dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Warunki zabudowy na dom mieszkalny, ale lepszy letniskowy

    Dostałem jakiś czas temu WZ na budynek mieszkalny z poddaszem użytkowym (nadal jest ważne), ale po jakimś czasie zmieniłem plany i rozważam budowę mniejszego domku letniskowego na zgłoszenie. Ale architekt twierdzi, że:
    1. nie mogę budować letniaka i muszę ponownie wystąpić o warunki zabudowy, ale dla domku letniskowego,
    2. będę płacił większy podatek za działkę, jeśli stanie na niej domek rekreacyjny.
    Oczywiste, że przy takim domku na zgłoszenie architekt nie zarobi, więc nie do końca mu wierzę. Szukałem potwierdzenia jego słów w przepisach, ale nie znalazłem. Czy ktoś może spotkał się z taką sytuacją?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.276

    Domyślnie

    Nie sądź że cały swiat dybie na twoją krwawicę. Jeśli już tak uważasz, to ukończ architekturę, geodezję i budownictwo lądowe , zrób uprawnienia i wypnij się na wszystkie profesje.

    W szkole nie uczyli cię wierszyka?

    Wszyscy dla wszystkich - Julian Tuwim

    Wszyscy dla wszystkich
    Murarz domy buduje,
    Krawiec szyje ubrania,
    Ale gdzieżby co uszył,
    Gdyby nie miał mieszkania?

    A i murarz by przecie
    Na robotę nie ruszył,
    Gdyby krawiec mu spodni
    I fartucha nie uszył.

    Piekarz musi mieć buty,
    Więc do szewca iść trzeba,
    No, a gdyby nie piekarz,
    Toby szewc nie miał chleba.

    Tak dla wspólnej korzyści
    I dla dobra wspólnego
    Wszyscy muszą pracować,
    Mój maleńki kolego.

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękujemy niespełnionej poetce z dyplomem inżyniera

    Ale czy jest na sali prawnik albo praktyk, który może rzeczowo doradzić?
    Ostatnio edytowane przez Marcowy70 ; 21-11-2019 o 07:05

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    1. Bez projektu możesz wybudować tylko domek do 35 m2. Jeśli przekroczysz te wartość to i tak będziesz potrzebował projektu więc architekt zarobi. Pytanie więc jaki duży domek chcesz zbudować.
    2. Nie tyle za działkę, co podatek od nieruchomości będziesz płacił większy. Dla budynków mieszkalnych stawka jest ok 80gr/m2, dla pozostałych (garaże, domki rekreacyjne itp) ok 8 zł/m2
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcowy70 Zobacz post
    Dostałem jakiś czas temu WZ na budynek mieszkalny z poddaszem użytkowym (nadal jest ważne), ale po jakimś czasie zmieniłem plany i rozważam budowę mniejszego domku letniskowego na zgłoszenie. Ale architekt twierdzi, że:
    1. nie mogę budować letniaka i muszę ponownie wystąpić o warunki zabudowy, ale dla domku letniskowego,
    - jeżeli PARTEROWY budynek rekreacji indywidualnej będzie się mieścił w 35m2 powierzchni zabudowy ( budynek na zgłoszenie )
    nie potrzeba występować o WZ ( zgodnie z interpretacją GUNB )
    https://www.gunb.gov.pl/sites/defaul...0517_0.pdf?510
    - jeżeli budynek rekreacyjny nie będzie się mieścił w definicji budynku rekreacyjnego na zgłoszenie, tj.
    " wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej, rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni działki; "
    wówczas WZ są wymagane ( projekt z decyzją PnB )

    oczywiście różne Urzędy niekiedy różnie interpretują zapisy Prawa Budowlanego
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  6. #6

    Domyślnie

    Oczywiście, chodzi mi o domek letniskowy do 35 mkw., który z definicji nie wymaga PnB - z wypowiedzi architekta zrozumiałem jednak, że nawet taki wymaga WZ, ale dla domu letniskowego/ rekreacyjnego. I skoro już raz dostałem WZ na inny rodzaj budynku (powyżej 35 mkw. i mieszkalny), to trzeba się starać o zmianę WZ nawet dla tego mniejszego (do 35 mkw.). Z Waszych odpowiedzi i załączonej interpretacji GUNB wynika jednak, że może źle zrozumiałem architekta, a może jednak jego intencje nie były do końca czyste
    Bardzo Wam dziękuję!

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    myślę, że to nie chodzi o intencje architekta.
    WZ oraz PnB jest " trybem " bezpieczniejszym, w stosunku do braku WZ i tzw. " milczącej zgody " ( zamiast PnB ) bo do tego sprowadza się tryb zgłoszeniowy.
    Poza tym nie wszyscy czytają interpretacje GUNB i nie zdziwiłoby mnie, jeśli jeden Urząd wymagałby WZ a inny nie ! warto dopytać się w Urzędzie.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcowy70 Zobacz post
    Dziękujemy niespełnionej poetce z dyplomem inżyniera
    Dodaj do tego jeszcze "młodej, pięknej i niewinnej" a już cudny komplement będzie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony