dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 8
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 148
  1. #21
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    275

    Domyślnie

    Widać, że masz wszystko obcykane ale takie luźne przemyślenia ode mnie:
    - 2 okna w pokojach 10m utrudniają aranżację
    - duża odległość między kotłownią a jedną z łazienek - koszt instalacji albo długo poczekasz na ciepłą wodę
    - 7m gabinet to będzie klaustrofobiczna klitka - może lepiej jakieś rozsuwane przepierzenie/ regał z książkami, oddzielający od części sypialnej.
    Projekty z salonem w części centralnej to ogólnie nisza, ale może zerknij w stronę Przejrzystych Muratora - podobne założenia a są na planie zbliżonym do kwadratu co jest korzystniejsze energetycznie i logistycznie.

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomkowz Zobacz post

    Z instalacji 8 kW przy obecnie projektowanym domu miałbym zysk na poziomie 5,6 kWh, a przy idealnym ustawieniu 6,2 kWh. Nie wiem czy to dużo czy mało i czy różnica 0,6 kWh jest bardzo istotna. Jestem kompletnie zielony w tym temacie. Wydaje mi się, że obecne ustawienie domu jest całkiem dobre wierząc temu kalkulatorowi.
    Mam tak sobie ustawione (kąt 25 stopni odchylenie od poludnia 16 deg) na dachu 6,2 kW, max mocy wyliczone mam na 5,8, wiec 5,6 z 8 kW to raczej slaby wynik. Nie jestem specem w tej dziedzinie ale sam mam dwu spad o kalenicy południ północ i sie zdziwiłem ze od zachodnio północnej strony wszyscy odradzali montaż pomimo że mam tylko odchylenie 16 stopni. Kolega ma prawie idealne połundnie ma sporo lepsze zyski z mniejszej instalacji. Warto to dobrze zaplanować.

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Brakuje tak z pół metra szerokosci budynku, żeby wnętrza nabrały nieco więcej oddechu, a przejścia nie były tak klaustrofobiczne.
    Potwierdzam. Swoją chałupę planuję na podobną stodołę, wymiary 7,5 x 18 m. Testowałem w 3D różne warianty i właśnie to 7,5m bardzo dużo mi dało w porównaniu do węższych wersji.
    Szklenie - jeden wielki fix i drzwi balkonowe.

    Chyba, że budżet pozwala na HS - ale ma sens wyłącznie z siatką na owady.
    Zamiast wielkiego szklenia z pojedyńczymi drzwiami bardziej funkcjonalne byłyby podwójne drzwi balkonowe z ruchomym słupkiem.
    Swoją drogą, przy tym największym szkleniu na planie domu, drzwi rozwierne są zaznaczone w miejscu, w którym dość mocno interferują z naturalnym ciągiem komunikacyjnym. Przy takim planie HS będzie bardziej ergonomiczny, więc może warto dopłacić.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  4. #24
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    jajmar, dzięki za informacje o twojej instalacji. Kurczę, powiem Ci, że te kalkulatory są bardzo dziwne i nie wiem co o nich myśleć. Co jeden to inny wynik. Sprawdziłem te same parametry dla kalkulatora PV*SOL żeby móc porównać wyniki i również instalacja 2.7 kW, nachylenie dachu 35 stopni i to samo ustawienie względem kierunków świata czyli 44 stopnie w lewo od południa.

    Panele: Trina TSM-DC05A 270 x10
    Falownik: Fronius

    Annual PV energy – 2474 kWh (przy kącie nachylenia 40° wynik jest ten sam)
    Spec. annual yield – 916.38 kWh/kWp
    Performance ratio – 86.41 %

    Poprzedni kalkulator dał wynik 1904 kWh, różnica w tym teście dla tej samej konfiguracji to aż +30%.

    Co o tym sądzisz? Dodatkowo można ustawić tutaj inne parametry, ale nie bardzo się na tym znam i zostawiłem standardowe.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2019-11-20 o 11.29.24.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	5,2 KB
ID:	437252
    Duży obrazek: https://www.dropbox.com/s/2qgoftwroc...0-224.png?dl=0

    21.11.2019 11:53
    Sprawdziłem też trzeci kalkulator PVWatts i dla mojej lokalizacji te same parametry czyli nachylenie 35 stopni, azymut 224 stopnie (SW) z 2.7 kW wychodzi 1,9 kWh/rok, a z azymutem 180 (S) wychodzi 2,1 kWh/rok czyli bardzo podobnie do pierwszego kalkulatora z wcześniejszego wpisu. Ten kalkulator uwzględnia również współczynnik straty i domyślny to 14% zatem nie wiem na ile prawdziwy.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wspolczynnik-straty.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	16,6 KB
ID:	437302

    Wnioski w sumie dla mnie z tego żadne. Jestem zbyt zielony w temacie. Nadal wydaje mi się, że to ustawienie domu nie jest złe dla instalacji PV (kierunek SW). Jeśli macie inne przemyślenia to zapraszam do komentowania.
    Ostatnio edytowane przez tomkowz ; 21-11-2019 o 12:03

  5. #25
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    Cytat Napisał casual Zobacz post
    Widać, że masz wszystko obcykane ale takie luźne przemyślenia ode mnie:
    - 2 okna w pokojach 10m utrudniają aranżację
    - duża odległość między kotłownią a jedną z łazienek - koszt instalacji albo długo poczekasz na ciepłą wodę
    - 7m gabinet to będzie klaustrofobiczna klitka - może lepiej jakieś rozsuwane przepierzenie/ regał z książkami, oddzielający od części sypialnej.
    Projekty z salonem w części centralnej to ogólnie nisza, ale może zerknij w stronę Przejrzystych Muratora - podobne założenia a są na planie zbliżonym do kwadratu co jest korzystniejsze energetycznie i logistycznie.
    Cześć casual! Istotnie, dwa okna w pokojach mogą utrudniać aranżację, dlatego staram się w miarę sensownie zaaranżować pokój już teraz żeby kiedyś nie pluć sobie w brodę, że okno jest tu a nie tam Liczba konfiguracji jest zasadniczo dość mocno ograniczona przy tym rozmiarze pokoju.

    Co do odległości kotłowni od łazienki małżeńskiej to chyba nic w tym projekcie więcej nie da się zdziałać. Będzie trzeba trochę poczekać, ale w praktyce nie wiem ile będzie to trochę. 30 sekund zamiast 15? Czy 40 sekund? Nie mam za bardzo do czego porównać. Fajnie jakby się wypowiedział ktoś kto ma łazienkę 10-11 metrów od zasobnika.

    Co do gabinetu to on ma być mały z założenia bo to nawet nie taki prawdziwy gabinet tylko kawałek miejsca do posiedzenia przy biurku. Zastanowię się nad tym przepierzeniem, widziałem dziś nawet jakieś w internecie i mnie zaciekawiły. W tym pomieszczeniu i tak nie będzie kanapy ani nic takiego. Być może warto byłoby zrobić przepierzenie na ścianie z sypialnią, ale wtedy pewnie można by zrezygnować całkowicie z drzwi do sypialni. Dodatkowo biurko musiałoby być na drugiej ścianie żeby ewentualnie nie świecić po oczach jak ktoś tam już leży. Ewentualnie może przesuwne przepierzenie, które można by składać/rozkładać? hmmm...
    Ostatnio edytowane przez tomkowz ; 20-11-2019 o 11:55

  6. #26
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Potwierdzam. Swoją chałupę planuję na podobną stodołę, wymiary 7,5 x 18 m. Testowałem w 3D różne warianty i właśnie to 7,5m bardzo dużo mi dało w porównaniu do węższych wersji.

    Zamiast wielkiego szklenia z pojedyńczymi drzwiami bardziej funkcjonalne byłyby podwójne drzwi balkonowe z ruchomym słupkiem.
    Swoją drogą, przy tym największym szkleniu na planie domu, drzwi rozwierne są zaznaczone w miejscu, w którym dość mocno interferują z naturalnym ciągiem komunikacyjnym. Przy takim planie HS będzie bardziej ergonomiczny, więc może warto dopłacić.
    maaszak, To prawda, te drzwi nie pasują tam idealnie i lepiej mogłyby się sprawdzić otwierane w drugą stronę (na stół), a jeszcze lepiej tak jak piszesz HS. Oczywiście, że wolałbym HS i będę miał na to na oku, ale na obecną chwilę nie wiem ile będzie kosztowała dopłata i czy tak naprawdę jest tego warta.

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    HS u mnie kosztowało tyle, co wszystkie pozostałe okna w domu (11 tyś), a jest mniejsze od twojego (ma szerokość 3 m).
    Na dodatek rzadko otwierane jest na oścież bo muchy i komary wlatują. Więc trzeba dopłacić za zintegrowaną moskitierę (aby ładnie wyglądało).
    Dlatego dziś bym już chyba HS nie montowała.

    W pokojach dzieci lepiej dać normalne szerokie okno z parapetem niż kilka pionowych wąskich. O wiele lepiej doświetli pomieszczenie.

  8. #28
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    Elfir – dzięki za Twoje komentarze, myślę, że są naprawdę pomocne nie tylko dla mnie, ale dla kogoś kto tu trafi. Tego kosztu HS właśnie się obawiam. A w projekcie mam wnękę na okno 410 cm czyli o 1/3 więcej niż u ciebie. Z uważaniem na okno da się żyć, a różnicę z powodzeniem można by włożyć w coś innego. Zatem HS fajny, ale nie wiem A dla sąsiada żeby mu gul skoczył to też nie chcę za bardzo robić

    Elfir, casual – wziąłem na warsztat wasze przemyślenia dotyczące okien w pokojach dzieci. Wrzuciłem tam okno szersze, 1500x1800 z parapetem na wysokości 80 cm. Jedno okno rozwierno-uchylne 1500x600 i fix 1500x1200. Myślę, że powinno to wystarczyć. W domu rodziców mam coś pokroju 1200x1400 i też jest w porządku. Dodatkowo żeby ta zmiana miała ręce i nogi przesunąłem wgłąb łazienki wejście do niej przez co zrobiłem więcej miejsca na drzwi do pokoju dziecka. Dzięki temu mogłem w obu pokojach usytuować szafy zaraz za drzwiami.

    Poniżej zamieszczam aktualny plan domu.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	plan domu.jpg
Wyświetleń:	80
Rozmiar:	90,5 KB
ID:	437261

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wizualizacja-2.jpg
Wyświetleń:	51
Rozmiar:	19,4 KB
ID:	437260
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	plan domu.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	89,3 KB
ID:	437259  
    Ostatnio edytowane przez tomkowz ; 20-11-2019 o 14:47

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    małe zmiany w sypialni - dadzą ładną oś widokową, gdy drzwi sypialni będą otwarte.



    Ten układ daje możliwość wstawienia drzwi do garderoby, gdyby okazało się, że odgłosy z łazienki nocą budzą partnera.

  10. #30
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    Elfir – ta zmiana jest super! Nie pomyślałem o przesunięciu fotela. Rzeczywiście warto by przystosować garderobę by móc tam wstawić ewentualnie drzwi. Muszę jednakże przyznać, że to szerokie przejście do garderoby nadal bardzo mi się podoba Daje to wrażenie większej przestrzeni. Zatem chętnie zmodyfikuję ściany i przesunę ten fotel, ale zostawię przejście o szerokości 140 cm. Będzie można wstawić w przyszłości drzwi dwuskrzydłowe z jakimiś przeszkleniami i myślę, że powinno to wyglądać dobrze.

    Dodatkowo zmieniłem jeszcze pozycję fotela i sofy w salonie bo trochę ten fotel był wciśnięty na siłę. Zamieniłem je miejscami przez co myślę, że panuje tam teraz większa harmonia.

    Plan domu
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	plan domu.jpg
Wyświetleń:	65
Rozmiar:	88,0 KB
ID:	437274


    Wymiary pomieszczeń
    Sypialnia – 12,01 m2
    Garderoba – 8,97 m2
    Łazienka – 5,46 m2

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	drzwi-dwuskrzydlowe.jpg
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	76,6 KB
ID:	437267
    Ostatnio edytowane przez tomkowz ; 20-11-2019 o 17:43

  11. #31
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    Zastanawiam się również nad okiennicami i żaluzjami zewnętrznymi. Muszę zgłębić temat.

    Rolety myślę, że odpadają na starcie bo niezbyt mi się podobają, zasłaniają światło już od samego początku. Latem trzeba by pewnie siedzieć z roletami opuszczonymi po ciemku.

    Żaluzje można fajnie poustawiać wedle potrzeby pochylając lamele i w ostateczności również kompletnie odciąć dostęp światła jak będzie taka potrzeba. Wiem na obecną chwilę, że żaluzje powinny być montowane z czujnikiem wiatru żeby mogły same się chować przy silnym wietrze, aby uchronić je przed uszkodzeniem – czyli z automatyką dodatkowo płatną.

    Okiennice też są ciekawą opcją i w sumie podobają mi się wizualnie, ale nie wiem czy ich cena nie będzie w porównaniu do żaluzji sporo większa.
    Ostatnio edytowane przez tomkowz ; 20-11-2019 o 18:20

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    od północy raczej mało przydatne będą

  13. #33
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    Od północy to prawda, że tak średnio. Umieściłem je raczej ze względów bezpieczeństwa (włamanie), chociaż nie wiem na ile one są antywłamaniowe tak samo jak rolety i żaluzje.

    22:05
    Żaluzje w prowadnicach bardzo mnie zainteresowały. Przeczytałem wątek o żaluzjach i zastanawia mnie kwestia montażu gdy wieniec jest nadprożem.

    Cześć, mam pytanie odnośnie montażu żaluzji fasadowych w elewacji z cofniętym nadprożem i warstwą ocieplenie pomiędzy nadprożem a skrzynką. Czy taki sposób montażu jest jakkolwiek możliwy w przypadku gdy okna mają 230 cm i wieniec jest jednocześnie nadprożem? Czy w takim przypadku trzeba wstawić normalne nadproże (cofnięte) by móc zmieścić skrzynkę? W przeciwnym wypadku trzeba by najpewniej zmniejszyć wysokość okna. Mam rację czy czegoś nie rozumiem? Pozdrawiam!
    Ostatnio edytowane przez tomkowz ; 20-11-2019 o 22:08

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomkowz Zobacz post
    Zastanawiam się również nad okiennicami i żaluzjami zewnętrznymi. Muszę zgłębić temat.
    Również podobają mi się oba rozwiązania. Z okiennicami jest jednak ten problem, że to mało popularne rozwiązanie i ciężko znaleźć realne przykłady takich realizacji i wypytać użytkowników o ich doświadczenia.
    Co do okiennic to mam wątpliwości przede wszystkim co do realizacji toru dolnego na elewacji (przy drzwiach czy przeszkleniach do podłogi to prowadnice mogą być w tarasie i nie przeszkadzać), bo każdy taki dodatkowy element na murze to źródło zacieków czy nieszczelności.
    W moim projekcie powoli zmierzam do rezygnacji z rozwiązań fasadowych. W kierunku odpowiednio zaprojektowanego otoczenia. https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7874505
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  15. #35
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Również podobają mi się oba rozwiązania. Z okiennicami jest jednak ten problem, że to mało popularne rozwiązanie i ciężko znaleźć realne przykłady takich realizacji i wypytać użytkowników o ich doświadczenia.
    Co do okiennic to mam wątpliwości przede wszystkim co do realizacji toru dolnego na elewacji (przy drzwiach czy przeszkleniach do podłogi to prowadnice mogą być w tarasie i nie przeszkadzać), bo każdy taki dodatkowy element na murze to źródło zacieków czy nieszczelności.
    W moim projekcie powoli zmierzam do rezygnacji z rozwiązań fasadowych. W kierunku odpowiednio zaprojektowanego otoczenia. https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7874505
    maaszak – dzięki za link, przeczytałem wątek. Co do żaluzji to rzeczywiście można je u nas cześciej spotkać niż okiennice, których nigdy nie widziałem. Żaluzje kiedyś z oddali miałem okazję zobaczyć. Będę musiał się wybrać i pooglądać i popytać ludzi jak się z nich korzysta. Jak są w prowadnicy to wydaje mi się, że temat z wyginaniem lameli od wiatru wydaje mi się nadmuchany. Jestem bardziej zdecydowany na żaluzje bo mi się od początku podobały tylko jakoś tak nie byłem przekonany co do tego wiatru, ale widzę, że raczej nie ma się czego bać.

    Okiennice coś czuję, że wyszłyby mnie dużo drożej bo tam jest jakby więcej sztuk okiennic, a każda z silnikiem więc koszt rośnie w niebiosa. A żaluzję można mieć bardzo szerokie i można by zamiast dwóch okiennic mieć jedną żaluzję z jednym silnikiem.

    Pozostaje kwestia jak to zamontować gdy wieniec jest nadprożem, bo wtedy nie ma za bardzo czego cofać. Czy wtedy będę musiał zrobić*standardowe nadproże dla okna i je cofnąć? Tzn, musiałbym dorobić jeszcze ściany na wysokość nadproża i dopiero wylać wieniec (połączony z tymże nadprożem).

    Dom z żaluzjami prezentuje się jednak lepiej niż z okiennicami.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wizualizacja-3.jpg
Wyświetleń:	54
Rozmiar:	15,1 KB
ID:	437303
    Ostatnio edytowane przez tomkowz ; 21-11-2019 o 12:44

  16. #36
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    Zmiana okiennic na żaluzje fasadowe umożliwiła mi jeszcze raz spojrzenie świeżym okiem i umysłem na okna i drzwi (głównie okna). Zmieniłem co nieco ponieważ okiennice mocno narzucały rozmiary okien (dlatego żeby zmieściły się na ścianie). Moim zdaniem to co mam teraz jest bardziej spójne i bryła domu dobrze się komponuje z oknami.

    Plan domu
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	plan domu.jpg
Wyświetleń:	53
Rozmiar:	87,4 KB
ID:	437309

    Wizualizacje
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wizualizacja-8.jpg
Wyświetleń:	62
Rozmiar:	17,9 KB
ID:	437310

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wizualizacja-9.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	13,0 KB
ID:	437311


    Okna
    - Sypialnia: 2300x1100 fix + 2300x1100 rozwierno-uchylne
    - Garderoba: 2300x1100 rozwierno-uchylne
    - Łazienka małżeńska: 700x1100 rozwierno-uchylne
    - Gabinet: 2300x1100 rozwierno-uchylne
    - Salon, Kuchnia, Jadalnia: 2300x3000 fix + 2300x1100 rozwierno uchylne (x2) + 2300x1800 fix (x2)
    - Wiatrołap: 2300x1100 fix
    - Łazienka dzieci: 700x1100 rozwierno-uchylne
    - Pokoje dzieci: 1500x1800 w tym 1500x600 rozwierno-uchylne, reszta fix (x2)

    W tym układzie mamy sporo okien o szerokości 1800 i 1100 jak i ścian między oknami o szerokości 1100-1200 i 1800-1900 co czyni bryłę bardziej spójną.

    Nadal zastanawiam się nad sensem posiadania dwóch okien dachowych 1140x1180 w salonie. Cena jednego to jakieś 2000 zł + 2000 zł za roletę, a są dwa! Za te pieniądze można chyba doświetlać salon przez bardzo długi czas innymi sposobami, a jeśli chodzi o nagrzewanie pomieszczeń to duże okna powinny dobrze to robić. Temat jeszcze do przemyślenia.

    Zastanawiam się czy nie wstawić drzwi dwuskrzydłowych na taras. Zamiast jednego skrzydła 2300x1100 dać na przykład 2300x1800. Zajęły by mniej miejsca w pomieszczeniu po otwarciu chociaż pewnie trzeba by otwierać oba by wygodnie wychodzić przez nie do ogrodu.
    Ostatnio edytowane przez tomkowz ; 21-11-2019 o 17:50

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    to teraz technologia - możesz zrobić tak, by nadproża okien były jednocześnie wieńcem

  18. #38
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomkowz Zobacz post
    Nadal zastanawiam się nad sensem posiadania dwóch okien dachowych 1140x1180 w salonie. Cena jednego to jakieś 2000 zł + 2000 zł za roletę, a są dwa! Za te pieniądze można chyba doświetlać salon przez bardzo długi czas innymi sposobami, a jeśli chodzi o nagrzewanie pomieszczeń to duże okna powinny dobrze to robić. Temat jeszcze do przemyślenia.
    Zamiast tych okien w dachu możesz wykonać świetliki tunelowe. tak samo bym zrobił w łazience małżeńskiej. Chociaż wg mnie okno w tej łazience jest zbędne.

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomkowz Zobacz post
    Zmiana okiennic na żaluzje fasadowe umożliwiła mi jeszcze raz spojrzenie świeżym okiem i umysłem na okna i drzwi (głównie okna). Zmieniłem co nieco ponieważ okiennice mocno narzucały rozmiary okien (dlatego żeby zmieściły się na ścianie). Moim zdaniem to co mam teraz jest bardziej spójne i bryła domu dobrze się komponuje z oknami.
    Też tak myślę, że wizualnie na plus. Chałupa w moim guście
    Cytat Napisał tomkowz Zobacz post
    Nadal zastanawiam się nad sensem posiadania dwóch okien dachowych 1140x1180 w salonie. Cena jednego to jakieś 2000 zł + 2000 zł za roletę, a są dwa! Za te pieniądze można chyba doświetlać salon przez bardzo długi czas innymi sposobami, a jeśli chodzi o nagrzewanie pomieszczeń to duże okna powinny dobrze to robić. Temat jeszcze do przemyślenia.
    Wydaje mi się, że masz tam i tak dość dużo okien, że te dachowe niewiele tu wnoszą.
    Możesz zaimportować swój model np. do VELUX Daylight Visualizer - z tego co widziałem na youtube to całkiem fajne narzędzie do wizualizowania i przeprowadzania prostych analiz rozkładu światła w pomieszczeniach o różnych porach dnia i pór roku. Co prawda sam podchodziłem do tego programiku ze swoim modelem chałupy kilka razy, ale jeszcze nie miałem motywacji, by m.in. właściwie poustawiać parametry materiałów i orientację modelu. Może u Ciebie z importem ze Sketchupa pójdzie łatwiej i przyniesie to nowe pomysły.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  20. #40
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    ololek – ten świetlik nie bardzo do mnie przemawia zamiast okna dachowego. I tak u góry jest jakaś szybka, przez którą przechodzi światło. Zatem czy to świetlik czy zwykłe okno dachowe to problem dostępu i mycia pozostaje. Pytanie jak często trzeba myć okno dachowe żeby utrzymywać tam względną czystość pozwalającą na korzystanie z promieni słonecznych. A świetlik zamiast okna w łazience? No nie wiem sam. Ściana już tam jest w projekcie i nie ma problemu z zamontowaniem okna. W dachu to i trzeba dodatkową robotę wykonywać, jeszcze trzeba to dobrze zamontować i w dachu i w stropie i wywietrzyć łazienki nie będzie można normalnie. Chyba wolę pozostać przy normalnym oknie. Jeszcze do pom. gosp. to bym się zastanowił czy warto, ale raczej tak średnio i tam po prostu okna raczej nie będzie żadnego.

    Elfir – Pytanie tylko czy można odsunąć tak dużą część wieńca i czy nie spowoduje to problemów. Ten temat będę i tak musiał przegadać z przyszłym architektem/projektantem. Najwyżej będzie trzeba dołożyć nadproża i jedną warstwę bloczków więcej – tak mi się na ten moment wydaje.

    maaszak – dzięki! Zajrzę do tego narzędzia i pobawię się nim trochę.

Strona 2 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony