dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 8
Pokaż wyniki od 101 do 120 z 148
  1. #101
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

  2. #102
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    Nawet coś tam podobne Aczkolwiek wejście z przodu i tyłu nie bardzo pasowało jak dla mnie.

    --
    Obecnie dyskutujemy nad sposobem ogrzewania domu. Czekam na OZC żeby dowiedzieć się więcej niż z PCHE do projektu. Powinienem dostać je w ciągu 2 tygodni.
    Ostatnio edytowane przez tomkowz ; 14-04-2020 o 18:02

  3. #103
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    Materiały właśnie potwierdziłem z architektem i projekt wyląduje niebawem na biurku konstruktora. Mam jeszcze jakieś 2-3 tygodnie na podjęcie ostatecznej decyzji o ogrzewaniu.

    Płyta fundamentowa:
    - XPS 10 cm 033 na spodzie
    - XPS 15 cm 033 na burty

    Podłoga:
    - Styropian 10 cm 033
    - Wylewka/wysypka z miksokreta 10 cm

    Ściany zewnętrzne:
    - Beton komórkowy Ytong 24 kl 600
    - Styropian 25 cm 033

    Ściany wewnętrzne:
    - Silka 24/12

    Strop:
    - Wełna 15+20 cm 035
    - Sufit podwieszany

    Dach:
    - Wiązary
    - Dachówka ceramiczna

    OZC:

  4. #104

    Domyślnie

    I jakie przemyślenia dotyczące ogrzewania, widząc OZC? Wodna podłogówka + grzałka + PV ?

    Na OZC się za bardzo nie znam, ale 43 kWh/m2 to chyba całkiem dobry wynik. Szkoda, że wyliczenia nie pokazują którędy ucieka ciepło (chodzi mi o przenikanie, ile przez dach, ile przez ściany, podłogę).

  5. #105
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    Dziś będę dzwonił do asolt'a porozmawiać o wyniku i trochę o ogrzewaniu. A tak ogólnie to w wątku tutaj jest dyskutowane.

    Tak jak piszesz wodna podłogówka + grzałka + PV rozważam zamiennie z ogrzewaniem elektrycznym, do którego trochę mnie ciągnie.

    Straty tutaj możesz zobaczyć straty. Jednakże nie pokazuje on sprawności wentylacji stąd taka jej duża proporcja – tak przynajmniej rozumiem ten wykres.
    Ostatnio edytowane przez tomkowz ; 15-04-2020 o 17:19

  6. #106
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    Zrobiłem jeszcze jedno przeliczenie z lepszą izolacją stropu i raczej tak zostawiam bo już wszystkie elementy przejrzeliśmy i nie ma co więcej zmieniać. Chyba, że kiedyś będzie promocja na coś i się będzie kalkulować, to może, ale na tym etapie nie będę kombinował więcej. Cieplejszy strop jeszcze się kalkuluje jako tako.




  7. #107
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    W dyskusji o OZC zmianie uległo położenie domu na takie, które lepiej wykorzystuje zyski słoneczne. Pomysł mi się spodobał i obecnie mamy coś takiego jak poniżej.

    Wiem że garaż/wiata jest daleko od domu i będę moknąć idąc do niego (pod parasolką), ale to nie będzie problem bo:

    - zanim powstanie wiata/garaż cokolwiek to minie sporo czasu od budowy domu więc i tak będę mókł wsiadając do auta.
    - miejsca postojowe przed domem miałyby być wykorzystywane poza zimą, a w zimę wiata/garaż.
    - wiata/garaż ma być opcją żeby nie trzeba było skrobać szyb.
    - ten budynek jest nadal mocno koncepcyjny i życie zweryfikuje czym ma się stać. Marzy mi się fajny budynek gospodarczy gdzie można robić coś w drewnie i tak sobie to połączyłem z garażem, ale pewnie można i z wiatą. Póki co rezerwuję tylko na niego miejsce.
    - nasza działka nie jest ostatnia więc raczej podjazd nie będzie często służył do zawracania.

    - W tym układzie dodatkowo możemy wydzielić więcej miejsca na ogród w bardziej dogodnym miejscu.
    - bardzo krótkie podejście do domu od podjazdu – ale też bardzo długie od garażu. Od garażu to tyle co we wcześniejszym układzie od furtki, wiec też specjalnie blisko nie było.
    - układ bokiem do drogi i duuużo głębszy ogród.

    - słońce będzie zaglądało do nas już od samego poranka.
    - okienko w kuchni być może zostanie a być może wyleci na budowie bo wydaje mi się zbędne w przypadku jak od rana słońce będzie zaglądało dużymi oknami.

    No, to takie zmiany

    Wskaźnik na ogrzewanie z 40,8 zmienił się na 39,0 kWh/m2*rok, więc jest to dosyć fajna zmiana.





    Pozdrawiam i idę czytać o wodnej podłogówce
    Ostatnio edytowane przez tomkowz ; 17-04-2020 o 13:58

  8. #108
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Plan Miejscowy nie narzuca dla tej działki kalenicy prostopadłej / równoległej do drogi ?
    - ten budynek garażowo - gospodarczy musi być naprawdę SUPER bo z pokoju dziennego widać go non stop. To już chyba lepiej ( dla tego układu ), aby ten budynek garażowy był od strony PN-ZACH działki ( równolegle do budynku mieszkalnego ), wówczas jest " czysty " ogród. Jednym słowem, można spróbować zgrupować te dwa obiekty ( ? )
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  9. #109
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    Uwagi słuszne, jak najbardziej.

    Jednakże na obecną chwilę nie wiem w jakiej formie ten budynek gospodarczy zostanie zrealizowany. Wychodzę z założenia, może błędnego, ale jeśli nie postawię tego budynku to będę miał widok na dom sąsiada, jeśli przesunę budynek tak, że gospodarczy jest na pn-zach to i tak mam widok na sąsiada. W obu przypadkach dobrze byłoby jakoś ten budynek zasłonić, chociaż nikt nie mówi, że ma on szpecić. Na pewno posadziłbym jakąś roślinność by mniej rzucał się w oczy. Sąsiada też bym musiał przesłonić.

    Przesuwając dom bliżej środka działki tracę możliwość umieszczenia ogniska bliżej środka działki i trzeba by kombinować z altanką, która też potrzebuje zachowania odpowiednich odległości od granicy działki.

    Taka zmiana jaką proponujesz na pewno uprościłaby wjazd na posesję bo byłby jeden, ale też przesuwając budynek na Pn-Zach trzeba nakombinować się z ogródkiem, a tutaj całkiem fajnie się wpasowuje tak mi się wydaje.

    Jeszcze pokombinuję, ale nie wiem czy coś z tego wyjdzie...

    Edycja:
    może i nie taki głupi ten pomysł, ale ewidentnie wymaga rozdzielnia wiaty/garażu od reszty budynku...

    Edycja 2:
    Ten duży budynek, to on wyszedł taki duży... bo się trochę zapędziłem
    Ostatnio edytowane przez tomkowz ; 17-04-2020 o 16:10

  10. #110
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    No dobra, po rozbiciu budynku na dwie części nawet się udało zrobić tak jak poradziłeś. Nie upieram się by był to jeden budynek, może być wiata i budynek, będzie taniej w budowie. Ogródek (warzywnik) też musiałem trochę zmniejszyć, ale nie mam specjalnych założeń co do niego tak samo jak do tego budynku by był jednym. Ogrodnikiem nie będę, to ma być raczej małe poletko dla nas do zabawy.

    Ogród wyszedł praktycznie taki sam, wiec rzeczywiście przesuwając budynek nie straciłem praktycznie nic, a i może warzywnik w lepszym miejscu jest, bo jak sąsiad by się odgrodził to by od południa już niewiele świeciło.

    Okna północne w łazience i tak promieni światła nie wpuszczają więc nadawać się będą jedynie do ewentualnego przewietrzenia więc chyba tragedii nie będzie jak je zasłonie? Nie wiem... Inaczej ta opcja nie przejdzie.

    W kuchni to okienko też takie do wietrzenia w tej konfiguracji...

    Myślę czy to okej.

    Ostatnio edytowane przez tomkowz ; 17-04-2020 o 17:26

  11. #111
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    założenie jest OK ( wymaga solidnego dopracowania ), teraz przećwiczyłbym wejście główne do budynku pomiędzy zadaszonymi miejscami postojowymi, a budynkiem mieszkalnym. Można też sprawdzić koncepcję z tarasem na dwie strony budynku, jeden byłby słoneczny, drugi lekko zacieniony ( ? )
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  12. #112

    Domyślnie

    kurka flak, 6 stron i jeszcze nie wbił łopaty ja już 7 i lecę z podłogówką
    tomkowz nie myślisz że za dużo obliczasz i tracisz cenny czas na te rzeczy? Myślałem, że ja przeglądam i doglądam wszystkiego ale Ty (pozytywnie oczywiście) przebijasz mnie na głowę
    W naszym przypadku OZC wyszło w okolicach 35kWh/m2, jak będzie? Licznik energii pokaże

  13. #113
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    DITMAG – oj dużo czytam dużo Taki już jestem Projekt jest u konstruktora to mam jeszcze chwilę na czytanie. Zmian w bryle domu już nie dokonuję bo ją zatwierdziłem Wychodek zbity, niebawem ogrodzenie będę stawiał Start dopiero w sierpniu. Wszystko póki co zgodnie z planem. Co do zużycia to zgadzam się, licznik ostatecznie pokaże, ale staram się wykorzystać możliwości i wizualizuję sobie zmiany. Pozdrawiam!

  14. #114
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    Dyskutowaliśmy dziś z drugą połówką i podoba nam się posadowienie prostopadle do drogi. Takie ukośne wprowadzało jakiś dziwny nieład...





    Ten temat chciałbym już zamknąć bo muszę wyedukować się bardziej jeśli chodzi o ogrzewanie domu

    Podjazd do wiaty 6 metrów więc wystarczająco, krótki chodniczek do domu, ognisko odseparuje się od drogi wewnętrznej wyższymi drzewkami lub krzewami, od sąsiada tak samo co by mu za mocno nie zawiewało dymem. Budynek gospodarczy 6x5,80 z niskim dachem w miarę w rogu działki 3m od granicy też będzie przysłonięty jakimiś krzewami/drzewami więc nie będzie się nam za bardzo rzucał w oczy. Z tyłu szklarnia i przed szklarnią będzie trochę grządek w skrzynkach.

    Bardzo duży ogród 820 m2 + 180 m2 za domem – brzmi jak dużo koszenia trawy...

    Ostatnio edytowane przez tomkowz ; 18-04-2020 o 11:15

  15. #115
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Podjazd do wiaty 6 metrów

    ten podjazd trochę słaby : zakłada, że wjeżdżamy przodem samochodem pod wiatę, ale w drugą stronę nie ma szans na "wykręcenie" i wyjazd z działki również przodem. Warto wpisać w tą przestrzeń komunikacji promienie skrętu samochodów, aby przez następne lata nie wykręcać na drodze dojazdowej.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  16. #116
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że 6 metrów jest wystarczające dla auta wielkości, który posiadam obecnie, przynajmniej na kolejne 15 lat 4,65 m a i dłuższe się zmieszczą. Droga bardzo mało uczęszczana – droga wewnętrzna dojazdowa dla 14 innych działek. Ruch raczej sporadyczny. Z mapy widzę, że droga ma mieć 10 m szerokości, w tym chodnik jakieś 1,5m i pasy drogowe po 3,5 m, ale mogę się mylić. Na jednym pasie z promieniem skrętu większym sporo od promienia skrętu mojego auta da się zmieścić.


  17. #117
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    nie wiem ( ? ) - osobiście nie lubię jeździć tyłem, wjeżdżać na chodnik, rozglądać się do tyłu, czy coś jedzie / nie jedzie, manewrować na drodze .... ile należałoby się wysunąć poza linię ogrodzenia, aby mieć w miarę dobrą widoczność ?
    oczywiście jak kto lubi, ale wystarczyłoby przesunąć miejsce gromadzenia odpadów między miejsca postojowe, a furtkę i z automatu uruchamia się powierzchnia możliwie utwardzona w narożniku działki dla tego manewru wykręcania na działce i wyjazdu z niej przodem !
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  18. #118

    Domyślnie

    Właśnie trafiłem na ten dziennik – już widzę, że będzie to spora dawka inspiracji i wiedzy, którą mam nadzieje wykorzystać w przyszłym roku. Podglądam i kibicuję

    Mnie również podobają się parterowe stodoły (biały tynk, szaro-stalowa blacha na rąbek, elementy drewna na elewacji).

    Podziwiam za podejście do tematu… ja mam jakąś tam koncepcję i wizję domu, ale większość pracy zostawiam pani Architekt. Przebrnąć przez wszystkie ciekawe tematy i wątki na forum muratora to nie lada wyzwanie.

    W jednym z postów pisałeś o zastosowaniu blachy na rąbek, teraz widzę, że planujesz zastosować dachówkę. Czym podyktowana jest ta zmiana?

    W pierwszych postach projekt miał coś około 126m2, później 130m2 (dla mnie jest to max powierzchni, której nie chciałbym przekraczać), teraz 147m2. Miałeś jakieś założenia co do maksymalnej powierzchni domu? Wiadomo, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, patrząc na Twoje szkice zastanawiam się czy w 130m2 da się sensownie upchnąć cały układ funkcjonalny, ale z tyłu głowy cały czas mam koszty…

  19. #119
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    franek89 – Cześć! Przepraszam za późną odpowiedź, ale dopiero jakoś teraz miałem chwilę czasu by odwiedzić wątek.

    Dziennik budowy będę zakładał jak przyjdzie czas – na pewno będę informował w tym wątku. Cieszę się, że wątek się przydał i coś dla siebie w nim znalazłeś.

    Jakoś ta blacha na rąbek mi nie leży do końca i raczej zdecyduję się na dachówkę ceramiczną. Ceny w porównaniu do dachówki ceramicznej jakoś bardzo nie będą się różniły bo konstrukcja dachu jest bardzo prosta, odpadów tyle co nic pewnie bo ani okien, ani kominów na dachu. Dachówka ceramiczna wydaje mi się trwalsza, a na tym mi zależy przy budowie domu. Oczywiście nie będę brał dachówki płaskiej bo to czyste ździerstwo, gdzie producenci i sprzedawcy żerują na kliencie, który chce mieć modną dachówkę. Będę szedł w Bogen Reform 11 / Roben Piemont albo podobne. Tak samo nie będę brał kwadratowych rynien z tego samego powodu.

    Powierzchnia domu... no właśnie to jest bardzo ciekawy temat. Oczywiście najpierw chciałem wpasować się w serię domów "Ekonomiczny" domów z wizją, ale niestety pewne tematy mi się tam po prostu nie zgadzały. Jak 110 m2 było za mało to myślałem, że jakieś 125-130 będzie okej. A skończyło się tak jak widzisz na 147 m2. Wiadomo, chciałbym trochę mniej bo też kombinowałem jak tu zmniejszyć co tu inaczej zrobić, ale tak mi się sumowało do tych 147. Nawet kilka tygodni temu patrzałem czy aby nie Ekonomiczny któryś, ale nie, jednak zostałem przy swoim. Wszystko tam jest tak jak chcemy i wydaje nam się, że będzie bardzo dobrze. Im jesteś bardziej skłonny na kompromisy tym mniejszy dom będziesz mógł zbudować Chcieliśmy mieć wyspę, chcieliśmy mieć jadalnię z dużym stołem, sypialnię z garderobą i duże przeszklenia. No i wyszedł nam właśnie taki projekt. Swój projekt modyfikowałem wielokrotnie, ale ciężko tam coś uszczknąć. Może da się upchnąć te same funkcje w trochę mniejszej powierzchni, ale chyba nie w takim układzie jak u mnie w projekcie. Jak patrzę na powierzchnię salonu z kuchnią i jadalnią, który ma 57 m2 to przyznam, że jest to taka średnia powierzchnia, ta wyspa też sporo miejsca zajmuje.

    W skrócie: wolałbym dom 110 m2, który pomieści wszystko co chcemy, ale chyba trudno na takiej powierzchni upchnąć to wszystko

    Jeszcze jeden cytat z dziś, który wydaje mi się, że dobrze opisuje moją sytuację.
    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    (...) Każdy buduje tak jak chce i jak może.
    Napiszę, jak to jest u mnie (chwilowo jeszcze w fazie projektu). Dom z poddaszem i garażem. 137mkw po podłogach w części mieszkalnej i 33 mkw garazu. Tylko tyle, albo aż tyle.
    Wielkosc domu jest zwyczajnie wypadkową i kompromisem pomiędzy tym, co by się chciało, tym na co mnie stać oraz tym co mogę zrobić (w ramach konkretnej działki o konkretnych wymiarach i usytuowaniu względem stron swiata oraz tym, w jaki sposób architekt wydzielil przestrzenie w domu).
    I tyle. Albo aż tyle. To jest dom skrojony na miarę naszych potrzeb. Dla jednego mój dom będzie mały, dla drugiego duży. A dla mnie w sam raz. Chociaż zdaje sobie sprawę, że będą sytuacje, gdy ten dom będzie za mały (np imprezy rodzinne), ale będą też sytuację, gdzie tej przestrzeni będzie aż za dużo (np do sprzątania i ogrzewania).
    --

    Architekt prosił ostatnio potwierdzić usytuowanie domu na działce i zatwierdziłem to co poniżej. Myślę nad schowkiem na rowery we wiacie garażowej, ale jak to będzie ostatecznie to nie wiem... Koliduje z oknem w kuchni, wiem, ale kiedyś będę myślał co z tym zrobić i jak ma ta wiata dokładnie wyglądać.

    Ostatnio edytowane przez tomkowz ; 07-05-2020 o 19:45

  20. #120
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    " Jak 110 m2 było za mało to myślałem, że jakieś 125-130 będzie okej. A skończyło się tak jak widzisz na 147 m2 "
    - a to jest typowe z tym zwiększeniem powierzchni. Komunikacja i tzw. pomieszczenia pomocnicze swoje " zabierają " a trudno, aby bez nich funkcjonował prawidłowo budynek.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

Strona 6 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony