Witam serdecznie,
Zdecydowaliśmy się z partnerem na kupno domu jednorodzinnego. Jesteśmy w trakcie składania wszystkich dokumentów w celu uzyskania kredytu hipotecznego. Rzeczoznawca, którego wynajęliśmy, odkrył jednak pewną nieprawidłowość: w projekcie poddasze budynku oznaczone jest jako pomieszczenie do własnej aranżacji, a wyrysowane w nim okna dachowe skreślone. Faktyczny stan wygląda tak, że poddasze podzielone jest na pokoje z łazienką, a w poszyciu wybito 4 okna dachowe. Nieruchomość uzyskała odbiór oraz pozwolenie na użytkowanie, a aktualny właściciel mieszka tam od roku z rodziną. Rzeczoznawca zapewnił nas, że w dokumentacji bankowej uwzględni wszystko w taki sposób, by udało nam się uzyskać kredyt, natomiast ja mam inne pytanie:

Czy niezgodność zagospodarowania poddasza oraz powstałe w poszyciu okna dachowe mogą utrudnić nam jakoś w przyszłości życie? Mam na myśli uzyskanie odszkodowania, gdyby spotkała nas jakaś przykra sytuacja.

Czytałam, że należy uzyskać na taką modyfikację (czyt. okna dachowe) pozwolenie na budowę, a ubieganie się o nie po fakcie skutkuje karą pieniężną nawet do 5 tysięcy złotych.

Czekam na wasze opinie w tym temacie,
Pozdrawiam!