dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 37
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Emtebe

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-864
    Posty
    227

    Domyślnie Pozwolenie na budowę - usługa biura projektowego

    Cześć,

    Byłem dzisiaj w biurze projektowym, aby omówić współpracę przy uzyskaniu pozwolenia na budowę. Miało by to obejmować wszystkie mapy, adaptacje, instalacje, przyłącza. Na liście działań pojawiły się pozycje, co do których mam wątpliwości, czy są konieczne lub czy nie są przeszacowane.
    1. Projekt zjazdu (1550zł) - dojazd do działki mam przez drogę służebną, a wjazd na powiatową jest od wielu lat używany przez kilku sąsiadów.
    2. Projekt drogi (950zł)
    3. Projekt szamba (750zł)
    4. Zagospodarowanie wód opadowych (450), ze zbiornikiem (650)
    5. Projekty przyłącza 550zł za każde.
    6. Projekt indywidualny 14000 + wentylacja 1200 + fundamenty (zależy od gruntu)
    Nie chcę ich skreślać bezpodstawnie, bo taka kompleksowa usługa by się przydała stąd moje pytanie, czy to są rzeczywiście wymagane czynności i czy te ceny są rynkowe?

  2. #2

    Domyślnie

    Bardzo dużo tych dodatków u mnie w projekcie były wszystkie składowe oprócz dodatkowo projektu na gaz i wodę. Zresztą później się okazało że projekt na gaz nie był konieczny bo gazownia sama taki projekt wykonuje.

  3. #3

    Domyślnie

    1. Projekt zjazdu (jeśli już inne domy w tej ulicy stoją, to wystarczy się powołać na istniejący zjazd, można ogarnąć który dom się budował jako pierwszy i pasuje zapytać grzecznościowo czy się dołożyć do kosztu projektu zjazdu bo ten ktoś go robił i płacił).

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Emtebe

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-864
    Posty
    227

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciekrk Zobacz post
    1. Projekt zjazdu (jeśli już inne domy w tej ulicy stoją, to wystarczy się powołać na istniejący zjazd, można ogarnąć który dom się budował jako pierwszy i pasuje zapytać grzecznościowo czy się dołożyć do kosztu projektu zjazdu bo ten ktoś go robił i płacił).
    Dom sąsiada, przez którego działkę przebiega droga dojazdowa do powiatówki i której zjazd współdzielimy, stoi od 50 lat. Wątpię aby miał coś takiego jak projekt zjazdu.

    EDIT. Dodam jeszcze, że ten projekt zjazdu mnie martwi najbardziej, bo pan z biura powiedział, że jego opracowanie zajmie najdłużej (min. 6-7 miesięcy), ze względu na czas oczekiwania na odpowiedź urzędów.
    Ostatnio edytowane przez Emtebe ; 19-11-2019 o 16:38 Powód: Dopisanie pola EDIT

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Co będzie jesli "dojazd po istniejącym zjeździe na droge powiatową" zostanie zakwestionowany z powodu braku jakiejkolwiek dokumentacji? Jakieś dane dotyczace przepustu nad rowem, minimalny promień skrętu i nośność nawierzchni gdzieś sa podane? Może niezbędne jest lustro, aby bezpiecznie wyjechać na przeciwległy pas drogi powiatowej? Nośność nawierzchni i przepustu aby umożliwić wjazd wozu bojowego straży pożarnej ważącego około 20 ton. To że tak jeździcie od 50 lat nie oznacza jest to stan bezpieczny i jakiś kamikadze podpisze się pod dokumentacją potwierdzająca stan istniejący. Nawet jeśli podczas budowy na wjeździe utopi się pompogruszka to będzie problem kierowcy i twój, lecz nie wpływa to bezposrednio na bezpieczeństwo otoczenia (chyba że się przewróci ramieniem na sasiednie budynki). Gdy do pożaru nie dojedzie straż lub pogotowie gazowe na podwoziu Stara 666 to może być większy problem.
    I między innymi po to sa przepisy ...
    To nie są wymagania od czapy.

    Projekt zjazdu zrobi drogowiec a tu od razu: uzgodnienia ze starostwem, mdcproj, pytania o trójkąt widocznosci, kolicje z uzbrojeniem terenu itd. itp. Nikt sie nie podpisze w ciemno pod drogą na łące choćby ona istniała w terenie. Samowola a obiekt zaprojektowany to sa dwie różne sprawy.
    Kiedys widziałem jak koparka kołowa wyjechała dwa metry na łąkę za granicami placu budowy, coś zgrzytło zasyczało i zonk. Powtórki z Jankowa Przygodzkiego na śzczęście nie było. Okazało się że na bagnistej łące był gazociąg fi 150 stalowy ledwie przykryty trawą, jakieś odwadniacze, zawory ....
    Zadyma była na sto fajerek. Gazociąg był na mapie jako zlokalizowany wykrywaczem czyli bez rzędnych a nikt nie przypuszczał że 40letnia magistrala może być ledwie przykryta trawą. Samo życie. Takich historyjek z życia znam na pęczki. Przy zbiegu okoliczności kończą się nieszczesciem i newsem na wszystkich telewizjach a jak ktoś był podpisany to i #.

  6. #6

    Domyślnie

    ceny szaleją, to fakt...ale kurde..14000 za projekt? sporo...nawet bardzo sporo.
    albo to baaardzo dobre i szanujące się biuro i płacisz za "jakość obsługi i markę", albo naciągacze...

  7. #7

    Domyślnie

    Ja za mój projekt 4 lata temu płaciłem 12 tysięcy z tym że takie wynalazki jak projekt reku czy płyta fundamentowa czy projekt dachu uwzględniający izolację na krokwiową były w cenie.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał patrick99 Zobacz post
    ceny szaleją, to fakt...ale kurde..14000 za projekt? sporo...nawet bardzo sporo.
    albo to baaardzo dobre i szanujące się biuro i płacisz za "jakość obsługi i markę", albo naciągacze...
    Normalna cena a nie naciągacze.
    Może płaca podatki, ZUS-y, maja legalne oprogramowania?
    Pracują w domu czy w biurze? Biuro mają za darmo?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #9

    Domyślnie

    Projekt rekuperacji jest wymagany ?
    U mnie robił projekt wykonawca rekuperacji na etapie jej wykonywania.
    Projekt szamba to znaczy wyrysowanie miejsca w którym będzie umiejscowione? Było w cenie projektu.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    " Samowola a obiekt zaprojektowany to są dwie różne sprawy. "
    to fakt !!! a każda działka budowlana musi mieć dostęp do drogi publicznej zgodnie z przepisami, tj. minimum ciąg pieszo jezdny o szer. 5m, odpowiednią nośność, promienie skrętu, itd ... "zabawa" dla projektanta drogowego wraz z uzgodnieniami
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    " ... 14000 za projekt? sporo...nawet bardzo sporo. "

    tak ? to podziel sobie te 14000,- na projektanta architektury + konstrukcji + instalacji sanitarnych + instalacji elektrycznych i pracę powiedzmy przez 2-3 miesiące.
    wyjdzie średnia krajowa ? nie wyjdzie ?
    zakres samego Projektu Budowlanego budynku i zagospodarowania jest wszystkim znany :
    http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/Do...WDU20180001935
    uszczuplić go nie można !, bo kto by chciał projekt niekompletny bez PnB ?
    do podanej przez Ciebie kwoty dolicz jeszcze wentylację z rekuperacją, p.3, p.4 ( to z oferety ) oraz projektowaną charakterystykę energetyczną, analizę obszaru oddziaływania obiektu, informację BIOZ .... poza samymi dokumentami formalno prawnymi jak Mapa do Celów, opinia geotechniczna, inne
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 20-11-2019 o 23:00
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Emtebe

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-864
    Posty
    227

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    " ... 14000 za projekt? sporo...nawet bardzo sporo. "

    tak ? to podziel sobie te 14000,- na projektanta architektury + konstrukcji + instalacji sanitarnych + instalacji elektrycznych i pracę powiedzmy przez 2-3 miesiące.
    wyjdzie średnia krajowa ? nie wyjdzie ?
    No bez przesady. Przecież każdy z nich nie spędza na projektem domu jednorodzinnego po 300-400 roboczogodzin, a tak to liczysz.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał Emtebe Zobacz post
    No bez przesady. Przecież każdy z nich nie spędza na projektem domu jednorodzinnego po 300-400 roboczogodzin, a tak to liczysz.
    Wiadomo że nie pracuje nad jednym projektem każdy z projektantów przez 2-3 miesiące.
    Można z grubsza przyjąć, że pracują 4 osoby w sumie przez 2 x 168h czyli dwa osobo-miesiące nie wnikając ile godzin pracuje każdy projektant.
    W sumie 2 miesiące czyli 168 godzin x 2 m-ce = 41,67 PLN/h.
    Uważasz, że to jest wysokie wynagrodzenia?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Emtebe

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-864
    Posty
    227

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Wiadomo że nie pracuje nad jednym projektem każdy z projektantów przez 2-3 miesiące.
    Można z grubsza przyjąć, że pracują 4 osoby w sumie przez 2 x 168h czyli dwa osobo-miesiące nie wnikając ile godzin pracuje każdy projektant.
    W sumie 2 miesiące czyli 168 godzin x 2 m-ce = 41,67 PLN/h.
    Uważasz, że to jest wysokie wynagrodzenia?
    Nie, nie uważam, że jest to wysokie wynagrodzenie, ale jednocześnie nie wydaje mi się, że przygotowanie projektu indywidualnego domu jednorodzinnego, raczej typowego, wymaga poświęcenia 42 roboczodni.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Tak, tak można poświęcić dużo mniej czasu. Potem upierdliwy inwestor drze morydę, że nie może drzwi do łazienki otworzyć szeroko i nie można wózkiem wjechać a osoba miłująca jedzenie musi wchodzić na wydechu. Oprócz pracy koncepcyjnej i wymalowania na komputrze, musi być czas na analizę dokonań czyli tzw. krytyczne podejście do wyniku.
    Chyba że podchodzisz do pracy w klimacie jak Bareja .
    "3maj ścianę, ja biegnę do kasy"
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 21-11-2019 o 16:13

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Emtebe Zobacz post
    Nie, nie uważam, że jest to wysokie wynagrodzenie, ale jednocześnie nie wydaje mi się, że przygotowanie projektu indywidualnego domu jednorodzinnego, raczej typowego, wymaga poświęcenia 42 roboczodni.
    Wiesz ja bym raczej za tą kasę tego nie robił , mój projekt był tworzony prawie rok , nawet nie liczę ile razy był u mnie architekt i ile razy były dokonywane korekty.
    od tego trzeba jeszcze zapłacić wat , zus i podatek dochodowy. Żaden biznes

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał Emtebe Zobacz post
    Nie, nie uważam, że jest to wysokie wynagrodzenie, ale jednocześnie nie wydaje mi się, że przygotowanie projektu indywidualnego domu jednorodzinnego, raczej typowego, wymaga poświęcenia 42 roboczodni.
    To ile wg Ciebie potrzeba roboczodni na opracowanie indywidualnego projektu?
    Można przyjąć, że projekt jest opracowany przez 4 branże : architektura, konstrukcja, instalacje sanitarne i instalacje elektryczne.
    Pomijam kosztorysowanie bo przeciętny Inwestor nie widzi potrzeby.

    Podziel roboczodni na te branże.
    Indywidualny "raczej typowy" to Inwestor kupuje za 2.500 PLN a później wiele zmienia.
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 21-11-2019 o 17:06 Powód: literówka
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał Emtebe Zobacz post
    Nie, nie uważam, że jest to wysokie wynagrodzenie, ale jednocześnie nie wydaje mi się, że przygotowanie projektu indywidualnego domu jednorodzinnego, raczej typowego, wymaga poświęcenia 42 roboczodni.
    oj, to możesz się mocno zdziwić !
    - ja na Projekt Koncepcyjny potrzebuję miesiąc ( 1M ), oczywiście z modelem, wizualizacjami i koncepcją budynku i zagospodarowania, która dynamicznie się zmienia na podstawie uzgodnień z Inwestorem ( które mogą się nie zamknąć w 1M )
    - Projekt Budowlany - część architektoniczna - 1M ( co najmniej ) część rysunkowa i opisowa ( pisze o rzetelnie wykonanym projekcie nie tzw. " 4-ch kreskach " )
    - Projekt Budowlany - część konstrukcyjna - 1M
    - Projekt Budowlany - część instalacyjna ( inst. sanitarne + inst. elektryczne ) - 1M ( po około 2 tygodnie / branże )
    - ... do tego dochodzą różne poślizgi zazwyczaj związane z dokumentami formalno prawnymi do projektu, począwszy od Mapy do Celów po prozaiczne Zapewnienia i Warunki Techniczne podłączenia budynku do sieci na które ( jak wszyscy wiedzą ) się czeka.
    - na całość opracowania składa się oczywiście koordynacja branżowa architekta i bieżące zmiany projektu pod tym kątem

    piszemy o samym nakładzie pracy, a przecież są jeszcze inne koszty związane z nią, choćby ( przykładowo ) członkostwa w izbie budowlanej, czy obowiązkowym ubezpieczeniu zawodowym.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Emtebe

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-864
    Posty
    227

    Domyślnie

    Porównam inne oferty i na tej podstawie będę mógł ocenić to co otrzymałem. Na chwilę obecną ta była najwyższa.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Emtebe Zobacz post
    nie wydaje mi się, że przygotowanie projektu indywidualnego domu jednorodzinnego, raczej typowego, wymaga poświęcenia 42 roboczodni.
    Raczej więcej, jak ma być faktycznie indywidualny włącznie z wykonawczym, a nie lekko przerobiony jakiś poprzedni.
    Dlatego lepiej znaleźć gotowca i lekko go przerobić - koszt rozkłada się na dziesiątki sprzedanych egzemplarzy.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony