianie Z góry dziękuję za odpowiedzi. Jeżeli potrzebne są jeszcze jakieś informacje o których nie pomyślałem i nie napisałem (np. wymiary) to proszę o uwagi.








    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mapka.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	84,1 KB
ID:	437184

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mapka2.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	91,0 KB
ID:	437182

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mapka3.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	87,6 KB
ID:	437183

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    możesz budowac w granicy ściane bez okien o ile MPZP tego nie zabrania.

  3. #3

    Domyślnie

    Ok, a co z tzw. obszarem oddziaływania? Jeżeli chciałbym się budować "plecami" do tej granicy wgłąb działki (czyli na górze na rysunku). Nie będzie tu żadnego problemu, że ograniczam im dostęp światła słonecznego, albo że emituje jakiś hałas?? I jeżeli działki ma 15 metrów szerokości i jeżeli w ścianach po bokach chcę mieć okna to ABSOLUTNIE w każdym wypadku muszę zachować odległość 4 metrów? Bo w takim wypadku dom miałby szerokość 7 metrów, co oczywiście odpada.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    §12 ust. 3 przewiduje możliwość sytuowania w zabudowie jednorodzinnej, uwzględniając przepisy odrębne oraz zawarte w § 13, 60 i 271-273, budynku ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości mniejszej niż 3 m, lecz nie mniejszej niż 1,5 m, na działce budowlanej o szerokości mniejszej niż 16 m.

    oraz
    "Organ ustalając obszar oddziaływania projektowanego obiektu budowlanego winien ustalić, który przepis prawa materialnego uzasadnia uznanie działki sąsiedniej jako objętej wpływem inwestycji i powoduje konieczność umieszczenia jej w obszarze oddziaływania obiektu."
    https://architektura.info/wiadomosci...askiej_dzialce

  5. #5

    Domyślnie

    A jak ma się sprawa odległości od domku letniskowego na mojej działce?

  6. #6

    Domyślnie

    Moim zdaniem usytuowaniu domu na końcu 80 metrowej działki to nie koniecznie optymalny pomysł . Zdajesz sobie sprawę z kosztów dociągnięcia instalacji , już nie wspominam o kosztach wybudowaniu dojazdu w postaci jakiegoś bruku .

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał purple716 Zobacz post
    A jak ma się sprawa odległości od domku letniskowego na mojej działce?
    Możesz wybudować okno w okno.

    i popieram przedmówcę - ogromne koszty bruków i odśnieżanie.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jaro106 Zobacz post
    Moim zdaniem usytuowaniu domu na końcu 80 metrowej działki to nie koniecznie optymalny pomysł . Zdajesz sobie sprawę z kosztów dociągnięcia instalacji , już nie wspominam o kosztach wybudowaniu dojazdu w postaci jakiegoś bruku .
    Dzięki bardzo za podpowiedzi. Co do instalacji, to jest siła, woda z sieci zostaje kanalizacja do pociągnięcia (tu fakt, koszt będzie spory) . Cały urok tej działki jest w tym, że jest pięknie zadrzewiona. Nie chciałbym domu od ulicy. Już od paru ładnych śniegi u nas są symboliczne, wątpię żeby coś się diametralnie zmieniło, a jeżeli się zmieni, to trudno, zainwestuje się w pług i będę jeździł. Jakbym Was zaprosił na działkę, też nie chcielibyście ruszać nasadzeń i za to co dają wiosna latem i jesienią, bylibyście skłonni pomęczyć się zimą z odśnieżaniem. No albo tylko ja tak mam

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    §12 ust. 3 przewiduje możliwość sytuowania w zabudowie jednorodzinnej, uwzględniając przepisy odrębne oraz zawarte w § 13, 60 i 271-273, budynku ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości mniejszej niż 3 m, lecz nie mniejszej niż 1,5 m, na działce budowlanej o szerokości mniejszej niż 16 m.

    oraz
    "Organ ustalając obszar oddziaływania projektowanego obiektu budowlanego winien ustalić, który przepis prawa materialnego uzasadnia uznanie działki sąsiedniej jako objętej wpływem inwestycji i powoduje konieczność umieszczenia jej w obszarze oddziaływania obiektu."
    https://architektura.info/wiadomosci...askiej_dzialce
    Elfir!
    Cytujesz jakiś stary przepis, bo od 2018 roku pojęcia "otworów okiennych" i "otworów drzwiowych" nie występują w "Warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie".

  10. #10

    Domyślnie

    Kto bogatemu zabroni ja mam wejście i wjazd do wiaty 6 metrów od drogi a do położenia 100m2 koszt orientacyjnie około 20 tysi .

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jaro106 Zobacz post
    Kto bogatemu zabroni ja mam wejście i wjazd do wiaty 6 metrów od drogi a do położenia 100m2 koszt orientacyjnie około 20 tysi .
    Nie każde utwardzenie gruntu wiąże się z wydatkiem 200 złotych za metr kwadratowy.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Odśnieżanie 70mb daje krzepe, ale przyjemność średnia. Szczególnie jak pada i pada & wieje. Coś wiem w tym temacie bo w górach szuflowałem od najmłodszych lat gdy o zimówkach nikt nie słyszał... Teraz nie w górach ale warunki podobne, wybranie przy ulicy gdy pług odśnieżny lemieszem wrzuci wyżej kolan jest w pakiecie.

    Nieśmiertelny "Domek w Karkonoszach" aby chętni poczuli klimat https://www.youtube.com/watch?v=eumEuK1sD90
    Oczywiście licencja poetica. Z Karkonoszy jest tylko zdjęcie Małego Stawu i Śnieżka na 1:40 , coś z okolicy a reszta z Bieszczad i zza granicy.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony