dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Pęknięta obudowa kominka

    Dzień dobry
    Od niedawna jestem posiadaczem własnego kominka, niestety po krótkim czasie użytkowania zauważyłem że obudowa kominka zaczyna pękać.

    Kominek Zibi (marka-kratki) zabudowany płytą warmsen.

    Przesyłam zdjęcia na których widać jak od kominka odpadła jedna cegiełka a pod nią ukazało się pęknięcie płyty, widać również pozostałe pęknięcia rozchodzące się od wkładu kominkowego na boki obudowy po obu jej stronach.
    Ktoś wie co może być tego przyczyną i co robić w tej sytuacji?
    Czy możliwe jest że przegrzałem kominek wkładając za dużo drewna przez co obudowa nie wytrzymała?
    Proszę o jakąkolwiek podpowiedź
    Pozdrawiam
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20191121_215511_resized_20191121_100858255.jpg
Wyświetleń:	265
Rozmiar:	90,2 KB
ID:	437342   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20191121_215606_resized_20191121_100852601.jpg
Wyświetleń:	154
Rozmiar:	86,8 KB
ID:	437343   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20191121_215435_resized_20191121_100856484.jpg
Wyświetleń:	158
Rozmiar:	77,6 KB
ID:	437344  

  2. #2

    Domyślnie

    wstrzonsy tektoniczne, mówi ci to coś ?

  3. #3

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lauter Zobacz post
    Dzień dobry
    Od niedawna jestem posiadaczem własnego kominka, niestety po krótkim czasie użytkowania zauważyłem że obudowa kominka zaczyna pękać.

    Kominek Zibi (marka-kratki) zabudowany płytą warmsen.

    Przesyłam zdjęcia na których widać jak od kominka odpadła jedna cegiełka a pod nią ukazało się pęknięcie płyty, widać również pozostałe pęknięcia rozchodzące się od wkładu kominkowego na boki obudowy po obu jej stronach.
    Ktoś wie co może być tego przyczyną i co robić w tej sytuacji?
    Czy możliwe jest że przegrzałem kominek wkładając za dużo drewna przez co obudowa nie wytrzymała?
    Proszę o jakąkolwiek podpowiedź
    Pozdrawiam
    W pewnym sensie masz rację. Obudowa się przegrzała (pękanie). Nie ma jednak takiego pojęcia jak "za mocno palone". Przynajmniej w świecie fachowców znających rzemiosło zwane "budowa urządzeń ogniowych". Prawidłowe wykonanie obudowy wyklucza jej awarię nawet przy przekroczeniu stanu krytycznego dla pewnej grupy wkładów kominkowych (są paleniska nie mające tzw masy krytycznej ilości palonego jednocześnie opału). Most o nośności 20t, testuje się obciążeniem 30 - 40t (?).

    Ogień powinien w domu instalować ktoś kto ma o tym pojęcie. Tyle w kwestii reprymendy...

    Błędy jakie popełniłeś? Powiem o tym co widać: za mała dylatacja między wkładem kominkowym a elementami obudowy. Jeśli dylatacji nie ma wcale, zwracam uwagę, że wkład musi być elementem niezależnym, nie stykającym się w żadnym punkcie z obudową. Prawdopodobnie masz za małe kratki wlotowe lub wylotowe lub jedne i drugie. Wartość przepływu powietrza przez odbudowę określa producent w instrukcji montażu. Co jest źle w środku (jeśli jest) niestety trudno powiedzieć...bo tego nie widać. To jednak co opisałem, wystarczy by doszło do uszkodzeń jakie sygnalizujesz...

  5. #5
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Obudowa "na ścisk" do wkładu ... brak szczeliny dylatacyjnej . Jaki klej stosowałeś ?
    Darek B

  6. #6

    Domyślnie

    Dziękuje za udział w temacie
    Wszystkie materiały jakie użyłem do obudowy są marki Warmsen.

    Kratka dolotowa ma 500 cm kwadratowych czynnego pola, kratka wylotowa 380 + plus 3 kratki w sypialniach od DGP które łącznie mają 363 cm kwadratowych, chociaż z nimi jest problem bo powietrze nie chce do nich za bardzo dochodzić i w efekcie podczas palenia w kominku na parterze miałem 21 stopni a na pietrze 18-19.

    Na stronie producenta jest napisane że kratki powinny posiadać co najmniej 900 cm kwadratowych czynnego pola,
    Rzeczywiście u mnie jest za mało...
    Dylatacji również zabrakło, cegły stykają się bezpośrednio z ramą wkładu kominkowego,
    Wychodzi na to że to dwie główne wady mojej obudowy.

    Zakładam że popękana płyta nie nadaje się już do naprawy i trzeba będzie powycinać uszkodzone miejsca i wstawić nową płytę ? Czy można np, pęknięcia załatać klejem ?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lauter Zobacz post
    Dziękuje za udział w temacie
    Wszystkie materiały jakie użyłem do obudowy są marki Warmsen.

    Kratka dolotowa ma 500 cm kwadratowych czynnego pola, kratka wylotowa 380 + plus 3 kratki w sypialniach od DGP które łącznie mają 363 cm kwadratowych, chociaż z nimi jest problem bo powietrze nie chce do nich za bardzo dochodzić i w efekcie podczas palenia w kominku na parterze miałem 21 stopni a na pietrze 18-19.

    Na stronie producenta jest napisane że kratki powinny posiadać co najmniej 900 cm kwadratowych czynnego pola,
    Rzeczywiście u mnie jest za mało...
    Dylatacji również zabrakło, cegły stykają się bezpośrednio z ramą wkładu kominkowego,
    Wychodzi na to że to dwie główne wady mojej obudowy.

    Zakładam że popękana płyta nie nadaje się już do naprawy i trzeba będzie powycinać uszkodzone miejsca i wstawić nową płytę ? Czy można np, pęknięcia załatać klejem ?
    Klej to mostek termiczny, więc może dalej pękać.Z wierzchu można klejem załatać, a od środka podkręcić odpadki płyty Varmsen, lub podobnej. Do tego min 5 mm odległości od wkładu i powiększyć kratki...Zwróć uwagę na to że kratki z Kratek podają czynne pole nie odliczając na opory siatki (15-20%).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony