dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Podłogówka + grzejniki. Dom z poddaszem i przyziemiem.

    Witam,
    Wiem, że tematy związane z mieszaną instalacją były już na forum, jednak nie znalazłem wątku który opisywałby sytuację podobną do mojej. Mamy nowy domek z poddaszem użytkowym i przyziemiem. Przyziemie wygląda tak, że jedna ze ścian jest całkowicie zakryta ziemią, dwie połowicznie, a ostatnia jest całkowicie nad ziemią. W tym przyziemiu znajduje się garaż, kotłownia i pomieszczenie gospodarcze. Instalacja CO i CWU jest wykonana. Wygląda tak jak na poniższym rysunku (pominąłem CWU)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Instalacja CO.jpg
Wyświetleń:	43
Rozmiar:	46,6 KB
ID:	437189.
    Planuję zastosować sprzęgło hudrauliczne + dwie grupy pompowe z czego jedna z zaworem trójdogowym. Jak to powinno być pospinane aby:
    1. Móc załączyć grzanie tylko samych drabinek w łazience.
    2. Móc załączyć grzanie tylko samych grzejników w przyziemiu.
    3. Móc załączyć tylko samą podłogówkę lub wszystko razem.
    4. Uniknąć sytuacji, w której wysoka temp. w części mieszkalnej spowoduje np. wyłączenie kotła, lub obniżenie temp. zasilania na tyle,że grzejniki w przyziemiu nie dogrzeją odpowiednio.
    Sterownik do kotła na parterze. Z góry dziękuję za pomoc.
    Ostatnio edytowane przez jck1 ; 19-11-2019 o 15:07
    Pozdrawiam,
    jck1

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Po pierwsze to każdy obwód który według wymagań będzie oddzielnie załączany musi być doprowadzony bezpośrednio do kotłowni.
    Każdy ze wspomnianych wyżej obwodów musi mieć swój rozdzielacz tak jak jest to na Twoim rysunku.
    Według mnie realizując automatykę na elektrozaworach wszystkie obwody grzejnikowe można połączyć tak aby do kotłowni schodziła jedna para rur
    Po drugie to grupa pompowa raczej jedna z zaworem trójdrogowym mieszajacym albo z siłownikiem albo termostatyczna.
    Po trzecie to dla obwodu grzejnikowego wymagana będzie jedna pompa.
    Automatykę według wymagań najlepiej zrealizować za pomocą elektrozaworów i listwy z regulatorami np: SALUS lub TECH
    Oryginalny sterownik do kotła umieszczony w kotle lub całkowicie bez sterownika. Zarządzanie kotłem realizuje sterownik TECH lub SALUS
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Chociaż jedna osoba się zlitowała, dzięki. Odniosę się zatem do Twoich uwag.
    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Po pierwsze to każdy obwód który według wymagań będzie oddzielnie załączany musi być doprowadzony bezpośrednio do kotłowni.
    Każdy ze wspomnianych wyżej obwodów musi mieć swój rozdzielacz tak jak jest to na Twoim rysunku.
    Według mnie realizując automatykę na elektrozaworach wszystkie obwody grzejnikowe można połączyć tak aby do kotłowni schodziła jedna para rur
    Schodzą mi do kotłowni osobne rury od grzejników z łazienek, od podłogówki (parter+poddasze razem niestety) oraz z grzejników z przyziemia, więc ten punkt chyba spełniony. Rozdzielacze posiada tylko podłogówka, grzejniki podłączone są w taki sposób:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN0363mini.jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	93,8 KB
ID:	437346



    Po drugie to grupa pompowa raczej jedna z zaworem trójdrogowym mieszajacym albo z siłownikiem albo termostatyczna.
    Przewidywano dla podłogówki: Grupa pompowa PrimoTherm 180-2 Vario DN25, Grundfos UMP3 Hybrid 25-70 zawór mieszający ARV KvsVario, siłownik ARM 343 ProClick.
    Przewidywano dla grzejników: Grupa pompowa PrimoTherm 180-1 DN25 - wyposażona w pompę Grundfos Alpha 2 L25-60 180 mm.



    Po trzecie to dla obwodu grzejnikowego wymagana będzie jedna pompa.
    Nawet jeżeli chcę załączać łazienki osobno a przyziemie osobno?



    Automatykę według wymagań najlepiej zrealizować za pomocą elektrozaworów i listwy z regulatorami np: SALUS lub TECH
    Oryginalny sterownik do kotła umieszczony w kotle lub całkowicie bez sterownika. Zarządzanie kotłem realizuje sterownik TECH lub SALUS
    Jakiś konkretny zestaw mógłbyś polecić? Proponowano mi taką automatykę Salus:
    T9KL06230V - Listwa centralna ogrzewania podłogowego (KL06 230V)
    T9HTRS230V(30) - Przewodowy, natynkowy, cyfrowy regulator temperatury - dobowy, 230V, biały, serii EXPERT HTR
    T9T30NC230VM30X1,5 - Siłownik termoelektryczny bezprądowo zamknięty 230V - średnica M30
    ale tylko na poddasze co wydało mi się bez sensu ponieważ, gdyby na dole było cieplej bo np imprezka w salonie, gotowanie, kominek, to kocioł zjedzie z temp. podłogówki. Teraz na górze w pokojach może zrobić się chłodniej, regulatory pokojowe zaczną odkręcać elektrozawory na rozdzielaczu, ale to nic nie da bo woda będzie w podłodze za zimna. Czy moje rozumowanie jest słuszne?
    Pozdrawiam,
    jck1

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Zanim odniosę się do Twoich uwag wytłumacz po co i w jakim celu potrzebne jest oddzielenie obwodu grzejnikowego dwóch łazienek od pozostałych pomieszczeń z grzejnikami.
    Czy załączanie ogrzewania w łazienkach i ich drabinkach nie może się opierać o ich zawory termostatyczne ?
    Po co ładować się w koszty związane z zestawami pompowymi z mieszaczem ?
    Takie zestawy raczej służą do uzyskania pełnej automatyki ale w oparciu o sterownik fabryczny kotła a nie o zewnętrzne i niekompatybilne sterowniki z elektrozaworami.
    Sterowanie elektrozaworami stworzone jest raczej do pracy z instalacją zasilaną czynnikiem o stałej temperaturze więc siłownik zaworu termostatycznego jest zbędny a regulację należy oprzeć o zawór termostatyczny który tylko i wyłącznie spowoduje obniżenie i ograniczenie temperatury do wartości wymaganej dla ogrzewania podłogowego.
    Grupa pompowa mieszająca z siłownikiem służy natomiast do regulacji pogodowej a ta raczej staje się kłopotem dla regulacji elektrozaworami ze względu na negatywne oddziaływanie jednego sterowania na drugie.

    Cytat Napisał jck1 Zobacz post
    gdyby na dole było cieplej bo np imprezka w salonie, gotowanie, kominek, to kocioł zjedzie z temp. podłogówki. Teraz na górze w pokojach może zrobić się chłodniej, regulatory pokojowe zaczną odkręcać elektrozawory na rozdzielaczu, ale to nic nie da bo woda będzie w podłodze za zimna. Czy moje rozumowanie jest słuszne?
    Sterownik kotła będzie w kotle i kotłowni więc nie będzie odpowiedzialny za utrzymanie temperatury w jakiejkolwiek strefie domu. Jeśli więc na dole ze względu na zyski z kominka itp. zrobi się cieplej to kocioł nie zareaguje. Reakcja nastąpi poprzez regulatory pokojowe które zaczną zamykać poszczególne pętle podłogówki i wyłączać je z obiegu. Kocioł dalej będzie utrzymywał stałą temperaturę w instalacji a ze względu na zmniejszenie jej pojemności jego moc nastąpi obniżeniu do wystarczającej dla tego celu.
    Dlatego też poddasze będzie zasilane nadal stałą temperaturą wody a temperatury w pomieszczeniach będą pilnowały regulatory pokojowe połączone z elektrozaworami.

    Taki jest mój pomysł na Twoje wymagania.

    Moim zdaniem zamiast oddzielać instalację dwóch łazienek od pozostałej instalacji grzejnikowej zadbał bym o oddzielenie od siebie dwóch rozdzielaczy podłogówki właśnie ze względu na różną temperaturę poddasza i parteru, ze względu na zyski z kominka, i ze względu na zyski ze słońca powodujące poprzez okna dachowe dogrzewanie pomieszczeń poddasza.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5

    Domyślnie

    Obwód grzejników drabinkowych w łazienkach chciałem załączać osobno głównie z powodu okresów przejściowych, kiedy nie będzie jeszcze pracowała podłogówka. Grzejniki w przyziemiu nie muszą jeszcze wtedy "chodzić".
    siłownik zaworu termostatycznego jest zbędny a regulację należy oprzeć o zawór termostatyczny który tylko i wyłącznie spowoduje obniżenie i ograniczenie temperatury do wartości wymaganej dla ogrzewania podłogowego.
    Ale czy to własnie nie ten siłownik wyreguluje zawór 3-drogowy aby obniżyć temp. na podłogówkę? Czyli za pomocą jakich urządzeń proponujesz rozdzielić układ podłogówki od grzejnikowego jeżeli nie sprzęgło i zestawy pompowe? Nie chce puszczać całego c.o. na pompie wewnętrznej kotła. Planowany kocioł to Immergas Victrix 12kW.
    Sugerujesz zrezygnować ze sterownika zdalnego kotła, a zamiast tego kupić 2 listwy sterujące do rozdzielaczy podłogówki (pater+poddasze) i regulatory pokojowe? W takim wypadku sterowanie pogodowe nie wchodzi w grę, czy tak?
    Pozdrawiam,
    jck1

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Cytat Napisał jck1 Zobacz post
    Obwód grzejników drabinkowych w łazienkach chciałem załączać osobno głównie z powodu okresów przejściowych, kiedy nie będzie jeszcze pracowała podłogówka. Grzejniki w przyziemiu nie muszą jeszcze wtedy "chodzić".
    Jeśli takie są Twoje wymagania to OK ale licz się z faktem że w ten sposób kocioł będzie pracował tylko i wyłącznie na dwa grzejniki łazienkowe.
    To niestety pociąga za sobą jakieś koszty ale niestety komfort jest kosztowny.
    Rozwiązaniem tańszym całej sytuacji są drabinki razem z grzałkami. Podczas gdy instalacja grzewcza jeszcze nie jest uruchomiona zawsze można włożyć wtyczkę do gniazdka i wewnętrzna grzałka grzejnika ogrzeje wodę w nim zawartą.

    Cytat Napisał jck1 Zobacz post
    Ale czy to własnie nie ten siłownik wyreguluje zawór 3-drogowy aby obniżyć temp. na podłogówkę?
    Siłownik zaworu trójdrogowego obniża temperaturę wody w podłogówce ale wykonuje to zwykle ONLINE czyli na bieżąco poprzez regulację pogodową sterownika fabrycznego kotła lub zewnętrznego sterownika.
    Dlatego jeśli Twoje wymagania dalej uwzględniają ogrzewanie tylko dwóch grzejników bez podłogówki oraz przyziemia to TAK.....takie zestawy są konieczne.

    Licz się z tym że w ten sposób sterownikiem fabrycznym będziesz wyłączał obieg podłogówki, natomiast zaworami termostatycznymi na grzejnikach w przyziemiu obniżał temperaturę do niezbędnego minimum lub sterownikami pokojowymi współpracującymi z listwą wyłączał ogrzewanie pozostałej części domu..
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #7

    Domyślnie

    Witam,
    Dziękuję za Twoje podpowiedzi. Czyli reasumując:
    1. Zrezygnować ze sterownika zdalnego kotła lub ewentualnie używać go tylko w trybie włącz/wyłącz kocioł + do sterowania/informacji C.W.U.
    2. Zrezygnować ze sterowania pogodowego.
    3. Połączyć piony grzejników łazienkowych oraz grzejników z przyziemia i sterować nimi poprzez termostaty. Czy potrzebna dedykowana pompa?
    4. Zrezygnować ze sprzęgła i proponowanego zestawu pompowego dla podłogównki na rzecz zaworu termostatycznego np. Afriso Zawór termostatyczny mieszający ATM 343.
    5.Zastosować sterowanie pokojowe z wykorzystaniem listw sterujących oraz elektrozaworów na rozdzielaczach w skrzynkach podłogówki.

    Czy dobrze zrozumiałem?
    Czy wystarczy jedna pompa do tego czy na grzejniki osobna a na podłogę osobna?
    Ostatnio edytowane przez jck1 ; 27-11-2019 o 09:54
    Pozdrawiam,
    jck1

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Cytat Napisał jck1 Zobacz post
    Witam,
    Dziękuję za Twoje podpowiedzi. Czyli reasumując:
    1. Zrezygnować ze sterownika zdalnego kotła lub ewentualnie używać go tylko w trybie włącz/wyłącz kocioł + do sterowania/informacji C.W.U.
    2. Zrezygnować ze sterowania pogodowego.
    3. Połączyć piony grzejników łazienkowych oraz grzejników z przyziemia i sterować nimi poprzez termostaty. Czy potrzebna dedykowana pompa?
    4. Zrezygnować ze sprzęgła i proponowanego zestawu pompowego dla podłogównki na rzecz zaworu termostatycznego np. Afriso Zawór termostatyczny mieszający ATM 343.
    5.Zastosować sterowanie pokojowe z wykorzystaniem listw sterujących oraz elektrozaworów na rozdzielaczach w skrzynkach podłogówki.

    Czy dobrze zrozumiałem?
    Czy wystarczy jedna pompa do tego czy na grzejniki osobna a na podłogę osobna?
    1. Zrezygnować bądź montować go w kotle. Kocioł sam utrzyma stała temperaturę wody w obiegu.

    2. Przy odpowiednich nastawach sterowanie pogodowe może pozostać i przyczynić się do małych oszczędności w spalaniu.

    3. Połączyć piony grzejników a do ich zasilania użyć pompy w grupie pompowej.

    4. Zrezygnować z zestawu na rzecz proponowanego:

    https://allegro.pl/oferta/sprzeglo-h...uni-8719173778

    lub

    https://allegro.pl/oferta/afriso-zes...8aAhd_EALw_wcB

    Wyjście mieszające służy do zasilania podłogówki natomiast wyjście bez mieszacza z samą pompą służy do zasilania obwodu grzejnikowego

    5. TAK
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  9. #9

    Domyślnie

    Witam,
    Dzięki za odpowiedzi. Mam jeszcze jedno pytanie, mianowicie czy można za pomocą jednego regulatora pokojowego poprzez listwę sterować więcej niż jednym elektrozaworem? Chodzi o to, że w salonie mam dwie pętle podłogówki i otwartą kuchnię na salon z jednym obwodem. Chciałby aby jeden regulator umieszczony między kuchnią a salonem sterował jednocześnie obwodami salonu i kuchni.
    Pozdrawiam,
    jck1

  10. #10

    Domyślnie

    Listwy sterujące TECH mogą obsługiwać w tym przypadku:
    - do 4 obwodów siłowników (czyt. obwodów podłogówki) sterowanym jednym regulatorem temperatury

    tutaj podałem przykład jako listę L8

  11. #11

    Domyślnie

    Witam,
    Dzięki. Listwa KL06 Salus jak się okazuje również ma taką możliwość. Znalazłem w dokumentacji:
    "Do listwy KL06 możemy podłączyć do 6 regulatorów temperatury oraz aż do 24 siłowników. Każdy z regulatorów może za pomocą listwy sterować maksymalnie 4 siłownikami."
    Pozdrawiam,
    jck1

  12. #12
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kipolmos

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    1

    Domyślnie

    Gdybyście szukali grzejników to sprawdźcie sobie również ofertę na stronie :https://grzejniki-proterm.pl/ zdecydowanie najniższe ceny, a produkt od producenta. Nie znalazłem tańszych grzejników.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony